کتابفروشی حقوقی دادبازار و خرید آنلاین کتاب حقوق و آزمون وکالت و قضاوت

تاریخ وصول: 1400/07/20

طرح حمایت از مدافعین حرم

طرح حمایت از مدافعین حرم

ماده واحده- شهدا، جانبازان و ایثارگرانِ مدافعِ حرم و والدین، همسر و فرزندان ایشان از تمامی حقوق و امتیازات پیش بینی شده در قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران و کلیه قوانین حمایتی ذی ربط برخوردار خواهند بود.

مقدمه (دلایل توجیهی):

شهدا و ایثارگران مدافع حرم همچون شهدا و ایثارگران هشت سال دفاع مقدس و شاید در شرایط سخت تر هزاران کیلومتر از کشور عزیزمان ایران اسلامی به سوریه و عراق اعزام شدند تا از حرم اهل بیت علیهم السلام و مردم عزیز و مستضعف منطقه به عنوان مستشار حمایت و دفاع کنند.

در واقع شهدا و ایثارگران مدافع حرم از کیان جمهوری اسلامی در خارج از کشور دفاع کردند و بار دیگر همچون شهید همت ها و باقری ها اقتدار جمهوری اسلامی ایران را به نمایش گذاشتند.

در راس مدافعین حرم و جبهه مقاومت سردار محبوب دلها شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی هستند لذا لازم است قدرشناس این عزیزان باشیم.

اگر چه درمقابل این جهاد عظیم مدافعین حرم که با گذشت وایثار خود و دل بریدن ازهمسر و فرزندان خردسال خود برای امنیت و آسایش ملت بزرگ ایران انجام دادند هیچ امتیازی جایگزین آن زحمات و ایثار آنان نخواهد شد.

در این طرح قرار است تمام امتیازاتی را که به شهدا و ایثارگران هشت سال دفاع مقدس (جانبازان ،آزادگان ، رزمندگان، والدین شهدا، فرزندان و همسران شهدا، و دیگر افراد وابسته به شهدا و ایثارگران) داده شده است به شهدا و ایثارگران مدافعین حرم هم همان امتیازات داده شود. زیرا شهدا و مدافعین حرم را اگر نگوییم بیشتر از شهدا و ایثارگران هشت سال دفاع مقدس زحمت کشیدند و ایثارگری کردند قطعا کمتر از آنان هم جانفشانی نکرده اند. همانگونه که رهبر معظم انقلاب در وصف شهدای مدافعین حرم امتیازات خاصی قائل شدند.

لذا ضرورت دارد تا از تلاش و زحمات و جانفشانی هم شهدا و ایثارگران مدافعین حرم و هم از خانواده های آنان همچون شهدا و ایثارگران هشت سال دفاع مقدس قدرشناسی کنیم. اگرچه آنان هرگز چنین انتظاری نداشته وندارند ولیکن وظیفه ماست تا از آنان با این امتیاز کوچک تقدیر و تشکر کرده وبرای همیشه روحیه ایثار و جهاد و شهادت را در کشور زنده نگه داریم.

ضمیمه نظر اداره کل تدوین قوانین

بیان مستندات و دلایل مغایرت:

در رابطه با طرح/لایحه تقدیمی از نظر اصل ۷۵ قانون اساسی:

به دلیل افزایش هزینه های دولت موجب بار مالی است.

در رابطه با طرح/لایحه تقدیمی با قانون برنامه:

با توجه به اینکه در بخش ۱۶ قانون برنامه ششم با عنوان امور ایثارگران، از جمله تبصره بند الف ماده ۸۷ و بند پ ماده ۸۷ و تبصره آن برخی از امتیازات صراحتا فقط به ایثارگران دفاع مقدس تعلق گرفته است تصویب این طرح مغایر و اصلاح قانون برنامه ششم است.

در رابطه با طرح / لایحه تقدیمی با سند چشم انداز:

با بند (۹ (سیاستهای کلی قانونگذاری مغایر است.

در رابطه با طرح تقدیمی آیین نگارش قانونی و ویرایش ادبی:

گذشته از اینکه طرح دارای بار مالی است و محل تأمین آن مشخص نشده باید در نظر داشت که تصویب این طرح در قالب عنوانی مستقل تورم قوانین را در پی دارد و مغایر با سیاستهای تنقیحی مجلس است لازم است قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران به عنوان قانون مربوط مورد اصلاح قرار گیرد همچنین عبارت (کلیه قوانین حمایتی ذی ربط) مبهم است و باید مصادیق مورد نظر احصاء و تصریح می گردید.

نظر اداره کل

۱- عنوان طرح نامناسب مطول و با ایراد مواجه است. توضیح مفاد طرح در عنوان خلاف اصول نگارش متون قانونی است.

۲ -با توجه به تعاریف موضوع ماده ۱ قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران مصوب ۱۳۸۶/۴/۳ شهدا و ایثارگران معزز موضوع این طرح مشمول قانون و بالتبع حسب مورد بهره مند از تسهیلات مقرر قانونی میباشند. لذا تصویب این طرح ضروری بنظر نمیرسد.

۳- در صورت اراده بر تصریح به شمول حمایتهای قانونی مقرر به ایثارگران موضوع طرح لازم است تا متن طرح در قالب ماده واحده و مشتمل بر احکام مشخص تنظیم شود. طرح پیشنهادی با توجه به عدم رعایت اصول قانونگذاری و قانون نویسی مغایر با بند ۹ سیاستهای کلی نظام قانونگذاری است.

۴- طرح پیشنهادی نیازمند بازنویسی مجدد و اصلاحات نگارشی است.

۵- پیشنهاد می شود در صورت اصرار به تصویب طرح پیشنهادی در قالب الحاق مفادی به قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران تنظیم شود.

اسامی امضا کنندگان طرح حمایت از مدافعین حرم

 1. محمدرضا احمدی
 2. حسن همتی
 3. سیدمحمدرضا میرتاج الدینی
 4. مجید نصیرائی
 5. علی اکبر علیزاده برمی
 6. حسین جلالی
 7. حسینعلی حاجی دلیگانی
 8. سیدجواد حسینی کیا
 9. حسین امامی راد
 10. شهباز حسن پوربیگلری
 11. علیرضا زندیان
 12. علی اکبر بسطامی
 13. احسان ارکانی
 14. موسی احمدی
 15. حسینعلی شهریاری
 16. جواد نیک بین
 17. صدیف بدری
 18. حسن رزمیان مقدم
 19. سلمان اسحاقی
 20. پرویز اوسطی
 21. احمد محرم زاده یخفروزان
 22. سیدجلیل میرمحمدی میبدی
 23. علی خضریان
 24. سیدعلی آقازاده دافساری
 25. احمد دنیامالی
 26. حسین حق وردی
 27. حسین میرزائی
 28. رسول فرخی میکال
 29. سیدسلمان ذاکر
 30. محمدتقی نقدعلی
 31. ابوالفضل ابوترابی
 32. علیرضا عباسی
 33. غلامحسین کرمی
 34. محمدحسین فرهنگی
 35. کیومرث سرمدی واله
 36. جعفر راستی
 37. جعفر قادری
 38. بهروز محبی نجم آبادی
 39. فداحسین مالکی
 40. رحمت اله نوروزی
 41. مجتبی بخشی پور
 42. سیدناصر موسوی لارگانی
 43. غلامرضا منتظری
 44. سیدکاظم دلخوش اباتری
 45. یعقوب رضازاده
 46. سیدعلی یزدی خواه
 47. علیرضا سلیمی
 48. اصغر سلیمی
 49. محمدرضا
 50. رضائی کوچی
 51. غلامعلی کوهساری

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا