این طرح در جلسه 1399/7/9 از سوی هیات رییسه مجلس شورای اسلامی اعلام وصول شد

اعلام وصول طرح ممنوعیت صدور و تمدید هر نوع پروانه اشتغال برای شاغلین و بازنشستگان

پایگاه خبری اختبار- نمایندگان مجلس شورای اسلامی با توجه به معضل بیکاری خیل عظیم جوانان از جمله فارغ التحصیلان جوان رشته حقوق، طرحی با عنوان «ممنوعیت صدور و تمدید هر نوع پروانه اشتغال برای شاغلین و بازنشستگان» تقدیم مجلس شورای اسلامی کردند.

این طرح در جلسه ۱۳۹۹/۷/۹ از سوی هیات رییسه مجلس شورای اسلامی اعلام وصول شد و در فرایند بررسی و تصویب قرار گرفت.

بر اساس این طرح افرادی که به هر عنوان از صندوق های بیمه حقوق یا مستمری دریافت می کنند نمی توانند پروانه وکالت یا کارشناسی رسمی و … دریافت کنند و کسانی هم که قبلا پروانه دریافت کرده اند ظرف یک سال از تصویب این قانون باید با افراد جدید جایگزین شوند.

متن طرح ممنوعیت صدور و تمدید هر نوع پروانه اشتغال برای شاغلین و بازنشستگان به این شرح است:

ماده واحده- صدور و تمدید هر نوع مجوز یا پروانه اشتغال به کار وکالت، کارشناسی از قبیل کارشناسان رسمی دادگستری، نظام مهندسی، خدمات مشاوره، ترخیص‌کاری و خدمات گمرکی، ازدواج و طلاق، امور اتباع بیگانه، تعویض پلاک، صدور گواهینامه، حج و زیارت، قرارداد برونسپاری، انواع داروخانه‌ها و مراکز درمانی، خدمات انتظامی و قضایی و سایر عناوین مشابه برای افراد حقیقی و حقوقی که هریک از اعضای آن در هریک از صندوق‌های بیمه حقوق و یا مستمری دریافت می‌کنند یا در هریک از آنها عضو هستند ممنوع است.

تبصره: کسانی که قبلاً مجوز و یا پروانه دریافت کرده‌اند باید تا یک‌سال بعد از این قانون، با افراد دارای صلاحیت جایگزین گردند.

بر اساس ماده ۸ لایحه قانونی استقلال کانون وکلا بازنشستگان قضایی و کارمندان سمت های حقوقی و نمایندگان سابق مجلس شورای اسلامی می توانند بدون شرکت در آزمون وکالت، پروانه دریافت کنند.

نوشته های مشابه

‫۲۳ نظرها

 1. سلام،در زمینه مشاوران خانواده قوه قضاییه که یک مبحث تخصصی است بر طبق دستورالعمل قوه قضائیه شخص مشاور علاوه بر تخصص باید:
  ۱-متاهل باشد تا بتواند یک زندگی مشترک را درک کند و خودش پستی بلندیهای زندگی رو درک کرده باشد تا بتواند خوب مشاوره نماید.
  ۲-از نظر سنی و نیز جایگاه اثر گذاری نیز در جایگاهی باشد که زوج رو حرف و مشاوره او حساب کنند.
  ۳،چون بنیان وتحکیم خانواده مطرح هست داشتن تجربه کاری هم در این زمینه بسیار قابل اهمیت هست .
  که موارد فوق مورد تایید کارشناسان محترم قوه قضائیه بوده و جزء شرایط مشاوران هست که کاملا منطقی ودرست به نظر می‌رسد.
  حال سوال اینجاست که ما افرادی با شرایط فوق
  اصلا چند نفر داریم ؟؟؟؟
  و بعد این افراد بلاخره باید براکسب تجربه و گذران زندگی ی جا کار کرده باشند وبیمه شده باشند تا اینجارسیده باشند…
  حالا تصور کنید کشور ما از این سرمایه عظیم بخواد استفاده نکنه و به خاطر اینکه مثلا اشتغال ایجاد کنه کا رو بسپاره به افرادی که مدرک دارند ولی تجربه وتاهل که لازمه کار هست رو ندارند،.
  بنابراین این تصمیم به بنیاد خانواده ضرر میزند
  وکار کاملا غیر حرفه ایست.

 2. شما که چنین طرحی داده اید،، آیا طرحی و فکری هم بابت معیشت وگذران زندگی بازنشستگان و مستمری بگیران که با حقوقی که می‌گیرد کفاف ده روز از ماه را نمی‌دهد، کرده اید،!!!!!؟؟؟ شما باید ورود بدون آزمون و دادن سهمیه را حذف کنید، نه شخص و شخصیت و تحصیلات و علم بازنشسته را ا!!! این همان مصداق ضرب المثلی است که می‌گوید، گفتم کلاه بیار، سر آوردی!!!؟؟

 3. درود بر نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی که این طرح تاریخی رو اعلام وصول کردند ودر راستای احقاق حقوق جوانان قدم برداشتند
  انشالله که این طرح به تصویب نهایی نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی برسد

 4. اون ۳۹ نفر نماینده ضد مردم مجلس که این لایحه ننگین رو به مجلس دادن …بنده با یک فارغ التحصیل بیکار و یک دانشجو دانشگاه آزاد و یک بیمار خاص در منزل و ۶۳ سال سن و با حقوق زیر خط فقر تامین اجتماعی چطور میتونم از عهده مخارج بر بیام اگه از تجربه و دانش ام در کار دوم و خدمت به جامعه محروم شوم ..

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا