عضويت در کانال تلگرام اختبار
پنج شنبه , ۴ بهمن ۱۳۹۷
آمادگی آزمون وکالت و قضاوت 98 موسسه ماهانآمادگی آزمون وکالت و قضاوت 98 موسسه ماهان کانال تلگرام پایگاه خبری اختبار
آخرین مطالب
خانه » اخبار » تغییر سال پایه تورم از ۱۳۹۰ به ۱۳۹۵

سامانه آموزش رسانا با همکاری مرکز رشد دانشگاه شهید بهشتی
مشاوره رایگان موسسه جی5 برای وکالت قضاوت ارشد و دکتری

تغییر سال پایه تورم از ۱۳۹۰ به ۱۳۹۵

Share Button

معاون اقتصادی بانک مرکزی اعلام کرد:

از مردادماه سال پایه تورم از ۱۳۹۰ به ۱۳۹۵ تغییر می‌کند

پایگاه خبری اختبار- بانک مرکزی، نرخ تورم را از مرداد ماه سال ۱۳۹۶ بر اساس سال پایه ۱۳۹۵ محاسبه و اعلام می کند. بر این اساس نرخ تورم تیر ماه که در مرداد ماه سال جاری اعلام می شود آخرین نرخ تورم اعلامی بر اساس سال پایه ۱۳۹۰ خواهد بود.

به گزارش پایگاه خبری اختبار به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی، معاون اقتصادی این بانک با بیان اینکه بانک مرکزی با توجه به بند (پ) ماده (۱۰) قانون احکام دائمی برنامه‌های توسعه کشور و در راستای حسن اجرای وظایف قانونی خود، سال پایه محاسبه نرخ تورم را به هنگام کرده است، گفت: به طور کلی و با توجه به تجارب و رهنمود‌های بین‌المللی،‌ عواملی همچون «تغییر سلیقه مصرفی خانوارها در طول زمان»، «تغییرات درآمد خانوارها»، «تغییرات نسبی قیمت کالاها و خدمات» و «نیازهای جدید و تنوع کالاهای تولید شده در جامعه» از جمله عللی هستند که باعث ایجاد اختلاف بین سبد مصرفی و ضرایب اهمیت تعیین شده در سال پایه با الگوی مصرفی فعلی خانوارها خواهند شد و بر این اساس، سال پایه هر چند سال یک‌بار نیازمند به هنگام‌سازی و روزآمد کردن است.

قربانی‌ افزود: بر اساس چنین ضرورتی و به منظور بهبود کیفیت آمار تولیدی برای نرخ تورم، شاخص بهای کالاها و خدمات مصرفی که از سال ۱۳۱۵ تا کنون توسط بانک مرکزی محاسبه و منتشر می‌شود، دستخوش تغییرات در سال پایه شده و پس از سال‌های ۱۳۱۵، ۱۳۳۸، ۱۳۴۸، ۱۳۵۳، ۱۳۶۱، ۱۳۶۹، ۱۳۷۶ و ۱۳۸۳، سال ۱۳۹۰ به ‌عنوان سال پایه جدید انتخاب شده است و در مردادماه سال جاری نیز، سال پایه به ۱۳۹۵ تغییر خواهد یافت.

معاون اقتصادی بانک مرکزی با بیان اینکه تغییر سال پایه شاخص بهای کالاها و خدمات مصرفی در مناطق شهری ایران مستلزم طی کردن فرآیندهای عملیاتی و آماری دقیق و طولانی است، تصریح کرد: به منظور تغییر سال پایه، در قدم نخست، از سال ۱۳۹۴ اصلاح و رفع مغایرت نقشه شهرهای مورد بررسی انجام گرفت و پس از تعیین بلوک‌های جغرافیایی، فرآیند عملیات فهرست‌برداری اطلاعات کامل خانوار ساکن آغاز شد. با انتخاب بلوک‌های نمونه، انتخاب خانوار نمونه در هر بلوک انجام و مراجعه مستقیم به جهت کسب اطلاعات درآمد هزینه-خانوار بر اساس توزیع مناسب زمانی در طول سال صورت پذیرفت. بر این اساس در سال ۱۳۹۵، ۱۷۶۰۰ خانوار نمونه مورد پرسش آمارگیران این بانک قرار گرفتند و پس از تعمیم اطلاعات نمونه به کل کشور، اقلام سبد مصرفی خانوار و ضرایب اهمیت آن‌ها در سال ۱۳۹۵ تعیین شد.

این عضو هیئت عامل بانک مرکزی  با تاکید بر اینکه در حال حاضر سبد شاخص بهای کالا و خدمات مصرفی در مناطق شهری ایران بر اساس سال پایه ۱۳۹۰ مشتمل بر ۳۸۵ سرفصل کالا و خدمت است افزود: در تجدید نظر به عمل آمده اخیر، ۲ سرفصل حذف، ۲ سرفصل ادغام و ۴ سرفصل به سبد فعلی افزوده شده و مجموعاً ۳۸۶ قلم کالا و خدمت انتخاب شده است که بر اساس قیمت‌گیری از این اقلام، شاخص تورم محاسبه می‌شود.

 

اپلیکیشن قانون در جیب شما
← برای عضویت در کانال تلگرام اختبار اینجا کلیک کنید →
← برای عضویت در خبررسان تلگرام اختبار اینجا کلیک کنید →
← برای عضویت و پیگیری صفحه اینستاگرام اختبار اینجا کلیک کنید →
← برای دریافت تازه ترین مطالب، در خبرنامه ایمیلی اختبار عضو شوید

لینک کوتاه این نوشته: https://www.ekhtebar.com/?p=31249

یک نظر

 1. با سلام
  دقیقا درست فرمایش کردند .
  جناب آقای بهمن کشاورز با توجه به اینکه عصر رسانه ها و ارتباط است و با توجه به اینکه شبکه تلگرام ملی شده است و مجاز
  تقاضا داریم گروهی با مدیرت خودتان و آدمین هایی از بین وکلای کار آمد و به روز که با وسایل ارتباط مجازی خبره هستند تشکیل دهید تا داوطلبان آزمون وکالت به گروه مجازی ملحق شده و اظهارات خود را در مقابل شما بیان کنند . نسبت به نظم گروه مجازی ربات و امین های محترم برای مدت برقرار بودن گروه میتوانند کمال ضمانت را برای شما تضمین کنند با توجه به ابزارهای لازم از اینکه هرگونه کلمه یا جمله یا حرفی و یا عددی و یا عکس و فیلمی را میتوان از فرستادن به گروه کنترل کرد با توجه این امکانات دلیلی وجود ندارد که شما امتناع کنید و حرف و خواسته داوطلبان را نشنیده و بی اهمیت کنید لا اقل اگر مدعای شما از این طریق به دوستان و داوطلبان اعلام شود و آنها نظرات و انتقادات خود را بیان کنند کمی تخلیه ی روحی و روانی موحب تسکین میشود و این کاری غیر مقدور و ناممکن نیست و موافق قانون است که حق عموم ضایع نشود .
  شما از وکلای کار آمد و کانال های شایسته چون اختبار نیز میتوانید اطلاع رسانی کنید و اینک گرو ه را در ***کانال اختبار ***قرار دهید
  اینگونه منصفانه است درضمن شما مسوولین کانون های وکلا و اسکودا نیز بهتر است عضو گروه اخیرذکر شوید تا بهتر با مشکلات هم آشنا شویم .
  در پایان از مدیر سایت اختیار خواهش و تقاضا دارم در صورت امکان از هر طریق ممکن این پیشنهاد را به اطلاع مقام محترم اسکودا رسانیده تا آن مقام محترم لااقل برای شنیدن دردل داوطلبان این اقدام صورت گیرد .

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*