دو تغییر مهم مصوبه تمدید قراردادهای اجاره در شرایط کرونایی

پایگاه خبری اختبار دادستان کل کشور از دو تغییر مهم در مصوبه ستاد ملی مبارزه با کرونا درخصوص تمدید قراردادهای اجاره خبر داد. بر این اساس اولاً مدت اجرای مصوبه که قبلا نامعلوم بوده، یک سال تعیین شده است و ثانیاً افرادی که ملک آنها مورد نیاز بستگان درجه‌یک ایشان باشد و این موضوع احراز شود، مشمول مصوبه نخواهند بود.

به گزارش اختبار، در تیرماه سال جاری بود که مصوبه ستاد کرونا درخصوص قراردادهای اماکن استیجاری به تصویب رسید، مصوبه‌ای که پیامدهای متعددی داشت، به طوری که به گفته رئیس مرکز توسعه حل اختلاف، در یک دوره چهل روزه در تابستان سال جاری، تعداد ١١ هزار و ٨٧۶ مورد درخواست تخلیه منازل مسکونی و اجاره‌ای به شوراهای حل اختلاف رسیده است.

مهم‌ترین مشکل ناشی از این مصوبه متوجه کسانی بود که به هر دلیل به ملک مسکونی تجاری خود نیاز داشتند اما موفق به تخلیه آن نمی‌شدند.

متن مصوبه مورخ ۱۳۹۹/۴/۸ جلسه ستاد مبارزه با کرونا درخصوص قراردادهای اماکن استیجاری به شرح زیر است:

با عنایت به شرایط اقتصادی تحمیلی بر کشور ناشی از شیوع ویروس کرونا و همچنین تحریم‌های ظالمانه و با لحاظ ضرورت حمایت از اقشار آسیب‌پذیر، کلیه قراردادهای مربوط به املاک مسکونی استیجاری که تا تاریخ ۹۹/۴/۸ هنوز تمدید نشده است در صورت عدم توافق بین طرفین و تمایل مستاجر تا سه ماه پس از اعلام رسمی وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی نسبت به پایان شیوع کرونا و اتمام شرایط اضطراری تمدید می‌گردد. حداکثر افزایش میزان اجاره‌بها یا مبلغ رهن برای شهر تهران تا ۲۵ درصد، کلان‌شهرهای دیگر (مشهد، تبریز، اصفهان، شیراز، کرج، اهواز، قم و کرمانشاه) تا ۲۰درصد و سایر شهرهای کشور تا ۱۵ درصد خواهد بود.

تبصره ۱. املاک مورد اجاره که قبلا یا در مدت تمدید قرارداد به طور قطعی و رسمی مورد معامله قرار گرفته باشد، مستاجر می‌بایست ظرف ۲ ماه از تاریخ انتقال سند رسمی نسبت به تخلیه و تحویل آن اقدام نماید.

تبصره ۲. مستاجرینی که در دوره قرارداد اجاره بر اساس این مجوز، به تشخیص دادگاه صالح به تعهدات خود عمل نکنند و موجب تضییع حقوق موجر شوند مشمول این مصوبه نخواهند شد.

تبصره ۳. چنانچه مستاجر با افزایش مبلغ اجاره با نرخ‌های فوق‌الذکر موافقت ننماید، واحد قابل تخلیه است.

تبصره ۴. چنانچه در قرارداد اجاره مدت زمان بیشتری نسبت به این مصوبه برای انقضای قرارداد در نظر گرفته شود،‌ مدت زمان قراردادی معتبر است.

حال، امروز دادستان کل کشور که نماینده قوه قضاییه در ستاد مبارزه با کرونا است در جلسه مسئولان عالی قضایی گفته است در زمینه اجرای این دستورالعمل استثنائاتی از جمله یک‎ساله بودن این دستورالعمل و همچنین استثناء شدن افرادی که ملک استیجاری آن‌ها مورد نیاز خود و بستگان درجه یک آن‌هاست، تعیین شده است؛ تغییری که می‌تواند گره مشکل بسیاری از مالکان امکان استیجاری را باز کند.

‫۷ دیدگاه ها

  1. هرکی به این مصوبه اعتراض داره می تونه به دیوان عدالت اداری شکایت کنه -قانون راه کار ارایه کرده

  2. من خودم مالک هستم برحسب احتیاج مالی خونه ام را دادم اجاره و خودم رفتم یه جای کوچکتر با خانواده و مادرم که بیمار هست و خودم از اول سال بیکار شدم حال که خونه خودم احتیاج دارم مستاجر از قانون کرونا استفاده کرده وتخلیه نمیکند درصورتیکه خودش خانه شخصی دارد

  3. سلام من یه نظامی هستم هرلحظه ممکن محل خدمتم تغیر کنه حالا خانه ای اجاره دادم می خوام با سندومدرک برگردم محل سکونتم ولی مستاجر خانه راتخلیه نمی کنه تهدیدم می کنه مسولیت باید خداترس باشن اگه خودشون به خانه خودشون احتیاج داشته باشند همچین تصمیم ی می گرفتند این مصوبه غصب کردن املاک است

  4. یک واحد مسکونی که سند آن برگه واگذاری اداره راه و شهرسازی هست را به صورت مبایعه نامه و با کلی زحمت خریدم و قرار شد که همزمان با اتمام قرار داد اجاره نامه در تاریخ ۹۹/۷/۱ و تخلیه مستاجر در خانه ام ساکن شوم ولی متاسفانه مستاجر از قانون کرونا استفاده کرده و من خواستم از تبصره یک قانون کرونا استفاده کرده و مستاجر را بیرون کنم ولی مستاجر در جلسه شورای حل اختلاف ادعا کرد که این مبایعه نامه ساختگی هست و مالک و من می خواهیم با استفاده از مبایعه نامه ساختگی او را بیرون کنیم. ای کاش دولت هنگام تصویب قانون کرونا حساب آدم های شیاد و کلاهبردار را می کرد.

  5. این مصوبه اصلا اجرا نشد که حالا بخواهد تغییراتی به نفع مالکین در آن ایجاد شود. بنده در حالیکه مادرم را از دست دادم، برادرم در آتش سازی سوخت و پسرم کرونا گرفت شورای حل اختلاف دستور تخلیه و پرداخت خسارت تخلیه را صادر کرد و در بدترین شرایط کرونایی و خانوادگی دوبار پلیس درب منزل فرستاد و آن را تخلیه کرد. ۱۵ باری که در شورا سرگردان بودم مستاجران بسیاری را دیدم که دستور تخلیه برایشان صادر شده با التماس درخواست وقت میکردند ولی ۱۰ روز بیشتر داده نمیشد. جناب دادستان یا اطلاع ندارد یا مردم را احمق فرض میکند.

  6. تو کشورهای دیگه نرخ افزایش اجاره بها ۲ تا نهایتا ۸ درصده.الان ۲۵ درصد به نظرتون مناسبه؟یک کارگر حقوقش زیر خط فقره.این نرخ باید حداکثر ۱۰ یا ۱۵ می شد.مسولین عزیز لطفا تمام جوانب و در نظر بگیرید بعد تصویب کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا