قانون منسوخ منبع درس آیین دادرسی کیفری در آزمون کارشناسی ارشد ۹۵ اعلام شد !

در اقدامی شگفت انگیز در دفترچه راهنمای ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد ۹۵ درج شده است :

قانون آیین دادرسی کیفری مصوب ۱۳۹۲ منبع درس آیین دادرسی کیفری نیست !

قانون آیین دادرسی کیفری مصوب ۱۳۹۲ از تاریخ اول تیر ۱۳۹۴ لازم الاجرا و قانون سابق صریحا منسوخ شده است

پایگاه خبری اختبار – پس از انتشار دفترچه راهنمای ثبت نام آزمون کارشناسی ۱۳۹۵ در روز دوشنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۴ از سوی سازمان سنجش، درج توضیح در مورد درس آیین دادرسی کیفری در ردیف ۱۳ منابع درسی مجموعه حقوق، داوطلبان را شگفت زده کرد.

در توضیح درس ردیف ۱۳ مجموعه حقوق عبارت "توجه: قانون «آیین دادرسی کیفری» مصوب ۱۳۹۲/۱۲/۴ مجلس شورای اسلامی، منبع طرح سوال نیست" در دفترچه مذکور درج شده است، بر اساس این توضیح باید منظور تنظیم کنندگان دفترچه راهنمای ثبت نام را  قانون آیین دادرسی دادگاه های عمومی و انقلاب در امور کیفری مصوب ۱۳۷۸ به عنوان منبع طرح سوال درس آیین دادرسی کیفری در آزمون کارشناسی ارشد ۱۳۹۵ دانست !

در این میان اشکال بزرگ ناشی از نسخ صریح قانون آیین دادرسی دادگاه های عمومی و انقلاب در امور کیفری مصوب ۱۳۷۸ طبق مادۀ ۵۷۰ و ۶۹۹ قانون آیین دادرسی کیفری مصوب ۱۳۹۲ از روز اول تیر ۱۳۹۴ است، و امتحان گرفتن یک قانون منسوخ  از داوطلبان آزمون تحصیلات تکمیلی رشته حقوق را باید حقیقتا یک شوخی و غیر قابل باور دانست.

مجبور هستیم درج این توضیح عجیب در دفترچه راهنمای ثبت نام آزمون را ناشی از اشتباه و سهو تنظیم کنندگان این دفترچه تلقی کنیم، با بررسی دفترچه راهنمای ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد ۹۴ (سال قبل) عین همین عبارت در توضیح درس ردیف ۱۳ به چشم می خورد، درج این توضیح در دفترچه آزمون سال گذشته با توجه به اجرایی نشدن قانون فعلی در آن رمان قابل قبول بود، و به نظر می رسد در جریان تنظیم دفترچه آزمون امسال بر اثر بی دقتی و سهو تنظیم کنندگان توضیح مزبور از دفترچه حذف نشده است.

نهایتا باید انتظار داشته باشیم در روزهای آتی سازمان سنجش این ایراد جدی را با صدور اطلاعیه ای اصلاح و مانع از نگرانی و سردرگمی داوطلبان آزمون بشود، و می توان با اطمینان به داوطلبان آزمون کارشناسی ارشد ۹۵ گفت که همچنان به مطالعه درس آیین دادرسی کیفری بر مبنای قانون آیین دادرسی کیفری مصوب ۱۳۹۲ ادامه بدهند.


برای دیدن تصویر در اندازه بزرگ تر روی آن کلیک کنیدبرای دیدن تصویر در اندازه بزرگ تر روی آن کلیک کنید

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

‫۱۵ دیدگاه ها

 1. با عرض سلام خواهشا یکی ب ما بگه چیکار کنیم تا کنکور فقط۳ماه و چندروز مونده کدوم قانون منبع طرح سواله واقعا خنده داره از قانون منسوخ بخوان سوال بدن

  1. سلام

   این موضوع ناشی از یک اشتباه در تنظیم دفترچه راهنمای ثبت نام بود که بعدا اصلاح شد و هیچ شکی در اینکه قانون آیین دادرسی کیفری مصوب ۱۳۹۲ منبع طرح سوال کلیه آزمون ها در آینده خواهد بود نداشته باشید

 2. شایدم منظورش اصلاحات خرداد ۹۴ بوده…به طور مثال مهلت واخواهی ۱۰ روز بوده که طبق اصلاحات خرداد ۹۴ به ۲۰ روز افزایش پیدا کرده یا ایجاد دادگاه کیفری یک و دو….

  1. سلام

   این اشتباه ناشی از عدم اصلاح دفترچه سال گذشته بود که بعدا در اطلاعیه سازمان سنجش اصلاح شد

   1. بله ظاهرا به شکل زیر اصلاح شده:

    ((با عنایت به اجرایی شدن قانون آیین دادرسی کیفری مصوب ۱۳۹۲/۱۲/۴ مجلس شورای اسلامی، سؤال‌های درس ۱۳ «آیین دادرسی کیفری» براساس قانون جدید و اصلاحیه آن طراحی خواهد شد.))

 3. سلام خسته نباشی بالاخره یکی تکلیف قانون ایین دادرسی را مشخص کنه.مگه میشه یک قانون لازم الاجرابشه ولی ازقانون منسوخ سوال بیاد.همه داوطلبان این قانون رابرای ارشد مطالعه کردن.

 4. سلام .
  من دور سوم مطالعه قانون را دارم تمام می کنم و دو جلدی دکتر خالقی هم اواسطش هستم
  یعنی همه بر باد فنا ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ هیچ ؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  برنامه ریزی راهبردی و مابقی برنامه ریزی هام به هم میخوره .
  خدا کنه اصلاحیه بزنند !

 5. سلام دوستان من از طریق سایت خود سازمان سنجش قسمت سیستم پاسخگویی اقدام کردم. از این طریق هم اعتراضتونو اعلام کنید اگه تعداد بیشتر باشه زودتر ترتیب اثر میدن

 6. سلام ممنمونم از سایت خوبتون من هرروز سایتتونو چک میکنم
  اما اگر دست روی دست بزاریم اتفاقی نمی افته من از طریق سایت تابناک اقدام کردم لطفا شما هم به مراکز مربوطه پیام یا تماس بگیرید و بخواین تا حداقل از این مورد یک گدارش تهیه بشه تا تکیفمون روشن بشه !!!

 7. حالا چی میشه؟
  یکی میگف منظورش همراه با اصلاحات و قانون دادرسی ج رایانه ای و نظامی جدید بوده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا