کتابفروشی حقوقی دادبازار و خرید اینترنتی کتاب حقوق و آزمون وکالت و قضاوت با تخفیف

از اعلام نتایج تا کارآموزی وکالت ۹۸

داوطلبان آزمون وکالت ۹۸ پس از اعلام نتایج، باید منتظر اعلام کانون های مربوطه باشند

پایگاه خبری اختبار- با اعلام نتایج اولیه آزمون وکالت ۹۸ داوطلبان منتظر گام های بعدی برای ورود به حرفه وکالت هستند، در این نوشتار به تشریح فرایند ورود به کارآموزی وکالت پرداخته شده است.

آزمون وکالت چگونه برگزار می شود؟

بر اساس قانون هر یک از کانون های ۲۵ گانه وکلای دادگستری کشور کاملا مستقل هستند و تبعا به صورت مستقل کارآموز وکالت پذیرش می کنند، با این حال همه کانون های وکلای دادگستری کشور برای ایجاد هماهنگی بیشتر صرفا برای برگزاری آزمون وکالت به اسکودا (اتحادیه سراسری کانون های وکلای دادگستری ایران) نمایندگی می دهند و این اتحادیه هر سال با عقد قرارداد با سازمان سنجش آموزش کشور که در امر برگزاری آزمون های سراسری دارای تجربه و امکانات کافی است، اقدام به برگزاری آزمون وکالت می کند.

اسکودا پس از اعلام نتایج چه می کند؟

پس از برگزاری آزمون و اعلام نتایج در قالب کارنامه که از طریق سایت سنجش به داوطلبان اعلام می شود، اسکودا نتایج مربوط به هر یک از کانون های وکلای دادگستری را به همان کانون اعلام می کند.

کانون ها پس از وصول نتایج چه می کنند؟

هر کانون پس از دریافت نتایج، بر اساس ظرفیت هایی که قبلا تعیین و اعلام شده است، به ترتیب از میان داوطلبان افرادی را جهت پذیرش به عنوان کارآموز دعوت می کند، دعوت شدگان باید واجد شرایط قانونی اخذ پروانه وکالت باشند به همین جهت ضمن مطالبه مدارک لازم در مورد هر داوطلب سه استعلام نیز انجام می شود.

استعلامات سه گانه چیست ؟

استعلام اول از اداره تشخیص هویت نیروی انتظامی جهت بررسی پیشینه کیفری احتمالی داوطلبان است، استعلام دوم از سازمان پزشکی قانونی جهت بررسی احتمال اعتیاد داوطلبان به مواد مخدر و سومین استعلام از اداره اطلاعات محل زندگی داوطلب جهت بررسی موارد احتمالی مربوطه است.

داوطلبان باید واجد چه شرایطی باشند؟

پس از وصول نتایج استعلامات و با احراز سایر الزامات قانونی از جمله دارا بودن حداقل مدرک کارشناسی رشته حقوق، داشتن شرط سنی، عدم رابطه شغلی با سازمان های دولتی و … پرونده داوطلب در هیات مدیره کانون متبوعش طرح و بررسی می شود و با تصویب هیات مدیره به عنوان کارآموز وکالت پذیرفته و مشغول انجام تکالیف کارآموزی خواهد شد.

داوطلبان از چه زمانی کارآموز وکالت می شوند؟

بنا بر این نتایج اعلام شده در قالب کارنامه، تا پیش از طی سیر پذیرش و بررسی و تصویب در هیات مدیره کانون وکلای دادگستری مربوطه و صدور پروانه کارآموزی برای داوطلب، به تنهایی موجد اثر نیستند.

در این مرحله داوطلبان چه کار باید بکنند؟

داوطلبانی که رتبه آنها کمتر از ظرفیت اعلام شده کانون وکلایی است که در آزمون آن کانون شرکت کرده اند، باید منتظر باشند تا کانون مذکور اسامی آنان را برای مراجعه و انجام فرایند پذیرش اعلام کند.

کانون های وکلا به صورت جداگانه و در حال حاضر معمولا از طریق وبسایت هایشان از حدود یک هفته دیگر شروع به دعوت از داوطلبان می کنند.

 

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

‫۴۳ دیدگاه ها

 1. باسلام، رتبه من در کانون وکلای البرز ۱۲۸ و من دارای سهمیه ایثارگری هستم، آیا قبول شدم با توجه به اینکه ۹۱ نفر آزاد میخوان و ۳۹ نفر سهمیه؟؟؟

 2. سلام من تو کانون ایلام تو سهمیه رتبه ۱۳آوردم که سهمیه۱۲نفره آیا احتمال تکمیل ظرفیت هست یا خیر؟

 3. سلام عذر خواهی میکنم خانم زنده دل من با سهمیه ۳/۴ در کانون قبول شدم با توجه به حکمی که دیوان داده
  کانون میتونه من و حذف کنه؟!؟!
  ممنون میشم جواب بدید خیلی نگرانم

 4. سلام خانم زنده دل و آقای هوشیار خواهش میکنم جواب بدین.من با رتبه ٩٧٠ کانون مرکز کجا کارآموز میشم؟؟؟میشه لطفا بگین؟ممنونم

 5. سلام من رتبه ۷۳خوزستان شدم و تنها ۲ نفر اختلاف دارم با نفر آخر احتمال پذبرشم داخل تکمیل ظرفیت هست؟

 6. این مدل نتیجه زدن مثل var تو فوتبال شده
  رتبه رو میبینی خوشحال که قبول شدی بعدش یهو استرس میگیری نکنه نشده باشم
  یه قبول و مردود بزنن خلاص کنن ملتو

 7. سلام،آیا ممکنه در سهمیه ایثارگری ۵٪ سهمیه رتبه قبولی بیاری اما کانون مرکز سهمیه را اعمال نکند؟

 8. سلام. کانون البرز ۱۳۰تفر میگیره که ۹۱تفر آزاد و ۳۹ نفر سهمیه است.
  من رتبه ام نوشته : رتبه در سهمیه و آزاد ۱۳۱
  لطفا بفرمایید اصلا کانون البرز تکمیل ظرفیت داشته در سالهای گذشته؟
  ثاتیا با توجه به این که رتبه من در سهمیه و آزاد نوشته ۱۳۱ آیا در صورت اتصراف فردی من اولین نفر تکمیا ظرفیت خواهم بود؟ ضمنا من سهمیه ای نیستم

 9. سلام بنده رتبه ۱۰۶۴مرکز شدم آیا امکان تکمیل ظرفیت و قبولی وجود دارد؟آیا ممکن است سهمیه ها حدنصاب لازم را کسب نکنند و تعداد باقی مانده ظرفیت آنها به داوطلبان آزاد داده شود؟
  مچکرم

  1. سلام آقای علی که رتبتون ۱۰۶۴ شده منم مثل شما رتبم زیر ۱۱۰۰ هستش.امسال به علت اینکه دوتا آزمون برگزار شده و تعداد زیادی از رتبه های زیر ۱۰۵۰ میرن مرکز وکلا و همچنین تعداد زیادی از قبولی های پارسال بودن که واسه تغییر شهر شرکت کردن و تهران نیفتادن و ثبت نام نمیکنن و همچنین سهمیه ها هم ممکنه تعدادیشون ۷۰درصد نمره اخرین نفر سهمیه آزاد رو کسب نکنن… من حیث المجموع باید جای خالی ظرفیت ها پر بشه و اگه این اتفاق نیفته مسلما غیرقانونیه.پس حتی تا رتبه ۱۲۰۰ سهمیه آزاد مرکز هم شانس اینو باید داشته باشه که جزو قبولی ها باشه…

 10. من مدنیو ۷۰، ادم ۵۰،تجارت ۵۳،جزا۲۶، اصول۱۶،کیفر۶۲ البرز شرکت کردم رتبم شده ۱۵۳متاسفانه قبول نشدم سال اولم بود اما روزی حداقل هفت ساعت خوندم خسته شدم به نظرتون سال بعد امید به قبولیم هست

  1. اره روی جزا و کیفری بیشتر کار کن جزا باید تست بیشتر کار کنی بخصوص غفوری و اد ک سعی کن یک هفته مونده به ازمون چون کاملا حفظی هست یک دور مرور کنی قوانینش رو نا امید نباش

  1. امکانش هست حدودی بگید بااین رتبه هرمزگان میارم یا مجبورم برم سیستان🤐🤐😮۱۰۰۱مرکز شدم قبولم فقط نمیدونم کجا پذیرش میشم

 11. سلام. کسی که در سهمیه ایثارگران رتبه مربوطه رو کسب کرده یعنی ظرفیت ۴۵ نفر هستش و ایشون رتبش شده ۴۰ منتها ۷۰درصد نمره آخرین فرد قبول شده در سهمیه ازاد رو کسب نکرده. آیا ایشون قبول میشه؟؟

  1. سلام به نظر قبول نمیشه و از سهمیه آزاد میگیرن،من رتبه ۲۰خراسان شدم ولی حد نصاب و دارم

  2. قبول میشه ولی باید دونست که اون نفر آخر سهمیه ازاد چقدر زده اونم که معلوم نیست چقدر زده

 12. با سلام توروخدا جواب بدین ممنونم رتبه ۲۰کانون لرستان در سهمیه ممکنه جز ذخایر قبول بشه؟از کدوم طریق باید پیگیری کنم؟

    1. سلام این حد نصاب ۷۰ درصد دیگه اعمال نمیشه چون تو بند چ چنین شرطی برای آزمون های وکالت قید نشده .لذا اگر در سهمیه رتبه بیارید ولو آنکه ۷۰درصد آخرین نفر رو هم کسب نگرده باشید بازهم قبول خواهید شد.

     1. البته من سهمیه نیستم بلکه لب مرز قبول شدم ببینم شاید از سهمیه ها کم شد منم قبول شدم اما تا آنجا که میدانم و پرسش کردم و رای دادگاه عالی انتظامی قضات هم اشعار دارد هنوز این معدل ۷۰ درصد لحاظ می شود.

   1. با سلام من رتبم ۳۹۳ مرکز شدم سهمیه آزاد بنظرتون چند درصد رتبه های پایین تر از من با اینکه شانس قبولی در خود شهر تهران رو دارن امکان داره مکان دیگری غیر از تهران رو انتخاب کنن مثلا سمنان بندرعباس و..

   2. درود. من رتبه ۱۴۶ اصفهان شدم آیا احتمال قبولی هست؟اصفهان تکمیل ظرفیت داره؟اگر قبول شدگان سهمیه ۷۰ درصد نفر آخر را کسب نکرده باشند به ترتیب از سهمیه ازاد انتخاب میشوند؟خانم زنده دل لطفا راهنمایی بفرمائید. سپاس

    1. سلام بله اگر نمره ۷۰ درصد کسب نشده باشه از داوطلبان آزاد پذیرش می‌شن. تکمیل ظرفیت بستگی به نظر هیات مدیره داره و به ندرت اتفاق می‌افته.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا