مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری ایران در مورد شهر اصفهان

مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری ایران

در مورد گزارش هیأت اعزامی درباره اقدامات و دخالت های صورت گرفته در بافت های واجد ارزش شهر اصفهان

مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری ایران در مورد گزارش هیأت اعزامی درباره اقدامات و دخالت های صورت‌گرفته در بافت های واجد ارزش شهر اصفهان

استاندار محترم و رئیس شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان اصفهان

شورای‌عالی شهرسازی و معماری ایران در جلسه مورخ۱۳/۵/۱۳۹۳ پس‌از استماع گزارش هیأت کارشناسی اعزامی از حوزه معاونت شهرسازی و معماری وزارت راه و شهرسازی به شهر اصفهان درباره اقدامات و دخالتهای صورت گرفته در بافتهای واجد ارزش این شهر مقرر نمود:

۱ـ گزارش مطرح شده در شورای عالی توسط اداره کل راه و شهرسازی استان در اسرع وقت در جلسه کمیسیون ماده ۵ ارائه و به بحث گذاشته شود. نتایج حاصل از این جلسه می‌بایست بصورت گزارش تفصیلی و کاملتری به شورای شهر اصفهان و شورای شهرسازی استان ارائه شود. موضوعات مذکور باید به نحو مقتضی در رسانه‌های استانی مطرح شده و اطلاع‌رسانی عمومی انجام گردد.

دستـه‌بندی تخلفات صورت گرفته منتـج از اقدامات مذکور مورد توافق مراجع فوق‌الذکر همراه با پیشنهاد شیوه برخورد ظرف مدت دو ماه توسط اداره کل راه و شهرسازی جهت طرح در شورای عالی ارائه گردد.

۲ـ تهیه طرح مدیریتی یکپارچه منظر تاریخی شهری برای محدوده بافت تاریخی شهر اصفهان توسط دبیرخانه شورای عالی با همکاری سازمان میراث فرهنگی، اداره کل راه و شهرسازی و شرکت عمران بهسازی و نوسازی شهری در برنامه زمانبندی حداکثر یکساله و ارائه جهت مراحل تصویب

۳ـ تأکید بر عملیاتی شدن طرح ویژه گستره ناژوان

۴ـ به منظور بررسی مجدد دغدغه‌های میراث فرهنگی در خصوص مسیر خط ۲ مترو مقرر شد، موضوع مجدداً در مجامع ذیربط استانی مورد رسیدگی قرار گرفته و در صورت لزوم نتیجه به شورای عالی هماهنگی ترافیک کشور منعکس گردد.

۵ ـ با توجه به اهمیت حفظ و حراست از مجموعه کارخانه ریسباف به عنوان یک اثر شاخص تاریخی و معماری دوران صنعتی ایران و نظر به ثبت تاریخی مجموعه مذکور، به موجب این مصوبه هر گونه دخل و تصرف به جز مرمت و احیای بناهای موجود صرفاً با نظر شورای عالی شهرسازی و معماری کشور امکانپذیر خواهد بود. اداره کل راه و شهرسازی موظف است هرچه سریعتر نسبت به تملک اراضی این کارخانه از محل منابع شرکت عمران و بهسازی و سازمان ملی زمین و مسکن اقدام نماید.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا