کتابفروشی حقوقی دادبازار و خرید اینترنتی کتاب حقوق و آزمون وکالت و قضاوت با تخفیف

ظرفیت کانون وکلای کرمان در آزمون وکالت ۹۶

ظرفیت پذیرش کارآموزان وکالت آزمون سال ۹۶ کانون وکلای کرمان ۵۰ نفر تعیین شد

در آزمون وکالت ۹۵ ظرفیت این کانون ۶۰ نفر بود

پایگاه خبری اختبار- رییس هیأت مدیره کانون وکلای دادگستری کرمان از ظرفیت پذیرش ۵۰ نفر کارآموز وکالت در سال ۹۶خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری اختبار به نقل از روابط عمومی کانون وکلای دادگستری کرمان، اعضای هیات مدیره کانون وکلای دادگستری کرمان با رئیس کل دادگستری استان، دادستان و رئیس دادگاه انقلاب اسلامی کرمان در محل کانون به دیدار و گفتگو نشستند.

بروزترین اخبار آزمون وکالت ۹۶

در این جلسه، رئیس هیأت مدیره کانون وکلای دادگستری کرمان به کمپین حذف ظرفیت از آزمون وکالت اشاره کرد و گفت: خوشبختانه مجلس به این قضیه ورود کرد و از آنجا که نظریه مشورتی بود به طور رسمی به مرجع رسمی قانونی ابراز نشده و به تایید مجلس شورای اسلامی نرسیده است و ظرفیت وکالت همچنان برای خود پا برجاست.

مجید شعبانی افزود: بر اساس تجربه‌ سال‌های گذشته می‌توان گفت هر زمان که ظرفیت وکالت بالا رفت افراد غیربومی به سمت کرمان هجوم آوردند از این رو لازم است تناسبی بین ظرفیتی که کانون وکلای دادگستری کرمان جذب می‌کند با ظرفیت استان‌های دیگر برقرار شود.

نایب رئیس کانون وکلای دادگستری کرمان نیز عنوان کرد: خوشبختانه در این دوره از تفاهم، تعامل و همدلی بین اعضای هیأت مدیره کانون وکلای دادگستری کرمان استفاده کردیم و تلاش خود را جهت ارتقای وحدت میان قضات و وکلا را در عمل به کار بسته و موجبات کاهش ورودی پرونده‌ها به مراجع قضایی که دغدغه اصلی دادگستری بود را فراهم کردیم.

علی فیروزمند با اشاره به رشد قارچ‌گونه مؤسسات حقوقی و مشکلاتی که برای مردم ایجاد کرده‌اند، عنوان کرد: متأسفانه هیچ‌گونه محدودیتی برای ثبت مؤسسه حقوقی با ارائه پروانه وکالت از سوی سازمان ثبت اسناد به عنوان متولی ثبت مؤسسات و شرکت‌ها وجود ندارد.

وی گفت: کارآموزان وکالت در کانون‌های وکلای دادگستری بعد از گذراندن مراحل دشوار و اخذ پروانه وکالت، همچنان تحت نظارت کانون وکلای دادگستری قرار دارند و در صورت تخلف به دادسرای انتظامی معرفی می‌شوند اما در خصوص مؤسسات حقوقی می‌توان گفت نبود ناظری که کیفیت عملکرد این مؤسسات را بررسی کند مشکلاتی را ایجاد کرده است.

فیروزمند ادامه داد: در کانون وکلا با شکایات زیادی از سوی مردم علیه این مؤسسات مواجه بوده‌ایم و در برخی از موارد شاهد بودیم که مؤسسین آن وکیل دادگستری نبوده‌اند از این‌رو خود به عنوان شاکی ورود کردیم و پس از پیگیری‌های لازم و همکاری دادستان کرمان توانستیم مقدمات پلمپ یکی از این مؤسسات را فراهم نماییم.

وی تصریح کرد: لازم است کارگروه مشترکی میان دادگستری و کانون وکلای کرمان برای تشخیص گلوگاه‌های افزایش آمار پرونده‌ها تشکیل شود.

نایب رئیس کانون وکلای دادگستری کرمان با بیان اینکه مؤسسات حقوقی در واقع بین وکلا و مردم قرار گرفته‌اند عنوان کرد: آنچه اهمیت دارد این است که ایجاد مؤسسات حقوقی جرم‌خیزی و اطاله دعاوی مراجعان را در پی خواهد داشت و همانگونه که در برخی استان‌ها مدیر کل ثبت با دستورالعملی این مشکل را حل کرده است در استان کرمان نیز لازم است اقدامات لازم جهت اصلاح اساسنامه ثبت این مؤسسات صورت گیرد.

در پایان این نشست، جلسه کمیسیون ماده یک قانون کیفیت اخذ پروانه با حضور اعضای هیأت مدیره و مقامات قضایی تشکیل و پس از بحث تبادل نظر مقرر گردید که برای سال جاری تعداد ۵۰ نفر کارآموز، از طریق آزمون جذب گردند.

شایان ذکر است ظرفیت پذیرش کانون وکلای کرمان در سال ۹۴، ۴۰ نفر و در سال ۹۵، ۶۰ نفر تعیین شده بود.

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

‫۲۴ دیدگاه ها

 1. با سلام و خسته نباشید
  چرا در ایران اکثریت وکلای آن علاقه ی به زبان انگلیسی ندارند مثلا کانال های مدرسه حقوق و اینا تعداد اعضای بسیار بالای دارند ولی کنالی مثل @IBAnet که برای کانون وکلای بین المللی است تعداد اعضای آن پایین است
  بعد ما انتظار داریم پا به پای وکلای فرانسوی و انگلیسی حرکت کنیم ….

 2. لطفا جدول ظرفیت کانونها به تفکیک بزارید.الان کانونهای کرمان و جهارمحال و البرز رسما اعلام ظرفیت کردند.باتشکر

 3. سلام. نظام مهندسی از جمله مشاغلی هست که فنی است و به طور مستقیم مربوط به امر تولید راه ساختمان و تولید سایر سازه های ساختمانی میشود، نیاز نیست که تناسب بازار را بسنجیم صرف کفایت علمی و احراز شرایط علمی کافی است، اما حرفه وکالت خدماتی است و نیاز جامعه امر مهمی است و شغل وکالت رقابت بردار نیست، اگر حد متعادل رعایت نشود، یعنی هم اگر وکلا به نسبت کم باشند هم اینکه زیاد باشند هر دو توالی فاسد دارد، باید تناسب رعایت شود، چون امر مهمی است اگر وکلا کم باشند نیاز جامعه برطرف نمیشود،اگر زیاد باشند باعث فساد دستگاه قضایی و به ضرر موکل هاست،چون باید خدعه کند چون پرونده نیست ممکن است تخلف کند و مستقل عمل نکند، بنا براین باید نیاز جامعه با توجه به آیتم های جمعیتی و پرونده های ورودی دادگاه ها و نسبت ارجاع پرونده ها به وکلا سنجیده شود و تعادل حفظ شود.

 4. از بازنشسته وکیل شده و بند دالو بزرگان ازمون نداده وکیل شده، ملولمو، وکیل جوانو بدون پشتوانه ام آرزوست.

 5. انشاالله کمپیین به نتیجه میرسه .
  انشاالله حق به حق دار میرسه .
  انشاالله لج و لجبازی تموم میشه .
  دلم از این خرابیها بُـوَد خوش، زانکه می‌دانم 
   خرابی چون که از حد بگذرد آباد می گردد

 6. به حامد عزیز
  حامد جان الان سالانه بیش از ۲۰۰۰۰ نفر فارغ التحصیل داریم.
  در مورد حدنصاب هم اگر سری به فروم های مهندسی بزنید میبینید که انها هم در حال غر زدن هستند که چرا سوالات سخت طرح شده و روسا نظام مهندسی نمیخواهند ما هم وارد نظام مهندسی شویم و نان انها را اجر کنیم.پس اگه با حد نصاب هم باشه قطعا ان موقع هم این دوستان غر میزنند.
  با اینکه من هم امسال ازمون میدهم ولی امیدوارم برای اینکه کانون فشار را از خودش کم کنه حداقل طراحی سوالات را به سنجش بسپاره که طراحهای سنجش با سوالات مفهومی عیار واقعی داوطلبان را مشخص کنند و کانون هم از طراحی سوالاتی که هرسال حذفی داشته باشه و غیر حرفه ای مثل سوالات تجارت ۹۵ که فوق العاده اسان و افتضاح بود (مثال ان سوال ۵۰ تجارت ) که باعث میشه معدل داوطلبان کاذب افزایش پیدا کنه و بعد مدعی شوند راحت شود.
  در ضمن شما مفهوم تراز و معدل را دقیقا درست متوجه شده اید

 7. سلام. سال اشتغال و تولید، وکالت امری خدماتی است، باعث تولید نمیشود و زیاد شدن وکیل باعث رشد اقتصادی نیست، اشتغال مولد و فنی و صنعتی باعث پیشرفت کشور هست نه اشتغال به فعالیت های خدماتی که با وجود نیاز جامعه به آن خدمت میتواند مفید باشد، شغلی مورد حمایت است که جامعه به آن نیاز داشته باشد و بشود با آن امرار معاش کرد و مهمتر این که مفید بود و نیاز جامعه را برطرف نمود، نه این که شما شغل داشته باشی اما جامعه نیاز به شغل شما نداشته باشد، وکیل بیکار و کم کار میشود مشکل دستگاه قضایی و مشکل جامعه نه حلال مشکلات.

 8. بعد از مسایلی که دوستان مطرح کردن لازم دونستم عرایضی رو عنوان کنم..بعضی از دوستان اینطور عنوان کردن که برای مثال در آزمون وکالت سال ۹۵ میانگینشون فلان بوده و سال قبل با همین میانگین درصد افرادی بودن که پذیرفته شدن!! طرح چنین موضوعاتی کاملا سطحی و غیرکارشناساناست ، چونکه اولا میزان و ضریب سختی سوالات هر سال با سال دیگه فرق میکنه و ممکنه یک سال به علت سختتر بودن آزمون میانگین کل داوطلب ها پایین بیاد و اون سال افراد با میانگین درصد پایینتری قبول بشن و سال بعد با آسونتر شدن سوالات بالطبع میانگین درصد دروس داوطلب ها نیز افزایش پیدا میکنه..ضمن اینکه معیار قبولی در آزمون وکالت نمره تراز داوطلب هست و نه میانگین درصد..در واقع نمره تراز هست که سطح علمی واقعی شما در در بین خیل عظیم داولب ها نشون میده و موارد زیادی داریم که مثلا یک نفر میانگین دروسش ۶۳% شده ولی به علت نمره تراز پایینتر از کسی که میانگین درصدش ۳ تا ۵ درصد ازون کمتره، رتبه بدتری کسب کرده..علت این امر هم این هست که وقتی که نمره تراز معیار سنجش قرار بگیره، برای مثال اگه سوالات درس مدنی نسبت به تجارت سختتر باشه , چون اکثر داوطلب ها مدنی رو پایینتر از تجارت میزنن ، پس هرچی که درصد شما در درس مدنی نسبت به سطح میانگین بالاتر باشه شما نمره تراز خیلی بالایی کسب میکنید..ساده تر بگم دو داوطلب در نظر میگیریم که یکیشون مدنی ۷۰ و آیین دادرسی مدنی ۵۰ زده و دیگری مدنی ۵۰ و آ.د.م ۷۰ زده، اینجا با اینکه میانگین دو طرف کاملا مساوی هست ولی به علت سختتر بودن سوالات مدنی نسبت به آ.د.م کسی که مدنی رو بالاتر زده به مراتب از کسی که آ.د.م رو بالاتر زده تراز بالاتری کسب میکنه..بنابراین با این دو نکته ای که اشاره کردم هرگز درصداتون رو مقایسه نکنین

  1. بسیار این حرف غیر کارشناسانست اتفاقا. چه ربطی داره سختی واسانی نسبی هست کسی که میانگینش بالاتره به تعداد سوالات بیشتری پاسخ داده!! این حرفا ازکجا میاد؟ اگه بخوایم اینطوری نگاه کنیم پس اون نفری که ترازش بالاست اما میانگینش پایین این یعنی این ادم یکی دوسوال کمتر جواب داده ودربرابر تعداد کل ترازش رفته بالا. ارزش اون سوالاتی اون ادم زده ومیانگینش رفته بالا چی!!! اینا چیه میگید!!!!

  2. با سلام و عرض ادب

   حامد عزیز اصلاً تراز رو اینطور که شما دوست بزرگوار فرمودید محاسبه نمی کنن ……شما بر چه اساس می فرمایید مدنی سخت تر از دادرسی مدنیِ……
   شاید امسال دادرسی مدنی سخت تر از مدنی باشه ……
   ولی این نکته که فرمودید درصد های دوتا آزمون حتی دو تا کانون رو نباید با هم مقایسه کرد دقیقاً درست است .

  3. احسنت بر شما
   فقط امیدوارم این دوستی که در زیر همه پستها داستان معدل ۶۰ درصدی و عدم قبولی و نفرین و نبخشیدن را مطرح میکنند امسال قبول شوند که ما مجبور نشویم دوباره داستان ایشان را یکسال بعد دوباره بخوانیم.

   1. والا الانم مجبور نیستید بخونید. تا میبینید من نوشتم رد بشید ونخونید!!! امسال هم قطعا قبولم!!! قبول هم نشم وبیام سایت اختبار به کسی فکر نکنم این مسئله مربوط بشه!! من اگه میانگین ۶۰ اوردم فقط سه ماه به ازمون روزی چهار ساعت خوندم وبدون هیچ کلاسی چون شرایطم بیشتر خوندن واجازه نمیداده!! اگر مثل برخی وقت داشتم روزی ده ساعت بخونم الان تک رقمی بودم چون از استعداد خودم خبر دارم!! پس من وامثال من که شرایط خوندن برامون سخته خیلی بیشتر دنبال این هستیم که با کاهش بی حدوحصر باعث نشه ماها که واقعا استعداد داریم وفقط چون شرایط خوندن زیاد نداریم نتونیم وارد شیم. واسه همون زیاد گله میکنیم. شما جای ما نیستید!!!! هیچکی نمیتونه دیگری و درک کنه!

    1. با سلام و احترام
     صبح اولین روز هفته ات بخیر دوست عزیز

     اول که همکار آینده برادر یا خواهر کوچکترم ( چون شک ندارم ۴۵سال نداری ) ناراحت نشو از بعضی حرفها اون عزیزمون هم حرف بدی نزده …

     من مطمئن هستم امسال قبولی شک نکن فقط روی یه مقوای بزرگ بنویس فلانی……وکیل پایه یک دادگستری و بزن جلوی چشمت که هر روز تو این ۱۵۰ روز باقی مونده ببینی ……

     قانون جذب رو جدی بگیر …..

     پاینده باشی …..یا حق

     بابک زارعی

    2. اقای بابک زارعی ممنون از لطف شما. حتما همین کارو میکنم. من خیلی علاقه دارم به این شغل. خیلی. تمام تلاشمو میکنم. ۲۷ سالمه درضمن)))))

 9. چه خوب شاید روزی این فرصت آرزوی کانون وکلا باشد که دوباره به گذشته برگردد که کسی اهمیت به ثبت نام در آزمون وکالت نمیداد .
  از منبع مورد وثوقی شنید ه ام امور مشاوران قوه قضائیه امسال قصد دارد وکیل جذب کند به شکلی که برای عده ی زیادی حق اکتسابی به وجود آمده و در نهایت کانون با این مرکز ادغام شود و تحت نظر قوه قضائیه باشد بنظر میاد با توجه به اینکه وکلا ادعا دارند که پرونده و کار قضایی کم رونق شده حاکی از آن است که جرم و دادخواهی رو به زوال است و کشور متمدن ما دیگر نیازی به کانون وکلا نداشته باشد چرا که تا چند سال آینده یعنی در واقع ملت ما هیچ گونه تخطی و پرونده قضایی نخواهند داشت و اون چند تا پرونده ناچیز هم با ارجاع به میانجیگری و داوری حل خواهد شد .قطعا ادغام نیاز است .وقتی بازار وکالت کم رونق است دلیل اجرت وکیل بیشتر از تعرفه قانونی نیست نه بلکه مردم ایران اسلامی به نقطه ای از درک رسیده اند که نباید خلاف قانون مدنی و جزایی و مقررات کشوری فعل یا ترک فعلی را انجام دهند و تنها مشکلی که ما داریم این ظرفیت کانون است چرا که کانون نباید آزمون برگزار کند اصلا باید این جذب وکیل برداشته شود چرا هر سال آزمون میگیرد کانون به نظر میاد کاری اشتباه باشد از کانون وکلا تقاضا دارم از همین امسال ازمون وکالت و پذیرش حذف کند .داوطلبان هم بی خود بی جهت شرکت کنید یعنی فقط پول دادن و کار عبس .

  1. اگه شما شرکت در آزمون وکالت و به نوعی برگزاری اون رو عبث!! میدونی خب نظرتون قابل احترام هست ولی این در نظر بگیرید که شغل وکالت شغل حساسی هست و با جان و مال و آبروی مردم سروکار داره..قطعا هیچ عقل سلیمی نمیپذیره کسی که از ابتدایی ترین معلومات حقوقی برخوردار نیست بیاد و در چنین جایگاهی قرار بگیره..به عنوان کسی که دو سال پشت در آزمون وکالت بودم و دغدغه شما رو درک میکنم میگم که حذف آزمون وکالت بدترین راه ممکن هست..الان سالانه دانشگاه های کشور چیزی نزدیک ۱۰۰۰۰ لیسانس حقوق میدن بیرون که متاسفانه تعداد زیادی از این افراد فاقد کمترین سواد حقوقی هستن و بعد شما فکر کنین محدودیت آزمون وکالت بردارن و به همه پروانه وکالت بدن ، جدا از نبودن کار و شغل ، دیگه اعتباری برای حرفه وکالت نمیمونه، چون مردم برای حل مشکلاتشون به این دست افراد مراجعه میکنن و به جای حل مشکلاتشون فقط هزینه بیشتری میکنن و‌ به نهاد وکالت اعتمادی نمیکنن ، دقیقا مثل موسسات حقوقی که کارشون شده دادن قولهای پوچ‌ به مردم برای سرکیسه کردنشون..بجای بحث غیرکارشناسی حذف آزمون وکالت میشه از کانون خواست نحوه پذیرش رو در آزمون وکالت کسب حد نصاب نمره ۵۰% تعیین کنه ، دقیقا مانند آزمون نظام مهندسی که ازین شیوه برای قبولی افراد در آزمون نظام مهندسی استفاده میکنه ، و در این مدل آزمون دیگه رقابتی در کار نیست و هرکس اون حدنصاب بیاره مطمینا پذیرفته میشه..پس میبینید حرفه ای مثل مهندسی که حساسیتش کمتر از حرفه وکالت هست برای دادن پروانه کار به مهندسین واجد شرایط یک سری سازو کاری گذاشته و اون هم آزمون برگزار میکنه و بعد ما دنبال حذف آزمون وکالت هستیم..گرچه غیر از مورد بالا بهتره دوستان پیگیر پروانه های وکالتی باشن که به کارمندان دستگاه های دولتی و قضات بعد از بازنشستگیشون اعطا میشه و اونها بدون هیچ آزمونی و بعد از ۳۰ سال خدمت و با وجود داشتن حقوق مکفی به شغل وکالت روی میارن که به علت آشنایی این افراد با دستگاه قضایی باعث ایجاد رانت و فساد میشه..تعداد پروانه وکالتی که سالانه به این دست افراد داده میشه با تعداد پذیرش افراد از طریق آزمون وکالت تقریبا برابری میکنه و میتوان با اصلاح قانون لایحه جامع وکالت و عدم اعطای پروانه وکالت به این افراد که اکثرا از توان مالی خوبی هم برخوردار هستند ، بجای اون ظرفیت آزمون وکالت رو به همان میزان افزایش داد ( ظرفیت دوبرابر میشود) …پس بهتره بجای کمپین حذف آزمون وکالت ، کمپین حذف امتیاز دادن پروانه به این گروه از افراد دنبال کنید و قطعا نتیجه خواهید گرفت.

 10. این دلیل نمیشه،باید صدامون رو به گوش مجلس وکمیسیون قضایی مجلس برسانیم.تا طرح مناسب را تصویب کنند.امسال ساله تولید واشتغال از طرف رهبری نظام نامیده شده.پس مسولان اجرایی فرمان شعار را کنار بگذارند و عمل کنند.

  1. دوست گرامی الان تنها نهادی که تو ایران به شکل منظم و هرساله حالا کم یا زیاد آزمون جذب برگزار میکنه فقط کانون وکلا هستش.پس بیشترین خدمت به بحث اشتغال همین کانون انجام میده ببخشید کدوم نهاد دیگه ی اینکارو هرساله انجام میده؟؟بعضی از ادارات چند سال یکبار میبینی یه نفر استخدام میکنن.قرار نیس چون این آزمون هرساله برگزار میشه باید فله ای هم برداره. اونم تو موضوع مهمی مث وکالت.در ضمن کسی هم که بخواد قبول بشه یه نفرم بخاد باز میتونه قبول شه حتما باید ۵۰هزار ظرفیت داشته باشه تا قبول بشی؟؟؟؟

 11. خودمونیم اگه اینور آزمون باشیم ۵۰ که سهله ۵۰۰ نفرم ظرفیت باشه باز میگیم کمه و همیشه یه تعدادی با اختلاف اندک از قبولی باز میمونن.مثلا رتبه ۵۰۱ با ۵۰۰ حتما فقط یه سوال اختلاف داره.اونور آزمون باشیم ۵ نفرم زیاده چون واقعا با این وضع روز به روز وکلا بیکار تر میشن.الان باید پذیرفت که قبولی در آزمون وکالت فقط باعث میشه صاحب شغل بشی اما لزوما صاحب درآمد نمیشی.مثل کارگر ساختمانی که شغلش کارگره اما ۳ فصل ایام سال بی درآمده

 12. با سلام .
  بزرگ ترین خیانت رو همین کمپین حذف ظرفیت به داوطلب های وکالت کرد . آقا نمیتونی کاری رو پیش ببری اصلا از اول شروعش نکن . از این به بعد به خاطر قدرت نمایی کانون ها و اینکه کانون ها بگن ما مستقلیم و به این کمپین ها اهمیتی نمیدیم شاهد کاهش هر چه بیشتر ظرفیت در تمامی کانون ها خواهیم بود . و این کمپین ها هم هییییییچ کاری نخواهند کرد و میرن دنبال زندگی و کارشون . این کمپین فقط و فقط کانون ها رو با داوطلب ها دشمن تر کرد . به جای حذف ظرفیت اگه میتونستن با ارایه پیشنهاد و از راه درست ظرفیت هر کانون رو حدود یک سوم یا نصف افزایش بدن تمام اونایی که واقعا سطح علمیشون در حد لازم بود پذیرفته میشدن نه اینکه به خاطر یکی دو تا سوال ترازشون کلی بیاد پایین و با اختلاف خیلی جزیی از وکالت بمونن . درسته منم باید بیشتر درس میخوندم ولی من با اختلاف فقط ده پونزده نفر از وکالت موندم و هیچ وقت عاملین و مسببینش رو حلال نخواهم کرد . کانونی که تا چند سال پیش هر سال بالای ۲۰۰ نفر پذیرش میکرد و افراد با میانگین های ۵۵ درصد هم راحت قبول میشدن تو سال ۹۵ فقط ۷۵ نفر پذیرش کرد و من با میانگین ۶۳ درصد قبول نشدم .
  یا حق …

  1. بله دقیقا همینه)))) این کمپین باعث شد کانونها بدتر کنن)))) مثلا ده نفر کاهش یعنی چی؟ کانون چهارمحال دونفر کاهش!!!! این دیگه یعنی چی؟؟؟؟ جز لجبازی معنی دیگری نداره. من هم با اختلاف اندکییییی رد شدم پارسال. من هم حلال نمیکنم. چون دوستانی که ازمن میانگینشون کمتر بود سالهای قبل قبول شدن. خدا جای حق نشسته.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا