عضويت در کانال تلگرام اختبار
سه شنبه , ۶ فروردین ۱۳۹۸
کانال تلگرام پایگاه خبری اختبار فراخوان کارنامه آزمون وکالت 97 موسسه دوراندیشان بنر آگهی ممتاز
آخرین مطالب
خانه » آزمون های حقوقی » آزمون وکالت » آگهی آزمون وکالت ۹۶

مشاوره رایگان موسسه جی5 برای وکالت قضاوت ارشد و دکتری

آگهی آزمون وکالت ۹۶

Share Button

آگهی آزمون پذیرش متقاضیان پروانه کارآموزی وکالت کانون‌های وکلای دادگستری ایران سال ۱۳۹۶

فایل pdf آگهی آزمون پذیرش متقاضیان پروانه کارآموزی وکالت کانون‌های وکلای دادگستری ایران سال ۱۳۹۶ را از اینجا دانلود کنید

بسمه تعالی

به اطلاع متقاضیان می‌رساند کانون‌های وکلای دادگستری ایران (عضو اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ایران- اسکودا) متشکل از کانون وکلای دادگستری مرکز- آذربایجان شرقی – فارس و کهگیلویه و بویراحمد- اصفهان – آذربایجان غربی – مازندران- خراسان رضوی، شمالی و جنوبی – گیلان- قزوین- خوزستان – کرمانشاه – همدان – قم – کردستان – گلستان – اردبیل-  مرکزی- بوشهر – زنجان – لرستان – کرمان- البرز -چهارمحال و بختیاری- یزد و ایلام از طریق آزمون کتبی و طبق مقررات و قانون کیفیت اخذ پروانه وکالت مصوب سال ۱۳۷۶ به تعداد مورد نیاز به شرح ذیل و با توجه به شرایط و موارد زیر کارآموز وکالت می‌پذیرند.

آخرین اخبار آزمون وکالت

آزمون وکالت سال ۹۶

۱- ظرفیت پذیرش کارآموز وکالت به تفکیک نام و کد کانون:

(ظرفیت های اعلام شده با احتساب سهمیه ایثارگران بوده و تغییر کد کانون پس از اولین ثبت‌نام به هیچ وجه ممکن نیست. بنابراین داوطلبان محترم باید با بررسی و مطالعه و دقت کامل نسبت به ثبت‌نام اقدام نمایند در صورت ثبت‌نام مکرر، ثبت‌نام داوطلب کلاً کان لم یکن تلقی خواهد شد.)

کد کانون نام کانون ظرفیت پذیرش
۱ مرکز شامل استان‌های تهران، سمنان، هرمزگان و سیستان و بلوچستان ۱۱۰۰
۲ آذربایجان شرقی ۱۰۰
۳ فارس و کهگیلویه و بویراحمد ۱۲۵
۴ اصفهان ۱۱۰
۵ آذربایجان غربی ۶۰
۶ مازندران ۶۰
۷ خراسان رضوی، شمالی و جنوبی ۱۰۵
۸ گیلان ۵۰
۹ قزوین ۵۰
۱۰ خوزستان ۷۵
۱۱ کرمانشاه ۳۲
۱۲ همدان ۵۰
۱۳ قم ۳۰
۱۴ کردستان ۴۰
۱۵ گلستان ۴۵
۱۶ اردبیل ۲۰
۱۷ مرکزی (اراک) ۱۵
۱۸ بوشهر ۴۰
۱۹ زنجان ۳۶
۲۰ لرستان ۴۵
۲۱ کرمان ۵۰
۲۲ البرز ۱۰۰
۲۳ چهارمحال و بختیاری ۱۲
۲۴ یزد ۸۵
۲۵ ایلام ۲۵

۲- مواد امتحانی:

این آزمون، کتبی، یک مرحله‌ای  به صورت تستی بوده و ضرائب دروس آن به شرح ذیل می‌باشد:

ردیف نام دروس ضریب
۱ حقوق مدنی ۳
۲ آیین دادرسی مدنی ۳
۳ حقوق تجارت ۲
۴ اصول استنباط حقوق اسلامی ۱
۵ حقوق جزای عمومی و اختصاصی ۲
۶ آیین دادرسی کیفری ۲

– شرایط شرکت در آزمون و اخذ پروانه کارآموزی وکالت:

۱-۳- تابعیت جمهوری اسلامی ایران.

۲-۳- دارا بودن دانشنامه لیسانس یا بالاتر حقوق (از دانشکده های حقوق داخل یا خارج کشور که مورد تایید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری باشد)یا دانشنامه لیسانس فقه و مبانی حقوق اسلامی یا معادل آن از دروس حوزوی و دانشگاهی با تایید مرجع صالح.

تبصره ۱: کسانی که  فاقد مدرک کارشناسی حقوق، فقه و مبانی حقوق اسلامی یا معادل آن از دروس حوزوی و دانشگاهی با تایید مرجع صالح بوده و فقط دارای مدارک بالاتر آن هستند حق شرکت در آزمون را ندارند بنابراین از ارائه مدارک بالاتر به جز مدارک کارشناسی عنوان شده خودداری نمایند.

تبصره ۲ : مدرک معادل حوزوی مدرکی است که مورد تایید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری باشد.

تبصره ۳:  دارندگان مدارک کارشناسی ناپیوسته حقوق با مدرک کاردانی مرتبط به شرط آن که واحدهای دروس دوره کارشناسی حقوق را گذرانده باشند مجاز به شرکت در آزمون هستند.

۳-۳ – شرایط سنی: پروانه کارآموزی وکالت دادگستری در حوزه قضائی استان تهران فقط به کسانی داده می‌شود که هنگام ثبت نام سن آنها از چهل سال تمام بیشتر نباشد و برای سایر حوزه‌های قضائی پروانه کارآموزی به کسانی داده می‌شود که هنگام ثبت‌نام  سن آنها ا ز پنجاه سال تمام بیشتر نباشد.

۴-۳- برای اشخاصی پروانه کارآموزی صادر می شود که دارای شرایط مندرج در قوانین و مقررات ناظر بر وکالت باشند.

۴ – مدارک مورد نیاز جهت ثبت نام:

۱-۴- اسکن تصویر مدرک تحصیلی لیسانس، منطبق با بند ۲-۳ و تبصره های آن، بدون حاشیه‌های زاید و با فرمتjpg و با سایز حدود ۵۹۵ در ۸۴۲ pixels و با وضوح تصویری ۷۲ dpi.

تبصره ۱: متقاضیان از اسکن گواهی تعداد واحدهای گذرانده شده خودداری نمایند زیرا فقط گواهی فارغ‌التحصیلی یا  دانشنامه مبنای مجوز شرکت در آزمون می‌باشد بنابراین دانشجویان ترم آخر و کسانی که در گواهی صادر شده توسط دانشگاه مربوط در مورد آنها کلمه”فارغ‌التحصیل” یا ”دانش‌آموخته“ قید نشده  باشد حق شرکت در آزمون را نخواهند داشت.

تبصره ۲: دارندگان مدارک کارشناسی ناپیوسته می‌بایست علاوه بر مدرک کارشناسی ناپیوسته اسکن  مدرک کاردانی خود را در قسمت مربوطه ارسال نمایند.

۲-۴- اسکن تصویر کارت یا گواهی پایان خدمت یا معافیت دائم بدون حاشیه‌های زاید و با فرمت jpg  و با سایز حدود ۲۱۳ در ۳۱۲ pixels و با وضوح تصویری ۷۲dpi.

تبصره: دارندگان معافیت های تحصیلی، مربوط به دانشگاهها و موسسات آموزش عالی و حوزه های علمیه و به طور کلی افراد فاقد گواهی پایان خدمت یا معافیت دائم، تحت هیچ شرایطی حق شرکت در آزمون را نخواهند داشت.

۳-۴- هزینه ثبت نام  مبلغ ۷۵۰۰۰ (هفتصدو پنجاه هزار) ریال

تبصره: واریز هزینه ثبت نام از طریق کارتهای بانکی عضو شبکه شتاب و سیستم آنلاین ثبت‌نام اینترنتی در زمان تعیین شده در سایت سازمان سنجش آموزش کشور و با توجه به بند ۱-۵ و۲-۵ این آگهی و دستورالعمل مقرر انجام خواهد گرفت.

۴-۴- اسکن عکس متقاضی:

داوطلبان محترم می‌بایست تصویر عکس خود را که در سال جاری گرفته شده باشد، در اندازه های ۴×۳ جهت اسکن، بدون حاشیه‌های زاید و با فرمت jpg و با سایز حداقل ۲۰۰ در ۳۰۰ تا حداکثر ۳۰۰ در ۴۰۰ pixels تهیه نمایند و حجم فایل تهیه شده نباید از ۷۰ کیلو بایت بیشتر شود. همچنین تصویر داوطلب باید واضح، مشخص و فاقد اثر مهر و هر گونه منگنه باشد. حتی الامکان عکس ها سیاه و سفید یا در صورت رنگی بودن دارای زمینه سفید باشد.

تذکر مهم: با توجه به مشکلات بوجود آمده در آزمون‌های قبلی، درخصوص اشتباه در ارسال عکس داوطلبان، که این موضوع اکثراً برای داوطلبانی که ثبت‌نام آنها توسط دیگران انجام می‌شود رخ داده است، تاکید می‌گردد علاوه بر کنترل اطلاعات ثبت‌نامی، حتماً نسبت به کنترل عکس ارسالی دقت نمایید تا اشتباهاً عکس داوطلب دیگری به جای عکس شما ارسال نگردد. بدیهی است که در صورت ارسال عکس اشتباهی از طرف متقاضی، فرد به عنوان متخلف تلقی و مطابق مقررات با وی رفتار خواهد شد.

۵-۴– داوطلبانی که دارای معلولیت (نابینایی و کم بینایی) و ناتوانی جسمی – حرکتی از ناحیه دست می‌باشند (صرفاً جهت استفاده از منشی در جلسه آزمون) گواهی معلولیت و استفاده از منشی صادره از سازمان بهزیستی کشور را از قسمت مربوطه سیستم ثبت‌نام ارسال نمایند. لازم به ذکر است طبق قانون اخذ پروانه وکالت مصوب سال  ۱۳۷۶ هیچ گونه سهمیه فوق العاده‌ای برای پذیرش  این داوطلبان در آزمون وکالت در نظر گرفته نشده است و با ارائه این گواهی از نظر پذیرش در آزمون اولویتی برای فرد ارائه کننده ایجاد نخواهد شد.

۶-۴- سهمیه رزمندگان و ایثارگران:

با توجه به تصویب قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران و با توجه به مفاد ماده ۸۸ قانون برنامه پنجساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران و به ویژه بند چ ماده مذکور که به موجب آن بند چ به عنوان ماده ۵۹ مکرر به قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران الحاق شده است گزینش داوطلبان واجد شرایط براساس ماده ۵۹ اصلاحی قانون خدمات رسانی به ایثارگران صورت می گیرد. هر یک از داوطلبان متقاضی سهمیه رزمندگان و ایثارگران می‌توانند بر اساس شرایط خود به شرح مندرج در بندهای “الف” تا “چ” زیر، متقاضی استفاده از سهمیه شوند.

الف- فرزندان و همسران شهدا

ب- جانبازان با حداقل ده درصد (۱۰%) جانبازی

پ- آزادگان با داشتن حداقل سه ماه سابقه اسارت

ت- رزمندگان با داشتن حداقل شش ماه سابقه حضور در جبهه

ث- همسر و فرزندان جانبازان بیست و پنج درصد (۲۵%) و بالاتر

ج- فرزندان و همسران آزادگان

چ- فرزندان رزمندگان دارای حداقل دوازده ماه سابقه حضور داوطلبانه در جبهه بدون رعایت شرط سنی در صورت واجد شرایط بودن اختصاص می‌یابد.

تبصره ۱: داوطلبان استفاده کننده از سهمیه‌های بنیاد شهید، سازمان بسیج مستضعفین، جهاد کشاورزی و نیروهای مسلح، در صورت عدم تایید سهمیه به واحدهای تابعه شهرستان محل تشکیل پرونده ذیربط مراجعه نمایند.

تبصره ۲: جانبازان ۱۰% به بالا، آزادگان با سه ماه سابقه اسارت، فرزندان و همسران شهدا، فرزندان و همسران آزادگان، همسر و فرزندان جانبازان بیست و پنج درصد (۲۵%) و بالاتر، برای استفاده از سهمیه مربوط باید بر اساس ضوابط نسبت به تکمیل بند مربوط در تقاضانامه ثبت نامی اقدام نمایند. این قبیل داوطلبان بایستی در فرم تقاضانامه ثبت نام اینترنتی نسبت به علامتگذاری بند مربوطه اقدام نمایند تا آمار و اطلاعات آنان بعد از ثبت نام به ارگان بنیاد شهید و امور ایثارگران برای تایید سهمیه ارسال گردد و نیازی به مراجعه به سایت ایثار ندارند.

تبصره ۳: بر مبنای قسمت اخیر ماده ۵۹ مکرر الحاقی به قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران، رزمندگان با حداقل شش ماه سابقه حضور در جبهه، فرزندان رزمندگان دارای حداقل دوازده ماه سابقه حضور داوطلبانه در جبهه جزو سهمیه رزمندگان محسوب می شوند و تابع ضوابط مربوط به سهمیه رزمندگان هستند.

رزمندگانی که از تاریخ ۳۱/۶/۱۳۵۹ لغایت ۳۱/۶/۱۳۶۷ حداقل شش (۶) ماه متوالی یا متناوب و فرزندان رزمندگانی که حداقل دوازده ماه (۱۲) سابقه حضور داوطلبانه در مناطق عملیاتی جبهه های نبرد حق علیه باطل را داشته اند، لازم است ضمن مراجعه به ارگان ذیربط (سپاه پاسداران انقلاب اسلامی یا وزارت جهاد کشاورزی) نسبت به تکمیل فرم مخصوص استفاده از سهمیه رزمندگان اقدام نمایند تا آمار و اطلاعات آنان بعد از زمان ثبت‌نام توسط ستاد مشترک سپاه پاسداران (سازمان بسیج مستضعفین) و یا وزارت جهاد کشاورزی مورد تایید نهایی قرار گیرد.

تبصره ۴: آن دسته از پرسنل کادر ثابت، پیمانی، و وظیفه نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران که از تاریخ ۱۳۹۶/۶/۳۱ تا ۱۳۶۷/۶/۳۱ حداقل ۶ ماه پیوسته یا متناوب در خطوط مقدم حضور داشته‌اند و فرزندان این رزمندگان که پدریا مادرشان حداقل ۱۲ ماه سابقه حضور در جبهه را به صورت داوطلبانه دارد می‌توانند با تایید بالاترین مقام هر یک از نیروهای مسلح (ستاد ارتش جمهوری اسلامی ایران، ستاد کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، نیروی انتظامی، وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و ستاد کل نیروهای مسلح) از مزایای این قانون استفاده نمایند. این قبیل افراد می‌توانند ابتدا به واحدهای متبوع مراجعه و فرم مخصوص استفاده از سهمیه ایثارگران در آزمون مربوط را تکمیل نمایند تا آمار و اطلاعات آنان بعد از زمان ثبت‌نام توسط صالح مربوطه مورد تایید نهایی قرار گیرد. این قبیل داوطلبان لازم است ضمن علامتگذاری در بند مربوطه در تقاضانامه ثبت نامی نسبت به درج کد پیگیری ۱۲ رقمی در محل مربوط اقدام نمایند.

تبصره ۵: با توجه به مفاد بند چ ماده ۸۸ الحاقی به ماده ۵۹ قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران، پدر و مادر شهدا مشمول سهمیه ایثارگری نمی‌باشند.

تذکرات مهم:

۱ – مناطق عملیاتی بر اساس مصوبه شورای عالی دفاع تعیین می شود.

۲– همسران رزمندگان (داوطلبانی که همسران آنان فقط دارای شرط مدت حضور در جبهه می‌باشند) مشمول استفاده از سهمیه رزمندگان نمی‌باشند.

۳- کد پیگیری ۱۲ رقمی ارگان استفاده کننده از سهمیه رزمندگان (حسب مورد سپاه پاسداران و یا نیروهای مسلح)، برای هر آزمون و هر سال متفاوت است. لذا داوطلبان می بایست برای این  آزمون، کدپیگیری جدید از ارگان ذیربط دریافت دارند.

۴– داوطلبان متقاضی استفاده از سهمیه رزمندگان ارگان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران، لازم است پس از تکمیل فرم مخصوص استفاده از سهمیه رزمندگان، نسبت به دریافت کد پیگیری ۱۲ رقمی از واحد مربوطه اقدام و آن را در زمان ثبت نام در محلی که در تقاضانامه ثبت نام اینترنتی در نظر گرفته شده است، درج نمایند.

۵- شرط برخورداری از مزایای ایثارگران و رزمندگان «واجد شرایط بودن» آنان است که در قسمت اخیر ماده ۵۹ الحاقی همانند ماده ۵۹ قبلی تصریح شده است. بنابراین وضعیت داوطلبان محترم باید بر ماده ۲ قانون کیفیت اخذ پروانه وکالت و سایر شرایط قانونی ایجابی و سلبی لازم برای ورود به کارآموزی منطبق باشد و نصاب نمره قبولی نیز در مورد ایشان رعایت خواهد شد.

۶– به موجب الحاق بند چ ماده ۸۸ قانون برنامه پنجساله ششم توسعه به ماده ۵۹ قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران، مشمولین استفاده از سهمیه ایثارگران فقط موارد هفت گانه فوق هستند.

۷- بررسی شمول سهمیه ایثارگری به افراد توسط سازمان سنجش آموزش کشور خواهد بود در نهایت، تأیید نهایی واجد شرایط بودن ایثارگران نسبت به پذیرفته شدگان این سهمیه با هیأت مدیره هر کانون است.

۸ – چنانچه داوطلبی در سهمیه آزاد شرکت کرده باشد، اعلام بعدی او در مورد ایثارگری مسموع نخواهد بود.

۹- پس از اعلام اسامی پذیرفته شدگان توسط کانون محلی، اصل گواهی ایثارگری صادر شده از مرجع صالح می بایست به کانون مربوطه تحویل داده شود.

۷-۴- تهیه پرینت از اطلاعات ثبت‌نامی که از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور انجام شده است، الزامی است داوطلب باید پرینت را در صورت قبولی در آزمون  به کانون مربوط ارائه کند.

۵ – نحوه ثبت نام و توزیع کارت شرکت در آزمون و تاریخ آزمون:

۱-۵- ثبت‌نام از متقاضیان منحصراً از طریق اینترنت و پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان سنجش آموزش کشور به نشانیwww.sanjesh.org از روز یکشنبه مورخ ۱۳۹۶/۷/۲ لغایت روز پنجشنبه مورخ ۱۳۹۶/۷/۱۳ انجام خواهد شد.

۲-۵- متقاضیان باید برای واریز هزینه ثبت‌نام، از طریق کارت های اعتباری عضو شبکه شتاب، که رمز دوم آن فعال باشد، طبق دستور العمل اعلام شده در پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان سنجش آموزش کشور، و در زمان اعلام شده در بند ۱-۵، نسبت به پرداخت هزینه ثبت‌نام اقدام کنند.

تبصره: در این خصوص متقاضیان می‌توانند از کارتهای اعتباری دیگران که رمز دوم  آن فعال باشد نیز استفاده کنند.

۳-۵- توزیع کارت شرکت در آزمون به صورت اینترنتی انجام می‌شود و داوطلبان باید با مراجعه به پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان سنجش آموزش کشور و وارد کردن کد پیگیری و شماره پرونده خود به سیستم، کارت ورود به جلسه را دریافت کنند. زمان آغاز توزیع اینترنتی کارت و نحوه آن، زمان و مکان رفع نقص یک هفته قبل از برگزاری آزمون از طریق پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان سنجش آموزش کشورwww.sanjesh.org، اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ایران www.scoda.ir  و روزنامه اطلاعات به  اطلاع داوطلبان خواهد رسید.

۴-۵- آزمون در مرکز کانونی که متقاضی در تقاضانامه ثبت‌نام انتخاب کرده است برگزار می‌شود. نشانی محل برگزاری آزمون بر روی کارت شرکت در آزمون درج خواهد شد.

۵-۵- تاریخ برگزاری آزمون روز جمعه مورخ ۱۳۹۶/۹/۳ می‌باشد.

۶- تذکرات لازم:

۱-۶- متقاضیان باید قبل از تاریخ شروع ثبت‌نام از طریق اینترنت، نسبت به اسکن و آماده کردن مدارک با فرمت و مشخصات اعلام شده در بند ۴ این آگهی اقدام نمایند.

۲-۶- مدت ثبت نام اینترنتی از تاریخ شروع، ۱۲ روز خواهد بود.

۳-۶- متقاضیان باید اصل مدارک اسکن شده را نزد خود نگه داشته در صورت پذیرفته شدن به همراه سایر مدارکی که اعلام خواهد شد به کانون مربوطه ارائه نمایند.

۴-۶-  داوطلبان فقط در صورتی که دارای شرایط مندرج در این آگهی باشند حق ثبت نام و شرکت در آزمون را خواهند داشت ضمن اینکه باید اطلاعات وارد شده در تقاضانامه ثبت‌نام را (خصوصاً از نظر تعیین کانون مربوط و کد آن) به دقت کنترل نمایند. هزینه ثبت نام تحت هیچ شرایطی مسترد نخواهد شد.

۵-۶- متقاضیان باید در پایان ثبت‌نام از اطلاعات وارد شده پرینت تهیه و درصورت قبولی آن را به کانون مربوطه تسلیم کنند. چنانچه اطلاعات اعلام شده توسط متقاضی در هنگام ثبت‌نام اینترنتی با آگهی آزمون منطبق نبوده و غیر واقعی باشد حتی در صورت قبولی از ثبت‌نام آنان جلوگیری و قبولی آنان کان لم یکن تلقی خواهد شد.

۶-۶– صدور کارت شرکت در آزمون دلیل تایید هیچ یک از مدارک داوطلب از طرف کانون‌های وکلا یا سازمان سنجش نیست. بنابراین صرف قبولی در آزمون و درج نام متقاضی در ردیف پذیرفته شدگان، هیچ حقی برای کسی ایجاد نخواهد کرد.

۷-۶- صدور هرگونه اطلاعیه درخصوص آزمون فقط در پایگاه اطلاع‌رسانی اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ایران (اسکودا) www.scoda.ir و روزنامه اطلاعات معتبر خواهد بود.

۸-۶- با توجه به زمان پیش بینی شده برای آماده کردن مدارک ثبت‌نام تأکید می‌شود در روزهای آغازین پس از انتشار این آگهی نسبت به تهیه مدارک مورد نیاز اقدام شود تا در هنگام ثبت نام از طریق اینترنت برای متقاضیان از نظر زمانی مشکلی ایجاد نگردد.

۹-۶- تغییر محل کارآموزی به هیچ عنوان میسر نخواهد بود بنابراین داوطلبان محترم باید با در نظر گرفتن همه ویژگی ها و امکانات و محدودیتهای فردی و خانوادگی خود صرفاً در حوزه کانونی ثبت نام کنند که قصد کارآموزی و وکالت در محدوده آن را دارند.

۱۰–۶– محاسبه نمرات و تراز آن بر اساس استانداردهای علمی متداول انجام خواهد شد.

۱۱-۶- ثبت نام و شرکت وکلای دادگستری و کارآموزان وکالت عضو کانون‌های وکلا در آزمون ممنوع است و بر فرض شرکت و قبولی در آزمون، قبولی آنان کان لم یکن تلقی می شود.

تبصره ۱: طبق تصمیم هیات های مدیره محترم کانون‌های وکلای دادگستری مرکز، آذربایجان شرقی، گیلان، قزوین،  همدان، بوشهر و یزد کارآموزانی که در حوزه این کانون‌ها به کارآموزی اشتغال دارند می‌توانند در آزمون امسال منحصراً در حوزه کانون متبوع خود شرکت کنند.

۱۲-۶- داوطلبان محترم پیش از انتخاب کانون محل کارآموزی و اشتغال خود حتما به آگهی اختصاصی کانون‌ها در سایت اختصاصی آنها مراجعه کنند و از شرایط احتمالی پیش بینی شده در هر کانون آگاه شوند. زیرا با توجه به مستقل بودن کانون‌ها و ویژگی های اقلیمی و اجتماعی آنها شرایط اختصاصی اعلامی هر کانون برای داوطلبان ورود به آن لازم الاتباع است.

اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ایران (اسکودا)

← برای عضویت در کانال تلگرام اختبار اینجا کلیک کنید →
← برای عضویت در خبررسان تلگرام اختبار اینجا کلیک کنید →
← برای عضویت و پیگیری صفحه اینستاگرام اختبار اینجا کلیک کنید →
← برای دریافت تازه ترین مطالب، در خبرنامه ایمیلی اختبار عضو شوید

لینک کوتاه این نوشته: https://www.ekhtebar.com/?p=32713

۳۷ نظر

 1. دوستان ی سوال اگر کسی ی دو واحدی ازش مونده باشه مهر پاس کن میتونه برای ثبت نام ی عکس دیگه اپلود کنه بعد توی مهلت ویرایش مدرکش رو بزاره؟

 2. سلام ، بچه ها امیدوارم همتون قبول شید، منکه دارم میخونم برای سال بعد آماده شم، بعدشم مگه فرققی میکنه کدوم کانون شرکت کنیم؟؟؟ من کلا چیزی در مورد نحوه ثبت نام و قبولی و انتخاب کانون و اینا نمیدونم ، ممکنه یکی راهنمایی کنه جون اولین باره که میخوام ثبت نام کنم، بعد اینکه این اطلاعات رو چجوری دارید؟؟؟

 3. سلام
  واقعا تأسف داره رشته حقوق تمام دانشگاه ها از مدرک فوق دیپلم تا دکترا پذیرش داره و حتی یک رشته شناوره ولی محصلین این رشته اکثرن بیکارن حتی دانشجویان تحصیل کرده دانشگاه های دولتی بیکارن اونوقت بازنشسته های قضات بدون هیچ آزمونی وارد حرفه وکالت میشوند افرادی ک سالها پیش بدون آزمون استخدامی به راحتی با یک مصاحبه وارد شغل قضاوت شدند اکنون در سمت وکالت فعالیت می کنند.حق جوانان تحصیل کرده و درس خون دانشگاه دولتی ضایع میشه و افرادی نه چندان باسواد چندجانبه دارای حقوق و مزایا هستن.

 4. تاسف برای قوه قضاییه.تاسف
  یعنی هر سال ۶۰۰۰ وکیل داریم
  کسایی که تو آزمون کانون قبول نشن میرن اینجا
  چه وکلایی در آینده خواهیم دید
  دیگه وکالت مثل سوپر مارکت شده
  تو جهان وکیل چه جایگاهی داره تو ایران چه جایگاهی
  واقعا جهان سومی حق ایرانه
  تضعیف جایگاه وکالت باشه
  البته خود قضات دادگاه میبینن که وکیل از کانونه یا مرکز مشاوران. البته به اعضای مرکز مشاوران وکیل نمیگن میگن مشاور
  خوش باشین

  • خیلی از وکلای مشاوران میشناسم که خیلی از وکلای کانون بهتر هستن
   وکیل کانون هم دیدم که بلد نیست دادخواست بنویسه
   مهم اینه که بتونی به نمایندگی وارد دادگاه بشین
   وکلای قوه قضاییه یا کانون فرقی ندارن

 5. سلام. لطفا از مسوولان تقاضا دارم جلوی ورود بازنشستگان را به شغل وکالت بگیرن ما تو این کشور کلی جوان بیکار داریم اون وقت هر چی بازنشسته هست به راحتی پروانه وکالت میدن .از طرف دیگه این شغل خروجی نداره طرف یه عمر وکیل بوده حقوق بازنشستگی میگیره باز هم وکالت میکنه باید سقفی برای شغل وکالت گذاشت که بعد از اون چند سال دیگه نتونست پرونده بگیرن یا کمتر بگیرن که وکلای جوان بتونن کار کنن.جلوی ورود قضات به این شغل را هم باید گرفت همچنین باید تعداد دانشکده های حقوق کم کرد تا این همه مازاد بر نیاز جامعه فارغالتحصیل حقوق بیرون ندن از مسوولان محترم سایت اختباار تقاضا دارم این موضوع پیگیری کنن

  • سلام من ۲۰ سال نماینده حقوقی اداره ام چه اشکال دارد از تجربه واطلاعاتم برای احقاق حقی استفاده کنم در ثانی وکالت دکان نیست هنر استفاده از قوانین است برندگان کسانی هستند که بهتر از قونین در دادرسی ها استفاده میکنند شما به جای طرح این مسایل در ذهن خود باید برای قوی شدن آماده شوی وانشالله یک وکیل خوب و معروف باشی .اگر زبده باشی فرقی ندارد چند نفر باتو رقابت می کند چرا که برنده ای

   • داداش خیلی اشکال داره…شما خودت فک کن معلم یا هر شغل دیگه ای داشتی و پسرت ازمون وکالت داشت اون وقتم همینو میگفتی؟

 6. اینایی که میان میگن فلان کانون سخته خودش میخواد همون کانون شرکت کنه
  بعد انقدر ذهنش درگیر حاشیه است که از همینجا بهش میگم که قبول نمیشه یه تجربه دیگه دارم که به هیچ وجه فریب گروه ها و کانال های تلگرام رو نخورید یه عده واسه این که خودشون بزرگ کنن از داوطلب سو استفاده میکنن
  رمز پیروزی توکل به خدا تلاش

  • من تاحالا خودم به کسی نگفتم کدوم کانون شرکت کنه پس برای دفاع از خودم اینارو نمیگم.
   اقا یا خانم راهبر :منم از همینجا باید به شما بگم این امکان وجود داره که بعضا با نیت خیر پیشنهاد فلان کانون و میدن و لزوما غرضی درکار نیست پس اینکه کلا به این شکل به راهنمایی دیگران نگاه میکنید اصلا کار درستی نیست …………
   میگید ذهنش اینقدر درگیر حاشیست!!!!! از کجا خبر داری شما؟ طوری مینویسید که انگار اون شخص و سالهاست که میشناسید!!!!! درست نیست اصلا این طرز بیان.

   وحشتناک تر ازاین دو مورد فوق)))))(((((((( اظهارنظر شما درباره قبولی یا عدم قبولی ایشونه)))) شماکه با توکل به خدا جملتون و به پایان بردین که خیلی هم زیباست
   فکر نکنم خدا راضی باشه اینطور دیگران و قضاوت کنید.

   • حميد رضا رادژيان

    سلام علیکم و رحمه الله.قضاوت مقوله ای است که در شرایط حاضر همگی با اتفاق جمیع نظرات، استاد این امر می باشیم.حال چه درست باشد و چه غلط!!متاسفانه وقتی شرایط شرکت در آزمون وکلا را خواندم و تعداد پذیرش مورد نیاز را ، تصمیم گرفتم که به هیچکس پیشنهاد انتخاب رشته حقوق را ندهم.در کشوری زندگی می کنیم که برای دادگاه بسیار بسیار ساده طلاق حداقل سی میلیون ریال حق الوکاله درخواست می شود. چرا؟ اگر وکیلی نداریم که به کارهای حقوقی گرفتاران برسد پس میزان بسیار زیاد حق الوکاله از برای چیست؟ اگر وکیل داریم باز سوال همینست. جواب را با توافقی بودن موضوع از سر باز نکنیم. آیا تعزیرات حکومتی در این امر مداخله نمی کند؟ اگر توافقی بودن آن را استدلال کنیم. کالای مغازه ها نیز می تواند به صورت توافقی و البته در موارد خاص دادو ستد گردد. پس چرا آن مقوله جای ورود دارد اما این ندارد؟!!به نظر بنده اگر پذیرش وکلا یا قبولیشان آزاد باشد و حد و مرزی نداشته باشد بهتر است تا شکسته شدن حق الوکاله ها میسر گردد و لا غیر. فرض کنید دکترها نیز بدین شکل گزینش می شدند و پس از فارغ التحصیلی اجازه کار به تعدادی بسیار قلیل داده می شد. آنوقت خودتان حساب کنید کی به داده مریض ها می رسید شاید عمل های جراحی کنونی دهها یا شاید صدها برابر می گردید!!!!متاسفانه به نظر بنده کم کردن ظزفیت قبولی به منزله برطرف شدن اشتغال و یا کمبود نیاز نیست من اسمش را می گذارم ارزش گذاری برای فبول شدگان. اما من آن را ملاک سنجش نمی دانم . همانند کسانی که دانش و همت درس خواندن در رشته دلخواه خویش را دارد اما قبول نشده است.ببخشید که عرض می کنم اما متاسفم که اینگونه است. ای کاش همه مشتاقانه علم ودانش در سنگر تخصصی خویش بتوانند برای کشورمان مفید واقع گردندو در شغلهای غیر مرتبط قرار نگیرند.والسلام و …..

 7. سلام دوستان
  قبل از ثبت نام حتما به سایت کانونی که قصد انتخاب اون کانون رو دارید مراجعه کنید
  کانون کرمان اعلام کرده که امسال کارآموز بومی میگیره

  • تقریبا هر سال کانون آذربایجان خوزستان و کرمان از اینجور صحبت ها میکنند
   علتش اینه که تمایل ندارن داوطلب غیر بومی بیاد جای بچه های خودشون رو اشغال بکنه چون میدونن رقابت نسبتا راحت تر هست و ظرفیتهاشون هم قابل قبوله…

   اما این صحبتها مبنای قانونی نداره و هرسال تعداد زیادتری داوطلب غیر بومی اونجا شرکت میکنند و قبول میشوند و پروانه هم میگیرند.
   خود کانون کرمان که از سال ٩١ داره به لطف هزینه های انتقال کاراموزان غیر بومی مبالغ خوبی بعنوان درآمد کسب میکنه

   با این حال هرکی تووو همون شهر خودش آزمون بده بهتر هست هزینه و دردسری هم بهش تحمیل نمیشه.
   انشاءالله هرکی زحمت میکشه و غرورو تکبر نداره قبول بشه همون کانونی که دلش میخواد.

 8. سلام اقا احسان ..من هم وضعیت مشابه شما دارم پدرم ۴۰ ماه سابقه جبهه داره . الان با این اوصف سهمیه اعمال نمیشه برای ازمون امسال ؟؟؟؟/…می تونم ازتون بپرسم باید به کجا تماس گرفت واصلا این سهمیه رو چطوری میشه اعمال کرد ؟باید به امور ایثارگران مراجعه کنیم ؟ممنونم اگر کسی راهنمایی کنید

 9. سلام خانم زنده دل
  خواهشا شما پیگیری کنید بابت سهمیه فرزندان ایثارگر
  خود ایثارگران قانون تصویب کرده بعد میگن به ما ابلاغ نشده.
  کی باید ابلاغ کنه؟
  چند روز دیگه ثبت نامه
  خواهشا پیگیری کنید

 10. سلام با این اوضاع امکان برگزار نشدن آزمون وکالت کانون هست؟ آخه اکثر کانون ها مخالف برگزاری آزمون ماده ۱۸۷ هستن عجب داستانی شده ها 🙂

  • همین یه سوال ته دل خیلیارو خالی میکنه .
   میخواد جلوی آزمون ماده ۱۸۷ رو بگیره چرا بیاد خودزنی کنه؟

   بچه بازی که نیس، چند هزار جوون چندماهه دارن تلاش میکنن.
   دوستان انرژی منفی رو از خودتون دور کنین و به دیگران هم انتقال ندین. هدف گذاری کردین پس با روحیه بالا با تلاش و توکل به خدا برید سمتش.

 11. بالاخره دو هزار نفر یا سه هزار نفر؟؟؟شایدم از لج کانون فقط میخوان کیلویی وکیل جذب کنن

 12. سهمیه ها و دادن مجوز وکالت بدون آزمون کم بود فرزندان والدین با حداقل ۱۲ ماه سابقه جبهه هم اضافه شد خدایا تا کی بی عدالتی

 13. سلام
  ممنون میشم اگه کسی جواب سوالاتم رو میدونه جواب بده
  پدرم بیشتر از ۱۲ ماه سابقه حضور تو جبهه داره، البته حین خدمت سربازیش بوده که رفته جبهه
  من آیا میتونم از این سهمیه استفاده کنم؟ و اگه استفاده کنم رقابتم با کسانی هست که جزو سهمیه هستن؟
  و اگه جواب این سوالات مثبت هست، بابت دریافت کد ایثارگری باید از کجا اقدام کنم.
  ممنون .

  • بله میشه
   ارگان اعزام به جبهشون چی بوده ؟
   معمولاً از بسیج مرکزی یا سپاه امام صادق ع با ارائه کارت حضور در جبهه یا مدارک دیگر ( مثل کارت ملی )…. البته اگر تشکیل پرونده دادن و براش منظور شده

  • صراحت گفته که حضور داوطلبانه.
   خدمت وظیفه حضور داوطلبانه نیست ظاهرا.

 14. خسته شدم بخدا.. تا کی باید آزمون بدیم و قبول نشیم؟؟؟ چرا باید با فاصله ۵ نفر از وکالت عقب بمونم؟؟? مگه گناه من چیه که نباید شغل مورد علاقمو داشته باشم؟؟؟؟
  آخه بی انصافا ۷۵ هزارتومن که علف خرس نیست برم از صحرا یه دسته بکنم بیارم…

  • هفتادو پنج تومن حالا هیچی
   امیدوارم مثل پارسال سوال اختلافی طرح نکنن!!!!! کلیدو دیر منتشر نکنن!!! نتایج و زود اعلام کنن ووووو
   خلاصه اگر با نظم ومقررات پیش برن و خصوصا سوالات درست طرح بکنن
   طوری نیس دادن ۷۵ تومن
   اما با بی نظمی های سالهای قبل وگرفتن این مقدار پول شاید درست نباشه.

 15. سلام
  کسی از دوستان درباره نحوه پذیرش کارآموزان اطلاعی داره؟ چطوری اعمال میشه؟یعنی هر یک نفر کارآموزی که قبول میشه و رتبه خوب میاره برای انتقال به مرکز استان، به ازاش یه نفر از بقیه شرکت کننده های غیرکارآموز که قبول میشده حذف میشه؟

 16. مثل روز روشنه امسال قبولی در کانون یزد ، البرز، کرمان و آذربایجانشرقی بسیار بسیار راحت خواهد بود البته به شرطیکه کانونها، حدنصاب علمی را در مورد سهمیه ایثارگران رعایت کنند و باقیمانده ظرفیت ایثار گر ، را به سهمیه آزاد اختصاص دهند.

  امسال بسیاری از افراد که حتی فکرش را هم نمیکردند میتوانند از سهمیه ایثارگران استفاده کنند

  • سلام. امسال دیگه سهمیه. سهمیه قبلی نیست فرزندان جانبازان و فرزندان آزادگان و… وجود دارد که خودشان خیلی خوب می خونند شاید سهمیه هم کم بیاد دیگه نمیزارن یه نفر هم اضافه به آزاد برسد

  • بیخود سعی نکنید به دروغ بعضی کانونها رو آسون و بعضیا رو به نفع خودتون سخت جلوه بدید!!!
   این خیلی زشت و غیر اخلاقیه
   هرکس تراز ۸۷۰۰ بیاره قبوله هر کانونی میخواد باشه
   شما هم تلاشتو بیشتر کن! خدا رو خوش نمیاد اینطور برای قبولی…..

   • من که خودم سال ۹۴ با معدل ۱۲.۸۹ قبول شدم دوست عزیز:))))
    این یک واقعیته که رقابت در برخی کانونها به وضوح راحت از کانونهای دیگر است.
    انشاءالله به زودی کارنامه های سال ٩۵ را مجددا این سایت در اختیار کاربران قرار میدهد خودتان ملاحضه بفرمایید درصد و معدل رتبه ٣٠در کانون یزد یا کرمان یا آذربایجان با درصد و معدل رتبه ٣٠ کانون فارس یا مرکز چه مقدار تفاوت دارد؟؟؟؟

  • چراشماناراحت هستیدبالاخره اگرپدران انان نبودندوجانفشانی وازخودگذشتگی نمیکردن ،من وشماالان درامنیت وارامش نبودیم،بنظرم حق انهاست…..

   • خوب دوست عزیز من خودم هم بابام جنگ بوده اما چه ربطی به من داره که بیسواد بیام وکیل بشم دودش بره تو چشم همین مردمی که بابام براشون رفت جنگید…

  • متاسفانه حق جوانان سیستان و بلوچستان با کانون وکلای دادگستری مرکز خورده میشه

  • مخالفم!!!قطعا امسال رقابت در کانون مرکز بسیااااارررر آسانتره چون بیشترین ظرفیت رو داره فقط مرکز هر کسی میخاد وکیل بشه عالیه!!!!!!!

  • سلام اقا سهراب عزیز, اضافه شدن سهمیه جدید ایثارگران فقط روی کاغذ هستش و عملی نشده, من خودم پدرم ۴۰ ماه جبهه داره اما به هر ارگان که زنگ زدیم پاسخگو نیستن, اخر ستاد کل زنگ زدیم گفتن فقط گفته شده اما دستور العملی واسه ما نیومده نمیتونیم بهتون کد بدیم, و فقط مثل قدیم خود ایثارگر میتونه از سهمیه استفاده کنه ن فرزند

   • سلام
    این از بدشانسی شما است اما تسلیم نشوید..ارزش پیگیری داره…
    هیچموقع به پاسخ های تلفنی اعتنا نکنید چون اونیکه پشت تلفن هست از خیلی مسائل بیخبره و دلش نمیسوزه برای شما
    فرصت بسیار بزرگیه ازش استفاده کنید. حضوری بروید هنوز خیلی فرصت دارید..

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*