عضويت در کانال تلگرام اختبار
انجمن علمی آیین دادرسی مدنی ایران صفحه اینستاگرام پایگاه خبری اختبار ماهنامه حقوقی وکلا-شماره-پنجم
آخرین خبرها
خانه » قوانین و مصوبات » آیین نامه ها » آیین‌نامه هدایت تحصیلی دانش‌آموزان

اپلیکیشن تبصره برای آموختن حقوق بسته های جامع سرعتی آزمون دکتری حقوق موسسه جی5

آیین‌نامه هدایت تحصیلی دانش‌آموزان

Share Button

آیین‌ نامه هدایت تحصیلی دانش‌آموزان

مصوبه نهصد و بیست و هفتمین (۹۲۷) جلسه شورای‌عالی آموزش و پرورش، تاریخ ۱۳۹۴/۱۲/۲۴(بررسی شده در جلسات ۹۲۶ و ۹۲۷)

مقدمه:

در راستای مفاد سند تحول بنیادین آموزش و پرورش۱ و  برنامه درسی ملی جمهوری اسلامی ایران۲ و نظر به اهمیت، ضرورت و نقش راهنمایی و مشاوره تحصیلی در شناسایی و رشد همه جانبه استعدادها، توانایی‌ها و رغبت‌های دانش‌آموزان، متناسب با نیاز حال و آینده کشور و نیز آماده‌سازی آنان برای انتخاب آگاهانه رشته تحصیلی خود که از دوره ابتدایی آغاز می‌شود و تا پایان دوره دوم متوسطه استمرار دارد، «آیین‌نامه هدایت تحصیلی دانش‌آموزان» به شرح زیر به تصویب می‌رسد:

ماده۱ـ تعریف:

فرآیند ارائه خدمات راهنمایی و مشاوره به دانش‌آموزان، تا ضمن آشنایی با استعدادها، علایق، ‌توانایی‌ها و ویژگی‌های شخصیتی خویش، شاخه‌ها و رشته‌های تحصیلی، حِرَف و مشاغل مورد نیاز جامعه را بشناسند و براساس آن، به صورت آگاهانه شاخه و رشته تحصیلی مناسب خود را انتخاب کنند.

ماده۲ـ اهداف:

۱ـ شناسایی و شناساندن ‌استعداد، توانایی، علاقه ‌و ویژگی‌های ‌شخصیتی دانش‌آموزان،

۲ـ کمک به انتخاب‌آگاهانه رشته تحصیلی و مسیر آینده شغلی و حرفه‌ای دانش‌آموزان،

۳ـ کمک به هدایت‌ متوازن‌ دانش‌آموزان به شاخه‌ها و رشته‌های تحصیلی، براساس سیاست ‎ های توسعه‌ای کشور.

ماده۳ـ ملاک‌ها و عوامل:

هدایت دانش‌آموزان به شاخه و رشته‌های تحصیلی براساس ملاک‌ها و عوامل زیر انجام می‌شود:

۱ـ نظر دانش‌آموز ‌: توجه به انتخاب و اولویت‌بندی دانش‌آموز از بین شاخه‌ها و رشته‌های تحصیلی مورد نظر در دوره متوسطه، به میزان ۱۰ درصد از کل امتیاز

۲ـ نتایج عملکرد تحصیلی : بررسی نمرات دانش‌آموزان در تمام دروس دوره اول متوسطه، با ضرایب اختصاصی هر یک از آنها در رشته‌ها و گروه ‎ های تحصیلی، به میزان ۳۵ درصد از کل امتیاز

۳ـ نتایج آزمون‌های مشاوره‌ای : نتایج آزمون‌های استعداد، رغبت، شخصیت و ارزش‌های تحصیلی ـ  شغلی دانش آموزان، به میزان ۳۰ درصد از کل امتیاز

۴ـ نظر معلمان : توجه به نظر معلمان تمام دروس دوره اول متوسطه در تعیین اولویت‌های انتخاب شاخه و رشته تحصیلی دانش‌آموزان، به میزان ۱۰درصد از کل امتیاز

۵ ـ نظر والدین : دریافت نظر والدین در انتخاب و اولویت‌ بندی رشته فرزند خود، به میزان ۵ درصد از کل امتیاز

۶ ـ نظر مشاور : بررسی تخصصی عملکرد تحصیلی دوره ابتدایی و متوسطه، نتایج آزمون‌ها، نتایج عملکرد تحصیلی، مصاحبه و مشاوره با دانش‌آموزان و والدین آنان و توجه به نمره هویت۳  کسب شده، به میزان ۱۰ درصد از کل امتیاز

تبصره۱ـ با توجه به ضرورت توزیع متوازن شاخه‌ها و رشته‌های تحصیلی، متناسب با امکانات آموزشی و نیازهای شغلی در سطوح مختلف منطقه‌ای، استانی و کشوری، ثبت‌نام دانش‌آموزان در همه مدارس‌اعم از دولتی، غیر‌دولتی، هیئت‌امنایی و خاص از قبیل استعداد‌های‌درخشان، استثنایی، شاهد، نمونه‌دولتی، وابسته، داوطلبان‌آزاد و… در شاخه‌ها و رشته‌های‌تحصیلی، براساس مفاد این آیین‌نامه و در چارچوب سیاست‌های اعلام شده از سوی آموزش و پرورش و با اولویت امتیاز کسب شده، انجام می‌شود.

تبصره۲ـ چنانچه بنا به دلایل موجه، سوابق و عملکرد تحصیلی دانش‌آموزی، ناقص بوده ‌یا در دسترس ‌نباشد، سوابق و عملکرد پایه قبلی وی ملاک عمل خواهد بود.

ماده۴ـ برنامه ریزی و اجرا:

به منظور برنامه‌ ریزی، هماهنگی‌‌ و نظارت بر‌ اجرای فرآیند هدایت‌ تحصیلی دانش‌آموزان، مبتنی بر سیاست‌ها و خط‌مشی‌های مصوب توسعه متوازن شاخه‌ها و رشته‌های تحصیلی، «شورای‌ برنامه‌ریزی هدایت تحصیلی» در سطح وزارت آموزش و پرورش تشکیل می‌شود. وظایف و ترکیب اعضای این شورا، توسط وزیر آموزش و پرورش تعیین و ابلاغ می‌شود.

تبصره ـ سیاست‌ها و خط‌مشی‌های توسعه متوازن شاخه‌ها و رشته‌های تحصیلی که از سوی وزارت آموزش و پرورش پیشنهاد می‌شود، به تصویب  شورای عالی آموزش و پرورش می‌رسد.

ماده۵ ـ زمان هدایت تحصیلی:

هدایت تحصیلی به صورت فرآیندی با تشکیل پرونده مشاوره‌ای از دوره ابتدایی آغاز و با انجام مداخله‌های مشاوره‌ای، آموزشی و تربیتی تا پایان دوره دوم متوسطه، ادامه می‌یابد، لکن تا زمان استقرار نظام جامع هدایت تحصیلی و استعدادیابی، هدایت تحصیلی دانش‌آموز ان در پایان پایه نهم صورت می‌پذیرد.

تبصره۱ـ وزارت آموزش و پرورش موظف است حداکثر ظرف مدت یک‌سال، نظام جامع هدایت تحصیلی و استعداد‌یابی را طراحی کند و به تصویب شورای‌عالی آموزش و پرورش برساند.

تبصره‌۲ـ نمون‌برگ هدایت‌تحصیلی‌، برای همه دانش‌آموزان صادر و پس از تأیید مسئول ثبت نمرات، مشاور و مدیر مدرسه تا نیمه تیرماه همان سال برای قبولی‌های خرداد و همزمان با اعلام نتایج شهریور‌ماه، برای قبولی‌های شهریور، در اختیار دانش‌آموز قرار می‌گیرد.

تبصره۳ـ دانش‌آموزان در شاخه نظری، به «رشته تحصیلی» و در شاخه‌های فنی و حرفه‌ای و کار‌دانش، به «زمینه تحصیلی» هدایت می‌شوند. انتخاب رشته در شاخه‌های فنی‌و‌حرفه‌ای و‌ کاردانش بر‌اساس شیوه‌‎نامه‌ای خواهد بود که وزارت آموزش و پرورش تهیه و ابلاغ می‌کند.

ماده۶ ـ مسئولیت هدایت تحصیلی:

مسئولیت فرآیند برنامه‌ریزی و هدایت‌تحصیلی دانش‌آموزان، بر عهده مشاور و مسئولیت نظارت بر حسن اجرای آن و تأیید نهایی نمون برگ مربوط، بر عهده مدیـرمدرسه است و همه کارکنان آموزشی و پرورشی مدرسه ملزم به همکاری با آنان می‌باشند.

ماده۷ ـ تغییر شاخه یا رشته تحصیلی:

 تغییر شاخه و رشته تحصیلی در پایان پایه دهم بلامانع است. ضوابط و مقررات آن به تصویب کمیسیون اساسنامه‌ها و مقررات‌تحصیلی شورای عالی آموزش و پرورش می‌رسد.

ماده ۸ ـ شیوه‌ نامه اجرایی:

شیوه‌ نامه اجرایی این آیین‌نامه، مشتمل بر تهیه نمون‌ برگ‌های هدایت تحصیلی، نظر خواهی از دانش‌آموزان، معلمان، والدین و تعیین اختصاص مشاور واجد صلاحیت به مدارس بر اساس استانداردهای مصوب و  سایر موارد، حداکثر ظرف مدت ۲ ماه پس از تصویب این آیین نامه، تدوین و با امضای وزیر آموزش و پرورش ابلاغ می‌شود.

ماده۹ـ گزارش فرآیند اجرا:

وزارت آموزش و پرورش موظف است گزارش ارزشیابی اجرای این آیین‌نامه را به صورت دو سالانه به شورای‌عالی آموزش و پرورش ارائه دهد.

ماده۱۰ـ قوانین مغایر:

با تصویب این آیین‌نامه، سایر قوانین و مقررات مغایر لغو می‌شود.

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

۱ـ گسترش و تنوع دادن به حِرَف و مهارت‌های مورد نیاز جامعه و تعلیم متناسب و برنامه ریزی‌شده آن در همه دوره‌های تحصیلی و برای همه دانش‌آموزان. ( راهکار ۶ ـ۱)

ـ طراحی و استقرار نظام جامع هدایت‌تحصیلی و استعدادیابی به منظور هدایت دانش‌آموزان به سوی رشته‌ها وحِرَف و مهارت‌های مورد نیاز حال و آینده کشور متناسب با استعدادها، علاقه‌مندی و توانایی آنان. (راهکار ۳ـ۲۱)

۲ـ مشاوره و هدایت‌تحصیلی و تربیتی در همه دوره‌های ‌تحصیلی الزامی است. انتخاب شاخه و رشته تحصیلی در پایان دوره آموزش عمومی و بر اساس نتایج عملکرد درسی و تربیتی در طول این دوره تحصیلی صورت می‌گیرد. ( بند ۵-۱۳)

ـ دوره متوسطه دوم دارای سه شاخه نظری، فنی و حرفه‌ای و کاردانش است؛ هر یک از شاخه‌های این دوره دارای رشته‌هایی خواهد بود که تنوع آنها بر اساس نیاز جامعه، اقتضای زمان و امکان اجرای آن تعیین می شود. ( بند۶-۱۳)

 

۳ ـ نمره هویت، میزان تطابق و همبستگی حداقل ۶۰ درصد تمامی ملاک‌های هدایت تحصیلی در پیشنهاد اولویت شاخه، گروه و رشته تحصیلی به دانش‌آموزان می‌باشد.

 

← برای عضویت در کانال تلگرام اختبار اینجا کلیک کنید →
← برای عضویت در خبررسان تلگرام اختبار اینجا کلیک کنید →
← برای عضویت و پیگیری صفحه اینستاگرام اختبار اینجا کلیک کنید →
← برای دریافت تازه ترین مطالب، در خبرنامه ایمیلی اختبار عضو شوید

لینک کوتاه این نوشته: https://www.ekhtebar.com/?p=20823

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*