عضويت در کانال تلگرام اختبار
انتشارات استیناف ناشر کتب حقوقی دوره آنلاین آمادگی آزمون وکالت استاد آنلاین
مهم
خانه » قوانین و مصوبات » بخشنامه ها » بخشنامه جلوگیری از شهادت کذب شهود

انتشارات جی 5 | بسته های آزمون وکالت

بخشنامه جلوگیری از شهادت کذب شهود

بخشنامه جلوگیری از شهادت کذب شهود

بخشنامه شماره ۹۰۰۰/۱۹۴۸/۱۰۰ مورخ ۱۳۹۹/۱/۱۱ رئیس قوه قضاییه

به منظور حفظ شان و اعتبار شهادت شهود در نظام قضایی و جلوگیری از انحراف روند تحقیقات و دادرسی‌ها توسط شهود ساختگی و شهادت کذب لازم است ضمن رعایت دقیق مقررات قانونی اعم از ماده ۱۶۰ قانون مجازات اسلامی و مواد ۲۱۰ و ۲۱۱ و ۳۲۰ تا ۳۳۰ و ۶۵۰ قانون آیین دادرسی کیفری و مواد ۲۳۲ تا ۲۴۷ قانون ایین دادرسی دادگاه های عمومی و انقلاب در امور مدنی در خصوص چگونگی احضار ، اخذ اظهارات شهود و جلوگیری از تبانی و مواضعه انها با طرفین پرونده نسبت به انجام امور ذیل اقدام نمایید:

۱. مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضائیه حداکثر ظرف دو ماه ترتیبی اتخاذ نماید که امکان ثبت مشخصات گواهان در سامانه مدیریت پرونده قضایی(سمپ) امکان‌پذیر باشد.

۲. قضات دادگاه‌ها و دادسراها نسبت به احراز هویت شهود تعرفه شده و درج مشخصات گواهان در سامانه مذکور و استخراج سابقه آنان اقدام نمایند.

۳. در صورت کشف شهادت کذب و تبانی در اثنای تحقیقات یا رسیدگی، فوراً مراتب صورت مجلس و جهت تعقیب کیفری مرتکبین اقدام لازم معمول گردد.

۴. مرکز حفاظت و اطلاعات قوه‌قضائیه ضمن مراقبت مستمر در این خصوص، نسبت به شناسایی و معرفی اشخاصی که در اطراف واحدهای قضایی به صورت حرفه‌ای حضور داشته ودر قبال اخذ مال یا امتیاز، مبادرت به ادای شهادت کذب در مراجع قضایی می‌کنند، اقدام مقتصی را مبذول نماید.
نظارت بر حسن اجرای این بخشنامه به عهده روسای کل دادگستری‌های استان‌ها می‌باشد.

سید ابرهیم رییسی

← برای عضویت در کانال سروش اختبار اینجا کلیک کنید →
← برای عضویت در کانال تلگرام اختبار اینجا کلیک کنید →
← برای عضویت در خبررسان تلگرام اختبار اینجا کلیک کنید →
← برای عضویت و پیگیری صفحه اینستاگرام اختبار اینجا کلیک کنید →
← برای دریافت تازه ترین مطالب، در خبرنامه ایمیلی اختبار عضو شوید

لینک کوتاه این نوشته: https://www.ekhtebar.com/?p=50585

۴ نظر

 1. جعفر زرشکی قزاانی

  سلام وقت بخیر
  رحمت خدا بر آنانکه مشکلات رو درک کردند و اقدام در جهت رفع آن نمودند و امیدواریم در این فرصت کوتاه مدیریت اقدامات بیشتری محکم و قاطعانه صورت بگیرد

 2. با سلام
  سپاس از درایت و تصمیمی که اخذ شده سابقا دیده میشد شهود کذب دادسرا میرفتن اظهار کذب ارائه میدن و خیالشون راحته که چون دادگاه نرفتن پس جرمی مرتکب نشدن.البته کاش متن ماده ۶۵۰ کمی شفاف کنید و شهادت در دادسراهارو هم اگر کذب باشه جرم اعلام کنید

 3. کار خیلی خوب ی است واقعا نیاز بود درود بر جناب آقای رییسی

 4. سلام
  دریک کلام درود خدا برشرف و تیزبینی رییس قوه قضاییه ،عالم ،‌حکیم و شجاع،این شهادتهای کذب درمقابل دریافت وجه یکی از معضلات وکلا وقضات و بزه دیدگان بود که مغایر دادرسی عادلانه ‌ومنصفانه بود.(رب زدنی علما)

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*