عضويت در کانال تلگرام اختبار
سه شنبه , ۲۸ اسفند ۱۳۹۷
کانال تلگرام پایگاه خبری اختبار فراخوان کارنامه آزمون وکالت 97 موسسه دوراندیشان بنر آگهی ممتاز
آخرین مطالب
خانه » قوانین و مصوبات » مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری » مصوبه مورخ ۱۳۹۵/۱۲/۲ شورای عالی شهرسازی و معماری ایران پیرامون حادثه ساختمان پلاسکو

مشاوره رایگان موسسه جی5 برای وکالت قضاوت ارشد و دکتری

مصوبه مورخ ۱۳۹۵/۱۲/۲ شورای عالی شهرسازی و معماری ایران پیرامون حادثه ساختمان پلاسکو

Share Button

 

مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری ایران پیرامون حادثه ساختمان پلاسکو

استاندار محترم استان….. (همه استانها)

رئیس محترم سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور

رئیس محترم سازمان نظام مهندسی و اجرای ساختمان کشور

شورای عالی شهرسازی و معماری در جلسه مورخ ۲/۱۲/۱۳۹۵ و پیرو تکلیف مصوبه مورخ ۱۱/۱۱/۱۳۹۵ خود در خصوص گزارش تکمیلی حادثه پلاسکو توسط مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی و دبیرخانه شورای عالی، پس از استماع گزارش مذکور و بحث و بررسی، موارد زیر را در جهت کاهش خطرات ناشی از وقوع سوانح مشابه در سطح کلانشهرهای کشور مصوب نمود:

۱. مستندسازی، تهیه شناسنامه ساختمان و ایجاد بانک اطلاعاتی برای کلیه ساختمانهای بلندمرتبه کشور، شامل آخرین وضعیت نقشه‌های ساختمانی و تاسیساتی، راههای فرار و… توسط شهرداری با همکاری نظام مهندسی ساختمان هر کلانشهر انجام پذیرد.

۲. کنترل و انطباق کاربری‌های موجود ساختمانهای بلندمرتبه کشور، نسبت به کاربری‌های طراحی و پیش‌بینی شده در پروانه ساختمانی و پایانکار صادره انجام و از ادامه فعالیت خارج از کاربری‌های موجود ساختمانهای بلند نسبت به کاربری‌های طراحی و پیش‌بینی شده در پروانه ساختمانی و پایانکار صادره از طرق قانونی لازم بوسیله شهرداری جلوگیری شود.

۳. ضوابط عام بلندمرتبه‌سازی، به منظور هدایت کمیسیونهای ماده ۵ و حصول اطمینان از جانمایی صحیح و حصول حداقل‌های ایمنی در ساختمان‌های بلند توسط دبیرخانه شورای عالی تهیه و جهت تصویب به شورای عالی ارائه گردد.

۴ . شهرداریهای کلانشهر‌ها ضمن احصاء ساختمانهای بلندمرتبه، که براساس مستندات موضوع بند۱، دارای حداقل‌های تعریف شده در بند۳ این مصوبه نیستند، تمهیدات اصلاحی لازم برای آنها را ارائه و اعمال نمایند.

۵. برنامه روشن شهرداری کلانشهر‌ها (سازمان آتش نشانی) برای توسعه تجهیزات آتشنشانی و ایجاد ایمنی بیشتر و روشهای برخورد با آتش سوزی در ساختمان‌های بلندمرتبه کشور، علی‌الخصوص در ساختمان‌هایی که در معابر کم عرض واقع شده‌اند، تدوین و با هدف آمادگی، آموزش و مقابله در مواقع خطر به تصویب مراجع ذیربط (شوراهای شهرها) برسد.

۶. بر لزوم اجباری شدن بیمه کیفی ساختمان، بخصوص ساختمان‌های بلندمرتبه کشور، به منظور حصول اطمینان از کیفیت صحیح ساخت و ساز و اجرای مقررات ملی تأکید می‌گردد.

۷. ضوابط و چک لیست‌های لازم برای حصول اطمینان از ایمنی ساختمان در طول دوره بهره برداری (مطابق مبحث ۲۲)، توسط مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی و سازمان نظام مهندسی کشور، تدوین و پس از تصویب جهت اعمال به مدیریت شهری کلانشهرها ابلاغ گردد.

۸. ضوابط جانمایی صحیح اماکن تجاری ـ اداری مقیاس شهری و منطقه‌ای (مال‌ها) به منظور حصول اطمینان از حداقل تأثیرات منفی این گونه ساختمانها بر روی ترافیک کلانشهرها، زیست‌پذیری شهری و امکان مقابله با سوانح توسط دبیرخانه شورای عالی شهرسازی و معماری تهیه و پس از بررسی و تصویب در شورای عالی شهرسازی و معماری، جهت اعمال و رعایت در طرحهای توسعه شهری کلانشهرها و کمیسیونهای ماده ۵ به مراجع ذیربط ابلاغ گردد.

۹. احداث ساختمانهای پرخطر در مجاورت شریانهای حیاتی شهری شامل شریانها و معابری که در شرایط بحران باید الزاماً آزاد باقی بمانند، ممنوع و این موضوع در طرحهای توسعه شهری و تغییرات بعدی آنها لحاظ گردد.

۱۰. کلیه دستگاههای اجرایی ملزم به بازنگری، کنترل و ایمن سازی و مقاوم سازی ساختمانها، تاسیسات و تجهیزات متعلق به خود می‌باشند.

۱۱. بر بازنگری و به روزرسانی آئین‌نامه ۲۸۰۰ و فصول مرتبط مقررات ملی ساختمان در باره ساختمانهای بلندمرتبه با تمرکز بر موضوع ایمنی باتوجه بر تجربه ساختمان پلاسکو تأکید می‌گردد.

در ضمن شورای عالی مقررنمود به منظور فرهنگ سازی و عبرت آموزی از این حادثه و پاسداشت خاطره فداکاری شهدای آتشنشان در عین حفظ حقوق مالکان، طراحی و احداث ساختمان جایگزین در محل ساختمان تخریب شده پلاسکو در قالب یک پروژه ویژه از طریق برگزاری مسابقه عمومی معماری با همکاری مالک مجموعه (بنیاد مستضعفان) انجام پذیرد.

با توجه به اهمیت و فوریت موضوع، مراتب جهت استحضار و صدور دستور انعکاس و اقدام اعلام می‌شود.

معاون معماری و شهرسازی و دبیر شورای عالی معماری و شهرسازی ـ پیروزحناچی

← برای عضویت در کانال تلگرام اختبار اینجا کلیک کنید →
← برای عضویت در خبررسان تلگرام اختبار اینجا کلیک کنید →
← برای عضویت و پیگیری صفحه اینستاگرام اختبار اینجا کلیک کنید →
← برای دریافت تازه ترین مطالب، در خبرنامه ایمیلی اختبار عضو شوید

لینک کوتاه این نوشته: https://www.ekhtebar.com/?p=28170

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*