راهنمای ثبت نام در سامانه ثنا (ثبت نام ابلاغ الکترونیک قضایی)

راهنمای ثبت نام در سامانه ثنا

(ثبت نام ابلاغ الکترونیک قضایی)

مقدمه

به موجب ماده ۱۷۵ قانون آیین دادرسی کیفری مصوب سال ۱۳۹۲ قوه قضائیه موظف است اوراق قضائی را با استفاده از سامانه های الکترونیکی یا مخابراتی ابلاغ نماید. مراجعان به قوه قضائیه موظفند جهت دریافت الکترونیکی اوراق قضائی به سامانه ای که به این منظور ایجاد گردیده مراجعه نمایند.

قبل از اجرای این قانون ابلاغ به اصحاب پرونده از طریق مأمور ابلاغ انجام می شد اما در حال حاضر بر اساس این قانون ابلاغ اوراق قضایی به طرفین  به صورت الکترونیکی انجام می شود که این امر به اجرای طرح رسمیت و اعتبار می بخشد. ابلاغ الکترونیک جایگزین ابلاغ به روش سنتی خواهد شد.

ماده ۶۵۵ قانون آیین دادرسی کیفری، ابلاغ قضایی به صورت الکترونیکی را کافی دانسته و تبصره این ماده نیز ابلاغ الکترونیکی را قابل پذیرش می‌داند.

در گام اول، سامانه ثنا جهت ثبت نام اشخاص حقیقی ایجاد شده است. مراجعان به قوه قضائیه می بایست ابتدا در سامانه ثبت نام الکترونیکی (سامانه ثنا) ثبت نام نمایند. پس از ثبت نام و احراز هویت، حساب کاربری (شناسه و رمز ورود به سامانه ابلاغ) به ایشان تخصیص می یابد.

اهداف و مزایای ابلاغ الکترونیکی

یکی از اهداف اجرای این طرح، خدمات رسانی آسان و بهتر به مردم و کاهش اطاله دادرسی است. همچنین احترام به حریم خصوصی افراد از مزایای مهم این طرح است؛ در گذشته مامور ابلاغ با لباس فرم برای ارائه اوراق به منزل اشخاص مراجعه می کرد و اگر فرد در منزل نبود ابلاغ را به همسایه می داد که این امر مشکلاتی را به همراه داشت اما امروز بدون نیاز به مراجعه حضوری ، افراد می توانند بر روی گوشی تلفن همراه اوراق خود را دریافت کنند. کاهش هزینه یکی دیگر از مزایای اجرایی شدن طرح ابلاغ الکترونیکی است. در این خصوص هم در هزینه دستگاه قضایی و هم طرف دعوی صرفه جویی خواهد شد و همچنین از  حواشی و لغزش های احتمالی در فرایند ابلاغ کاسته می شود.

خلاصه مراحل ثبت نام الکترونیک

طبق قانون آیین دادرسی کیفری جدید، مراجعان قوه قضائیه موظف هستند اطلاعات خود را از جمله کدپستی و شماره همراه خود با ثبت‌نام در سامانه ثنا در اختیار دستگاه قضا قرار دهند، سپس برای احراز هویت کد ثبت‌نامی خود را به دفا‌تر خدمات قضایی ارائه می‌دهند و پس از احراز هویت صاحب حساب کاربری شده و با استفاده از نام کاربری و رمز عبور خود می‌توانند به سامانه ابلاغ مراجعه کرده و ابلاغ‌های خود را مشاهده کنند که مشاهده یا عدم مشاهده توسط فرد نیز توسط سامانه ثبت می‌شود.

راهنمای ثبت نام در سامانه ثنا (ثبت نام الکترونیک ابلاغ قضایی)

جهت ثبت نام می توانید به دو روش ذیل اقدام نمایید:

۱) مراجعه مستقیم به دفتر خدمات الکترونیک قضایی

در این روش به نزدیکترین دفتر خدمات قضایی مراجعه و با ارائه کارت ملی و اطلاعات شناسنامه ای و آدرس و شماره تلفن و کدپستی و اخذ امضای الکترونیک توسط دفتر، در سامانه ثبت نام الکترونیک جهت ابلاغ اوراق قضایی ثبت نام انجام شده و پس از آن می توان نسبت به طرح دعوا اقدام نمود.

 ۲) ثبت نام در سامانه ثنا(در منزل) و سپس مراجعه به دفتر خدمات قضایی 

۱-۲-مرحله اول: ورود به سامانه ثنا: جهت ورود به سامانه ثنا و ثبت نام الکترونیک اینجا کلیک کنید.

۲-۲- مرحله دوم: در صورتی که شخص حقیقی هستید، بر روی ثبت نام شخص حقیقی کلیک کنید.

۳-۲- مرحله سوم: اطلاعات خود را اعم از کد ملی، تاریخ تولد و شماره سریال شناسنامه وارد کنید.

۴-۲- مرحله چهارم: طبق مراحل مشخص شده در سامانه با دقت اطلاعات را وارد کنید. در انتهای مراحل دکمه اتمام ثبت اطلاعات اولیه را کلیک کنید.

۵-۲- جهت اخذ امضا و احراز هویت، با به همراه داشتن کارت ملی و شماره موبایلی که هنگام ثبت نام وارد کرده بودید، به دفتر خدمات الکترونیک قضایی مراجعه نمایید. در شهرستان هایی که دفتر خدمات قضایی ندارند می بایست به دادگستری حوزه قضایی مراجعه و شناسه کاربری و رمز عبور دریافت کنید.

۳) مشاهده ابلاغ الکترونیک در سامانه ابلاغ الکترونیک به آدرس eblagh.adliran.ir

پس از ثبت نام در سامانه ثنا، برای مشاهده ابلاغ الکترونیک می توانید به سامانه فوق رفته یا اینجا کلیک کنید. (آدرس سامانه ابلاغ الکترونیک http://eblagh.adliran.ir است).

تذکرات:

۱- برای ورود به سامانه های ثبت نام الکترونیک و ابلاغ الکترونیک می توانید به آدرس http://sakha2.adliran.ir مراجعه و از قسمت خدمات ویژه به سامانه مورد نظر وارد شوید.

۲- پس از ثبت نام الکترونیک در سامانه ثنا، جهت مشاهده ابلاغ الکترونیک می توانید به سامانه فوق رفته و یا اینجا کلیک کنید.(آدرس سامانه ابلاغ الکترونیک  http://eblagh.adliran.ir می باشد)

۳- به کسانی که ایمیل ندارند، توسط دفتر خدمات قضایی یک آدرس ایمیل ملی اختصاص داده خواهد شد.

۴- در صورت هرگونه تغییر اطلاعات ثبت شده در سامانه ثنا از قبیل تغییر آدرس یا نام یا تلفن همراه و مانند آن، اشخاص موظف اند تغییرات ایجادشده را بلافاصله در سامانه ثنا ثبت نمایند. در غیر این صورت مطابق ماده ٧٩ قانون آیین دادرسی دادگاههای عمومی و انقلاب در امور مدنی، اطلاعات سابق معیار ابلاغ و اقدامات قضایی خواهد بود.

۵ـ وصول الکترونیکی اوراق قضایی به حساب کاربری مخاطب در سامانه ابلاغ، ابلاغ محسوب می شود. رؤیت اوراق قضایی درسامانه ابلاغ، با ثبت زمان و سایر جزئیات، ذخیره می شود و کلیه آثار ابلاغ واقعی بر آن مترتب می گردد. ورود به سامانه ابلاغ از طریق حساب کاربری و رؤیت اوراق از این طریق به منزله رسید است.

۶ـ در ابلاغ الکترونیکی، مخاطب در صورتی می تواند اظهار بی اطلاعی کند که ثابت نماید به لحاظ عدم دسترسی یا نقص در سامانه رایانه ای و سامانه مخابراتی از مفاد ابلاغ مطلع نشده است.

۷ـ خودداری از مراجعه به سامانه ابلاغ، به منزله استنکاف از قبول اوراق قضایی موضوع ماده ٧٠ قانون آیین دادرسی دادگاه های عمومی و انقلاب در امور مدنی محسوب می گردد.

۸ـ در صورتی که ارسال پیوست های ابلاغیه به صورت الکترونیکی ممکن نباشد، امر ابلاغ به وسیله ابلاغنامه انجام می شود.

۹ـ درصورتی که از مخاطب شماره تلفن همراه یا پست الکترونیکی در دسترس نباشد، مفاد ابلاغیه و ارسال اوراق به سامانه ابلاغ، به وسیله ابلاغنامه مطابق مقررات قانون آیین دادرسی دادگاه های عمومی و انقلاب در امور مدنی در اقامتگاه وی ابلاغ می شود و در ابلاغنامه مقرر می گردد مخاطب موظف است جھت ثبت نام و دریافت حساب کاربری اقدام نماید و اینکه کلیه ابلاغ های بعدی از طریق سامانه ابلاغ انجام خواھد شد. در صورت ابلاغ واقعی، ابلاغ های بعدی صرفاً از طریق سامانه ابلاغ انجام می شود.در هر صورت، پیوست ھای ابلاغنامه فقط به صورت الکترونیکی ابلاغ می گردد.

۱۰ـ در صورت مجهول المکان بودن مخاطب و عدم دسترسی به حساب کاربری، ابلاغ اوراق قضایی از طریق آگهی در سامانه ابلاغ و یکی از روزنامه های الکترونیکی کثیرالانتشار به تشخیص مرکز انجام می شود و مقرر می گردد که مخاطب موظف است جھت ثبت نام و دریافت حساب کاربری اقدام نماید.

۱۱ـ درصورتیکه محل نگهداری مخاطب بازداشتگاه یا زندان یا مؤسسات کیفری باشد، ابلاغ علاوه بر حساب کاربری مخاطب به حساب کاربری زندان، بازداشتگاه یا آن مؤسسات نیز ارسال می گردد. مراجع مذکور مسئول اجرای ابلاغ برابر مقررات خواهند بود وموظف اند نتیجه ابلاغ اوراق را از طریق سامانه ابلاغ به واحد قضایی ارسال نمایند.

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

‫۲۱ دیدگاه ها

 1. سلام بنده از سال ۹۲تاسال۴۰۰به مدت ۸سال زندان بودم خانمم درسال ۹۴سپرده خودم ودخترم که حق برداشت با خودم بوده از بانک ورشکسته ثامن الحجج برداشت کرده بنده چه شکایتی باید بزنم تا به پولم برسم وده برداشت کرده بنده را راهنمایی کنید ممنون تشکر

 2. سلام من ثبت نام کرده ام الان خواستم برم ابلاغیه که اومده برام رو ببینم رمز شخصی یادم نیست شماره تلفن موقع ثبت نامم در دسترس نیست لطفا راهنمایی کنید چکار کنم؟

 3. سلام. من پسوند فامیلیمو برداشتم. الان هر ابلاغیه ای داخل ثنا واسم میاد رو باز نمیکنه و خطا میده ( خطای نامنطبق بودن مشخصات ابلاغیه با کاربر سامانه ثنا). باید کجا مراجعه کنم؟ لطفا راهنمایی کنید. ضمنا دفاتر الکترونیک قضایی و همچنین دادگاه مربوطه و واحد انفورماتیک مراجعه کردم ولی مشکلم حل نشد.

 4. سلام
  من اطلاعات وارد کردم زمانی که اتمام ثبت اطلاعات اولیه رو میزنم سیستم خطا میده که اطلاع ثبت نام غیر واقعی است. چه باید کرد؟

 5. سلام‌خسته نباشید. من از اتباع هستم و نمیتونم در سامانه ی ثنا ثبت نام کنم.آیا بدون ثبت ثنا من را در دادگاه راه میدهندد؟

  1. سلام. گویا اتباع کشورهای دیگه بدون عضویت در ثنا می‌تونن طرح دعوا کنن. لطفا برای اطلاعات دقیق از یکی از دفاتر خدمات قضایی یا دادگستری سوال بفرمایید

 6. سلام
  من در سامانه ثنا ثبت نام کرده ام اما خارج از کشور هستم ایا برای تایید وکیل یا شخص دیگر با وکالتنامه می تواند اقدام نماید و کد و رمز دریافت کند . باتشکر

  1. در صورتی که شماره تلفن ارایه شده از طرف شما در زمان ثبت نام در سامانه ….در اختیار وکیل یا فرد مورد نظر شما باشد بله میتواند که البته شما باید رمز اولیه ورود به سامانه را که در زمان ثبت نام دریافت کرده اید و کد ملی خود را در اختیار وکیل یا فرد مورد نظرتان بگذارید

   1. من خارج از کشور هستم. به زحمت وکالت نامه رو به ایران فرستادم. باز هم کد و رمز رو به وکیل من هم ندادند. گفتن بخشنامه اومده و نمیشه. حتی وکیلم با معاون دادگشتری استان هم شخصا صحبت کردن و به جایی نرسید! شما چه راهکاری میدین؟ ممنون

 7. باسلام و احترام
  بنده هرچی تلاش میکنم نمیتونم وارد سایت ابلاغ بشم چکار باید انجام بدم برای یک ابلاغ اومده/ممنون

 8. سلام علیکم من در سامانه ثنا ثبت نام کردم و یک کد برام ارسال شد حالا گم کردم چگونه میتوانم دو باره پرینت بگرم

  1. با مراجعه مجدد به یکی از مراکز ثبت نام در سامانه ثنا که معمولا در درب ورودی دادسراها مستقرندو به یاد داشته باشید همراه داشتن اصل کارت ملی و تلفنی که در زمان ثبت نام اولیه به سیستم ارایه کرده اید را با خود داشته باشید

  1. باهر
   سلام من خارج کشور هستم چطور ثبت نام کنم . لطفا راهنماییم فرمایید با تشکر.

   1. اصلا امکان ثبت نام از خارح کشور میسر نیست و شما یا باید به فرد معتمد خود در ایران وکالت کاری برای ثبت نام بدهید و یا از طریق سفارت ایران در محل اقامت خود مراحعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا