انتشارات استیناف ناشر کتب حقوقی پایگاه خبری وکلا پرس

تغییر موضع شدید نماینده حامی «طرح آموزش و پذیرش وکالت»

عضو کمیسیون قضایی مجلس به ایرادهای طرح پیشنهادی پی برده است؟

محمد علی پورمختار

پایگاه خبری اختبار- مراسم افتتاحیه سی‌ویکمین همایش اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری در حالی به پایان رسید که دو نفر از اعضای کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس اعلام کردند که در مورد قوانین حاکم بر وکالت، به «اصلاحات جزئی» معتقدند و نه تحول کلی.

به گزارش اختبار، بنابر آن‌چه از سوی روابط‌عمومی اسکودا منتشر شده است، ملک‌شاهی، رئیس کمیسیون قضایی مجلس شورای اسلامی، در این مراسم گفت: «کانون‌های وکلا می‌توانند با نهادهایی مثل مجلس ارتباط بگیرند و اگر نظرات منصفانه‌ای داشته باشند مشکل‌گشا خواهد بود. امیدوارم اگر بنا شد اصلاحی شود با کمک شما باشد. قوانین فعلی وکلا احتیاج به اصلاح جزئی دارد نه شخم زدن چون تجربه ثابت کرده هر وقت بنیان سابق را به هم زدیم وضعی بهتر نساختیم.»

در ادامه این نشست، محمدعلی پورمختار، عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی که از حامیان طرح «آموزش و پذیرش وکالت» شناخته می‌شود، اظهار داشت: «من به کسانی که کمیپن [برای حذف ظرفیت آزمون وکالت] راه انداختند گفتم رشته حقوق آنقدر ذلیل شده که فوق لیسانس حقوق بدون آزمون می‌گیرند؛ چه کسی گفته فارغ‌التحصیل حقوق باید حتماً وکیل شود؟ معارضان دلشان به حال دانش‌آموختگان حقوق نیست و اجازه نمی‌دهیم به اهداف خود برسند. به زودی قوانین وکالت اصلاح می‌شود و ما به شما اطمینان می‌دهیم که استقلال کانون‌ها حفظ خواهد شد.»

نکته شایان توجه آن است که این سخنان پورمختار درحالی بیان می‌شود که او پیش‌تر (آذرماه ۱۳۹۶) در جمع حامیان حذف ظرفیت از آزمون وکالت گفته بود: «می‌توانیم در حوزه وکالت این کار را بکنیم که هرکس فارغ‌التحصیل شد بیاید عضو کانون وکلا بشود، بدون آزمون».

هرچند مشروح اظهارات امروز آقای پورمختار هنوز انتشار نیافته است، اما همین چند جمله نیز نشان از تغییر موضع جدی او درخصوص طرحی دارد که درصورت تصویب، تغییرات بنیادینی در کانون‌های وکلای دادگستری و نحوه پذیرش کارآموزان وکالت پدید خواهد آورد.

تغییر موضعی که باید دید تا کجا و چه زمان پایدار باقی می‌ماند.

ویدئوی اظهارات محمدعلی پورمختار را در جمع معترضان به تعیین ظرفیت برای آزمون وکالت تماشا کنید:

برچسب ها

نوشته های مشابه

‫۲ نظرها

  1. باید دید چطور شده که در این مدت نظرش عوض شده برخی دوستان به اقناع مخالفان ازهر طریقی کاملا مسلط هستند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن