کتابفروشی حقوقی دادبازار و خرید اینترنتی کتاب حقوق و آزمون وکالت و قضاوت با تخفیف

آزمون سردفتری امسال برگزار نمی‌شود

رئیس کانون رییس کانون سردفتران و دفتریاران:

آزمون سردفتری اسناد رسمی در سال ۱۳۹۶ برگزار نخواهد شد

مردم تخلف در دریافت حق‌التحریر را گزارش کنند

پایگاه خبری اختبار- رییس کانون سردفتران و دفتریاران اعلام کرد که برگزاری آزمون سردفتری با سازمان ثبت اسناد و املاک کل کشور است و تا جایی که اطلاع دارد، این آزمون امسال برگزار نخواهد شد.

به گزارش پایگاه خبری اختبار به نقل از میزان، دشتی اردکانی رئیس کانون سردفتران و دفتریاران در نشست خبری صبح روز شنبه با اصحاب رسانه اظهار کرد: در سال گذشته ، ۱۲ میلیون و ۹۵۸ هزار و ۱۵۱سند در کشور ثبت شده است و بیشترین آمار متعلق به استان تهران است که ۳ میلیون و ۵۲۳ هزار و ۱۴۸ مورد بیشترین آمار ثبت بوده است.

دشتی اردکانی ادامه داد: در سال ۹۵، ۱۰۲ میلیارد و ۶۷۸ میلیون تومان دفاتر اسناد رسمی حق ثبت را وصول و به حساب خزانه واریز کرده‌اند.

دشتی اردکانی درباره آزمون کانون گفت: برگزاری آزمون بر عهده سازمان ثبت است اما تا جایی که اطلاع دارم، امسال آزمون کانون برگزار نمی شود.

وی همچنین در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر افرایش ۱۰ درصدی نرخ حق التحریر و ابطال این موضوع از سوی دیوان عدالت اداری بیان کرد: طبق قانون نرخ حق‌التحریر هر چهار سال یکبار مورد بازنگری قرار می‌گیرد که با توجه به تورم در کشور و اضافه شدن دستمزد باید این قانون مورد بازنگری قرار بگیرد، در بخشنامه سال ۹۲ آمده بود هر ساله ۱۰ درصد اضافه شود. سال گذشته انجام شد اما امسال هیئت عمومی [دیوان عدالت اداری] رأی داد که نباید انجام نشود و ما هم اضافه نکردیم تا رعایت حال مردم شود و تعرفه طبق سال ۹۴ انجام می شود. اگر مردم این موضوع را مشاهده کردند می‌توانند به بازرسی کانون شکایت کنند.

وی درباره اختلاف پلیس و ثبت بر سر سند خودرو اظهار کرد: در حال حاضر در دفاتر، سند نقل و انتقالات ثبت می شود و بخشنامه رییس قوه قضاییه فصل الخطاب است. نباید مردم را سردرگم کنیم. طبق روال، تعویض پلاک توسط پلیس و نقل و انتقال مالکیت توسط دفاتر ثبت اسناد انجام می‌شود.

دشتی اردکانی درباره اختلاف حقوقی با بنگاه های معاملات املاک نیز گفت: سند رسمی مزایایی دارد که هیچ سند دیگری ندارد. بنگاه‌ها باید طرفین را پیدا کنند و برای تنظیم سند به دفاتر هدایت کنند. در قانون پیش‌فروش ساختمان هم پیش‌بینی شده که سند پیش فروش باید در دفاتر تنظیم شود.

رییس کانون سردفتران درباره وزیر پیشنهادی دادگستری گفت: آوایی پلکان قضاوت را از پایینترین سمت شروع کرده و به بالاترین رسیده است، در چند شهر رییس دادگستری بوده، مجموعه را خوب می شناسد و کاستی های کار را می داند و دردآشنای دستگاه قضایی است.

وی گفت : فکر می کنم یکی از بهترین گزینه هایی که به مجلس معرفی شده است، در طول ۳۰ سال اشنایی با ایشان حتی یک مورد مساله که خارج از عدالت باشد از وی ندیده ایم و در هیچ جناحی قرار ندارد . امیدوارم در کارشان موفق باشند، باید از آقای پورمحمدی، وزیر دادگستری دولت یازدهم هم تشکر کنیم، عملکرد خوبی داشتند. اما آقای اوایی اولین گزینه ای هستند که از متن این وزارتخانه انتخاب شده است.

رئیس کانون سردفتران و دفتریاران در خصوص آخرین وضعیت ثبت اثر انگشت نیز بیان کرد: در دفاتر اسناد رسمی اثر انگشت انجام می شود و بانک اثر انگشت بسیار مهم است که از جعل جلوگیری می کند. اثرانگشت هر ایرانی در سامانه ثبت شده است و در تمامی دفاتر اسناد رسمی اثرانگشت اجرایی است.

وی درباره تخلفات دفاتر اسناد رسمی گفت: دفاتر اسناد رسمی طبق قانون توسط چهار مرجع مورد بازرسی قرار می گیرند و این بازرسی‌ها به خاطر اهمیتی که اموال و املاک مردم دارد، انجام می‌شود. در چهار ماهه امسال ۱۱۲ مورد شکایت در کشور داشتیم که رسیدگی و تعدادی به دادستان انتظامی اعلام شد. البته آمارها نشان می دهد شکایت‌ها در سال‌های اخیر کاهش بسیاری یافته است.

دشتی اردکانی همچنین در رابطه با پرونده سردفتری که در پرونده بابک زنجانی گفته شده تخلف انجام داده است گفت: سندی که در دفترخانه ثبت شده برابر با موازین قانونی بود و آن برداشت مرجع قضایی است و ما به آن تمکین می‌کنیم، اما آنچه که ما بررسی کردیم ثبت سند در این دفترخانه برابر با قانون و طبق روال عادی بوده است.

وی ادامه داد: کانون سردفتران در این رابطه به دادستانی تهران نامه زده و موضوع را اعلام کرده و این دفتر هم کار خود را انجام می‌دهد و بعد از پایان پرونده زنجانی به پرونده این سردفتر هم رسیدگی و طبق قانون تصمیم گرفته می‌شود.

دشتی اردکانی همچنین در رابطه با کمک و مساعدت به صاحبان ساختمان پلاسکو در دریافت اسناد مغازه هایشان گفت: بعد از تخریب ساختمان پلاسکو کانون سردفتران و دفتریاران اعلام و اطلاعیه صادر کرد که کانون آمادگی دارد اسنادی که به صورت رسمی تنظیم شده است را در دفاتر اسناد جستجو کنیم و اسنادی که در آتش سوزی از بین رفته از بایگانی خارج و برای صاحبان املاک پلاسکو مجدد سند صادر کند اما در رابطه با اسنادی که به صورت عادی تنظیم شده نمی توانیم کمکی کنیم زیرا در بایگانی ها ما چیزی وجود ندارد و به همین دلیل مشکلات زیادی برای مردم ایجاد شده است.

 

نوشته های مشابه

‫۷ دیدگاه ها

 1. با سلام من یک فوق لیسانس حقوق هستم و با توجه به آزادی مشاغل در قانون اساسی چرا زمینه اشتغال بنده در سردفتری وجود ندارد چرا به صرف نارضایتی سردفتران بنده از احراز این شغل محروم شوم به امید اینکه عدالت در این زمینه ایجاد شود.

 2. با سلام.همه به ظرفیت کم کانون وکلا اعتراض دارن اما این آزمون ١٠ ساله برگزار نشده و هیچ اعتراضی نمیشه.الکی اسممونو حقوقدان گذاشتیم و حق خودمونم نمیتونیم بگیریم.گناه اونایی که بعد سال ٨٧فارغ التحصیل شدن چیه.تا کی بی عدالتی

