گلایه‌های رئیس کانون وکلای مرکز در دیدار با وزیر دادگستری

عیسی امینی با اشاره به هجمه‌ها علیه کانون‌های وکلای دادگستری:

ما ز یاران چشم یاری داشتیم

پایگاه خبری اختبار- رییس و اعضای هیات مدیره کانون وکلای دادگستری مرکز و وزیر دادگستری صبح روز دوشنبه، ۲۴ اردیبهشت‌ماه، دیدار و گفت و‌گو کردند.

به گزارش اختبار به نقل از روابط‌عمومی کانون وکلای دادگستری مرکز،عیسی امینی در این دیدار با تاکید بر دوران مدیریت درخشان وزیر بر دادگستری استان تهران، تعامل خوب آن دادگستری با کانون وکلا و ذهنیت مثبت جامعه وکالت از این دوران، اظهار کرد: امروز به دنبال تعامل مثبت هستیم.

وی خاطرنشان کرد: وقتی که از دولت اصلاحات در تاریخ وکالت یاد می شود خاطره وضع ماده ١٨٧ به ذهن می‌آید در حالی که نهاد وکالت انتظار این صدمه جدی را نداشت، امروز در دوران مدیریت جناب دکتر روحانی که همیشه مدافع منافع ملی بوده‌اند و دولت ایشان که دولت تدبیر است، در حال صدمه خوردن جدی هستیم.

رییس کانون وکلای دادگستری مرکز در ادامه اظهار کرد: از سویی، شورای رقابت که رییس آن به نوعی منصوب رییس دولت است، اول با محکومیت پیشاپیش رسانه‌ای به دنبال خراب کردن نهاد وکالت بود و بعد که نتوانست، زمینه تدوین طرح آموزش را فراهم و صدمه وارد کرد چراکه این طرح تهدید جدید علیه نهاد وکالت است. اکنون هیات مقررات زدایی که زیر نظر وزیر اقتصاد است بدترین فشار را دارد علیه نهاد وکالت تزریق می کند؛ گویی در درون این دولت هم ماده١٨٧ جدید در حال شکل گیری است؛ آن هم دولتی که در راس آن یک وکیل و حقوقدان است. وی افزود: از سوی دیگر عملکرد سازمان امور مالیاتی نیز  در این سه سال محل اعتراض جدی کانون‌ها بوده است.

امینی در ادامه گفت: ما ز یاران چشم یاری داشتیم و اجرای اصول انتظار بالایی نیست. حال این بار اگر باز نهاد وکالت صدمه ببیند چه توجیهی می‌تواند به جامعه حقوقی ارایه شود؟ آیا با دادن آمار غلط اشتغال زایی باید نهاد وکالت را نابود کنیم؟  قرار نیست کل فارغ التحصیلان حقوق از تمام دانشگاه ها و موسسات کشور را کانون وکلا شاغل کند. این تصور غلط است که فکر کنیم لیسانس حقوق همان لیسانس وکالت است. امروز درصد قابل توجهی از وکلای ما پروانه وکالت خود را تمدید نمی کنند. تازه نهادی که به خرج بودجه عمومی نیست و خود گردان است هر وکیل باید سالانه هشتصد هزار تومان به خزانه بابت تمدید پروانه وکالت بریزد. وی با اشاره به اینکه این همه فشار منطقی نیست، اظهار کرد: بسیاری از وکلا از جوانان، ایثارگران و فرزندان شهدای عزیز و…هستند.

رییس کانون وکلای دادگستری مرکز در ادامه گفت: انتظار ما متوجه ساختن دولت از این بی مهری ها و صدمات است. از دولت انتظار می رود جلوی اقدامات ناصحیح وزارت اقتصاد و دارایی، شورای رقابت و نهادهای مرتبط را بگیرد و اظهار بی اطلاعی نکند. به مجلس کمک کند که تحت تاثیر این غوغاسالاری قرار نگرفته و حقوق شهروندی را با تضعیف نهاد وکالت تضییع نکند. این طرح ها نیاز به کار کارشناسی و حضور نهاد وکالت در اصلاح لایحه استقلال جهت به روز ساختن دارد.

رییس کانون وکلای دادگستری مرکز گفت: استقلال نهاد ما برای حفظ استقلال و شجاعت وکیل در دفاع از دولتمردانی است که ممکن است متهم شده و نیاز به وکیل پیدا کنند و الا در دعاوی معمولی ضرورت حفظ این اصول به طور جدی احساس نمی شود. دفاع ما در چارچوب قانون اساسی کشور است و حضور موثر ما برای حفظ جایگاه و اقتدار قوه قضاییه است.

وی اظهار کرد: انفعال دولت در برابر عده ای معدود که به دنبال افکار جناحی و اغراض شخصی علیه نهاد وکالت هستند موجب بی اعتمادی می شود. انتظار ما از جناب وزیر، آگاه کردن دولت از این سیاست های زیر مجموعه و آگاه کردن مجلس از طرح نامناسب و متذکر شدن به وزیر محترم اقتصاد از این تصمیم ناصحیح است. امینی گفت: طبعا کانون وکلا زیر بار تصمیمات غلط نرفته و ضمن اعتراض و شفاف سازی به مراجع قضایی متوسل خواهد شد.

در ادامه صمد زاهد پاشا، نایب رییس کانون گفت: در بخش قانون گذاری، اصلاح مقررات مربوط به صندوق از اختیارات وزیر دادگستری است و انتظار داریم که در این بخش اصلاحاتی صورت پذیرد.

نادر دیوسالار، دیگر عضو هیات مدیره نیز گفت: متاسفیم که ما را در ردیف تجار و کاسب‌ها آورند، ما در مجامع بین المللی عضو هستیم.

در ادامه وزیر دادگستری گفت: در خصوص موضوع شورای رقابت بیش از اینکه هدف سیاسی باشد، اقتصادی است. وزیر دادگستری اظهار کرد: من هنوز طرح را ندیده‌ام، کانون نامه مختصری بنویسد تا از طریق وزارت امور اقتصادى ودارایى پیگیرى شود. در مجلس هم باید پیگیری شود و اگر نیاز شد دغدغه جامعه وکالت را به شخص رئیس جمهور منتقل نماییم.

امینی نیز در ادامه گفت: چاره کار، ارائه لایحه اجباری شدن وکالت است.

در ادامه سیدمهدی حجتی دیگر عضو هیات مدیره گفت: کانون وکلا هر چند روز یک بار با یک بحران مواجه است. کانون عمده وقتش صرف دفع هجمه‌هاست. وی افزود: با سیاست های غلطی مواجه هستیم که عوارضش متوجه ما شده است. وی با اشاره به اینکه در اثر این سیاست، یک نفر محور طرح جامع وکالت می‌شود، گفت: اتهام انحصار طلبی متوجه کانون های وکلا نیست. حجتی افزود: موضوع موسسات حقوقی، با بخشنامه صادره از سوی ثبت شرکت ها ایجاد شد و مشکلاتی را ایجاد کرد.

حسین طالع، دیگر عضو هیات مدیره نیز گفت: هیات مقررات زدایی، کانون را ملزم نمود ظرف دو هفته در سامانه کسب و کار ثبت نمایند. وی افزود: حق‌الوکاله‌های تسخیری و معاضدتی از سال ۱۳۸۴ پرداخت نشده است.

صدیقه حجت‌پناه دیگر عضو هیات مدیره نیز گفت: در طرح آموزش و پذیرش تناقضى وجود دارد. از یک سو بند دال در مقررات پیش بینی شده که این بر خلاف سیاست های دولت است.

علیرضا آوایی در ادامه گفت: من به کانون وکلا اعتقاد دارم. کانون می‌تواند یکی از بهترین ظرفیت‌ها برای کشور در دوران خوشی و ناخوشی باشد. این صنف متشکل از افراد فرهیخته هستند. وزیر دادگستری افزود: در زمان مسئولیتم در دادگسترى کل اصفهان شخصی به عنوان گزارشگر از مراجع بین المللی برای ملاقات با کانون وکلای اصفهان آمد، خواستند که نماینده‌ای از دادگستری نباشد. مسئولین کانون اصفهان گفتند که ما بدون رئیس کل دادگستری جلسه‌ای نخواهیم داشت. این تصمیم و نگاه کانون به دادگستری پیام خیلی  خوبى دارد.

آوایی خاطرنشان کرد: در جمع دادستان‌های کل کشور عرض کردم که اگر ما کاری بکنیم که وکلا به حمایت از ما بیایند، برای ما مفید است؛ باور دارم که در جمع وکلا، ظرفیت‌هایی وجود دارد، با همه زشتی‌ها و زیبایی‌ها، کما اینکه در قضات و در جامعه روحانیت هم وجود دارد. ما وقتی می‌خواهیم در مورد یک فرد یک جمع و یک جریان فکری صحبت کنیم قاعده ایی است که به معدل نگاه کنیم. در مورد شخصی می‌خواهیم قضاوت کنیم در مورد فیلم زندگی او قضاوت کنیم نه در مورد عکس. فیلم برای کل زندگی است و عکس مربوط به همان لحظه. وقتی ما می‌گوییم کانون وکلا یعنی مجموعه‌ای که هویتی دارد، جمع کثیری از انسانهای فرهیخته که با غم مردم غمگین هستند و با شادی آنها شاد هستند. اگر ما نوع نگاهمان اینگونه باشد تصمیم‌گیری‌های ما صحیح خواهد بود.

آوایی گفت: در زمانی که مسئولیت دادگستری استان تهران را داشتم فشارهای زیادی بود که کانون به چهار قسمت تقسیم شود که مقاومت کردیم و ایستادیم. بحث تقویت کانون  و استفاده از ظرفیت وکلا را باور دارم.

در این دیدار علیرضا آوایى، «رومیانی»، معاون حقوقى و پارلمانى وزارت دادگسترى را به عنوان رابط پارلمانی معرفى کرد و اظهار امیدواری کرد که فصل جدیدی در روابط دولت با کانون وکلا آغاز شود. وزیر دادگستری گفت: فهم من این است که دغدغه اصلی شما این است که دغدغه درآمد و کم بودن موکل نیست. وی گفت: استنباط من این است که دغدغه چند چیز است : حرمت، کرامت و شرافت وکلا که باید از سوی قوه قضائیه و دولت حفظ شود. وکلا تحقیر نشوند و مورد بی‌احترامی قرار نگیرند. وی در ادامه اظهار کرد: نیاز انسانی به محبت و احترام به اندازه نیاز شان به اکسیژن است.

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

‫۹ دیدگاه ها

 1. وضعیت جامعه حقوقی هر روز به جای ترقی رو به زوال میرود یکی از موکلای من یه چک ۱۰تومانی آورده براش وصول کنیم ۴۰ سالشه با یه شغل بایه درامد بیش از متوسط میگه میخوام حقوق بخونم وکیل بشم کارامو خودم انجام بدم من موندم چی بهش بگم بعد میاد پشت آزمون میمونه و…..

 2. امیدوارم پشت این حرف های زیبا عمل های متناسب هم قرار داشته باشه
  اگر قرار باشه مثل سایر وعده های دولت باشد که …

 3. با سلام خدمت حقوقی های عزیز و گرامی

  وبا تشکر ویژه از دکتر امینی رییس کانون وکلای مرکز

  متن را که خواندم بسیار خوشحال شدم ای کاش دکتر امینی رییس اسکودا بودند تا بهتر از حقوقدان ها و وکلا دفاع می کردند.

  چرا یک قاضی بازنشسته بدون آزمون میاد و راحت پروانه وکالت می گیرد و جای یک جوان را اشغال می کند

  چرا یک وکیل به همین راحتی وبدون آزمون قاضی نمی شود و اجازه قضاوت بدون آزمون به وکیل نمیدهند؟

 4. انحصار طلبی یعنی ظرفیت سردفتری … هرسال هر استان چند ده نفر وکیل میگیره ولی بعد ده ساااااال ظرفیتهای هر شهر واسه سردفتری یکی یا دوتا بعضیا هم که اصلا نمیگیره وقتی موروثی باشه همین میشه وقتی قابل انتقال باشه انتظاری بیشتر از این نمیره.

  1. در مظلومیت کانون وکلا همین بس که اگر بعد از چندین سال ، ازمون برگزار میشد و زیر ۱۰۰۰ نفر برای کل کشور جذب می نمود ، محشر کبری برپا می شد ! اما ازمون سردفتری بعد از چندین سال در روند ثبت نام هست و از احدی صدا در نمیاد! انگار دوستان فارغ التحصیل ، رشته وکالت ( و نه حقوق ) خوانده اند!! گویی کانون وکلا وظیفه اشتغال همه فارغ التحصیلان حقوق ( آن هم از هر دانشگاه نمایی(!!) را بر عهده دارد! همه دوستان از رویه عجیب و غریب و طولانی جذب قضات مطلع اند ( ۳ مرحله ازمون علمی ، ازمون شخصیت ، عقیدتی سیاسی ، تحقیقات محلی و… ) از عدم برگزاری چندین ساله ازمون سردفتری اطلاع دارند اما کسی دم بر نمیاره! #انصاف

 5. با تشکر از جناب امینی بزرگوار! انشالله با درایت ایشان شان وکالت و حفظ استقلال و حرمت وکلا به حد عالی خود برسد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا