انتشارات استیناف ناشر کتب حقوقی پایگاه خبری وکلا پرس

آیین نامه اجرایی بند (و) تبصره (۷) قانون بودجه سال ۱۳۹۶ کل کشور

آیین نامه اجرایی بند (و) تبصره (۷) قانون بودجه سال ۱۳۹۶ کل کشور

مصوب جلسه ۳ خرداد ۹۶ هیأت وزیران

هیأت وزیران در جلسه ۳/۳/۱۳۹۶ به پیشنهاد شماره ۱۱۷۳۴۱۸ مورخ ۲۶/۲/۱۳۹۶سازمان برنامه و بودجه کشور و به استناد تبصره (۲۲) قانون بودجه سال ۱۳۹۶ کل کشور، آیین­‌نامه اجرایی بند (و) تبصره (۷) قانون بودجه سال ۱۳۹۶ کل کشور را به شرح زیر تصویب کرد:

صفحه اختصاصی آیین نامه ها در اختبار

ماده۱ـ در این آیین­‌نامه اصطلاحات زیر در معانی مشروح مربوط به کار می­‌روند:

الف ـ سازمان: سازمان برنامه و بودجه کشور

ب ـ خزانه: خزانه­‌داری کل کشور

پ ـ قانون: قانون بودجه سال ۱۳۹۶ کل کشور

ت ـ سازمان­‌های توسعه­‌ای: سازمان­‌های گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو)، توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) و شرکت ملی صنایع پتروشیمی

ث ـ مطالبات سازمان­‌های توسعه‌­ای: بدهی دولت مربوط به قبل از سال ۱۳۹۶ به سازمان­‌های گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو) و توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) بابت مشارکت در تأمین سرمایه بانک تخصصی صنعت و معدن و همچنین مطالبات سازمان­‌های توسعه‌­ای بابت سهم آنها از واگذاری سهام مطابق قوانین مربوط که بر مبنای صورت­‌های مالی حسابرسی شده به تأیید سازمان حسابرسی می­‌رسد.

ج ـ بدهی سازمان­‌های توسعه‌­ای: مطالبات دولت بابت مالیات (با تأیید سازمان امور مالیاتی کشور) و سود سهام (با تأیید خزانه) از سازمان­‌های توسعه­‌ای و شرکت­‌های تابعه دولتی که بیش از پنجاه درصد (۵۰%) سهام آنها متعلق به سازمان­های توسعه‌­ای است.

ماده۲ـ سازمان­‌های توسعه­‌ای موظفند ظرف یک ماه پس از تصویب این آیین­‌نامه، گزارش مطالبات، بدهی و مبالغ دریافتی از دولت طی برنامه­‌های توسعه سوم و چهارم و ماده (۲۹) قانون اجرای سیاست­‌های کلی اصل چهل و چهارم (۴۴) قانون اساسی را تهیه و برای سازمان ارسال نمایند.

ماده۳ـ سازمان خصوصی­‌سازی موظف است ظرف یک ماه پس از تصویب این آیین­‌نامه گزارشی از مبالغ واگذاری سهام شرکت‌­های تابعه و وابسته سازمان­‌های توسعه­‌ای مربوط به برنامه­‌های توسعه سوم و چهارم و قانون اجرای ­سیاست­‌های کلی اصل چهل و چهارم (۴۴) قانون اساسی تا پایان سال ۱۳۹۵ را تهیه و به سازمان و خزانه ارایه نماید.

ماده۴ـ سهم هر یک از سازمان­‌های توسعه­‌ای برای استفاده از تهاتر موضوع این آیین­‌نامه معادل یک سوم رقم مندرج در ردیف تملک دارایی­‌های مالی (۱۴ ـ ۱۰۱۰۰۰) جدول شماره (۸) قانون (۴۰۰۰ میلیارد ریال) می­‌باشد. در صورت عدم استفاده از این سهم توسط هر یک از سازمان­‌های توسعه­‌ای تا پایان آذرماه سال ۱۳۹۶، با تأیید سازمان، سهم آنها توسط سایر سازمان‌های توسعه‌­ای قابل مصرف است.

ماده۵ ـ در راستای اجرای این آیین­‌نامه سازمان‌­های توسعه‌­ای موظف به مبادله موافقتنامه با سازمان می­‌باشند.

ماده۶ ـ خزانه موظف است پس از مبادله موافقتنامه موضوع ماده (۵)، مطالبات سازمان‌­های توسعه‌­ای را با بدهی آنها (بر مبنای تقاضای سازمان‌­های توسعه‌­ای) تهاتر و اعمال حساب نماید.

ماده۷ـ منابع تهاتر شده براساس این آیین­‌نامه به منزله وصولی تلقی شده و در عملکرد ردیف درآمدی (۱۶۰۱۷۲) و منابع عمومی مورد تسویه موضوع جدول شماره (۵) قانون تأمین و اعمال حساب می­‌شود.

ماده۸ ـ در اجرای این آیین­‌نامه، اجرای ماده (۳۶) ضوابط اجرایی قانون، الزامی است.

معاون اول رئیس‎جمهور ـ اسحاق جهانگیری

بند (و) تبصره (۷) قانون بودجه سال ۱۳۹۶ کل کشور

به دولت اجازه داده می‌شود مطالبات قبل از سال ۱۳۹۶ سازمان‌های گسترش و نوسازی صنایع ایران(ایدرو) و توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران(ایمیدرو) بابت مشارکت در تأمین سرمایه بانک تخصصی صنعت و معدن و همچنین مطالبات سازمان‌های مذکور و شرکت ملی صنایع پتروشیمی بابت سهم آنها از واگذاری سهام مطابق قوانین مربوط را با بدهی آنها به دولت بابت «مالیات» و «سود سهام» تا سقف چهار هزار میلیارد (۴.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰ )ریال به‌صورت جمعی- خرجی از طریق گردش خزانه تهاتر نماید.

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن