کتابفروشی حقوقی دادبازار و خرید آنلاین کتاب حقوق و آزمون وکالت و قضاوت

بیش از ۸۴ هزار شرکت‌کننده در آزمون مشاوران حقوقی ۹۶

رئیس مرکز امور وکلا و کارشناسان قوه قضاییه:

آزمون مشاوران حقوقی به خاطر «مسائل اداری» از ۹۲ تا ۹۶ برگزار نشد

زمان آزمون داوطلبان کرمانشاهی بهمن یا اسفند خواهد بود

پایگاه خبری اختبار- رئیس مرکز امور وکلا و کارشناسان قوه قضاییه با  اعلام این که سطح آزمون‌های مرکز مشاوران از ۸۹ به بعد، «بسیار بالا» بوده است گفت: اگر ضعفی در سواد وکلای این مرکز باشد، این ضعف مربوط به دانشگاه‌های ماست.

به گزارش پایگاه خبری اختبار به نقل از ایلنا، عبدالرضا مؤمنی در نشست خبری با اصحاب رسانه درخصوص آزمون صبح جمعه ۱۰ آذر ماه این مرکز اظهار کرد: امروز آزمون وکالت مرکز امور مشاوران حقوقی وکلا و کارشناسان قوه قضاییه برگزار شد که حدود ۸۴ هزار و ۵۰۰ نفر در این آزمون شرکت کرد‌ه‌اند.

رئیس مرکز امور وکلا و کارشناسان قوه قضاییه در پاسخ به پرسشی درباره زمان برگزاری آزمون وکالت مرکز امور مشاوران قوه قضاییه برای شرکت‌کنندگان استان کرمانشاه که به تعویق افتاده است، گفت: انشاءالله تا دو ماه دیگر آزمون وکالت مرکز امورمشاوران قوه قضاییه و کارشناسان برگزار خواهد شد که زمان آن شاید اواخر بهمن یا اوایل اسفند ماه باشد.

مؤمنی درارتباط با عدم برگزاری آزمون وکالت مرکز امور مشاوران قوه قضاییه از سال ۹۲  افزود: علت تأخیر در برگزاری آزمون وکالت مرکز امور مشاوران حقوقی و کارشناسان قوه قضاییه مسائل اداری بوده است و  سعی داریم این آزمون را هر سال برگزار کنیم.

مؤمنی در ارتباط با شکایت تعدادی از کانون‌های وکلا پیرامون ابطال آزمون مرکز مشاوران حقوقی وکلا و کارشناسان قوه قضاییه گفت: کانون‌های وکلا ۱۶ دادخواست ارائه داده بودند و تقاضای ابطال آزمون را از دیوان عدالت اداری داشتند که به فراخور مورد پاسخ‌های آن داده شد و در ویژه نامه مراکز برگزاری آزمون در اختیار شرکت کنندگان قرار خواهد گرفت. دیوان عدالت اداری دادخواست آنها را نپذیرفت و این تقاضا از سوی دیوان رد شد، مرکز امور مشاوران حقوقی وکلا و کارشناسان قوه قضاییه با یک حکم ماده قانونی تأسیس شده است  و یک مجموعه دائمی است و کار خود را ادامه خواهد داد.

رئیس مرکز امور وکلا و کارشناسان قوه قضاییه در پاسخ به پرسشی درباره اینکه دلایل کانون‌های وکلا برای ارائه دادخواست ابطال آزمون به دیوان عدالت اداری چه بود،‌ بیان کرد: کانون‌های وکلا اعتراض داشتند که مرکز امورمشاوران حقوقی وکلا و کارشناسان قوه قضاییه مطابق ماده ۱۸۷ برنامه سوم توسعه تشکیل شده است و از آنجایی که زمان برنامه سوم توسعه سپری شده است اعتقاد آنها این بود که با گذشت برنامه سوم توسعه موجودیت مرکز در معرض تردید است در حالی بسیاری از مراکز بر اساس برنامه‌های توسعه ایجاد شده‌اند.

وی افزود طبق بند (چ) ماده ۸۸ برنامه ششم توسعه مرکز کارشناسان قوه قضاییه موظف است ۳۰ درصد از سهمیه پذیرش خود را به جانبازان و ایثارگران اختصاص دهد و ماده ۸۸ قانون برنامه ششم توسعه تأییدیه‌ای برقانون بودن مرکز مشاوران قوه قضاییه است.

مؤمنی با بیان اینکه در حال حاضر بیش از ۲۰هزارو کیل و ۱۲ هزار کارشناس رسمی مرکز امور وکلا و کارشناسان قوه قضاییه دراقصی نقاط کشور مشغول فعالیت هستند، اظهارکرد: مرکز امور مشاوران حقوقی و کارشناسان قوه قضاییه بیش از صدها هزار معاضدت قضایی در اختیارمتقاضیان قرار داده و حضور این کارشناسان باعث کاهش هزینه‌ها شده است از طرفی خدمات حقوقی به سهولت دراختیار تمام مردم قرار گرفته است.

رئیس مرکز امور وکلا و کارشناسان قوه قضاییه در ارتباط با سطح علمی وکلای مرکز امور مشاوران قوه قضاییه گفت: تعداد زیادی از وکلای ما وکیل پایه یک هستند و پرونده‌های مهمی را وکالت می‌کنند و اینگونه نیست که وکلای ما از نظر علمی ضعیف باشند چنانکه ضعفی از نظر سواد در کشور وجود داشته باشد مربوط به دانشگاه‌های ما است. همچنین کیفیت و سطح آزمون‌های مرکز امور مشاوران و کارشناسان قوه قضاییه خصوصا از سال ۸۹ به بعد بسیار بالا بوده است.

مؤمنی گفت ماده ۸۸ قانون برنامه ششم توسعه تاییدی بر قانون بودن مرکز مشاوران قوه قضاییه است پروانه‌ای که این مرکز صادر می‌کند پنج ساله نیست که بگوییم بعد از ۵ سال پروانه‌ها ابطال شود این پروانه دائمی است بنابر این وقتی یک مجموعه پروانه دائمی صادر می‌کند باید دائماً نسبت به آن نظارت داشته باشد. مگر می شود قانونگذار نهادی را ایجاد کند و برای این نهاد پروانه صادر کند بدون اینکه وضعیت افرادی که پروانه گرفته‌اند تعیین تکلیف شود بنابراین، این مسئله منطقی نیست و نهاد باید طبق قانون با وظایف تعیین شده به کار خود ادامه دهد واصل بر این است که تمام اختیارات تفویض شده باقی بماند مگر اینکه قانون جدیدی تصویب شود.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه نقدی که به وکلای مرکز امور مشاوران قوه قضاییه وارد می‌شود این است که آنها از استقلال برخوردار نیستند، در این رابطه توضیح دهید، افزود : این حرف عوام فریبانه است ما طبق آزمون وکلا را می‌پذیریم و به آنها آموزش می‌دهیم ودرماهیت کار آنها هیچ دخالتی نداریم و هیچ وکیلی را نمی‌توانیم پیدا کنیم که مدعی باشد ما در کار آنها دخالت می‌کنیم. تا قبل از سال ۱۳۳۳ کانون‌های وکلا بخشی از قوه قضاییه بودند البته ما نمی‌توانیم وکالت را از قوه قضاییه تفکیک کنیم اینها اعضا و وسایل یک مجموعه هستند.

رئیس مرکز امور وکلا و کارشناسان قوه قضاییه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آخرین وضعیت لایحه جامعه وکالت به کجا رسید، افزود: زمانی که این لایحه از طرف قوه قضاییه به دولت ارائه شد دولت در آن تغییراتی داد و نهایتاً به کمیسیون ارجاع شد، درمرکز پژوهش‌های مجلس جلسات متعددی با حضور نماینده هیئت مدیره کانون برای بررسی لایحه برگزار شد که حدود یک سال و نیم طول کشید، دراین جلسات دراکثر موارد با نمایندگان کانون به توافق رسیدیم البته در ابتدا شاید مخالفت‌های آنها زیاد بود اما استدلال‌های ما را شنیدند و تقریبا به توافق رسیدیم.

مؤمنی با بیان اینکه  پیرامون مسئله نظارت هم توافقی حاصل شد گفت: توافقی مبنی بر اینکه دادگاهی به نام دادگاه عالی وکالت تشکیل شود و یا صلاحیت‌های افراد در رابطه با عضویت درهیئت مدیره‌ها دراین دادگاه با رعایت اصول حقوقی مورد بررسی قرار گیرد و پیش‌بینی شد که دراین دادگاه ۵ قاضی و ۳ مستشار حضور داشته باشند اما در نهایت لایحه در کمیسیون  رد شد درحالی که این لایحه بر مبنای ماده ۲۱۲ برنامه پنجم توسعه تدوین شده بود.

وی در پاسخ به پرسشی که مرکز امور مشاوران در رویدادهای حقوقی بین المللی چه اقداماتی انجام داده است گفت: ما در مسائل بین‌المللی بیانیه‌های مختلفی توسط وکلای انقلابی‌مان صادر کرده و در این زمینه باید هماهنگی بیشتری صورت گیرد البته انتظاری که مردم باید داشته باشند هنور برآورده نشده است.

رئیس مرکز امور وکلا و کارشناسان قوه قضاییه در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه عمده تخلفات اعضای مرکز امور مشاوران چه مواردی است، افزود: به هر حال وکلای ما نیز مصون و معصوم از خطا نیستند و تخلفاتی همچون دریافت حق‌الوکاله بیش از تعرفه، دادن وعده‌هایی که منطبق با قانون نیست از سوی آنها وجود دارد که دادسرای انتظامی ما درا ین زمینه فعال است.

وی گفت: میزان حق‌الوکاله مرکز امور مشاوران وکارشناسان قوه قضاییه مطابق کانون وکالت است و اصلاح تعرفه باید به ریاست قوه قضاییه برسد و دردست بررسی است. به نظر بنده اگر تعرفه‌ها منطقی شود نیاز به انعقاد قراردادهای خصوصی نیست.

رئیس مرز مشاوران و وکلای قوه قضائیه گفت: برای پذیرش کارآموز وکالت باید به پرونده‌های جریانی مراجع قضایی توجه کنیم از طرفی ما نمی‌توانیم بگوییم چون تعداد زیادی وکیل داریم نیازی به پذیرش کارآموز وکالت نداریم چراکه بعضی از این افراد تمایلی به وکالت ندارند از طرفی ما باید فرهنگ وکالت را در جامعه نهادینه کنیم.

 

نوشته های مشابه

‫۵۱ دیدگاه ها

 1. سلام دوستان. کسی نمیدونه تو ازمون مشاوران ملاک قبولی چیه؟ یعنی بالاترین درصد ها تو هر حوزه؟ یا ملاک دیگه ای مد نظره؟ ممنون اگه جواب بدید

 2. شیوا خانم سلام.در مورد مطلبی که نوشتین جا دارد خاطره کوتاه براتون تعریف کنم.من حدود بر ۱۵سال مشاور املاک داشتم یادم هست مغازه ای دو طبقه رو واسه اجاره به من سپرده بودن.شخصی مراجعه کرد و اون رو واسه میوه فروشی میخاست.همه چیز اوکی شد و قرار شد صبح قرارداد نوشته بشه.غروبی شخصی که قرار بود مغازه رو اجاره کنه به من مراجعه کرد و اخرین پیشنهاد رو از من خواست .و من گفتم هم قیمت خوبه هم جاش هم خود ملک و‌ در اخر یک کلام بهش گفتم تازه اگه میوه ای موند و فروش نرفت میتونی از زیر‌زمین مغازه استفاده‌کنی و از اون میوها استفاده کنی و ترشی هم درست کنی و ترشی دست ساز بفروشی و مالک‌هم از این‌بابت مشکلی نداره.این رو‌که گفتم بنده خدا گفت زبونش رو زدی که‌میوه ها سر دستم گند میکنه و مغازه رو نمیخام و رفت و مغازه رو نگرفت.گذشت و مدتی بعد شخص دیگه اومد و اون مغازه رو گرفت و همین پیشنهاد من رو انجام داد.الان مغازه رو خریده،خونه خریده و…..تنش هم الحمدالله سالمه….شما هم هنوز هیچی نشده مثل اون دوست عزیز فکر گند کردن میوه ها هستی…ای بابا خدا بزرگه

 3. علی
  سلام چرا اینقدر بهم ریخته وبی نظم ازمون برگزار شد چرا اینجوری حوزه ها را انتخاب میکنید کی گفته که باید محل برگزاری ازمونها باید یه نقطه ای باشه که برای پیدا کردنش با یدکلی دلهره داشت اغلب ازمونها را در نقاطی برگزار باید کرد که دسترسی به ان محل اسان باشد شما را به خدا قسم یا برگزار نکنید یا اینکه حوزه های امتحانی را در مراکز ی که رفت وامد اسانتر باشد انتخاب نمایید خدا اگاهه اگر به کنیا سفر می کردیم انقدر فشار روحی وعصبی به ادم وارد نمی شد چرا اینقدر با احساسات یه مشت ارزومند اینگونه برخورد میشود کجای دنیا سر جلسه به اصلاح سوالات پرداخته می شود بزرگواری بفرمایید تمام پیشنهادات را مد نظر قرار دهید ودر اینده مشکلات را برطرف کنید چرا برایتان مهم نیست که کسانی که شرکت کرده بودند با هزار ا مید وارزو امده اند شما را بخدا قسم ترتیب اثر دهید ازمونها را هرسال مرتب تر برگزار نمایید اگر در یک جامعه ای وکیل خوب فراوان وبا سواد داشته باشیم زمین به اسمان نمیرود لطف کنید تعداد پذیرفته شدها را بالا تر ببرید برگزاری این ازمون تلنگری است به کانون که محدویتها بشکند با درخواست از قانونگذاران این مملکت درخواست نماید سیستم جذب وکیل از طریق کانون دموده شده وبسیار قدیمی است باید اصلاحاتی صورت بگیرد از تمام زحمات وتلاشهای دست اندر کاران مرکز مشاوران قوه قضاییه نهایت سپاس را به سهم خودم داشته ودارم مستدام باشید

 4. سلام چرا با وجود این که قوه قضاییه روز جمعه در مراکز استانها برگزاری ازمون استخدامی داشت ازمون وکالت را هم در مراکز استانها بر گزار نکردداو طلبان واقعا هزینه های زیادی را برای رفت وبرگشت متحمل شدند سختیهای مسافرت هم بجای خود

 5. سلام خدمت دوستان . نباید انصاف را در نظر نگرفت . قطعا اشکالاتی بر ازمون بود که یک‌مقدارش شاید بخاطر تاخیر چندساله باشه . اما خدمات این مرکز برا افرادی که سخت کوشی کردن و از طریق دیگه ای نتونستن وکیل شن و یا امکان استفاده عموم مردم از خدمات وکیل با شرایط سهل تر را نباید توجه نکرد .

 6. وضع برگزار ازمون خیلی نامناسب بود بخصوص پلمپ نبود سوالات اصرار عجیب مرکز به برگزار آزمون در تهران بصورت متمرکز که بر روی تمام شرکت کننده ها تاثیر گذاشته بود شکل و نحو برگزار آزمون نشان میداد مرکز مشاوران اهمیتی برای این ازمون قائل نیست

 7. یعنی الان همه شما ازدانشگاههای درجه ۱فارغ التحصیل شدید فقط مشکل سوالات و وکیل شدن مرکز مشاوران رو دارید؟؟؟میدونید چند درصد وکلای کانون وکلا بیکارند حتی پول تمدید پروانه هم نداشتن!!!شما وکیل کانون هم باشید هیچ خدمات ارزنده ای ارائه نمیده خودتونو درگیر این چیزا پوچ نکنید…

  1. با سلام من وکیلم تازه چند ماه پروانه کارآموزی گرفتم هر کسی گفت وکیل درآمد نداره دروغ محضه داره خوبشم داره من تو این چهار ماه حداقل سی میلیون تومان درآمد داستم

   1. سی میلیون!!!! حالا اینقدر درامدم نداشت نداشت
    اما فکر نکنم برای حداقل تمدید پروانه بمونن!!! اما برخی میگن میمونن!!!! الله واعلم،،،،

   2. اقا وکیل شما کجا داری وکالت میکنی دوستان من اکثر پایه یک شونم گرفتن هزینه اجاره دفترشونم نمی تونن بدن

 8. در امتحان مشاوران ، ظاهرا سوالاتی بود که بقول دوستانی که امتحان دادن سرجلسه اصلاحیه به اونها داده شده و با گفته شده
  اما در حوزه و کلاسی که ما بودیم چیزی در این مورد گفته نشد
  و این واقعا یک اجحاف بزرگ در حق داوطلبین حوزه ای که ما در ان ( میدان امام حسین ،ابتدای خیابان دماوند ، مقابل ایرانمهر ، هنرستان آزادی فلسطین ، ) بودیم شده
  من خودم در طبقه سوم بودم که سالن همکف نمازخانه بود
  نیاز بدونید شماره داوطلبی و مشخصاتم رو هم میدم.

 9. دوستان چرا اینقدر فک میکنید ک مرکز مشاوران خیلی بدون فکرو نسنجیده عمل میکنه!یادتوت باشه ازمون روز جمعه هرچقدر هم مسخره باشه !تنها یه مرحله از مرحله های مشاوران هستش !یعنی با این اوصاف ک دوستان میفرمایند سیستم قضایی ب اندازه ما ک تنها حقوق خوانیم نمیفهمند ک چیکار کنند!درضمن این رو هم اضافه کنم ک خودم با توکل ب الله و بااطمینان قبولی در وکالت ،در آزمون دیروز شرکت نکردم،پس اگ از ازمون دیروز دفاعی هم میکنم بخاطر این هستش ک من کسانی رو سراغ دارم ک باوجود مشکلات فراوان وشرکت در وکالت لب مرز رد میشن امیدوارم ک مشاوران بتونه کاری کنه ک تلاش یه عده و زحمت شبانه روزی هدر نره،فقط همین

  1. برادر من مرکز مشاوران فقط هدفش از بین بردن کانون وکلاست اینو هر کسی متوجه میشه. این همه میگن خصوصی سازی، یه ارگان خصوصیم داریم اونم میخان از بین ببرن وگرنه ظرفیت کانون با نظر قوه تعیین میشه خب اگه کمه تو همین کانون جبران کنن

 10. ایشون میگن اگر ضعفی درسواد وکلای این مرکز باشد مربوط به دانشگاه های ماست.
  اقای محترم ان چیزی که مربوط به دانشگاه هست مدرک کارشناسی هست.
  شما که میبینید یه نفر ضعف سواد داره چرا بهش مجوز وکالت میدید ینی این ضعف مرکز نیست.
  اینجوری فقط حرفه وکالت نابود میشود و هیچ کس هیچ سودی نمیبرد.

 11. لطفا همه در نظرسنجی سازمان سنجش شرکت کنید .
  متاسفم که ما که ادعای احقاق حقوق مردم رو داریم نمیتونیم حق خودمون رو بگیریم و حقمون رو خیلی راحت میخورند
  آزمونی کاملا فرمالیته و فرمایشی بدون پلمپ بو.دن سوال بدون فرق کردن کلید سوالات.هر کس دلش میخواست جاشو عوض میکرد.گوشی همه توی جیبشون بود.نفر کناری من داد میزد سوال یک دو سه چهار! مراقب داشت نگاه میکرد و میخندید.این چنین آزمون فرماشی و بی ارزشی مشخصه که هدفش فقط انتخاب افراد اشنا و پارتی بازی هست .
  باید گریست به حال قوه قضاییه ای و وکلایی که اساس حرکتشون بر خوردن حق شایسته هاست و ادعای احقاق حق مردن رو دارند!

 12. ازمونی که برگزار شد۱)خیلی بی نظم بود۲)سوالاتش اشتباهات تایپی زیاد داشت انگار اهمیتی به این ازمون داده نشد بود۳)بیشتر بچه های که از شهراستان امده بودن شب نخوابیده بودن واین روی کیفیت کارشون تاثیر گذاشته بودو۳)روی نیمکت های که منا یاد روز های که توی دبستان تو ی روستا درس می خوندم می نداخت وخیلی اشکالای دیگه دیگه…

 13. چرا میخواهید شغل وکالت را نابود کنید
  همه دیدن که سوالات مرکز مشاوران پلمپ نبود همه دیدن مراقبین به داوطلبان مشورت میدادند و آنها را برای تقلب یاری میکردند تصحیح سوالات وسط ازمون از ابتکارات مرکز مشاوران است خواهشا کار را به اهلش بسپارید

 14. سلام.یک سوال از مسولین برگزار کننده آزمون مشاوران دارم.چرا زمان برگزاری آزمون بعضی از حوزههای آزمونی اصلاحییه سوالات وگزینه ها را دریافت کردند درحالی که در حوزههای دیگرمثل دانشکده فنی ومهندسی تهران جنوب اصلاحییه اعلام نشد وداوطلبین با همان گزینه های غلط به سوالات پاسخ دادند.تقریبا گزینه های ۸سوال هنگام برگزاری آزمون تغییر کرد،بدون اینکه به سایر داوطلبین اطلاع رسانی شود،تکلیف ما چیست؟

  1. به خدا از اینکه این ازمون رو شرکت کردم پشیمون شدم دوست دارم وکیل بشم ولی نه وکیل یه مرکز بی در پیکر از ازمون معلوم بود کیلویی مدرک میدن

   1. باعرض سلام حضورمحترم دوستان،امتحان روزجمعه مشاوران به نظربنده بسیارجدی ودقیق انجام شد تمام داوطلبان تفتیش شدن تا کسی وسایل الکترونیکی یا موبایل همراه نداشته باشه وپس از توزیع سوالات بدوا مسول حلسه تصحیح چندسوال را اعلام کرد وازمون درکمال ارامش برگزارشد.به نظر بنده سوالات هم ازسوالات کانون خیلی تفاوت خاصی نداشت وبهرتقدیرشرایط برای همه یکسانه .فقط امیدوارم مراحل پس ازقبولی کتبی خیلی سختگیری نکنند.باارزوی موفقیت برای همه دوستان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا