کتابفروشی حقوقی دادبازار و خرید اینترنتی کتاب حقوق و آزمون وکالت و قضاوت با تخفیف

بیش از ۸۴ هزار شرکت‌کننده در آزمون مشاوران حقوقی ۹۶

رئیس مرکز امور وکلا و کارشناسان قوه قضاییه:

آزمون مشاوران حقوقی به خاطر «مسائل اداری» از ۹۲ تا ۹۶ برگزار نشد

زمان آزمون داوطلبان کرمانشاهی بهمن یا اسفند خواهد بود

پایگاه خبری اختبار- رئیس مرکز امور وکلا و کارشناسان قوه قضاییه با  اعلام این که سطح آزمون‌های مرکز مشاوران از ۸۹ به بعد، «بسیار بالا» بوده است گفت: اگر ضعفی در سواد وکلای این مرکز باشد، این ضعف مربوط به دانشگاه‌های ماست.

به گزارش پایگاه خبری اختبار به نقل از ایلنا، عبدالرضا مؤمنی در نشست خبری با اصحاب رسانه درخصوص آزمون صبح جمعه ۱۰ آذر ماه این مرکز اظهار کرد: امروز آزمون وکالت مرکز امور مشاوران حقوقی وکلا و کارشناسان قوه قضاییه برگزار شد که حدود ۸۴ هزار و ۵۰۰ نفر در این آزمون شرکت کرد‌ه‌اند.

رئیس مرکز امور وکلا و کارشناسان قوه قضاییه در پاسخ به پرسشی درباره زمان برگزاری آزمون وکالت مرکز امور مشاوران قوه قضاییه برای شرکت‌کنندگان استان کرمانشاه که به تعویق افتاده است، گفت: انشاءالله تا دو ماه دیگر آزمون وکالت مرکز امورمشاوران قوه قضاییه و کارشناسان برگزار خواهد شد که زمان آن شاید اواخر بهمن یا اوایل اسفند ماه باشد.

مؤمنی درارتباط با عدم برگزاری آزمون وکالت مرکز امور مشاوران قوه قضاییه از سال ۹۲  افزود: علت تأخیر در برگزاری آزمون وکالت مرکز امور مشاوران حقوقی و کارشناسان قوه قضاییه مسائل اداری بوده است و  سعی داریم این آزمون را هر سال برگزار کنیم.

مؤمنی در ارتباط با شکایت تعدادی از کانون‌های وکلا پیرامون ابطال آزمون مرکز مشاوران حقوقی وکلا و کارشناسان قوه قضاییه گفت: کانون‌های وکلا ۱۶ دادخواست ارائه داده بودند و تقاضای ابطال آزمون را از دیوان عدالت اداری داشتند که به فراخور مورد پاسخ‌های آن داده شد و در ویژه نامه مراکز برگزاری آزمون در اختیار شرکت کنندگان قرار خواهد گرفت. دیوان عدالت اداری دادخواست آنها را نپذیرفت و این تقاضا از سوی دیوان رد شد، مرکز امور مشاوران حقوقی وکلا و کارشناسان قوه قضاییه با یک حکم ماده قانونی تأسیس شده است  و یک مجموعه دائمی است و کار خود را ادامه خواهد داد.

رئیس مرکز امور وکلا و کارشناسان قوه قضاییه در پاسخ به پرسشی درباره اینکه دلایل کانون‌های وکلا برای ارائه دادخواست ابطال آزمون به دیوان عدالت اداری چه بود،‌ بیان کرد: کانون‌های وکلا اعتراض داشتند که مرکز امورمشاوران حقوقی وکلا و کارشناسان قوه قضاییه مطابق ماده ۱۸۷ برنامه سوم توسعه تشکیل شده است و از آنجایی که زمان برنامه سوم توسعه سپری شده است اعتقاد آنها این بود که با گذشت برنامه سوم توسعه موجودیت مرکز در معرض تردید است در حالی بسیاری از مراکز بر اساس برنامه‌های توسعه ایجاد شده‌اند.

وی افزود طبق بند (چ) ماده ۸۸ برنامه ششم توسعه مرکز کارشناسان قوه قضاییه موظف است ۳۰ درصد از سهمیه پذیرش خود را به جانبازان و ایثارگران اختصاص دهد و ماده ۸۸ قانون برنامه ششم توسعه تأییدیه‌ای برقانون بودن مرکز مشاوران قوه قضاییه است.

مؤمنی با بیان اینکه در حال حاضر بیش از ۲۰هزارو کیل و ۱۲ هزار کارشناس رسمی مرکز امور وکلا و کارشناسان قوه قضاییه دراقصی نقاط کشور مشغول فعالیت هستند، اظهارکرد: مرکز امور مشاوران حقوقی و کارشناسان قوه قضاییه بیش از صدها هزار معاضدت قضایی در اختیارمتقاضیان قرار داده و حضور این کارشناسان باعث کاهش هزینه‌ها شده است از طرفی خدمات حقوقی به سهولت دراختیار تمام مردم قرار گرفته است.

رئیس مرکز امور وکلا و کارشناسان قوه قضاییه در ارتباط با سطح علمی وکلای مرکز امور مشاوران قوه قضاییه گفت: تعداد زیادی از وکلای ما وکیل پایه یک هستند و پرونده‌های مهمی را وکالت می‌کنند و اینگونه نیست که وکلای ما از نظر علمی ضعیف باشند چنانکه ضعفی از نظر سواد در کشور وجود داشته باشد مربوط به دانشگاه‌های ما است. همچنین کیفیت و سطح آزمون‌های مرکز امور مشاوران و کارشناسان قوه قضاییه خصوصا از سال ۸۹ به بعد بسیار بالا بوده است.

مؤمنی گفت ماده ۸۸ قانون برنامه ششم توسعه تاییدی بر قانون بودن مرکز مشاوران قوه قضاییه است پروانه‌ای که این مرکز صادر می‌کند پنج ساله نیست که بگوییم بعد از ۵ سال پروانه‌ها ابطال شود این پروانه دائمی است بنابر این وقتی یک مجموعه پروانه دائمی صادر می‌کند باید دائماً نسبت به آن نظارت داشته باشد. مگر می شود قانونگذار نهادی را ایجاد کند و برای این نهاد پروانه صادر کند بدون اینکه وضعیت افرادی که پروانه گرفته‌اند تعیین تکلیف شود بنابراین، این مسئله منطقی نیست و نهاد باید طبق قانون با وظایف تعیین شده به کار خود ادامه دهد واصل بر این است که تمام اختیارات تفویض شده باقی بماند مگر اینکه قانون جدیدی تصویب شود.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه نقدی که به وکلای مرکز امور مشاوران قوه قضاییه وارد می‌شود این است که آنها از استقلال برخوردار نیستند، در این رابطه توضیح دهید، افزود : این حرف عوام فریبانه است ما طبق آزمون وکلا را می‌پذیریم و به آنها آموزش می‌دهیم ودرماهیت کار آنها هیچ دخالتی نداریم و هیچ وکیلی را نمی‌توانیم پیدا کنیم که مدعی باشد ما در کار آنها دخالت می‌کنیم. تا قبل از سال ۱۳۳۳ کانون‌های وکلا بخشی از قوه قضاییه بودند البته ما نمی‌توانیم وکالت را از قوه قضاییه تفکیک کنیم اینها اعضا و وسایل یک مجموعه هستند.

رئیس مرکز امور وکلا و کارشناسان قوه قضاییه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آخرین وضعیت لایحه جامعه وکالت به کجا رسید، افزود: زمانی که این لایحه از طرف قوه قضاییه به دولت ارائه شد دولت در آن تغییراتی داد و نهایتاً به کمیسیون ارجاع شد، درمرکز پژوهش‌های مجلس جلسات متعددی با حضور نماینده هیئت مدیره کانون برای بررسی لایحه برگزار شد که حدود یک سال و نیم طول کشید، دراین جلسات دراکثر موارد با نمایندگان کانون به توافق رسیدیم البته در ابتدا شاید مخالفت‌های آنها زیاد بود اما استدلال‌های ما را شنیدند و تقریبا به توافق رسیدیم.

مؤمنی با بیان اینکه  پیرامون مسئله نظارت هم توافقی حاصل شد گفت: توافقی مبنی بر اینکه دادگاهی به نام دادگاه عالی وکالت تشکیل شود و یا صلاحیت‌های افراد در رابطه با عضویت درهیئت مدیره‌ها دراین دادگاه با رعایت اصول حقوقی مورد بررسی قرار گیرد و پیش‌بینی شد که دراین دادگاه ۵ قاضی و ۳ مستشار حضور داشته باشند اما در نهایت لایحه در کمیسیون  رد شد درحالی که این لایحه بر مبنای ماده ۲۱۲ برنامه پنجم توسعه تدوین شده بود.

وی در پاسخ به پرسشی که مرکز امور مشاوران در رویدادهای حقوقی بین المللی چه اقداماتی انجام داده است گفت: ما در مسائل بین‌المللی بیانیه‌های مختلفی توسط وکلای انقلابی‌مان صادر کرده و در این زمینه باید هماهنگی بیشتری صورت گیرد البته انتظاری که مردم باید داشته باشند هنور برآورده نشده است.

رئیس مرکز امور وکلا و کارشناسان قوه قضاییه در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه عمده تخلفات اعضای مرکز امور مشاوران چه مواردی است، افزود: به هر حال وکلای ما نیز مصون و معصوم از خطا نیستند و تخلفاتی همچون دریافت حق‌الوکاله بیش از تعرفه، دادن وعده‌هایی که منطبق با قانون نیست از سوی آنها وجود دارد که دادسرای انتظامی ما درا ین زمینه فعال است.

وی گفت: میزان حق‌الوکاله مرکز امور مشاوران وکارشناسان قوه قضاییه مطابق کانون وکالت است و اصلاح تعرفه باید به ریاست قوه قضاییه برسد و دردست بررسی است. به نظر بنده اگر تعرفه‌ها منطقی شود نیاز به انعقاد قراردادهای خصوصی نیست.

رئیس مرز مشاوران و وکلای قوه قضائیه گفت: برای پذیرش کارآموز وکالت باید به پرونده‌های جریانی مراجع قضایی توجه کنیم از طرفی ما نمی‌توانیم بگوییم چون تعداد زیادی وکیل داریم نیازی به پذیرش کارآموز وکالت نداریم چراکه بعضی از این افراد تمایلی به وکالت ندارند از طرفی ما باید فرهنگ وکالت را در جامعه نهادینه کنیم.

 

نوشته های مشابه

‫۵۱ دیدگاه ها

  1. سلام من روز دوشنبه ۱۸م دی ماه حضورا رفتم مرکز گفتند که جوابها تو هفته آینده میاد

   خودمم یک سوال داشتم که ممنون میشم اگر دوستان پاسخ بدهند،بنظر شما تهران حداقل معدلش برای دعوت به مصاحبه چند باید باشه؟ من معدلم ۷۷ شده بنظرتون خوشبین باشم؟

  2. آقا این جواب آزمون مشاوران کی میاد پس؟
   کسی خبر موثق داره ما رو از استرس در بیاره لطفا

 1. شمارو بخدا دوستان یکی بهم بگه زمان اعلام نتایج مشاوران کی هست …و اینکه ایا من با میانگین ۵۵درصد کل دروس ایا در مشاوران البرز قبول میشم ؟؟؟؟

  1. دوست عزیز
   رویه قبلی مشاوران حدنصاب ۵٠ بوده
   اگر به همین روال باشه انشالله قبولین
   توکل به خدا

 2. محل آزمون ما ابتدای خیابان الوند هنرستان فلسطین داخل نمازخانه بود هیچ کس اصلاحیه‌ای به ما اعلام نکرد.والا تا الان هم از اصلاحیه‌ها بی اطلاعم اگر کسی اصلاحیه ها را میدونه لطفا اعلام کنه .هر چند دیگه دیره ولی محض اطلاع خوبه متشکرم.

 3. من توی دبیرستان البرز بودم ،واقعا اونجا برای برگزاری چنین آزمونی آماده نشده بود و هیچ امکاناتی حتی از نظر بهداشتی هم تمهیدی نشده بود چه رسد به انتظامات

  1. با سلام بر دوستان
   ابطال هم بشه حرفی نیست
   شرایط کاملا نابرابر بود،خیلی از شرکت کننده ها که مدعی داشتن تحصیلات حقوقی هستم و بودند جزوه و گوشی آورده بودند و تقلب میکردند، اون هم از پلمپ نبودن سوالات ،اون هم از نداشتن مهر روی عکس کارت ورود به جلسه که بعضی ها جعل کرده بودند و به جای دیگران آزمون دادند چرا که هیچ کنترلی برای مطابقت عکس کارت با شخص داوطلب نشد و….

   1. حالا بر فرض یکی عکس کارت ورود به جلسه رو جعل کرده باشه, قطعا روی پاسخنامه هم عکس داشت, مراقب جلسه به دقت عکس روی کارت و عکس روی پاسخنامه رو تطبیق دادن.

 4. سلام. دوستان افرادی که در این ازمون سهمیه دارند چند درصد میانگین را باید به دست بیارن؟

 5. سلام.
  دوستان این معیار بالای ۵۰ درصد برای قبولی تو مشاوران از کجا اومده؟ کجا اعلام شده.. مستنده؟

  کسی از کف نمره قبولیای کانون خبر نداره؟

 6. با احترام به همه دوستان، طبق تجربه ای که بنده بارها دیده و شنیده ام وکلای مرکز مشاوران، در کار وکالت متبحرتر و باسوادتر از وکلای دادگستری میشن عمدتا، مالیات هم کمتر از وکلای کانون میدن، البته بنده کانون وکلا شرکت کرده ام ولی این واقعیت رو بارها از افراد مختلف شنیده ام

 7. من فقط کانون شرکت کردم بااینکه مشاوران ثبت نام هم کرده بودم اما هرچی باخودم کلنجاررفتم نتونستم خودمو راضی کنم برم سر جلسه . کانون شاید شانس بیارم لب مرز قبول بشم اما اگه نشدم تلاش میکنم واسه سال آینده .

 8. دوستان یک سوال. این ملاک میانگین بالای ۵۰ برای همه شهرها است یا هر شهری فرق میکنه؟چون برخی شهرهای کوچک که مثلا ۶ نفر ظرفیت داره با توجه به بومی گزینی کسی این میانگین را نیاورد تکلیف چیه؟

   1. این میانگین ۵۰ رو از کجا میگین ؟ لطفا اگه اطلاعاتی دارین بنده رو راهنمایی کنید
    میانگین من بر اساس کلید چتردانش شده ۷۵ میشه امیدی داشت؟

 9. سلام بچه ها کسی میدونه آزمون مشاوران کرمانشاه ، دقیقا کی برگزار میشه (گفتند تا دو ماه دیگه) ولی میخوام تاریخ دقیقشو بدونم ؟ به نظر شما امتحان بچه های استان کرمانشاه هم مثل این آزمون راحت خواهد بود، خواهش میکنم هر کسی توی تهران دسترسی داره و میتونه ، پیگیری کنه.
  اجرتون نزد خدا محفوظ انشاالله

  1. بچه ها ،،،به نظر شما،،ممکنه از واژه ی دراسرع وقت ،،،اینطور برداشت کرد که کلید ازمون وکالت تا پایان اذر بیاد؟؟؟؟

  2. اقای کشاورز گفتن بعید نیست اینهمه منتشر شود درگفتگو با ایلنا،،،بعید نیست دیگه چیه؟
   خب منتشر کنید دیگه،،،یک کلیده دیگه،،،،خصوصا امسال که قراره دیر نتایج اعلام بشه حداقل کلیدو زود بدین همه خیالمون راحت بشه،،،،،یا دراسرع وقت،،،یا بعید نیست،،،،یکبار شد واضح تاریخ تعیین کنید،،،،،

 10. با سلام
  این آزمون چون مرحله مصاحبه هم داره اعلام قبولی مثل سایر آزمونها ۳ برابر ظرفیت میشه ؟یا همون مقدار تعینی زمان ثبت نام؟

 11. من واقعا از برگزارکنندگان آزمون مشاوران تشکر می کنم که انحصار جذب وکیل رو از ید کانون وکلا بیرون آورده….هر سال کانون داره میلیاردی بابت ثبت نام می گیره بعد قطره چکونی وکیل میگیره …عوض این همه غر زدن پیشنهادات سازنده بدین برای برگزاری یه آزمون بی عیب و نقص…در هیچ کجای دنیا جذب وکیل انحصاری نیست جز در ایران که کانون وکلا برای خودش دیکتاتور شده…کلی به دیوان عدالت شکایت کرد خدا رو شکر ترتیب اثر ندادند.

  1. دوست عزیز چند سال پیش یک اقای جوانی امده بود به دفتر بنده و برای منشی شدن اصرار میکرد.جالبه بدانید این بنده خدا لیسانس حقوق و پذیرفته شده ازمون تستی مشاوران بود.انقدر برده و اورده شده بود که با اینکه بیکار بود قید وکالت مشاوران را زده بود ومیخواست منشی شود.بدان مرکزی که برای ازمون ان این همه بی نظمی و بی تدبیری وجود دارد(مثلا ضریب مدنی و حسبی در ازمون مشاوران برابر است)در مراحل بعدی داوطلب را از مشاوره حقوقی شدن زده میکند.خودت را گول نزن بدان حتما دلیلی وجود دارد که معمولا مردودین کانون متمایل به مرکز مشاوران میشوند

  2. سلام من کاملا باشما موافقم بهاره خانم واقعا دست درد نکنه حرفهایی که زدی حرف دل من بود. وووووووووری گووووووود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا