عضويت در کانال تلگرام اختبار
پنج شنبه , ۲۷ تیر ۱۳۹۸
کانال تلگرام پایگاه خبری اختبار ماهنامه حقوقی وکلا-جلد-دوم موسسه دوراندیشان بنر آگهی ممتاز
آخرین مطالب
خانه » آزمون های حقوقی » آزمون وکالت » آگهی آزمون وکالت ۱۳۹۷

هوالوکیل فروشگاه کتب حقوقی بسته های جامع سرعتی آزمون قضاوت و وکالت موسسه جی5

آگهی آزمون وکالت ۱۳۹۷

Share Button

ثبت‌نام آزمون وکالت ۹۷ از ۸ مهر تا ۱۷ مهر ادامه دارد

آزمون روز ۹ آذر برگزار می‌شود

آگهی آزمون وکالت ۱۳۹۷

پایگاه خبری اختبار-  اتحادیه سراسری کانون های وکلای دادگستری ایران (اسکودا) آگهی آزمون پذیرش متقاضیان پروانه کارآموزی وکالت کانون‌های وکلای دادگستری ایران سال ۱۳۹۷ را منتشر کرد.

برای دریافت فایل PDF آگهی آزمون پذیرش متقاضیان پروانه کارآموزی وکالت کانون‌های وکلای دادگستری ایران سال ۱۳۹۷ اینجا کلیک کنید

آزمون وکالت ۹۷

متن کامل این اطلاعیه به شرح زیر است:

اخبار آزمون وکالت

به اطلاع متقاضیان می‌رساند کانون‌های وکلای دادگستری ایران (عضو اتحادیه سراسری کانون های وکلای دادگستری ایران- اسکودا) متشکل از کانون وکلای دادگستری مرکز، آذربایجان شرقی، فارس و کهگیلویه و بویراحمد، اصفهان، آذربایجان غربی، مازندران، خراسان رضوی، شمالی و جنوبی، گیلان، قزوین، خوزستان، کرمانشاه، همدان، قم، کردستان، گلستان، اردبیل، مرکزی، بوشهر، زنجان، لرستان، کرمان، البرز، چهارمحال و بختیاری، یزد و ایلام از طریق آزمون کتبی و طبق مقررات و قانون کیفیت اخذ پروانه وکالت مصوب سال ۱۳۷۶ به تعداد مورد نیاز به شرح ذیل و با توجه به شرایط و موارد زیر کارآموز وکالت می‌پذیرند.

۱- ظرفیت پذیرش کارآموز وکالت  به تفکیک نام و کد کانون:

کد کانون نام کانون ظرفیت پذیرش آزاد ظرفیت پذیرش ایثارگران    جمع کل
۱ مرکز شامل استانهای تهران، سمنان، هرمزگان و سیستان و بلوچستان ۸۴۰ ۳۶۰ ۱۲۰۰
۲ آذربایجان شرقی ۷۰ ۳۰ ۱۰۰
۳ فارس و کهگیلویه و بویراحمد ۱۴۰ ۶۰ ۲۰۰
۴ اصفهان ۱۱۵ ۵۰ ۱۶۵
۵ آذربایجان غربی ۴۹ ۲۱ ۷۰
۶ مازندران ۷۰ ۳۰ ۱۰۰
۷ خراسان رضوی، شمالی و جنوبی ۹۱ ۳۹ ۱۳۰
۸ گیلان ۵۶ ۲۴ ۸۰
۹ قزوین ۵۳ ۲۲ ۷۵
۱۰ خوزستان ۷۰ ۳۰ ۱۰۰
۱۱ کرمانشاه ۴۲ ۱۸ ۶۰
۱۲ همدان ۳۵ ۱۵ ۵۰
۱۳ قم ۷۰ ۳۰ ۱۰۰
۱۴ کردستان ۳۲ ۱۴ ۴۶
۱۵ گلستان ۲۱ ۹ ۳۰
۱۶ اردبیل ۲۱ ۹ ۳۰
۱۷ مرکزی (اراک) ۱۴ ۶ ۲۰
۱۸ بوشهر ۴۲ ۱۸ ۶۰
۱۹ زنجان ۴۲ ۱۸ ۶۰
۲۰ لرستان ۳۸ ۱۶ ۵۴
۲۱ کرمان ۴۹ ۲۱ ۷۰
۲۲ البرز ۷۷ ۳۳ ۱۱۰
۲۳ چهارمحال و بختیاری ۷ ۳ ۱۰
۲۴ یزد ۷۷ ۳۳ ۱۱۰
۲۵ ایلام ۳۵ ۱۵ ۵۰

(ظرفیت های اعلام شده با احتساب سهمیه آزاد و ایثارگران بوده و تغییر کد کانون پس از اولین ثبت‌نام به هیچ وجه ممکن نیست. بنابراین داوطلبان محترم باید با بررسی و مطالعه و دقت کامل نسبت به ثبت‌نام اقدام نمایند در صورت ثبت‌نام مکرر، ثبت‌نام داوطلب کلاً کان لم یکن تلقی خواهد شد.)

۲- مواد امتحانی:

این آزمون، کتبی، یک مرحله‌ای به صورت تستی بوده و ضرائب دروس آن به شرح ذیل می‌باشد:

ردیف نام دروس ضریب
۱ حقوق مدنی ۳
۲ آیین دادرسی مدنی ۳
۳ حقوق تجارت ۲
۴ اصول استنباط حقوق اسلامی ۱
۵ حقوق جزای عمومی و اختصاصی ۲
۶ آیین دادرسی کیفری ۲

 ۳ – شرایط شرکت در آزمون و اخذ پروانه کارآموزی وکالت:

۱-۳- تابعیت جمهوری اسلامی ایران.

۲-۳- دارا بودن دانشنامه لیسانس یا بالاتر حقوق (از دانشکده های حقوق داخل یا خارج کشور که مورد تایید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری باشد) یا دانشنامه لیسانس فقه و مبانی حقوق اسلامی یا معادل آن از دروس حوزوی و دانشگاهی با تایید مرجع صالح.

تبصره ۱: کسانی که  فاقد مدرک کارشناسی حقوق، فقه و مبانی حقوق اسلامی یا معادل آن از دروس حوزوی و دانشگاهی با تایید مرجع صالح بوده و فقط دارای مدارک بالاتر آن هستند حق شرکت در آزمون را ندارند بنابراین از ارائه مدارک بالاتر به جز مدارک کارشناسی عنوان شده خودداری نمایند.

تبصره ۲ : مدرک معادل حوزوی مدرکی است که مورد تایید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری باشد.

تبصره ۳:  دارندگان مدارک کارشناسی ناپیوسته حقوق با مدرک کاردانی مرتبط به شرط آن که واحدهای دروس دوره کارشناسی حقوق را گذرانده باشند مجاز به شرکت در آزمون هستند.

۳-۳ شرایط سنی: پروانه کارآموزی وکالت دادگستری در حوزه قضائی استان تهران فقط به کسانی داده می‌شود که هنگام ثبت نام سن آنها از چهل سال تمام بیشتر نباشد و برای سایر حوزه‌های قضائی پروانه کارآموزی به کسانی داده می‌شود که هنگام ثبت‌نام  سن آنها از پنجاه سال تمام بیشتر نباشد.

۴-۳- برای اشخاصی پروانه کارآموزی صادر می‌شود که دارای شرایط مندرج در قوانین و مقررات ناظر بر وکالت باشند.

۴ مدارک مورد نیاز جهت ثبت نام:

۱-۴- اسکن تصویر مدرک تحصیلی لیسانس، منطبق با بند ۲-۳ و تبصره های آن،  بدون حاشیه‌های زاید و با فرمتjpg   و با سایز حدود ۵۹۵ در ۸۴۲ pixels و با وضوح تصویری ۷۲ dpi .

تبصره ۱: متقاضیان از اسکن گواهی تعداد واحدهای گذرانده شده خودداری نمایند زیرا فقط گواهی فارغ‌التحصیلی یا  دانشنامه مبنای مجوز شرکت در آزمون می‌باشد بنابراین دانشجویان ترم آخر و کسانی که در گواهی صادر شده توسط دانشگاه مربوط در مورد آنها کلمه”فارغ التحصیل”  یا ” دانش آموخته قید نشده  باشد حق شرکت در آزمون را نخواهند داشت.

تبصره ۲: دارندگان مدارک کارشناسی ناپیوسته می‌بایست علاوه بر مدرک کارشناسی ناپیوسته اسکن مدرک کاردانی خود را در قسمت مربوطه ارسال نمایند.

۲-۴- اسکن تصویر کارت یا گواهی پایان خدمت یا معافیت دائم بدون حاشیه‌های زاید و با فرمت jpg   و با سایز حدود ۲۱۳ در ۳۱۲ pixels و با وضوح تصویری ۷۲dpi .

تبصره: دارندگان معافیت‌های تحصیلی، مربوط به دانشگاهها و موسسات آموزش عالی و حوزه های علمیه و به طور کلی افراد فاقد گواهی پایان خدمت یا معافیت دائم ، تحت هیچ شرایطی حق شرکت در آزمون را نخواهند داشت.

۳-۴- هزینه ثبت نام  مبلغ  ۹۵۰۰۰۰ ریال( نود و پنج هزار تومان).

تبصره: واریز هزینه ثبت نام از طریق کارتهای بانکی عضو شبکه شتاب و سیستم آنلاین ثبت‌نام اینترنتی در زمان تعیین شده در سایت سازمان سنجش آموزش کشور و با توجه به بند ۱-۵  و ۲-۵ این آگهی و دستورالعمل مقرر انجام خواهد گرفت.

۴-۴- اسکن عکس متقاضی:

داوطلبان محترم می‌بایست تصویر عکس خود را که در سال جاری گرفته شده باشد، در اندازه های ۴×۳ جهت اسکن، بدون حاشیه‌های زاید و با فرمت jpg   و با سایز حداقل ۲۰۰ در ۳۰۰ تا حداکثر ۳۰۰ در ۴۰۰ pixels تهیه نمایند و حجم فایل تهیه شده نباید از ۷۰ کیلو بایت بیشتر شود. همچنین تصویر داوطلب باید واضح، مشخص و فاقد اثر مهر و هر گونه منگنه باشد. حتی الامکان عکس ها سیاه و سفید یا در صورت رنگی بودن دارای زمینه سفید باشد.

 • تذکر مهم: با توجه به مشکلات بوجود آمده در آزمون‌های قبلی، درخصوص اشتباه در ارسال عکس داوطلبان، که این موضوع اکثراً برای داوطلبانی که ثبت‌نام آنها توسط دیگران انجام می‌شود رخ داده است، تاکید می‌گردد علاوه بر کنترل اطلاعات ثبت‌نامی، حتماً نسبت به کنترل عکس ارسالی دقت نمایید تا اشتباهاً عکس داوطلب دیگری به جای عکس شما ارسال نگردد. بدیهی است که در صورت ارسال عکس اشتباهی از طرف متقاضی، فرد به عنوان متخلف تلقی و مطابق مقررات با وی رفتار خواهد شد.

۵-۴– داوطلبانی که دارای معلولیت (نابینایی و کم بینایی) و ناتوانی جسمی – حرکتی از ناحیه دست می باشند (صرفاً جهت استفاده از منشی در جلسه آزمون) گواهی معلولیت و استفاده از منشی صادره از سازمان بهزیستی کشور را از قسمت مربوطه سیستم ثبت‌نام ارسال نمایند. لازم به ذکر است طبق قانون اخذ پروانه وکالت مصوب سال  ۱۳۷۶ هیچ گونه سهمیه فوق العاده‌ای برای پذیرش  این داوطلبان در آزمون وکالت در نظر گرفته نشده است و با ارائه این گواهی از نظر پذیرش در آزمون اولویتی برای فرد ارائه کننده ایجاد نخواهد شد.

۶-۴- سهمیه رزمندگان و ایثارگران:

با توجه به تصویب قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران و با توجه به مفاد ماده ۸۸ قانون برنامه پنجساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران و به ویژه بند چ ماده مذکور که به موجب آن بند چ به عنوان ماده ۵۹ مکرر به قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران الحاق شده است گزینش داوطلبان واجد شرایط براساس ماده ۵۹ اصلاحی قانون خدمات رسانی به ایثارگران صورت می گیرد. هر یک از داوطلبان متقاضی سهمیه رزمندگان و ایثارگران می‌توانند بر اساس شرایط خود به شرح مندرج در بندهای “الف” تا “ج” زیر ، متقاضی استفاده از سهمیه شوند.

الف- فرزندان و همسران شهدا

ب- جانبازان با حداقل ده درصد (۱۰%) جانبازی

پ- آزادگان با داشتن حداقل سه ماه سابقه اسارت و همسر و فرزندان آنان

ت- رزمندگان با داشتن حداقل شش ماه سابقه حضور در جبهه

ث- همسر و فرزندان جانبازان بیست و پنج درصد (۲۵%)و بالاتر

ج- فرزندان رزمندگان دارای حداقل دوازده ماه سابقه حضور داوطلبانه در جبهه

تبصره ۱: داوطلبان استفاده کننده از سهمیه‌های بنیاد شهید، سازمان بسیج مستضعفین ، جهاد کشاورزی و نیروهای مسلح، در صورت عدم تایید سهمیه به واحدهای تابعه شهرستان محل تشکیل پرونده ذیربط مراجعه نمایند.

تبصره ۲: جانبازان ۱۰% به بالا، آزادگان با سه ماه سابقه اسارت و همسر و فرزندان آنان، فرزندان و همسران شهدا، همسر و فرزندان جانبازان بیست و پنج درصد (۲۵%) و بالاتر، برای استفاده از سهمیه مربوط باید بر اساس ضوابط نسبت به تکمیل بند مربوط در تقاضانامه ثبت نامی اقدام نمایند. این قبیل داوطلبان بایستی در فرم تقاضانامه ثبت نام اینترنتی نسبت به علامتگذاری بند مربوطه اقدام نمایند تا آمار و اطلاعات آنان بعد از ثبت نام به ارگان بنیاد شهید و امور ایثارگران برای تایید سهمیه ارسال گردد و نیازی به مراجعه به سایت ایثار ندارند.

تبصره ۳: بر مبنای قسمت اخیر ماده ۵۹ مکرر الحاقی به قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران، رزمندگان با حداقل شش ماه سابقه حضور در جبهه، فرزندان رزمندگان دارای حداقل دوازده ماه سابقه حضور داوطلبانه در جبهه جزو سهمیه رزمندگان محسوب می شوند و تابع ضوابط مربوط به سهمیه رزمندگان هستند.

رزمندگانی که از تاریخ ۳۱/۶/۱۳۵۹ لغایت ۳۱/۶/۱۳۶۷ حداقل شش (۶) ماه متوالی یا متناوب و فرزندان رزمندگانی که حداقل دوازده ماه (۱۲) سابقه حضور داوطلبانه در مناطق عملیاتی جبهه های نبرد حق علیه باطل را داشته اند، لازم است ضمن مراجعه به ارگان ذیربط (سپاه پاسداران انقلاب اسلامی یا وزارت جهاد کشاورزی) نسبت به تکمیل فرم مخصوص استفاده از سهمیه رزمندگان اقدام نمایند تا آمار و اطلاعات آنان بعد از زمان ثبت‌نام توسط ستاد مشترک سپاه پاسداران (سازمان بسیج مستضعفین) و یا وزارت جهاد کشاورزی مورد تایید نهایی قرار گیرد.

تبصره ۴: آن دسته از پرسنل کادر ثابت، پیمانی، و وظیفه نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران که از تاریخ ۳۱/۶/۱۳۵۹ تا ۳۱/۶/۱۳۶۷ حداقل ۶ ماه پیوسته یا متناوب در خطوط مقدم حضور داشته‌اند و فرزندان این رزمندگان که پدر یا مادرشان حداقل ۱۲ ماه سابقه حضور در جبهه را به صورت داوطلبانه دارد می‌توانند با تایید بالاترین مقام هر یک از نیروهای مسلح (ستاد ارتش جمهوری اسلامی ایران، ستاد کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، نیروی انتظامی، وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و ستاد کل نیروهای مسلح) از مزایای این قانون استفاده نمایند. این قبیل افراد می‌توانند ابتدا به واحدهای متبوع مراجعه و فرم مخصوص استفاده از سهمیه ایثارگران در آزمون مربوط را تکمیل نمایند تا آمار و اطلاعات آنان بعد از زمان ثبت‌نام توسط صالح مربوطه مورد تایید نهایی قرار گیرد. این قبیل داوطلبان لازم است ضمن علامتگذاری در بند مربوطه در تقاضانامه ثبت نامی نسبت به درج کد پیگیری ۱۲ رقمی در محل مربوط اقدام نمایند.

تبصره ۵: با توجه به مفاد بند چ ماده ۸۸ الحاقی به ماده ۵۹ قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران، پدر و مادر شهدا مشمول سهمیه ایثارگری نمی باشند.

تذکرات مهم:

۱ – مناطق عملیاتی بر اساس مصوبه شورای عالی دفاع تعیین می‌شود.

۲ همسران رزمندگان (داوطلبانی که همسران آنان فقط دارای شرط مدت حضور در جبهه می باشند) مشمول استفاده از سهمیه رزمندگان نمی‌باشند.

۳- کد پیگیری ۱۲ رقمی ارگان استفاده کننده از سهمیه رزمندگان (حسب مورد سپاه پاسداران و یا نیروهای مسلح)، برای هر آزمون و هر سال متفاوت است. لذا داوطلبان می بایست برای این  آزمون، کدپیگیری جدید از ارگان ذیربط دریافت دارند.

۴– داوطلبان متقاضی استفاده از سهمیه رزمندگان ارگان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران، لازم است پس از تکمیل فرم مخصوص استفاده از سهمیه رزمندگان، نسبت به دریافت کد پیگیری ۱۲ رقمی از واحد مربوطه اقدام و آن را در زمان ثبت نام در محلی که در تقاضانامه ثبت نام اینترنتی در نظر گرفته شده است، درج نمایند.

۵- شرط برخورداری از مزایای ایثارگران و رزمندگان «واجد شرایط بودن» آنان است که در قسمت اخیر ماده ۵۹ الحاقی همانند ماده ۵۹ قبلی تصریح شده است. بنابراین وضعیت داوطلبان محترم باید بر ماده ۲ قانون کیفیت اخذ پروانه وکالت و سایر شرایط قانونی ایجابی و سلبی لازم برای ورود به کارآموزی منطبق باشد و نصاب نمره قبولی نیز در مورد ایشان رعایت خواهد شد.

۶به موجب الحاق بند چ ماده ۸۸ قانون برنامه پنجساله ششم توسعه به ماده ۵۹ قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران، مشمولین استفاده از سهمیه ایثارگران فقط موارد شش گانه فوق هستند.

۷- بررسی شمول سهمیه ایثارگری به افراد توسط سازمان سنجش آموزش کشور خواهد بود در نهایت، تأیید نهایی واجد شرایط بودن ایثارگران نسبت به پذیرفته شدگان این سهمیه با هیأت مدیره هر کانون است.

۸ – چنانچه داوطلبی در سهمیه آزاد شرکت کرده باشد، اعلام بعدی او در مورد ایثارگری مسموع نخواهد بود.

۹- پس از اعلام اسامی پذیرفته شدگان توسط کانون محلی، اصل گواهی ایثارگری صادر شده از مرجع صالح می‌بایست به کانون مربوطه تحویل داده شود.

۷-۴- تهیه پرینت از اطلاعات ثبت‌نامی که از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور انجام شده است، الزامی است داوطلب باید پرینت را در صورت قبولی در آزمون  به کانون مربوط ارائه کند.

۵ نحوه ثبت نام و توزیع کارت شرکت در آزمون و تاریخ آزمون:

۱-۵- ثبت‌نام از متقاضیان منحصراً از طریق اینترنت و پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان سنجش آموزش کشور به نشانیwww.sanjesh.org    از روز یکشنبه مورخ ۰۸/۰۷/۱۳۹۷ لغایت روز سه شنبه مورخ ۱۷/۰۷/۱۳۹۷ انجام خواهد شد.

۲-۵- متقاضیان باید برای واریز هزینه ثبت‌نام، از طریق کارت های اعتباری عضو شبکه شتاب، که رمز دوم آن فعال باشد، طبق دستور العمل اعلام شده در پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان سنجش آموزش کشور، و در زمان اعلام شده در بند ۱-۵، نسبت به پرداخت هزینه ثبت‌نام اقدام کنند.

تبصره: در این خصوص متقاضیان می‌توانند از کارتهای اعتباری دیگران که رمز دوم  آن فعال باشد نیز استفاده کنند.

۳-۵- توزیع کارت شرکت در آزمون به صورت اینترنتی انجام می‌شود و داوطلبان باید با مراجعه به پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان سنجش آموزش کشور و وارد کردن کد پیگیری و شماره پرونده خود به سیستم، کارت ورود به جلسه را دریافت کنند. زمان آغاز توزیع اینترنتی کارت و نحوه آن، زمان و مکان رفع نقص یک هفته قبل از برگزاری آزمون از طریق پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان سنجش آموزش کشورwww.sanjesh.org ، اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ایران www.scoda.ir  و روزنامه اطلاعات به  اطلاع داوطلبان خواهد رسید.

۴-۵- آزمون در مرکز کانونی که متقاضی در تقاضانامه ثبت‌نام انتخاب کرده است برگزار می‌شود. نشانی محل برگزاری آزمون بر روی کارت شرکت در آزمون درج خواهد شد.

۵-۵- تاریخ برگزاری آزمون روز جمعه مورخ ۹/۹/۱۳۹۷ می‌باشد.

۶- تذکرات لازم:

۱-۶- متقاضیان باید قبل از تاریخ شروع ثبت‌نام از طریق اینترنت، نسبت به اسکن و آماده کردن مدارک با فرمت و مشخصات اعلام شده در بند ۴ این آگهی اقدام نمایند.

۲-۶- مدت ثبت نام اینترنتی از تاریخ شروع، ۱۰ روز خواهد بود.

۳-۶- متقاضیان باید اصل مدارک اسکن شده را نزد خود نگه داشته در صورت پذیرفته شدن به همراه سایر مدارکی که اعلام خواهد شد به کانون مربوطه ارائه نمایند.

۴-۶-  داوطلبان فقط در صورتی که دارای شرایط مندرج در این آگهی باشند حق ثبت نام و شرکت در آزمون را خواهند داشت ضمن اینکه باید اطلاعات وارد شده در تقاضانامه ثبت‌نام را (خصوصاً از نظر تعیین کانون مربوط و کد آن) به دقت کنترل نمایند. هزینه ثبت نام تحت هیچ شرایطی مسترد نخواهد شد.

۵-۶- متقاضیان باید در پایان ثبت‌نام از اطلاعات وارد شده پرینت تهیه و درصورت قبولی آن را به کانون مربوطه تسلیم کنند. چنانچه اطلاعات اعلام شده توسط متقاضی در هنگام ثبت‌نام اینترنتی با آگهی آزمون منطبق نبوده و غیر واقعی باشد حتی در صورت قبولی از ثبت‌نام آنان جلوگیری و قبولی آنان کان لم یکن تلقی خواهد شد.

۶-۶صدور کارت شرکت در آزمون دلیل تایید هیچ یک از مدارک داوطلب از طرف کانون‌های وکلا یا سازمان سنجش نیست. بنابراین صرف قبولی در آزمون و درج نام متقاضی در ردیف پذیرفته شدگان، هیچ حقی برای کسی ایجاد نخواهد کرد.

۷-۶- صدور هرگونه اطلاعیه درخصوص آزمون فقط در پایگاه اطلاع‌رسانی اتحادیه سراسری کانون های وکلای دادگستری ایران (اسکودا) www.scoda.ir و روزنامه اطلاعات معتبر خواهد بود.

۸-۶- با توجه به زمان پیش بینی شده برای آماده کردن مدارک ثبت‌نام تأکید می‌شود در روزهای آغازین پس از انتشار این آگهی نسبت به تهیه مدارک مورد نیاز اقدام شود تا در هنگام ثبت نام از طریق اینترنت برای متقاضیان از نظر زمانی مشکلی ایجاد نگردد.

۹-۶- تغییر محل کارآموزی به هیچ عنوان میسر نخواهد بود بنابراین داوطلبان محترم باید با در نظر گرفتن همه ویژگی ها و امکانات و محدودیتهای فردی و خانوادگی خود صرفاً در حوزه کانونی ثبت نام کنند که قصد کارآموزی و وکالت در محدوده آن را دارند.

۱۰۶– محاسبه نمرات و تراز آن بر اساس استانداردهای علمی متداول انجام خواهد شد.

۱۱-۶- ثبت نام و شرکت وکلای دادگستری و کارآموزان وکالت عضو کانون‌های وکلا در آزمون ممنوع است و بر فرض شرکت و قبولی در آزمون، قبولی آنان کان لم یکن تلقی می‌شود .

تبصره۱: طبق تصمیم هیات های مدیره محترم کانون‌های وکلای دادگستری مرکز، آذربایجان شرقی، اصفهان، قزوین و ایلام کارآموزانی که در حوزه این کانون‌ها به کارآموزی اشتغال دارند می‌توانند در آزمون امسال منحصراً در حوزه کانون متبوع خود شرکت کنند.

۱۲-۶- داوطلبان محترم پیش از انتخاب کانون محل کارآموزی و اشتغال خود حتما به آگهی اختصاصی کانون‌ها در سایت اختصاصی آنها مراجعه کنند و از شرایط احتمالی پیش بینی شده در هر کانون آگاه شوند. زیرا با توجه به مستقل بودن کانون‌ها و ویژگی های اقلیمی و اجتماعی آنها شرایط اختصاصی اعلامی هر کانون برای داوطلبان ورود به آن لازم الاتباع است.

اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ایران (اسکودا)

 

← برای عضویت در کانال تلگرام اختبار اینجا کلیک کنید →
← برای عضویت در خبررسان تلگرام اختبار اینجا کلیک کنید →
← برای عضویت و پیگیری صفحه اینستاگرام اختبار اینجا کلیک کنید →
← برای دریافت تازه ترین مطالب، در خبرنامه ایمیلی اختبار عضو شوید

لینک کوتاه این نوشته: https://www.ekhtebar.com/?p=41105

۸۶ نظر

 1. مریم کیانیان

  سلام خدمته دوستان عزیز..
  من امسال از سهمیه ایثارگریم استفاده کردم ولی تو کارتم اعمال نشده بود و زده بود سهمیه ازاد پس از پیگیری هایی که انجام دادیم و درخواستی که از ما گرفتن سازمان سنجش گفتن یکباره دیگه اطلاعاته سهمیتون در قسمت ویرایش اطلاعات ثبت کنید..حالا من خیلی نگران هستم بنظرتون سهمیه من اعمال میشه یا خیر؟

 2. شراره فرهمند

  سلام سوال من اینه که میشه فهمید چند نفر با سهمیه شرکت میکنند که ۳۶۰ نفرشون قبول میشند؟؟ اگه کسی میدونه ممنون میشم جواب بده

 3. سلام و درود
  من لیسانس حوزه دارم میتونم آزمون وکالت شرکت کنم؟؟؟؟؟؟

 4. با سلام
  کد پیگیری پرداخت رو دارم ولی از منو بازیابی که شماره سریال اقدام میکنم میگه چنین مشخصات وجود نداره بیشتر از ۱۰۰ ساعت گذشته نه شماره سریال برام ارسال شده و نه مبلغ به حسابم برگشت داده شده . من چیکار باید بکنم
  لطفا راهنمایی کنید

 5. سلام. کسی چرا جواب منو نمیده. خانم زنده دل. مدرک کاردانی مدیریت داشتم که کارشناسی ناپیوسته حقوق قبول شدم و لیسانس گرفتم الان میتونم با این مدرک لیسانس که کاردانیم نامرتبطه شرکت کنم. ممنون میشم جواب بدین

 6. سلام من ترم هفت, حقوق هستم, آیا میتونم بصورت آزمایشی در آزمون وکالت امسال شرکت کنم؟ صرفا واسه آشنایی با آزمون و ازبین رفتن ترسم وکسب تجربه میخوام شرکت کنم نه قبولی .آیا امکان پذیره؟؟

  • سلام
   اره میتونی شرکت کنی
   برای قبولی در ازمون وکالت تجربه لازم نیست تنها چیزی که لازمه مطالعه بی وقفه ست.
   ازمون وکالت سخت ترین ماراتن حقوقی کشوره

 7. با سلام
  آیا فرزندان جانبازان ۲۵ درصد به بالای نیروهای مسلح امکان استفاده از سهمیه ایثارگران را دارند؟ یا این سهمیه مختص جانبازان تحت پوشش بنیاد است؟

  • در خصوص سهمیه فرزندان جانبازان, ملاک در قانون, همان درصد جانبازی است که بنیاد شهید لحاظ و کارت جانبازی صادر کرده و صرفا این دسته از جانبازان هستند که تحت پوشش بنیاد شهید قرار می گیرند و درصدهای جانبازی ارگان نظامی مربوطه ملاک قانون نیست. همانطور که در آگهی ثبت نام هم ذکر شده احراز سهمیه جانبازان توسط استعلام از بنیاد شهید صورت میگیرد نه از نیروهای مسلح.

  • سلام امکان داره مسولین محترم ترتیبی اتخاذ فرمایند که شرایط سنی از ۵۰سال به ۵۵سال تغییر داشته باشد تا کسانیکه بعداز مدتها فاصله بادرس زحمات هاییکه که کشیدن بی پاسخ نباشد وبرای مراحل پیشرفت تلاش بیشتری بکنند

   • آقا جواد پدر من ۵۵ سالشه و هم سن شماست ، بازنشست شده اونوقت تازه شما به فکر دریافت مدرک پروانه وکالت هستید؟
    همین جوریشم کلى جوان بى کار داریم. به نظرم شرط سن باید به ۴۵ سال تقلیل داده بشه

 8. سلام
  اگر کسی پارسال از سهمیه استفاده کرده و قبول شده باشه امسال بخواد دوباره شرکت کنه میتونه از سهمیه استفاده کنه؟

  • نخیر خانم نمیتونه
   همانطور که در سایر آزمونها اعم از کنکورها و آزمونهای استخدامی نمیشه مجددا از سهمیه استفاده کرد و پذیرفته شد.

  • بله هر سال شما میتونید از سهمیه استفاده کنید،شخصا از کانون وکلا سوال کردم،گفتن میتونید استفاده کنید

 9. سلام خانم زنده دل من یه سوال دارم ممنون میشم اگر جواب بدین:
  اگر کسی برا وکالت ثبت نام کنه و سهمیه ایثارگریش تایید نشه دیگه جزء سهمیه آزاد قرار نمیگیره یعنی حتی اگر میزان پاسخگویی به سوالات و حد نصابی که کسب کرده برای قبولی در سهمیه آزاد کافی باشه ولی به این دلیل که سهمیه ایثارگری بوده(هرچند سهمیه‌ش تایید نشده) به کل از آزمون وکالت حذف میشه؟

  • نخیر دوست گرامی قرار نمیگیره
   به همین جهت هست که تاکید شده هرکس در سهمیه خودش رقابت خواهد کرد.
   حتی ممکن است بعد از قبولی در سهمیه, کانون متبوع از ثبت نام شما خودداری کنه به این دلیل که صحت مدارک ایثارگریتون احراز نشده ( در خصوص سهمیه رزمندگان ) و علی رغم کسب نمره قبولی در سهمیه آزاد موفق به ثبت نام نمی شوید!
   متاسفانه مشابه همین اتفاق پارسال در کانونهای قزوین , بوشهر و فارس رخ داده.

 10. با سلام
  من خرداد امسال فارغ التحصیل شدم ولی هنوز تأییده ی تحصیلیم به دانشگاه نرسیده و مدرک فارق التحصیلیم صادر نشده
  آیا میتونم با این شرایط در آزمون وکالت امسال ثبت نام کنم؟

  خواهش میکنم اگه میدونین پاسخ بدین…

  • سلام به هیچ عنوان نگران نباش مهم تموم کردن واحدها هستش من خودم سال ۹۲ فارغ التحصیل شدم هنوز هم با برگه تاییده دانشگاه ثبت نام میکنم و مدرک موقت و اصلی رو نگرفتم و اینکه دو ساله قانون شده مدرک اصلی رو نمیدن و میگن ۵ سال طول میکشه بیاد برو دانشگاه یه نامه بگیر برای ثبت نام ازمون وکالت و یه نکته هم همیشه یادت باشه تو تمام ازمون ها مثلا کنکور هم شما میتونی ثبت نام کنی حتی اگه پنجم دبستان باشی!!! مهم مرحله بعد از قبولی و بردن مدارک هستش که معلوم میشه شما مدارکتون درسته یا نه و اون موقع هستش که مدارک اصلی مهمه

 11. سلام
  کسی هست سالهای قبل آزمون قضاوت قبول شده باش ؟ میشه به این چند سوال ج بده
  البته فقط کسی که قبول شده ج بده یا ۱۰۰ در صد میدونه
  ۱کسی که آزمون قبول میشه مجرد باشه و لیسانس حقوق داشته باشه دوران کارآموزی چقدر حقوق میگیره؟
  ۲بعد از طی دوران کار آموزی بر چه اساس محل خدمت مشخص میشه و چه قدر حقوق میگیره؟
  ۳ مزایای شغل قضاوت جیه؟
  ۴ اگر اطلاعات تکمیلی دارید بگید و…………

 12. با سلام
  من خرداد امسال فارق التحصیل شدم ولی هنوز تأییده ی تحصیلیم به دانشگاه نرسیده و مدرک فارق التحصیلیم صادر نشده
  آیا میتونم با این شرایط در آزمون وکالت امسال ثبت نام کنم؟

 13. عرض سلام خدمت خانم زنده دل. لطفا بفرمایید کارمندان حق شرکت در ازمونهای حقوقی دارند یا خیر و در صورت قبولی چه موقع استعفا باید بدهند هم در کانون وکلا و هم در مرکز مشاوره قوه قضاییه. متشکر

 14. من مشغول مطالعه برای وکالت امسال بودم که تکمیل ظرفیت قبول شدم.ثبتنامم کردم.خداروشکر
  میشه راهنمایی بفرمایید تا زمان صدور پروانه و کاراموزی و…
  به مطالعه ادامه بدم یانه؟لازمه بازم مرور داشته باشم؟
  چون بعداز چندسال مطالعه خسته م.
  میخام اگه صروری نباشه یه مدت استراحت کنم
  دوستان اگه اطلاع داریدلطفا راهنماایی کنید
  متشکرم

  • ۱۸ ماه میکشه شما پروانه بگیرید و اینکه خود شما الان متوجه شدیدی که یک سال طول کشیده تا برسید به مرحله ثبت نام ازمونی که سال ۹۶ شرکت کردید خیلی نیازی نیست بیشتر مباحث عملی هستش و اینکه باید لایحه نویسی کار کنید که بهتون یاد میدن و مدرک icdl هم باید یاد بگیرید که اونم راهنمایی میکنن نگران نباشید و اینکه قانون رو باید همه مرور کرد البته نه مثل مرحله شرکت در ازمون

 15. سلام کسی هست سالهای قبل آزمون قضاوت قبول شده باش ؟ میشه به این چند سوال ج بده
  البته فقط کسی که قبول شده ج بده یا ۱۰۰ در صد میدونه
  ۱کسی که آزمون قبول میشه مجرد باشه و لیسانس حقوق داشته باشه دوران کارآموزی چقدر حقوق میگیره؟
  ۲بعد از طی دوران کار آموزی بر چه اساس محل خدمت مشخص میشه و چه قدر حقوق میگیره؟
  ۳ مزایای شغل قضاوت جیه؟
  ۴ اگر اطلاعات تکمیلی دارید بگید و……………

  • سلام من پسر عموم و یکی از دوستانم سال ۹۰ قبول شدن اصلا شما به قضاوت به چشم در امد نمیتونی نگاه کنی دقت کرده باشید اکثر رتبه های برتر وکالت قضاوت هم قبول میشن و نمیرن و وکالت رو انتخاب میکنن دلیلشم مسئولیت زیاد و حقوق کارمندی کم قضاوت هستش شما اولش عین یک کارمند پایه حقوق میگیرید حقوق قضات و اعضای هیات علمی دانشگاه ها در قانون مدیریت خدمات کشوری به صورت مشابه محاسبه می شود. حقوق قاضی ها بر اساس میزان تحصیلات، سوابق و منصبی که دارند، متفاوت است. بین ۱۵۰۰۰۰۰ تا ۱۴۰۰۰۰۰۰و فقط فرقش با وکالت صادقانه بگم تو وجهه اجتماعیش هستش و محل خدمت هم دلایل زیادی داره سکونت تو شهر مورد نظر بومی استان بودن مجرد و متاهل بودن هیچ کی قطعی نمیتونه بگه

  • سلام دوست عزیز،
   در مورد قضاوت و در کل انجام هر نوع خدمات حقوقی چشم داشت مالی داشتن صحیح و صواب نیست و این به هیچ عنوان وجهه ی خوبی نداره کمااینکه وکالت و قضاوت اصلا” “شغل” نیست که شما برا ورود و قبول مسولیتش دسمتزد و حقوقش رو بخواین مد نظر قرار بدین و این دو شغل نه و تنها یه جایگاه و یه منصب هست که وظتیفی شرعی و اخلاقی رو در جامعه ات انجام بدی و حالا…
   در این انجام وظایف و ارائه ی خدمات هم برا رفع نیازهای زندگیت هم که شده یه مبالغی با عنوان ارتزاق یعنی رزق و روزی هم برات خواهد داشت که در برخی از این کارها ممکنه کمتر و در برخی دیگر و با شرایطی متفاوت تر ممکنه بیشتر باشه،
   و من پیشنهاد میکنم که هر یک از دوستان عزیزم تا به “این” دیدگاه و به این اطمینان و این شناخت از خودشون نرسیدن که میتونن بدون چشمداشت کاری رو برا کسی انجام بدن به هیچ عنوان وارد این مناصب نشن و القاب حق تعالی (وکیل و قاضی) رو ناصواب یدک نکشن و انشالله که هر کدوممون در موقعیت و جایگاهی که صلاحیت خودمون و اطرافیانمون درش هست متصدی بشیم انشالله…

 16. با سلام اینجانب آخرای شهریور درسم تموم شده تسویه حساب کردم به این سرعت گواهی موقت منو نمیدن، حالا این چه وضعشه ما باید یکسال دیگه صبر کنیم!

 17. ۳ – شرایط سنی: پروانه کارآموزی وکالت دادگستری در حوزه قضائی استان تهران فقط به کسانی داده می‌شود که هنگام ثبت نام سن آنها از چهل سال تمام بیشتر نباشد و برای سایر حوزه‌های قضائی پروانه کارآموزی به کسانی داده می‌شود که هنگام ثبت‌نام سن آنها از پنجاه سال تمام بیشتر نباشد.

  ۴-۳- برای اشخاصی پروانه کارآموزی صادر می‌شود که دارای شرایط مندرج در قوانین و مقررات ناظر بر وکالت باشند

  آیا شرط سنی در قوانین ناظر بر وکالت هست ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  دم خروس را قبول کنیم یا قسم حضرت عباس ؟؟؟؟؟؟؟

 18. سلام میشه لطفا جواب بدید شاید سوال خیلی ها باشه.
  من دو ساله وکالت شرکت کردم اما نمیدونستم
  سهمیه ایثارگری دارم ایا حالا میتونم در سال سوم از این سهمیه استفاده کنم؟؟؟ ؟؟؟

  • هر سالی شما مدارک اون سال رو میفرستید هیچ ربطی به سالهای قبل نداره و میتونید ایثارگری شرکت کنید نمیدون واقعا سوال خیلیها هست یا نه!!!

 19. سلام آیاامسال هم برای ایثارگران شرط سنی حذف شده است یا نه ؟

 20. سلام خانم زنده دل میشه لطف کنید بگید کدوم کانون ها سال قبل سرباز و کارکنان وظیفه رو جز سهمیه ایثارگر محسوب نکردن؟و اینکه سهمیه رزمندگی فقط ۵ درصد هست یا کلا توی ۳۰ درصد محسابه میشه؟

  • خدمت داوطلبین محترمی که از سهمیه رزمندگان استفاده میکنند عرض میکنم صرف قبولی در سهمیه دلیل بر پذیرش نیست و احراز شرایط با نظر همون کانون هست چراکه پارسال برخی از کانون ها مانند ( فارس , بوشهر و قزوین ) در عمل نسبت به <> بودن رزمنده و احراز شرایط نظر واحدی نداشتند و از ثبت نام این افراد خودداری کردند. اما تا جایی که بنده اطلاع دارم کانون مرکز هرکس رو که رتبه قبولی در سهمیه کسب کرد ثبت نام کرده

  • دوست عزیز سال ۹۶ اعلام شد که رزمندگان که ۵ درصد بود با سایر که ۲۵ درصد بود جمع شده و باهم ۳۰ درصد رو شکل دادند..قبل از اعمال سهمیه رزمندگان سهمیه ۲۵ درصد بوده

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*