«نقص تمبر مالیاتی وکلا» در دستور کار امروز هیأت عمومی دیوان عالی کشور

درباره نقص تمبر مالیاتی وکلا وحدت رویه ایجاد می‌شود

پایگاه خبری اختبار- تصمیم گیری و اتخاذ رویه واحد در خصوص نقص تمبر مالیاتی وکلا در دستور کار هیأت عمومی دیوان عالی کشور قرار دارد.

روز گذشته علی بهادری جهرمی، رییس مرکز وکلای قوه قضاییه در صفحه شخصی خود در اینستاگرام نوشت:

فردا (سه‌شنبه ۱۵ مرداد۹۸) یکی از موضوعات مبتلابه وکلا یعنی تصمیم گیری و اتخاذ رویه واحد در خصوص نقص تمبر مالیاتی وکلا در دستور کار هیأت عمومی دیوان عالی کشور قرار دارد.

نقص تمبر مالیاتی در وکالتنامه موجب اتخاذ رویه های مختلفی در محاکم دادگستری شده است. برخی محاکم معتقدند چنانچه تمبر مالیاتی ابطال شده بر روی وکالتنامه ناقص باشد باید ضمانت  اجرای مندرج در تبصره ماده ۱۰۳ قانون مالیاتهای مستقیم را اعمال و از پذیرش وکالتنامه خودداری نمود. این رویه مشکلات جدی ایجاد می کند؛ به طور مثال یک وکیل در مقام تجدیدنظرخواهی از سوی موکل برآمده و پس از انقضای موعد تجدید نظر خواهی مشخص شده که تمبر وکالتنامه اش ناقص بوده، برخی از محاکم از پذیرش وکالتنامه و در نتیجه تجدیدنظرخواهی (به‌لحاظ فقدان سمت) امتناع می‌نمایند و اتفاق تلخی که رقم می‌خورد، از دست رفتن حق تجدیدنظرخواهی اصیل است.

برخی دیگر از محاکم با استناد به مواد ۵۳،۵۴،۵۹،۳۴۲ و ۳۴۵ قانون آئین دادرسی دادگاه‌های عمومی و انقلاب در امور مدنی قائل به صدور اخطار رفع نقص و اعطای فرصت قانونی جهت رفع نقص هستند که این رویه منطبق با قانون و به عدالت نزدیک تر است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

‫۴ دیدگاه ها

 1. آقای سعیدی عزیز قبل از این‌که قلم ببرید قبلش به معنی واژه‌ای که بکار می‌برید فکر کنید! بعضی افراد متأسفانه یه چیزی یاد گرفتند که لفظ قلم عربی یا انگلیسی بیایند. آقای معلم و پیشکسوت لطفاً قبل از نظر دادن یک سر به لغتنامه دهخدا بزنید!
  مکسور
  لغت‌نامه دهخدا
  مکسور. [ م َ ] (ع ص ) شکسته . (منتهی الارب ) (غیاث ) (آنندراج ). شکسته شده . (ناظم الاطباء) :
  بار جودش نشست بر دینار
  زان رُخش زرد و پشت مکسور است .
  مسعودسعد.

  – مکسورالقلب ؛ دل شکسته . شکسته دل : طایر اقبال تو مکسورالقلب مقصوص الجناح ازاوج مطامح همت در نشیب نایافت مراد گردید. (مرزبان نامه چ قزوینی ص ۱۸۰).
  – مکسور شدن ؛ شکسته شدن . شکست یافتن :
  چو گردد رایت رای تو مرفوع
  شودخیل عدو مکسور و مجرور.
  ابوالفرج رونی .

  اگر… روزگار غدرپیشه غش عیار خویش بنماید و مقهور و مکسور شویم آخر… باری نام نیک بیابیم . (مرزبان نامه چ قزوینی ص ۱۸۷).
  || کسر داده شده یعنی حرکت زیر داده شده . (غیاث ). کسر داده شده . ج ، مکاسیر. (ناظم الاطباء). حرکت کسره داده . صاحب کسره . کسره دار. حرفی که کسره دارد. با کسره . با زیر. زیردار. مقابل مفتوح و مضموم . (یادداشت به خط مرحوم دهخدا) :
  ز ضم نهادند اعرابش ازچه شد مکسور
  به جزم کردند او را چرا بود مدغم .
  مسعودسعد.

  || صوت مکسور؛ آواز نرم ضعیف . (از اقرب الموارد).
  خیلی راحت بگو کسری تمبر مالیاتی وکالتنامه!

 2. دوست گرامی آقای سعیدی، چه ربطی داشت این حرف شما به موضوع؟! مثلا ممکنه از روی اشتباه مثلاً وکیل محترمی پانصد تومان کسری تمبر مالیاتی داشته باشد، بحث روی این است که آیا دادخواست یا لایحه وکیل را پذیرفت و اخطار رفع نقص صادر شود یا دادخواست و لایحه را به لحاظ عدم وجود سمت نپذیرفت و رد کرد. که البته فرض اول به عدالت نزدیکتر است.

 3. با سلام
  من یه وکیل جوانم. تنها چیزی ک میتونم بگم اینه ک مطمعن باشید ب نفع وکلا پیش نخواهد رفت این خط این نشون

  1. آقای وکیل قرار نیست موضوعی که مربوط به ماده ۱۰۳ قانون مالیاتهاست و وجهه عمومی دارد به نفع اشخاص یک صنف تفسیر شود دوست من.مالیات متعلق به مردم است.همانها که نمایندگانشان با قانونی شما را ردای وکالت بخشیدند. چرا اینقدر دنبال منافع فردی هستیم؟ برخی وکلا از تاکتیک ابطال عمدی تمبر مکسور نتایج خاصی نظیر وقت خریدن را دنبال می کنند که باید اصلاح کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا