عضويت در کانال تلگرام اختبار
انجمن علمی آیین دادرسی مدنی ایران صفحه اینستاگرام پایگاه خبری اختبار ماهنامه وکلا شماره ششم-تنها مجله تخصصی وکلای ایران
آخرین خبرها
خانه » آزمون های حقوقی » آزمون سردفتری » دستور موقت دیوان عدالت اداری برای توقف فرایند مصاحبه و جذب پذیرفته‌شدگان آزمون سردفتری

اپلیکیشن تبصره برای آموختن حقوق بسته های جامع سرعتی آزمون دکتری حقوق موسسه جی5

دستور موقت دیوان عدالت اداری برای توقف فرایند مصاحبه و جذب پذیرفته‌شدگان آزمون سردفتری

رسیدگی به ماهیت شکایت ادامه دارد

پایگاه خبری اختبار- شعبه دیوان عدالت اداری با صدور دستور موقت مبنی بر توقف فرایند مصاحبه و جذب پذیرفته‌شدگان آزمون سردفتری ۹۷ موافقت کرد.

به گزارش اختبار، این قرار در پی شکایت برخی معترضان به نتیجه آزمون سردفتری اسناد رسمی روز ۱۵ مرداد ۱۳۹۸ و با عنایت به گزارش سازمان بازرسی کل کشور درباره این آزمون صادر شده است.

متن قرار صادره به شرح زیر است:

گردشکار: شاکی با طرح شکایت به خواسته فوق بیان داشته است که سازمان ثبت اسناد در آزمون سال ۹۷ قبل و بعد از آزمون مرتکب تحلفاتی شده است که مفاد بندهای آگهی از جمله بند ۷ و ۴ تذکرات مهم و انتخاب مؤسسه برگزارکننده آزمون و تغییر ظرفیت شهرها و اعلام ممنوعیت برای ثبت‌نام بعضی مشاغل و عدم اعلام شهرهای آزمون رعایت نشده و موارد حفاظتی عدم استاندارد سؤالات و عدم سؤالات فقه مربوط به اهل سنت و اقلیت دینی حین آزمون و تأخیر در اعلام نتیجه، اعلام اسامی برابر ظرفیت، عدم انتشار کارنامه، حذف پذیرفته‌شدگان مشاغل ماده ۱۵ دفاتر اسناد رسمی رعایت نشده است و تقاضای دستور موقت و توقف عملیات اجرایی را نموده است که با عنایت به مفاد شکایت و شکایت‌های متعدد مطروحه مشابه به شرح آتی اتخاذ تصمیم می‌نماید.

قرار دیوان

نظر به این که مطابق مواد ۳۴ و ۳۵ قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری صدور دستور موقت مبنی بر توقف اجرای تصمیمات و اقدامات و یا الزام به انجام وظیفه منوط به احراز ورود خسارت است که در آینده جبران آن غیرممکن است و چون دلایل و مستندات ارائه شده به جهت عدم امکان مشارکت سایر واجدین شرایط در آینده غیرممکن بوده لذا فوریت امر احراز می‌گردد که بنا به مراتب و گزارش ۱۳۹۸/۲/۳ سازمان بازرسی کل کشور دستور موقت توقف عملیات ادامه روند استخدام از جمله مصاحبه و صدور حکم سردفتری پذیرفته‌شدگان صادر و اعلام می‌گردد.

صدور دستور موقت تأثیری در اصل و ماهیت موضوع ندارد. مقرر می‌دارد دفتر پس از ابلاغ تبادل لوایح به نظر برسد.

← برای عضویت در کانال سروش اختبار اینجا کلیک کنید →
← برای عضویت در کانال تلگرام اختبار اینجا کلیک کنید →
← برای عضویت در خبررسان تلگرام اختبار اینجا کلیک کنید →
← برای عضویت و پیگیری صفحه اینستاگرام اختبار اینجا کلیک کنید →
← برای دریافت تازه ترین مطالب، در خبرنامه ایمیلی اختبار عضو شوید

لینک کوتاه این نوشته: https://www.ekhtebar.com/?p=47387

۲۹۲ نظر

 1. آقای مهندس، دادنامه دستور موقت از طرق ثنا به خواهان ابلاغ شده و در ابلاغ سنتی هم به هیچ عنوان نسخه اصلی که با مهر و امضای قاضی رسیدگی کننده صادر شده رو به طرفین پرونده نمی‌دهند بلکه همواره از طریق سامانه ثنا یک نسخه بدون مهر و امضا از دادنامه رو به طرفین ابلاغ می‌کنند.

  • هرکس هرچه می نویسد به من منتسب می کنی؟! لااقل اسامی نظردهنده را دقیق بخوان! مانده ام چطور به نفع موکلانت لایحه می نویسی؟! خدا به دادشان برسد!

 2. اندکی صبر سحر نزدیییک است.

 3. بنده خوشحال میشم این آزمون باطل بشه ،
  اما خبر شما هیچ رفرنس قابل اعتباری نداره ، در ضمن نگفتید چرا تمام اطلاعات مهم رو پوشوندین؟ اگر این خبر واقعی و غیر جعلی است چه ترسی از نشان دادن محتویات کامل این دادنامه دارید؟

  • اون قرار رد دستور موقت که چند وقت پیش دادن هنوز تو سایت هست مشخصات همون هم مشخص نشد چطور هیشکی به اون شک نکرد!!!!:-)

   • ممکن است شکایت تازه ای به شعبه دیگری ارجاع شده باشد.در این اثنا گزارش سازمان بازرسی هم مزید بر علت شده چون می تواند اماره ای قابل اعتنا برای دادرس باشد می بینیم که دادرس به ان اشاره هم می کند.بنابر این ربط امتناعی میان این دو رای نیست.یکی رد درخواست دادرسی فوری بوده با شرایطی و دیگری قبول آن بوده با شرایط جدید. به گمان اینجانب ایرادحقوقی بر آن مترتب نیست.البته این نظر من است.

 4. قبولی سردفتری97

  خوبه خانم زنده دل خودشون گفتن که این قرار رو یکی از شاکی ها در اختیار ایشون قرار دادن.من الان زنگ زدم سازمان ثبت خود کارمندسازمان ثبت گفت اگه قراری صادر بشه سریعا”به ما ابلاغ میشه و تا این لحظه چیزی به ما نگفتن و این صحت نداره

  • آخه کارمندای ثبت از چی خبر دارن که حالا از این خبر داشته باشن.. یه هفته قبل از مصاحبه مشهد هم کارمندای ثبت تهران از هیچی خبر تداشتن

 5. دوست گرامی به گونه ای مرا خطاب قرارداده ای که گویی برگزار کننده آزمون بوده ام.اما در پاسخت همینقدر بگویم که از نگاه من همه چیز باید مر قانون باشد .هیچ خردمندی با این نگاه مخالفتی ندارد. هیچکس نباید اگر تخلفی کرده از پاسخگویی و احیانا مجازات آن در امان بماند.اینجا هم که فعلا دستور موقت صادر شده برای جلوگیری از خسارت به زیاندیدگان احتمالی! هنوز رسیدگی انجام نشده است.باید رسیدگی انجام شود.نتیجه هرچه شد مطابق قانون عمل گردد.نه یک کلمه بیشتر نه یک کلمه کمتر.اگر ثابت شود کسانی تخلف کرده اند باید پاسخگو باشند.به خیلی ها خسارت وارد می شود. بنابراین شتاب نکن دوست من.
  اما در مورد کانون ها هم باید رسیدگی دقیق در دستور کار قرار گیرد.قانون اصلاح شود.اسکودا و کانون مرکز حق ندارند در طراحی سئوال نقش داشته باشند.خودشان ذینفع هستند.طراحی سئوال هم فقط سازمان سنجش.محدودیت و انحصار ناشی از ظرفیت وکالت هم باید در مسیری قانونی رسیدگی و ملغی شود. معنی ندارد ذینفع بنشیند و برای ثالث ظرفیت تعیین کند. وقتی دستگاه قضایی به زیرمجموعه خودش سخت بگیرد یقین بدان آسیاب را به نوبت خواهد چرخاند. شکیبا باش.

  • بله بله جناب آقای سعیدی

  • از قدیم میگفتند خدا روزی هرکسی را به اندازه ی وسعت قلبش میده افراد معمولی و وکلایی که بخاطر کسادی بازار و تنگدستی به سردفتران حسادت میکنید این را بدانید اگه آزمون هم باطل بشه چیزی عاید شماها نمیشه و تا آخر عمر همینجوری زندگی میکنید

 6. سایت رسمی دیوان عدالت اداری هنوز چیزی منتشر نکرده، چطور وبسایت غیر رسمی اختبار به این رای دسترسی پیدا کرده؟
  چرا بخش هایی رو پوشوندن؟
  احتمالا این خبر جعلیه.

  • سایت دیوان فقط آرای هیات‌های تخصصی و هیات عمومی رو منتشر می‌کنه و آرای شعب و قرارها را قرار نمی‌ده. تصویر قرار را یکی از شاکیان پرونده در اختیار ما قرار دادند.
   ضمناً منطورتون رو از این که سایت اختبار رو سایت غیررسمی خطاب کردین متوجه نشدم. اختبار از وزارت فرهنگ و ارشاد مجوز فعالیت به عنوان پایگاه خبری دارد.

   • آیا رای بدون امضا به شاکی ابلاغ شده ؟
    چنین چیزی ممکن نیست مگر اینکه کارمند دیوان تخلف کرده باشه

    • الان چون ابلاغیه ها از طریق سامانه ثنا برای افراد ارسال میشه امضا نداره مثل سابق نیست که اوراق از دادگاه صادر و امضا بشه و به طرف ابلاغ بشه الان دادگاه میذاره رو سایت ثنا خودشون دریافت می کنن برا همین دیگه مهر حذف شده

  • یعقوب کلابی ایرانی

   متاسفانه

   سایت اختبار بدون مجوز قانونی مبادرت به ارسال خبر می نماید
   واین فعلا مورد درج خبر فوق غیر مسئولانه!! نه در سایت سازمان ثبت و نه در سایت دیوان عدالت اداری و نه در سایت سازمان بازرسی کل کشور درج شده است شما با کدام مجوز قانونی با احساسات قبول شدگان و با ایجاد هرج و مرج وباعث بهم زدن نظم عمومی اجتماع مبادرت به درج خبر بدون منبع فقط با یک عکس می نمایید؟

   قانونی منصفانه عاقلانه برخورد ونشر دهید. هم در پیشگاه خدا مسئول و هم در برابر قانون

 7. خدایی دمشون گرم.وقتی ازیک خانواده چهار نفرقبول میشه اونم شهرهایی که جزء ظرفیت نبودن معلومه که آزمون درست برگزار نشده.چرا برگزاری آزمون رابه سازمان سنجش نمیدن. اینجوری شفاف تره. امیدوارم ابطال بشه

 8. آقای سعیدی عزیز، چرا تا الان برا آزمون‌های کانون وکلا دستور موقت صادر نکردند؟! چون شفاف هستش دوست عزیز! تخلفات ردیف شده تو دستور موقت دیوان عدالت اداری رو مشاهده کردید هم رشته ای گرامی؟!

 9. از کجا معلوم که این رای ساختگی نباشه به خصوص که تمام مشخصات رای رو روش خط کشیدن و رای ۱۵ مرداد صادر شده ولی چطور سازمان ثبت ۱۶ و ۱۷ ام مصاحبه رو انجام داده

 10. احسنت به شجاعت قضات دیوان عدالت اداری. آقای سعیدی عزیز تا نباشد چیزکی دیوان عدالت اداری قرار دستور موقت صادر نمی‌کنه! امیدوارم در هر صورت حق به حقدار برسه و حقی از قبول شدگان واقعی و معترضین به آزمون سردفتری تضییع نشه.

  • از همه بهتر می دانی که کانون ها ورای قانوند.اصلا خود قانوند.می دانی که شان آنها اجل از رسیدگی است ! نه کسی می تواند در سریال نامی از صنف آنها ببرد نه پاسخگوی کسی هستند.دست کسی به ردای بلند انها نمی رسد که! دیوار ثبت اسناد و املاک کوتاه است اما.
   القصه در این مورد که جشن گرفته ای لطفا موارد دستور موقت را دقیق بخوان.ببین کدام مورد بیان شده از موجبات ابطال است؟ در مورد بندهای ۴ و ۷ به عنوان تخلف پیش از آزمون دادرس محترم نیاندیشیده که آیا کسانی که منع تصدی شغل سردفتری دارند منع شرکت در آزمون هم دارند؟ می شود در مرحله شرکت راستی آزمایی کرد؟ اصلا مدارک تحصیلی را چک کرده اند؟ کانون به هنگام ثبت نام چک می کند؟ اصلا می شود چک کرد آن هم در زمانی کوتاه؟هر کس مطابق ادعایش ثبت نام می کند و بعد باید صحت آنرا ثابت کند.مصاحبه و تحقیق را برای همین گذاشته اند.این از این!
   در مورد سئوالات فقه من که به یاد ندارم پرسش فقهی در آزمون مطرح شده باشد آنچه بود احکام و معارف بود.جناب قاضی محترم اینجا را اشتباه کرده اند.امیدوارم دستور موقتشان هم به اندازه این دقتشان نبوده باشد.به فرض که چنین بود هم که مثل حذف برخی سئوالات در آزمونها می شد به میزان پرسشهای فقهی نمره برای شرکت کنندگان اهل سنت نمره مثبت برای سایر مواد آزمون در نظر گرفت تا حقشان ضایع نشود.
   در مورد تغییر ظرفیت برخی شهرها و یا اعلام برخی حوزه های جدید هم که موجب توقف کل آزمون نیست.مواردشان مشخص و روشن است.حتی تخلفاتی هم که در برخی موارد به آنها اشاره می شود به تنهایی قابل پیگیری و رسیدگی هستند و دخلی به کل آزمون ندارد.
   فکر می کردم سازمان بازرسی چه گزارشی تهیه کرده؟ حالا می بینم که کوه کاه زایید.کاش نماینده حقوقی ثبت بودم . چه لایحه ای می شد تنظیم کرد!
   حالا شما هم زیاد خرسند نباش. شکیبایی پیشه کن.اتفاق خاصی نیفتاده هنوز.مبانی این دستور موقت بسیار سست است.واقعا چنین رسیدگی های شتابناکی در دیوان دون شان قضات محترم این مجموعه مهم است. رییس محترم قوه باید به این امر مهم رسیدگی کنند.در موارد دیگری نیز آرای بسیار عجیب از دیوان صادر می شود.

 11. خداوکیلی من جز قبول نشده های این ازمونم
  ولی دلم برای اونایی که بدون پارتی قبول شده بودن میسوزه یک سال و یک ماه درگیر این ازمونن و معلق نمی دونن باید چیکار کنن
  انشاالله زودتر بندخداها کارشون درست شه.

  • چه قبول شده های واقعی چه رد شده ها قربانی یک فرآیند بسیار ضعیف شدیم … عده ای اینکه دوباره بتونن خودشون رو به سطح پارسال برسونن براشون بسیار سخته چون تقریبا از هر چه آزمون بود زده شدن و نا امید . ان شاءالله خدا متخلفین رو رسوا کنه همونجور که اولش کرد در انتها هم اصلی ها رو رو سیاه کنه .

  • با سپاس از انصاف و حسن نظر شما ، اگر اطلاعات بیشتری در مورد مصاحبه مشهد و و جو برگزاری اختبار و این که چه سئوالاتی و از چه درس هایی از شرکت کنندگان در مصاحبه توسط هیات اختبار پرسیده شده ، دارید لطفا” به اشتراک بگذارید. ممنونم

 12. دم اونایی که وقت میذارن و پیگیری حق خودشون و دیگران رو میکنن گرم..همه امکان اینکه تهران بیان رو ندارن.

 13. با این اوصاف چقدر احتمال داره ازمون مجددا برگزار شه؟

  • بستگی به ابطال کل آزمون دارد که با این مستدلات عقلا بعیداست و انصافا درست نیست و تازه تبعات بسیاری هم داره.اما اگر حوزه هایی ابطال بشود آنوقت در آن حوزه ها تکرار خواهد شد.رویه آزمونی این را می گوید.

 14. وقتی خبر برگزاری مصاحبه رو در مشهد اونم با حضور رییس دیوان عالی کشور شنیدم، مطمئن بودم اینکار سازمان ثبت برای تحت فشار گذاشتن دیوان عدالته. ان شا الله دیوان تا آخر مستقل عمل کنه بدون اینکه تحت تاثیر این بازیا قرار بگیره.

  • قبولی سردفتری97

   جناب تشنه عدالت اگه حقوق خونده باشید هیچ عقل سلیمی قبول نمیکنه که رییس دیوان عالی کشور بره واسه اختبار .شما اگه قانون رو خونده باشی میبینی که اعضای اختبار کسایی دیگه هستند نه شخص رییس دیوان عالی کشور!دیوان هم همیشه مستقل عمل کرده و به زودی رای صادر میشه.امیدوارم که شما معترضان احترام به رای دیوان بذارید و خودتون رو بیش از این حد اذیت نکنید.

   • دوست عزیز دوستان خراسانی که رفته بودن مصاحبه تاکید کردن که خود شخص رییس دیوان مصاحبه میکردن حتی روخوانی قرآن رو باید جلوی ایشون میخوندن
    حتی ما چندین بار تاکید کردیم که لابد شخص مصاحبه کننده شخص دیگه ای بوده شما ظاهرا اشتباه کردین ولی همگی گفتن خود ایشون مصاحبه میکرده منم باورم نمیشد هنوزم باور نکردم.
    ولی بعدیم نیس که ناظر مصاحبه بوده باشن البته.

 15. سعیدی تحویل بگیر! حالا باز برو به کانون وکلایی که شفاف ترین آزمون استخدامی را برگزار میکنه انتقاد کن!

  • سلام.در جواب اون برادر یا خواهرمون .ابلاغ الکترونیکی رای امضا نمیشه و اگر زمانی نیاز به امضای آن داشته باشید باید حضوری مراجعه کنید و صرف نداشتن امضا مشکلی نداره

  • دوست من هیچ آزمونی در ایران شفاف نیست.ابهامی را که برای آزمون کانونها مطرح کردم پاسخی داده ای؟ نه.چون پاسخی نداری. ابهام روشن این است که چرا اسکودا طرح سئوالت را به سازمان سنجش واگذار نمی کند؟ سازمان که در طراحی سئوالات آزمون حقوقی فوق همه است.چرا باید کانون سئوالت را به سازمان بدهد؟ در فاصله طراحی تا رسیدن به سازمان سئوالات کجا هستند؟ چه کسانی از آنها اطلاع دارند؟ مسئول حفاظت از آنها کیست؟ موارد دیگری هم هست که بعدا خواهم گفت.همه متولیان آزمونها باید پاسخگو باشند.یکان یکان به سراغشان خواهیم رفت.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*