 3. به نام خدا
  جناب آریا منش عزیز به نظر بنده این که شما گفتید که نتیجه کمپین خوب بوده ایراد داره. ساختمانی را در نظر بگیرید که تعدادی از شیشه هاش شکسته شده و دیگه هر کی این وضع رو می بینه اونم یه سنگی میزنه و بقیه رو هم میشکونه یا آسیبی به اون ساختمون میزنه تا به یه ویرانه تبدیل بشه. حالا اگه یکی از همون افراد بخواد ساکن اون ساختمون بشه جز یه ویرانه چی عایدش میشه. اگه نقدی به هر ارگانی وارد هست باید کارشناسی شده و غیر مخرب باشه والا تاثیر سازنده و اصلاح کننده نخواهد داشت. هجمه های زیادی به کانونهای وکلا وارد شد ،در حالی که همه ساله تعداد زیادی در آن پذیرش می شوند و هجمه ها موجب زوال این حرفه شده است.. لیکن گویی اراده ای برای تغییر وضع سایرینی که سالهاست پذیرشی نداشته اند وجود ندارد و این غیرمنصفانه و تاسف بار است.

 4. سلام دارای دکترای حقوق هستم و در مقطع فوق دکتر در انگلیس پذیرفته شدم اما هیچ خبری از یک شغل نیست!! ۱۱ سال گذشت و حضراتی که سردفتری رو ملک طلق میدانند هم حاضر به برگزاری این ازمون نیستند!

  گر نبارد فضل باران عنایت بر سرم…..لابه بر گردون رسانم چون جهودان در فطیر

  آه دردآلود سعدی گر ز گردون بگذرد……..در تو کافردل نگیرد ای مسلمانان نفیر

 5. ازکلیه داوطلبان وحقوقدانان وحقوقخوانان تقاضامیکنم،مراتب اعتراضمان را جهت عدم برگزاریه آزمون سردفتری به دفتر مقام معظم رهبری،رئیس قوه قضائیه،دادستان کل کشور،مجلس شورای اسلامی برسانید،با مراجعه به سایت این مراجع میتوانید این مهم راانجام دهید.
  قانونی که امروزه دستاویز عدم برگزاریه آزمون سردفتری شده قدیمی است وزیرا ملاک تعداددفترخانه ها را،جمعیت هرشهرقرارداده،حال اینکه همه مستحضریدامروزه عصرارتباطات،معاملات وتجارت است،وبایدملاک تعدادمعاملات انجام گرفته باشد،زمان تصویب آن قانون هرخانواده شاید درهرده سال یکبارخودروی خود را تغییرمیدادند،امروزه سالی یکبارتغییرمیدهند وباقیه معاملات هم قص علی هذا. پس جمعیت ملاک خوبی برای برگزاریه آزمون نیست.
  بحث دوم،اینجادیده شده دوستانی دائم به کمپین ایجادشده طعنه میزنند،لازم است عرض کنم دوستانی که ازنتیجه کمپین ناآگاهید،آگاه باشیدکه اگرسال گذشته این حرکت واعتراضات دوستان نبودظرفیت ۱۶۳۱نفرسال گذشته امسال دوباره کاهش می یافت،ومرکزهرگزدیگررنگ هزارنفرظرفیت را بخود نمیدید،شایددرخواست حذف آزمون کمی نامعقول وغیرعلمی بود،امانتیجه آن خداروشکربرای داوطلبانی که پشت آزمونندبد نشد،که اگراین مهم انجام نمیشد،خیلی ازدوستان آرزوی وکالت رابایددردل دفن میکردند،پس اگرقدمی برای صنف خودبرنمیداریم قدمهای دیگران را بی ارزش نشماریم.
  یا۵لی

 6. دوستان عزیزی که هی اعتراض میکنین که چرا ظرفیت کانون ها کمه چرا راجع به عدم برگزاری آزمون سردفتری حرفی نمیزنین؟؟؟؟؟ مگه فارغ التحصیلهای حقوق کار نمیخوان؟؟؟ چرا کمپین راه نمیندازین که آزمون سردفتری بعد از ۱۰ سال لااقل یک بار برگزار بشه؟؟ واقعا دلیل این تبعیض چیه؟؟؟؟؟؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا