تمهیدات بهداشتی برگزاری آزمونهای سراسری سال ۹۹

سازمان سنجش آموزش کشور اعلام کرد:

پایگاه خبری اختبار- سازمان سنجش آموزش کشور تمهیدات بهداشتی پیش‌بینی‌شده برای برگزاری آزمون های سراسری سال ۱۳۹۹ را اعلام کرد. اولین آزمون سراسری پیش رو، آزمون دکتری ۹۹ است که روز پنجشنبه ۲۶ تیر برگزار خواهد شد. بر اساس اطلاعیه سازمان سنجش، تمهیداتی مانند فاصله صندلی‌ها، تهویه محل آزمون، استقرار آمبولانس، توزیع ماسک و دستکش و پد الکلی و… برای حفظ سلامت داوطلبان در نظر گرفته شده است.

متن کامل این اطلاعیه به شرح زیر است:

داوطلب گرامی، باتوجه به شیوع ویروس کرونا و تبعات آن برای کشور و به تبع آن نظام آموزش عالی، دستورالعمل های بهداشتی با هماهنگی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، برای اجرا به دانشگاهها و موسسات آموزشی مجری آزمونهای سراسری ابلاغ شده است و مقرر گردید این شرایط خاص را مد نظر قرار دهند و تمهیدات لازم جهت ایجاد محیطی امن برای برگزاری مطلوب آزمونها را فراهم نمایند که در ذیل به تعدادی از آنها اشاره خواهد شد. لازم به توضیح است که نظارت بر اجرای موارد بهداشتی با دقت نظر بیشتری توسط سازمان سنجش آموزش کشور صورت می پذیرد و لازم است داوطلبان نیز با همکاری و رعایت بهداشت فردی، حفظ فاصله فیزیکی و زدن ماسک، این سازمان را در برگزاری مطلوب آزمونها یاری نمایند. ذکر این نکنه نیز حائز اهمیت می باشد که زمانهای برگزاری آزمونهای سراسری با هماهنگی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تنظیم و توسط ستاد ملی مبارزه با ویروس کرونا تصویب و ابلاغ شده است.

به منظور مساعدت بیشتر به داوطلبان، تعداد حوزه های برگزاری آزمون ها در سال ۱۳۹۹ افزایش داشته است که در جدول زیر مشاهده می شود:

موضوع دکتری کارشناسی ارشد
آمار داوطلبان سال ۹۸ ۱۹۶۴۳۷ ۶۵۵۴۳۲
سال ۹۹ ۱۷۹۷۰۴ ۶۹۴۴۱۷
تعداد حوزه های برگزاری سال ۹۸ ۱۰۵ ۱۶۴
سال ۹۹ ۱۴۳ ۲۳۶

آمار توزیع داوطلبان و رشته های امتحانی آزمون کارشناسی ارشد به تفکیک هر نیمروز برگزاری بصورت جدول زیر می باشد.

ردیف نیمروز تاریخ تعداد داوطلبان
۱ صبح پنجشنبه ۹۹/۰۵/۰۲ ۳۲۱۵۰۴
۲ عصرپنجشنبه ۸۹۴۹۹
۳ صبح جمعه ۹۹/۰۵/۰۳ ۲۸۳۴۱۴

عوامل اجرایی و حفاظتی در صحت کامل سلامتی در اجرای آزمون همکاری خواهند داشت.

عوامل اجرایی در طول زمان برگزاری آزمون با رعایت فاصله بهداشتی و با  ماسک و دستکش به اجرای آزمون خواهند پرداخت.

یک نفر به عنوان کارشناس بهداشت و سلامت که تخصص های لازم را داشته باشد، تعیین شده است تا برای ارائه مشاوره های بهداشتی در حوزه فعالیت نماید.

مواد ضدعفونی کننده مورد استفاده از نوعی است که واکنش آلرژیک داوطلبان و عوامل اجرایی را به دنبال نداشته باشد.

انتخاب سالن آزمون، با گنجایش مناسب در نظر گرفته شده و صندلی ها با فاصله ۱۶۰ سانتی متر از هم، چیده شده است.

با ملاحظه وضعیت آب و هوا و آلودگی هوا، جهت بهبود وضعیت تنفس افراد، تمهیدات لازم از جمله تهویه مناسب، باز کردن درب و پنجره ها و … اندیشیده شده است.

محل اصلی ورودی داوطلبان به سالن امتحان، به صورت مشخص و به فاصله مناسب از یکدیگر علامتگذاری شده است و داوطلبان می بایست روی هر خط و با رعایت فاصله اجتماعی مناسب مشخص شده(حداقل یک متر)برای ورود به سالن امتحان قرار گیرند.

۹- حوزه وکلیه تجهیزات، قبل از برگزاری هر نوبت از آزمون ضدعفونی می شود.

۱۰-  استقرار آمبولانس و تیم پزشکی با هماهنگی ستاد مدیریت بیماری کرونا در هر استان و آماده باش مراکز بهداشتی و  درمانگاه های شهرستان ها، در روزهای برگزاری آزمون و حوزه های رفع نقص کارت داوطلبان پیش بینی شده است.

۱۱-در خصوص بازرسی بدنی داوطلبان، فرد متولی به لباس گان، ماسک سه لایه، شیلد و دستکش لاتکس مجهز خواهد بود.

۱۲-اشیاء و سطوحی که اغلب لمس می شود نظیر صندلی ها، دستگیره درها و شیرآلات سرویس بهداشتی و… قبلا تمیز و ضدعفونی شده است  و این عمل در طول برگزاری آزمون در هر نوبت انجام می شود.

۱۳- پاکسازی و ویروس زدائی مخازن اصلی و فرعی سوالات در استان ها و شهرستان ها، از طریق نمایندگان تام الاختیار و با نظارت حفاظت آزمون استانها، حداقل یک هفته قبل از برگزاری آزمون انجام می­شود.

۱۴-درصورتی که داوطلبان در داخل حوزه امتحانی، بسته به شرایط محل برگزاری آزمون، با سرویس عمومی (اتوبوس، مینی بوس و یا سواری ون) جابجا شوند، صندلیها و فضای داخلی این وسایل نقلیه در هر نوبت آزمون ضدعفونی شده و برای رعایت فاصله گذاری، از یک سوم تا یک چهارم ظرفیت خودرو استفاده  می­شود.

۱۵-فضای مناسب برای داوطلب دارای معلولیت با رعایت فاصله گذاری در نظر گرفته میشود.

۱۶-منشی داوطلبان نابینا، معلول، ناشنوا و …ضمن رعایت نکات بهداشتی، حداقل یک متر از داوطلب فاصله خواهندداشت و این داوطلبان با فاصله مناسب از یکدیگر امتحان می دهند.

۱۷- به تعداد کافی سطل زباله (ترجیحاً دارای درب پدالی با پا) در قسمت ورودی و خروجی حوزه و همچنین  مسیرهای پرتردد، در سالنها و یا کلاسهای محل برگزاری آزمون پیش بینی شده است.

۱۸- به منظور مساعدت به داوطلبان و جلوگیری از ازدحام جمعیت در زمان بازرسی  داوطلبان، درب حوزه های امتحانی زودتر و از ساعت ۶:۳۰ صبح  بازمی شود.

۱۹- ضدعفونی مستمر سرویسهای بهداشتی در طول آزمون انجام می­شود.

۲۰-پذیرایی از داوطلبان به صورت سلف سرویس و ضدعفونی شده در فضای مناسبی که باعث تجمع نشود، انجام و وسایل پذیرایی از قبل ضدعفونی می­شود.

۲۱- عوامل اجرایی در هنگام تحویل بسته های سوال و پاسخنامه، از ماسک و دستکش استفاده می کنند و مرتب دستهای آنها ضد عفونی می شود.

۲۲-مراقبان ضمن رعایت نکات بهداشتی، از دستکش و ماسک استفاده می نمایند و فاصله آنها با داوطلبان (حداقل یک متر) خواهد بود.

۲۳- دفترچه­ های سوال و پاسخنامه،درجلسه آزمون به داوطلب تحویل داده می شود و روی زمین قرار نمی گیرد.

۲۴-مسئول اخذ اثرانگشت از داوطلبان، ضمن رعایت نکات بهداشتی از دستکش و ماسک استفاده می­نماید و بعد از اخذ اثر انگشت از هر داوطلب، یک پدَ الکی(که توسط سازمان به حوزه ها ارسال شده است) را برای ضدعفونی دست­ها، به داوطلب تحویل می نماید.

۲۵- بعد از جمع آوری پاسخنامه ها و دفترچه های آزمون، داوطلبان با مدیریت صحیح زمان و با فاصله مناسب، برای خروج از محل آزمون هدایت و راهنمایی می شوند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

‫۲ دیدگاه ها

  1. بیشتر شرکت کنندگان کنکور سراسری سیاهی لشکرن،
    اگه هصراری به برگزاری کنکور سراسری هست باید یه کاری کنید که بیشتر این شرکت کنندگان اصلا امتحان ندن
    کسی که رتبه ش صد هزار و صدو پنجاه هزاره چرا باید بیاد سر جلسه
    این گروه به امید دانشگاه پیام نور و رشته های بدون آزنون و… میان سر جلسه
    آزمون یا شرایط این رشته ها رو تفکیک کنین تا شرکت کنندگان کاهش پیدا کنن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا