عضويت در کانال تلگرام اختبار
چهارشنبه , ۲۷ شهریور ۱۳۹۸
انجمن علمی آیین دادرسی مدنی ایران صفحه اینستاگرام پایگاه خبری اختبار ماهنامه حقوقی وکلا-جلد-دوم
آخرین مطالب
خانه » اخبار » اخبار کانون وکلای دادگستری » شهبازی‌نیا: نتایج آزمون وکالت ۹۷ دی‌ماه اعلام می‌شود

هوالوکیل فروشگاه کتب حقوقی بسته های جامع سرعتی آزمون قضاوت و وکالت موسسه جی5

شهبازی‌نیا: نتایج آزمون وکالت ۹۷ دی‌ماه اعلام می‌شود

Share Button

در سؤالاتی که ما دیدیم، سؤال اختلافی وجود نداشت

پایگاه خبری اختبار- رییس اسکودا در رابطه با آزمون وکالت سال ۹۷ و شبهه طرح سؤالات اختلافی در این آزمون، گفت: اینکه سؤال اختلافی داشته و سؤال اختلافی زمانی است که دو گزینه صحیح باشد و اینکه احتمال صحت دو گزینه وجود داشته نیز در این سؤال‌هایی که غیر رسمی منتشر شده و ما دیدیم وجود نداشت.

به گزارش اختبار به نقل از ایسنا، مرتضی شهبازی صبح امروز در نشست خبری مشترک با عیسی امینی رییس کانون وکلای دادگستری مرکز با بیان اینکه نهاد وکالت، به عنوان یک نهاد مدنی که مدافع حاکمیت قانون است و رسالت اصلی خود را حاکمیت قانون و استقرار قانون و تلاش برای استقرار ارزش‌هایی مانند حقوق بشر، حقوق شهروندی و مردم سالاری می‌داند، اظهار کرد: قاعدتا با این شرایط خود را پاسخگو می‌داند و علی رغم اینکه به لحاظ محدودیت‌هایی که از حیث منابع داریم و با توجه به اینکه نهادهای وکالت خودگردان است و بودجه عمومی ندارد با محدودیت مالی خیلی جدی مواجه هستند و در نتیجه روابط عمومی فعالی در نهاد وکالت نداریم.

رییس اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری مرکز (اسکودا) در پاسخ به سؤال ایسنا مبنی بر اینکه ارزیابی شما از سؤالات آزمون وکالت ۹۷ به عنوان رییس اسکودا چیست؟ آیا طرح این تعداد زیاد سؤال اختلافی و قوانین خاص منطقی است؟ عنوان کرد: آزمون وکالت ۹۷ از حیث نظم برگزاری و دقت آزمون بسیار مثال زدنی بود. هم ارزیابی خود سازمان سنجش به این ترتیب بود و هم نهاد وکالت این نظر را دارد. این آزمون بسیار منظم و دقیق برگزار شد.

وی ادامه داد: در رابطه با محتوای سؤالات باید بگویم که به دلیل اینکه ترتیب برگزاری آزمون با سازمان سنجش است کلید آزمون هنوز در اختیار ما قرار نگرفته است تا آن را ارزیابی کنیم بعدا ارزیابی خواهیم کرد.

رییس اسکودا تصریح کرد: ایراد مطرح شده به نسبت سال‌های گذشته بسیار کم است و سؤال اشتباه تقریبا در این دوره منعکس نشده است. اینکه سؤال اختلافی داشته و  سؤال اختلافی زمانی است که دو گزینه صحیح باشد و اینکه احتمال صحت دو گزینه وجود داشته نیز در این سؤال‌هایی که غیر رسمی منتشر شده و ما دیدیم وجود نداشت. ولی اختلاف نظر در حقوق را نمی‌توان انکار کرد. هیچ موضوع حقوقی نیست که مسلم باشد. اختلافی نباید مورد سؤال باشد که در گزینه‌ها هم منعکس شده باشد اگر چنین مواردی باشد حتما ما بررسی می‌کنیم و راهکار مناسب اتخاذ می‌کنیم. نمی‌توانیم تا نیامدن کلید سؤالات به صورت رسمی در مورد محتوای سؤالات اظهارنظری کنیم.

وی اظهار کرد: نهاد وکالت همیشه استقبال کرده است که هر کسی ایرادی دارد مطرح کند حتما رسیدگی خواهد شد و اگر احیانا سؤالی اشتباه باشد ما هیچ ابایی نداریم سؤال را خارج کنیم. سابقا هم انجام شده و بوده که سؤالی اشکالی ایراد فنی داشته و آن سؤال کنار گذاشته شده و حتی اینکه اگر سؤالی اختلافی بوده هر دو گزینه را گزینه قابل قبول اعلام کردیم. ما از اینکه اعتراض‌ها را برایمان ارسال کنند استقبال و حتما رسیدگی می‌کنیم.

رییس اتحادیه سراسری کانون های وکلای دادگستری ایران در پاسخ به سوالی در رابطه با اینکه نتایج آزمون چه زمانی اعلام می‌شود و اینکه آیا سال آینده نیز به همین شکل برگزار می‌شود؟ بیان کرد: در مورد نتایج آزمون تاریخ دقیقی نمی توان اعلام کرد اما حدودا در دی ماه نتایج آزمون اعلام خواهد شد. به دلیل تراکم آزمون ها در همین زمان نمی توان تاریخ دقیق پیش بینی کرد. ما تلاش می کنیم زودتر انجام شود. در مورد آزمون سال آینده نیز این آزمون براساس قانون برگزار می شود و قانون هم ترتیب و کیفیت برگزاری آزمون را مشخص کرده است. در حال حاضر تغییر ساختاری برای برگزاری آزمون مدنظر و در دست بررسی نیست مگر اینکه در قانون تغییری ایجاد شود. بنابراین آزمون به همین کیفیت فعلی در سال آینده برگزار خواهد شد. یعنی در شهریور ماه اطلاعیه ثبت نام و در مهر ماه ثبت نام انجام می شود و در اوایل آذر ماه هم آزمون برگزار می شود.

وی در رابطه با فعالیت مرکز مشاوران و اینکه آیا به موجب قانون نهایتا باز هم می توانند آزمون وکالت برگزار کنند، عنوان کرد: به اعتقاد نهاد وکالت و از منظر حقوقی با توجه به اینکه مجلس قبلا اعلام کرده که مرکز مشاوران مستند به قانون برنامه سوم توسعه بوده و قانون زمانش منقضی شده است و دیگر طبیعتا نباید آزمونی برگزار شود. اخیرا مرکز پژوهش‌های مجلس در طرحی که برای حذف بند چ ماده ۸۸ مطرح بود همین اعتقاد ما را بیان کرده است و مجوزی به مرکز مشاوران داده نمی‌شود. این اعتقاد ما است ولی به هر حال اینکه پایان این اقدام چه زمانی است باید گفت زمانی است که قانونگذار تصمیم بگیرد. چندین پیشنهاد در مجلس در این راستا مطرح است و ما تلاش خود را خواهیم کرد تا همه چیز بر مجرای قانون باشد اما تصمیم نهایی در اختیار مجلس است.

شهبازی نیا در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اینکه خبرهایی مبنی بر راه یافتن طرح آموزش و پذیرش وکالت به صحن علنی مجلس مطرح است، آیا از این موررد اطلاعی دارید و اقدامی در این راستا انجام دادید یا خیر؟ بیان کرد: این امر اگر اتفاق بیافتد قطعا خلاف قانون اساسی و هم آیین نامه داخلی مجلس است و بعید می دانم از مجلس که چنین کاری کنند. احتمالا این مطلب شایعه‌ای است که از ناحیه افراد خاص برای آثار روانی از عده‌ای که وقتشان گرفته شده با طرح کذایی که حتما هم مقاصد غیرحرفه‌ای دارند مطرح شده است که احتمالا به دنبال مقاصد سیاسی هستند. بر اساس آیین نامه داخلی و قانون اساسی این موضوع ابتدا باید در کمیسیون‌های تخصصی و بعد در صحن علنی مجلس مطرح شود و تا جایی که اطلاع داریم چنین چیزی نیست.

 

← برای عضویت در کانال تلگرام اختبار اینجا کلیک کنید →
← برای عضویت در خبررسان تلگرام اختبار اینجا کلیک کنید →
← برای عضویت و پیگیری صفحه اینستاگرام اختبار اینجا کلیک کنید →
← برای دریافت تازه ترین مطالب، در خبرنامه ایمیلی اختبار عضو شوید

لینک کوتاه این نوشته: https://www.ekhtebar.com/?p=43170

۳۰ نظر

 1. با سلام
  هیات مدیره ورئیس اسکودا خیلی ضعیف عمل کردیدمثل ریاست وهیات مدیره سابق.
  اون از نحوه سوالات آزمون و سوالات فوق العاده اختلافی این ازگذشت بیست و سه روز ازآزمون وعدم انتشار کلید آزمون…
  عده ای هم میگویند کانون روند آزمون واعلام کلید ونتایج خوب عمل می کنند…خسته نباشید ببینید وقضاوت کنید.
  متاسفم وبس

 2. سلام

  فقط خدا کنه مجلس نظرات یه عده که چندین ساله پشت آزمون وکالت موندن و حالا برا خودشون کمپین حذف. آزمون وکالت راه انداختن رو پس بزنن چون با تصویبش کلا وکالت به فنا میره و میشه عین فروشگاههای زنجیره ای

  • دقیقا همینطوره. اگه تصویب بشه خیلی خیلی وکالت اشباح میشه.همین الانشم به زور کارآموزی وکلای تازه قبول شده رو راه میندازن اگه این طرح تصویب بشه چه جوری میخوان این همه وکیل رو برای کارآموزی جا براشون پیدا کنن.

 3. با سلام تنها کانون ایلام نبود که به داوطلب وقت زیاد دادن من که تهران بودم پاسخنامه رو از من گرفتن وقتی پاشدم دیدم چند نفری همچنان نشستن ومشغول آیا این انصاف هست که در آزمونی به این حساسی که یک سوالم سرنوشت ساز هست تبعیض کنند.چرا مثل آزمون سرارسری همه پاسخنامه رو نمیارن بالا که شبهه ای پیش نیاد وعدالت رعایت شه بخدا این ظلمه ظلم تورو خدا به مراقباتون بگین رعایت کنند.ما با چه امید حق جو باشیم وقتی حقمون رو میخورند

 4. پناه بر خدا!!! از سه هفته گذشت !!! شاید اینها هم کلید رو گم کردن !!!وگرنه برای پاسخ به سوالات سخت و اختلافی وزیرخاکی و اشتباه تایپی (غلط اصطلاحی) ۳ هفته زمان کافیه !!!دواطلبها که تو ۲ ساعت پاسخ دادن !!!

 5. نتایج پیشکش
  چرا پاسخنامه رو منتشر نمیکنید؟؟؟

 6. واقعا شما خسته نشدید؟
  بابا ما دیگه خسته شدیم
  توقع زیادیه از شما یه کلید آزمون میخوایم؟
  یکی یه چیزی بگه حداقل یه تاریخی رو دقیق اعلام کنید
  یعنی که چی دی ماه اعلام میشه
  خود ماه دی ۳۰ روز هست یعنی تلرانس اعلام زمان باید اینقدر باز باشه؟؟؟
  واقعا قصدتون چیه؟

 7. ای که می گویی ندیدی اختلاف / هست والله هست بالله هست تالله اختلاف
  چند هزاران ماده و چندان هزاران تبصره / بس نبود آیا که کردی بحث ها از اختلاف
  این یکی ناصر بخواند و آن یکی فرشید جست / بین نظم و ساده ساز و سخت ساز هست اختلاف
  جرأت کیف قاپی از اهل خیابان کرده ام / بس که دیدم در سوالات جزا من اختلاف
  نور چشمم رفته از بس که تجارت خوانده ام / کاش در تایپ سوالاتش نمی شد اختلاف
  آن که له را در سوال شش جا بنهاد و رفت / اکنون افکنده میان داوطلبان اختلاف
  کانون ایلام که وضعش بدتر است / در زمان واگرفت پاسخان هست اختلاف
  عاقبت روزی از این سد ها گذر خواهیم کرد / بین روز و ماه و سالش هست اما اختلاف
  این که من شاعر بمانم یا که برگردم به درس / بین من و مادرم و پدرم هست اختلاف
  ای که ادمین گشته ای بر سایت خوب اختبار / نشر کن شرح سخن از باب عدل و اختلاف

 8. جواد(مستعار)

  سلام خسته نباشید
  ممکنه مصاحبه علمی جذب اختصاصی قضات مثه امسال پاییز برگزار بشه یا مثه سابق فصل بهار برگزار میشه؟!
  چون سالای قبل فصل بهار بود اما امسال استثنائا پاییز برگزار شده بود

 9. من موندم در مغز متفکر طراح سوال چی می گذره ؟ چرا انتقام جویانه سوال طرح می کنن ؟ مگه داوطلب باهاشون چه کرده ؟

 10. کلید کی منتشر میشه؟؟؟؟

 11. سوالات استاندارد اما سخت بود.این سختی واسه همه ست.مشکل اصلی فعلا مننشر نکردن کلید سنجش هست که ازین جنگ روانی خلاص شیم.سوالات جزا اختلافی بود ک باز هم کلید سنجش این ابهام رو برطرف میکنه.این خواهش رو از طرف همه ی داوطلبین دارم هرچه زودتر کلید سنجش رو منتشر کنید.واقعا صبرمون لبریزشده ط

 12. محمدرضا نیک سجل

  دوستان سلام
  به نظرتوت داوطلب کانون مرکز، امسال با نمره کل ۵۲تا۵۳ قبول میشه؟

 13. با سلام
  سازمان سنجش کلید ازمونای کنکورسراسری دوتاسه روزبعدش منتشر میکنه اونم باحجم زیاد داوطلبا وبرگزاری ازمون درسطح بیش از۲۰۰ شهر.اما ازمون کانون که تعداد داوطلبان کم هستند نسبت به کنکور سراسری و تنها دربیست وخوردی شهرمرکز استان برگزارشده چرا کلید منتشر نمیشه؟چون اسکودا خواسته کلید منتشر نکنندتا مدت زیادی از ازمون بگذرد.خودم شنیدم ازمسولان سنجش سابقا گفتند درازمون کانون مافقط اجرا کننده هستیم تمام موارد بااسکوداست…پس ریاست محترم اسکودا سریعتراجازه انتشار کلید ازمون به سنجش بدین وباروان دواطلبان کمتر بازی گردد.سپاس

 14. شما ازمونو بردار عزیز خسته شدیم بخدا دیگه ده ساله داریم ازمون میدیم با تلاش به خدا چندین برابر کله مواد و حفظیم چه گناهی کردیم سهمیه نداریم؟من که دیگه بیخیاله این ازمون مسخره میشم فقط عمرم تلف شد

  • شما مشکلتون سهمیه نیست.
   کارنامه سهمیه ها رو نگاه بندازید. توی وکالت درسته باید ۷۰ درصد نمره نفر اخر رو بیارن سهمیه ها ولی اصولا مساله اینجاست که بالای ۹۰ درصد نفر اخر رو میارن مشکل شما اگرده درصد بود بعد از ده سال حل شده بود.
   موفق باشید.

 15. یعنی۱۲۰ تا سوال استاندارد طرح کردن اینقدر مشکله که هرسال بخاطر دو سه تا سوال اختلافی باید قبول نشم ، شما مدیون کسانی هستید که بدلیل یکی دوسوال اختلافی یکسال عمرشون به باد میره

 16. سلام.درسته تو دوتا درس واقعا سوالات چالشی داده بودن ولی طبیعت ازمون همینه اگه قرار باشه همه درسا رو در سطح کیفری بدن ک اصلا تفاوتی نمیمونه بین داوطلب قوی و متوسط و ضعیف اگه سوالی سخت بود یا از قانون خاصی بود برا همه اینطور بود.در حال حاضر تنها جایی که ازمونش شفافه و داوطلب قوی میدونه به حقش میرسه همین کانون وکلاس اگه مثل سردفتری و قضاوت و مشاوران بود چی میگفتن دوستان.

 17. با سلام سوال ۴۵ (گروه اقتصادی) در گزینه صحیح اشتباها به جای شرکت ثبت شده، شرکت تست شده آمده و همین اشتباه باعث شد خیلی ها مثل بنده این گزینه را به عنوان تله تستی نگاه کرده و از انتخاب آن خود داری کنند….دفترچه بنده a بود.

  لطفا در این خصوص به مسولین مربوط اطلاع دهید ک اگر هم این سوال رو حذف نکردند حداقل نمره سنگینی برای محاسبه تراز براش درنظر نگیرند.

  مسولین عزیز خداوکیلی آیا طرح ۱۲۰ تا تست استاندارد و بدون غلط و ابهام با وجود این همه اساتید بزرگ (ک من دست همشون رو میبوسم) خیلی سخته واقعا.

  آقا وقتی منه دانشجوی بیسواد با اون همه فشار روانی سر جلسه میتونم تشخیص بدم ک سوال ۲۰ جواب صحیح نداره چرا شما اساتید محترم نمیتونید تشخیص بدید ک همچین مشکلی بیش نیاد…چرا این همه جوون ک با هزار امید و آرزو میان تو این نوع آزمون ها شرکت میکنند رو این طوری جواب زحمتاشون میدید…

  آقا جان ما قتل عمدی ای داریم ک مانع ارث نیست( قتل در فراش) بنا به استدلال ارزشمند استاد گرانقدر “دکتر ناصر کاتوزیان”
  با توجه ب این جمله سوال ۲۰ باسخی ندارد.

  چرا همه باید ادعای استاد بودن رو داشته باشن و در طرح و بررسی سوالات از اساتید بزرگ ک تعدادشون خداروشکر کم هم نیست استفاده نشه..

  به خدا استاد شدن زحمت میخواد نه مدرک.

  ما نباید با این طور ساده نگری ها چنین آزمون مهمی را از محور شفافیت و دقت در سنجش داوطلبان خارج کنیم و هم بهانه دست موافقان حذف این آزمون با اهمیت رو بدیم…..چرا ک همه ما میدانیم حذف این آزمون اشتباهیست درد ناک و فاجعه آور.

  • محمدرضا نیک سجل

   سلام
   قتل غیرعمدی قاتلو از ارث نسبت به دیه محروم میکنه.
   به قانون مجازات اسلامی رجوع شود
   گزینه صحیح سوال ۲۰ میشه قتل عمد و قتل غیرعمد در موارد خاص

 18. به حقیقت من که حداقل به نوبه خودم واقعا از دکتر شهبازی نیا سپاسگذاری میکنم.
  باور کنید حتی در حوزه برگزاری آزمون از لحاط امنیتی خیلی دقیق ما رو کنترل کردن که من خیلی خوشحال شدم از این بابت که هیچ کس غیر از مداد و پاک کن نتونست چیزی ببره داخل .
  سوالات هم واقعا عالی بودن . سخت بودن اما اختلافی نبودن اختلاف طبق نظر موسسات ملاک نیست مهم متن قانون و در نهایت اگر متن قانون جوابگو نباشه نظر دکترین مطرح هست که به حقیقت مشکلی نداشتن سوالات از لحاظ علمی و فنی فقط سخت بودن که باز هم برای همه سخت بودن.

  • با سلام.
   با احترام ب نظر شما.
   ب نظر من اولا ک دکترین یعنی تفسیر اساتید حقوق و ما زمانی سراغ تفسیر میریم ک ماده روشن نیست.بس وقتی میگن اختلاف در نظر یا اختلاف در تفاسیر بدیهیه نص قانون نیست در اون زمینه.
   دوما خود موسسه ک نظری نداره…تو این موسسات بعضا اساتید مجرب و باسوادی هستند که آن ها هم بر اساس نظرات موجود در کتب اساتید تراز اول حقوق میگن اختلاف نظره نه صرف سلیقه و نظر خودشون . بعضی هم ک خودشون مولف اند و صاحب نظر.

 19. یکم انصاف هم خوبه آقای دکتر با یکم معلومات هم میشه فهمید که سوالات جزا اختلافی هستن
  انصاف خوبه

 20. مرد مومن تو بالاترین شخص این نهادی منتظر کلید هستی!!؟

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*