بخشنامه اعطای مرخصی به زندانیان در آستانه فروردین ۹۹

بخشنامه اعطای مرخصی به زندانیان در آستانه فروردین ۹۹

بخشنامه شماره ۹۰۰۰/۲۱۴۰۵۶/۱۰۰ مورخ ۱۳۹۸/۱۲/۷ رئیس قوه قضاییه

بخشنامه به کلیه مراجع قضایی

به مناسبت فرارسیدن اعیاد مبارکه رجبیه و با توجه به آثار مثبت و سازنده حضور زندانیان در کنار خانواده و به‌منظور نیل به اهداف عالی در بازسازی اجتماعی و اخلاقی زندانیان و ضرورت حفظ سلامت زندانیان در شرایط فعلی مقتضی است به زندانیان محکوم با رعایت شرایط ذیل از تاریخ ابلاغ این بخشنامه تا ۱۵ فروردین‌ماه سال ۹۹ مرخصی داده شود.

الف- زندانیان محکوم به حبس:

کلیه محکومان به حبس که واجد شرایط قانونی مرخصی بوده و در زندان بسر می‌برند.

ب- محکومین به جزای نقدی، رد مال، جبران خسارت، پرداخت دیه و سایر محکومین مالی؛ کلیه زندانیانی که به دلیل عجز از پرداخت جزای نقدی در بازداشت هستند و همچنین دارندگان محکومیت‌های مالی (دیه، مهریه، رد مال و سایر محکومیت‌های مالی) با اخذ وثیقه مناسب با میزان محکومیت.

ج- مفاد این بخشنامه شامل مرتکبین جرائم ذیل نخواهد بود:

محکومین جرائم سرقت‌های مسلحانه و سارقین دارای محکومیت بیش از ۵ سال و محکومین به سرقت دارای بیش از یک فقره محکومیت مشابه، جاسوسی، اقدام علیه امنیت کشور که محکومیت آن‌ها بیش از ۵ سال باشد، آدم ربانی در صورت عدم گذشت شاکی، اسیدپاشی، قاچاق و خریدوفروش سلاح بیش از ۲ قبضه، محکومین کلاه‌برداری کثیرالشاکی و محکومین به قصاص و اعدام و حدود شرعی.

تبصره: مشمولان بند ج به‌جز محکومان به اعدام ، قصاص و حدود شرعی چنانچه دارای بیماری خاص و حاد بوده و زنان باردار و زنان دارای کودکان شیرخوار و سالمندان (مردان بیش از ۷۰ سال و زنان بیش از ۶۰ سال) با ارائه مستندات و با تأیید دادستان مجری حکم پس از مشورت با بخش امنیتی مربوطه و اخذ نظر آنان به‌ویژه در مورد محکومین امنیتی از مرخصی بهره‌مند خواهند شد.

دادستان‌ها و قضات ناظر زندان اخذ تأمین بابت اعطای مرخصی موضوع این بخشنامه را تسهیل نموده به‌نحوی‌که حسب مورد با وثیقه یا کفالت، نسبت به مرخصی زندانیان اقدام گردد. بدیهی است چنانچه محکوم‌علیه از سپردن وثیقه عاجز باشد (غیر از محکومین مالی)، در صورت اطمینان به بازگشت وی با اخذ تأمین کفالت می‌توان نسبت به اعطای مرخصی وی اقدام نمود.

دادستان‌های سراسر کشور مسئول اجرای این بخشنامه بوده و دادستان کل کشور بر حسن اجرای آن نظارت خواهند نمود.

سید ابراهیم رئیسی

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا