بخشنامه خرید و فروش و قاچاق سلاح و مهمات

بخشنامه رئیس قوه قضاییه درخصوص خرید و فروش و قاچاق سلاح و مهمات

بخشنامه شماره: ۹۰۰۰/۲۲۲۴۹۴/۱۰۰ مورخ ۱۳۹۸/۱۲/۲۰

مراجع قضایی سراسر کشور

نظر به اینکه خریدوفروش و قاچاق سلاح و مهمات و اقلام یا مواد تحت کنترل در قانون مجازات قاچاق اسلحه و مهمات و دارندگان سلاح و مهمات غیرمجاز، مصوب ۱۳۹۰ جرم شناخته شده و مرتکبین خصوصاً در مواردی که بنحو انبوه و سازمان یافته مبادرت به این جرم نمایند، دارای مجازات‌های سنگین می‌باشند؛ مقتضی است مراجع قضایی نسبت به انجام موارد زیر اقدام لازم معمول دارند.

۱. دادستان‌های عمومی و انقلاب شهرستان‌ها خصوصاً شهرستان‌های مرزی ضمن هماهنگی با ضابطین انتظامی و امنیتی و فرمانداری‌ها، راه‌های پیشگیری از وقوع جرم مذکور را بررسی و با برنامه‌ریزی مدون و مشخص نسبت به آن اقدامات مقتضی را معمول نمایند.

۲.  در موارد وقوع جرم یاد شده، پرونده به یکی از قضات توانمند ارجاع و با بکار گیری ضابطان مربوط و با جدیت تمام نسبت به شناسایی فروشندگان، عرضه کنندگان با واردکنندگان و شرکا و معاونین آنها اقدام گردد

۳. دادگاه‌ها با رعایت قوانین، خصوصاً فصل چهارم قانون مذکور نسبت به رسیدگی و صدور رأی مناسب اقدام نماینده

۴. در صورت صدور احکام نامناسب و مغایر با موازین قانونی، دادستان‌ها با استفاده از اختیارات قانونی نسبت به اعتراض و تجدیدنظرخواهی از این قبیل آراء اقدام نمایند.

۵. نسخه‌ای از اعتراض دادستان‌ها به احکام، همراه با مستندات مربوط و خصوصاً در ارقام بالای سه قبضه سلاح و مهمات به دادستانی کل کشور ارسال شود.

۶. دادستان کل کشور ضمن نظارت بر عملکرد دادسراها در این خصوص، بنحو مستمر موارد اعلامی را پیگیری و اقدام لازم قانونی معمول نماید. هماهنگی با شورای امنیت کشور و فرماندهان انتظامی و امنیتی و سایر مسئولان مربوط در مرکز برای پیشگیری و کاهش جرم مذکور و نیز نظارت بر حسن اجرای این بخشنامه با دادستان کل کشور خواهد بود.

سید ابراهیم رئیسی

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا