عضويت در کانال تلگرام اختبار
انجمن علمی آیین دادرسی مدنی ایران صفحه اینستاگرام پایگاه خبری اختبار ماهنامه حقوقی وکلا-شماره-پنجم
آخرین مطالب
خانه » قوانین و مصوبات » آیین نامه ها » آیین‌نامه تسهیلات خرید یا ساخت مسکن آزادگان، جانبازان و خانواده شهدا

اپلیکیشن تبصره برای آموختن حقوق بسته های جامع سرعتی آزمون دکتری حقوق موسسه جی5

آیین‌نامه تسهیلات خرید یا ساخت مسکن آزادگان، جانبازان و خانواده شهدا

Share Button

آیین‌نامه تسهیلات خرید یا ساخت مسکن آزادگان، جانبازان و خانواده شهدا

مصوب جلسه ۱۳۹۵/۶/۲۸

با آخرین اصلاحات تا تاریخ ۱۳۹۷/۰۷/۱۱

هیأت وزیران در جلسه ۲۸/۶/۱۳۹۵ به پیشنهاد شماره ۷۲۹/۸۲۰/۴۰۰ مورخ ۱۲/۴/۱۳۹۵ بنیاد شهید و امور ایثارگران و به استناد ماده (۳) مکرر اصلاحی قانون جامع خدمات­ رسانی به ایثارگران، موضوع بند (ب) ماده (۶۲) قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت (۲) ـ مصوب ۱۳۹۳ـ ، آیین ­نامه تسهیلات خرید یا ساخت مسکن آزادگان، جانبازان و خانواده شهدا را به شرح زیر تصویب کرد:

ماده۱ـ افراد زیر که فاقد مسکن و یا دارای مسکن نامناسب باشند منوط به اینکه قبلاً از تسهیلات مسکن ایثارگری استفاده ننموده باشند، مشمول استفاده از مزایای این آیین‏ نامه می‌باشند:

الف ـ جانبازان با اولویت درصد جانبازی در سقف بودجه سنواتی.

ب ـ آزادگان.

پ ـ خانواده شهدا (همسر، فرزندان، والدین) و مفقودالاثرها.

ت ـ خانواده جانبازان و آزادگان متوفی موضوع تبصره (۲) ماده (۳) قانون جامع خدمات­رسانی به ایثارگران.

ث ـ فرزندان جانباز هفتاد درصد و بالاتر.

ماده۲ـ بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران موظف است از طریق بانک‏ های عامل با معرفی بنیاد شهید و امور ایثارگران و تأیید وزارت راه و شهرسازی (سازمان ملی زمین و مسکن) به تعداد یکصد هزار نفر در سال ۱۳۹۵ و در سال‏ های آتی به تعدادی که توسط هیئت‏ وزیران تعیین می‌شود، به مشمولین ماده (۱) این آیین ­نامه تسهیلات خرید یا ساخت مسکن اعطا نماید.

ماده۳ـ سقف تسهیلات مسکن ایثارگران در سال  ۱۳۹۷به ازای هر واحد مسکونی در شهرهای با جمعیت بیش از یک میلیون نفر، یک میلیارد (۰۰۰ر۰۰۰ر۰۰۰ر۱) ریال، مراکز استان‏‌ها، هفتصد و هفتاد میلیون (۰۰۰ر۰۰۰ر۷۷۰) ریال، سایر شهرها ششصد و شصت میلیون ( ۰۰۰ر۰۰۰ر۶۶۰) ریال، روستاها سیصد و هشتاد میلیون (۰۰۰ر۰۰۰ر۳۸۰) ریال و در شهرهای جدید معادل سقف تسهیلات مرکز همان استان و با نرخ چهار درصد (۴ %) با مدت بازپرداخت بیست ساله بدون رعایت الگوی مصرف و نوساز بودن مسکن تعیین می‏ شود. (اصلاحی)

تبصره۱ـ زمان پذیرش تقاضای این تسهیلات توسط بانک ­های عامل از ابتدای تیرماه هرسال تا پایان خردادماه سال بعد به مدت یکسال و ملاک عمل تاریخ صدور معرفی نامه توسط بنیاد شهید و امور ایثارگران می‏ باشد.

تبصره۲ـ افراد مشمول می‏ توانند مشترکاً از تسهیلات بانکی متعلقه برای یک واحد مسکونی استفاده نمایند.

تبصره۳ـ این تسهیلات غیرقابل فروش و انتقال به غیر می ‏باشد و درصورت فروش ملک، دریافت‏ کننده تسهیلات باید بدواً نسبت به تسویه تسهیلات مذکور و یا انتقال تسهیلات به ملک جایگزین اقدام نماید.

تبصره۴ـ بانک ‏های عامل موظفند نسبت به ارزیابی ملک و اخذ تضمین‏ های بازپرداخت لازم به میزان اصل تسهیلات و سود سهم ایثارگر (چهار درصد) اقدام نمایند.

تبصره ۵ ـ تسهیلات حمایتی غیرایثارگری از قبیل تسهیلات کارمندی، شرکتی، مسکن مهر، خود مالکی و نظایر آن مانع دریافت این تسهیلات نمی‏ شوند.

تبصره ۶ ـ جانبازان هفتاد درصد (۷۰%) و بالاتر که با توجه به وضعیت جسمانی دارای مسکن نامناسب می ‏باشند با تأیید بنیاد شهید و امور ایثارگران می‏ توانند پس از تسویه تسهیلات قبلی مسکن ایثارگری مجدداً از این تسهیلات بهره‏ مند شوند.

ماده۴ـ سازمان برنامه و بودجه کشور موظف است نسبت به تضمین، پیش ‏بینی و پرداخت مابه‏ التفاوت سود بانکی تا سقف نرخ مصوب نظام بانکی به بانک ‏های عامل با تأیید وزارت راه و شهرسازی (سازمان ملی زمین و مسکن) اقدام و اعتبار موردنیاز را هرساله در ردیف‏ های مربوط منظور نماید.

ماده۵ ـ اوراق واگذاری از قبیل برگه یا قرارداد واگذاری توسط اداره کل راه و شهرسازی ملاک ارایه تسهیلات نزد بانک­های عامل می‏ باشد. افراد واجد شرایطی که مسکن آنها از طریق تعاونی ‏های معتبر همانند نیروهای مسلح تأمین می‏ شود و همچنین مشمولان ساکن روستاها و شهرهایی که اکثریت املاک و منازل مسکونی آنها فاقد سند رسمی هستند، می‏ توانند با وثیقه و یا تضمین معتبر بدون ارایه سند ملکی رسمی و یا ثبتی تسهیلات مقرر را دریافت و در همان محل احداث یا خریداری نمایند.

ماده۶ ـ بانک ­های عامل موظفند جهت احداث واحدهای مسکونی توسط بنیاد شهید و امور ایثارگران برای ایثارگران مشمول این آیین ­نامه تسهیلات مربوط را پرداخت کنند تا پس از احداث به افراد واجد شرایط مذکور که توسط بنیاد و امور ایثارگران معرفی می ‏شوند به صورت اقساطی واگذار نمایند.

ماده۷ـ بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران موظف است از طریق بانک ‏های عامل به ایثارگرانی که دارای مسکن نامناسب یا ناتمام می‏ باشند و در سنوات گذشته از تسهیلات مسکن کمتر از سقف تسهیلات مصوب در سال ۱۳۹۰ استفاده کرده ‏اند فقط برای یکبار پس از تسویه تسهیلات قبلی با معرفی بنیاد شهید و امورایثارگران یک فقره تسهیلات مسکن صرفاً در قالب تسهیلات ساخت با همان وثیقه قبلی و یا وثیقه جدید در چارچوب ضوابط و مقررات بانکی پرداخت نماید.

ماده۸ ـ بانک‏ های عامل موظفند موارد فسخ قراردادهای بانکی موضوع این آیین‏ نامه را بلافاصله برای قطع یارانه به وزارت راه و شهرسازی (سازمان ملی زمین و مسکن) اعلام نمایند.

ماده۹ـ بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران موظف است ظرف بیست روز پس از لازم ­الاجرا شدن این آیین‏ نامه نسبت به تعیین بانک‏ های عامل پرداخت‏ کننده و تعیین سهمیه بانکی تسهیلات مربوط اقدام نماید.

← برای عضویت در کانال تلگرام اختبار اینجا کلیک کنید →
← برای عضویت در خبررسان تلگرام اختبار اینجا کلیک کنید →
← برای عضویت و پیگیری صفحه اینستاگرام اختبار اینجا کلیک کنید →
← برای دریافت تازه ترین مطالب، در خبرنامه ایمیلی اختبار عضو شوید

لینک کوتاه این نوشته: https://www.ekhtebar.com/?p=24252

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*