کتابفروشی حقوقی دادبازار و خرید آنلاین کتاب حقوق و آزمون وکالت و قضاوت

مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری ایران درخصوص تعاونی‌های شمال و شمال شرق تهران

مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری ایران درخصوص تعاونی‌های شمال و شمال شرق تهران

شماره: ۳۰۰/۱۰۹۴۴       تاریخ: ۱۳۹۵/۳/۱۷

استاندار محترم تهران

رییس سازمان زمین و مسکن

به استحضار می‌رساند: شورای عالی شهرسازی و معماری ایران در جلسه مورخ ۳/۳/۱۳۹۵ موضوع تعیین اولویت مکانیابی اراضی جهت تأمین زمین معوض تعاونی‌های واقع در شمال و شمال شرق حریم تهران که در اجرای مصوبه مورخ ۱۰/۱۰/۱۳۹۳  هیأت‌ محترم وزیران برای ساماندهی تعاونی‌های مذکور پیشنهاد شده است، را مورد بررسی قرار داد و به شرح زیر اتخاذ تصمیم نمود:

۱ـ ضمن یادآوری وجود ظرفیت‌های قابل توجه در شهرهای جدید اقماری اطراف تهران و با توجه به تأکیدات طرح‌های فرادست در سطح مجموعه شهری تهران مبنی بر جلوگیری از استقرار فعالیت و سکونت جدید در سطح مجموعه شهری تهران، استفاده از پتانسیل شهرهای جدید موجود به عنوان اولین اولویت در تأمین معوض تعاونی‌های مذکور در دستور کار قرار گیرد.

۲ـ با عنایت به اینکه ساز وکار شناسایی اعضا، میزان سهم هر عضو، نحوه ایجاد مالکیت و حقوق ادعایی، میزان استقبال اعضای تعاونی‌ها از اراضی معوض و غیره به صورت دقیق مشخص نیست؛ هرگونه اقدام در اراضی مدنظر, اعم از تهیه طرح، آماده‌سازی و ..  به صورت مرحله‌ای و با رعایت اولویتهای پیشنهادی و با رصد میزان موفقیت طرح  توسط دبیرخانه شورای‌عالی و متناسب با میزان آزادسازی اراضی تعاونی‌ها انجام گیرد.

۳ـ اراضی به مساحت ۲۲۱ هکتار موسوم به «دره بهشت» با عنایت به وقوع در منطقه چهارگانه محیط زیستی (پارک ملی خجیر) به طور کامل از اولویت‌های پیشنهادی حذف می‌گردد.

۴ـ از آنجا که حدود ۸۵% سطح اراضی موسوم به طاهرآباد در شیب بیش از ۱۵%  (و از این مقدار حدود ۵۰% درشیب بیش از ۳۰%) واقع شده‌اند، و این در حالیست که اراضی با شیب مناسب (کمتر از ۱۵%) نیز در سطح سایت پراکنده‌اند. لذا هرگونه توسعه شهری در آن متضمن هزینه آماده‌سازی فراوان خواهد بود. ضمن اینکه ماهیت تپه ماهوری زمین باعت شده که الگوی بارگذاری تراکمی در آن بیشتر متمایل به تراکم‌های کم و متوسط با قطعات بزرگ باشد که این امر علی رغم پتانسیلهای مناسب زمین، با اهداف اصلی تخصیص اراضی که استفاده حداکثری از سطح زمین برای پاسخگویی به بیشترین متقاضی است، در تعارض است. لذا زمین مذکور به عنوان آخرین اولویت و پس از تأیید دبیرخانه شورای‌عالی مطرح گردد.

۵ ـ شورای‌عالی مکانیابی اراضی درسه نقطه دیگر را مطابق پیشنهاد مشاور و به ترتیب اولویت شامل: اراضی عرب آباد، گلدره و شریف آباد منوط به تحقق شرایط زیر تائید می‌نماید:

۱ـ ۵ ـ وزارت نیرو ظرف مدت حداکثر دو ماه در خصوص امکان تخصیص آب در اراضی مذکور اعلام نظر نماید.

۲ـ ۵ ـ بخش‌هایی از اراضی که به هر دلیل اعم از شیب زیاد (بیش از ۳۰%)، حرایم قانونی، معارضان حقوقی و غیره اساساً غیر قابل برنامه‌ریزی می‌باشند از شمول مطالعات و تهیه طرح خارج شوند. (مخصوصاً در مورد اراضی گلدره)

۳ـ ۵ ـ تمهیدات لازم جهت حداکثر بارگذاری تراکمی, حداقل به میزان طرح جامع شهرهای مجاور و با حفظ کیفیت فضایی و عملکردی اتخاذ گردد.

۴ـ ۵ ـ عدم تداخل اراضی شریف آباد با مناطق چهارگانه حفاظت شده محیط‌زیست الزامی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا