عضويت در کانال تلگرام اختبار
یکشنبه , ۳ شهریور ۱۳۹۸
انجمن علمی آیین دادرسی مدنی ایران صفحه اینستاگرام پایگاه خبری اختبار ماهنامه حقوقی وکلا-جلد-دوم
آخرین مطالب
خانه » آزمون های حقوقی » آزمون وکالت » گفت‌وگو با سیدرضا هاشمی

هوالوکیل فروشگاه کتب حقوقی بسته های جامع سرعتی آزمون قضاوت و وکالت موسسه جی5

گفت‌وگو با سیدرضا هاشمی

Share Button

رتبه ۱ آزمون وکالت ۹۷ در کانون وکلای فارس و کهگیلویه و بویراحمد

پایگاه خبری اختبار- سیدرضا هاشمی با تراز چشمگیر ۱۱۵۸۹، رتبه ۱ آزمون وکالت در کانون وکلای فارس و کهگیلویه و بویراحمد و رتبه ۳ مرحله تستی آزمون قضاوت ۹۷ را به‌دست آورده است.

او که در سال ۹۵ نیز رتبه ۷ آزمون قضاوت را کسب کرده بود می‌گوید تنها برای محک زدن توانایی خود در آزمون قضاوت شرکت کرده و بعد از مرحله تستی، مراحل دیگر آزمون و جذب را ادامه نداده است. گفت‌وگوی اختبار با او را در ادامه بخوانید:

سید رضا هاشمی هستم متولد ۱۳۷۰ و دانش آموخته کارشناسی ارشد حقوق خصوصی از دانشگاه شیراز.

اگر چه در سال ۹۵ رتبه ۷ و سال ۹۷ رتبه ۳ آزمون قضاوت را کسب کردم، ولی سابقه شرکت در آزمون وکالت را تا به حال نداشته و این اولین تجربه حضور من در آزمون وکالت بود. از آنجایی که دروس آزمون قضاوت و وکالت و منابع آنها تقریباً مشابه هستند و این دو آزمون در راستای یکدیگر هستند، همچنین نظر به اینکه تاریخ آزمون قضاوت قبل از تاریخ آزمون وکالت بود، به منظور سنجش خود در یک آزمون جدی و در تراز کشوری در آزمون قضاوت شرکت کردم که رتبه ۳ مرحله تستی را به‌دست آوردم. 

با توجه به اینکه در حال طی خدمت سربازی از طریق اجرای طرح تحقیقاتی بودم، از اوایل شهریور ماه ۹۷ مطالعه خود را برای آزمون قضاوت و وکالت آغاز نمودم که در این مدت نیز مشغله‌های طرح تحقیقاتی به قوت خود پابرجا بود. در این مدت منابع اصلی و مهم را که اغلب داوطلبان با آنها آشنایی ندارند مطالعه کردم.

چند نکته از باب تجربه به کسانی که قصد شرکت در آزمون قضاوت و وکالت سال ۹۸ را دارند؛

 نخست آنکه نگاهی گذرا به آزمون‌های سالیان گذشته (البته به استثنای آزمون وکالت سال ۹۵ که سؤالات بالنسبه آسان بود) حاکی از آن است که تقریباً سؤالات ۲ درس از مجموع دروس آزمون وکالت یا قضاوت به مراتب دشوارتر از دروس دیگر است، و جالب‌تر آنکه آن ۲ درس هم طی سالیان گذشته متفاوت بوده است؛ بنابراین توصیه می شود که برای تمام دروس برنامه ریزی خاصی داشته باشید و تمام سر فصل های هر درس را مطالعه نموده و مبحثی را مطالعه نشده باقی نگذارید. در چند سال اخیر چه در آزمون قضاوت و چه در آزمون وکالت رویه بر طرح سؤالات متعدد از قوانین خاص بوده، لذا توصیه می‌شود تا از ابتدای مطالعه قوانین خاص (البته نه قوانین متروک) در برنامه مطالعاتی گنجانده شود.

نکته دوم آنکه از تعدد منابع اجتناب شود که می‌توان از آن به عنوان علت اصلی ناکامی در آزمون‌های حقوقی یاد کرد. متأسفانه داوطلبین به منظور کسب حداکثر نمره و تراز روی به سوی منابع متعدد می‌آورند غافل از آنکه همان اندوخته گذشته را نیز در معرض از بین رفتن قرار می‌دهند. بهترین راهکار برای انتخاب منبع مناسب و واحد، مشاوره با رتبه‌های برتر سال های گذشته می‌باشد. پس از اتمام منبع معرفی شده نیز نباید به سراغ منبع جدیدی رفت بلکه همان منبع می‌بایست تا روز آزمون به کرات مرورگردد و نکات تستی و سایر نکات نیز در حاشیه آن نوشته شود.

نکته دیگر آنکه امید و انگیزه خود را در طول مسیر از دست ندهند؛ تجربه نشان داده در طول مطالعه بلند مدت، از لحاظ روحی و درسی با شرایط افتان و خیزان مواجه خواهید شد که در شرایط افتان نباید مأیوس شد و در شرایط خیزان نیز نباید بدان غره گردید که هر دوگذرا است. رمز موفقیت استمرار و پشتکاری است که از خود به خرج می‌دهید. مطالعه روزانه و مستمر اگر چه با ساعات کم، به مراتب بهتر از مطالعه متناوب با ساعات بیشتر است. بنابراین مطالعه خود را به طور مستمر و روزانه ادامه دهید و نگذارید که مسایل فرعی و حاشیه‌ای بر اولویت اصلی زندگی شما که همان قبولی در آزمون‌های پیش روست سایه افکند.

نکته پایانی را برای که کسانی که در آزمون قضاوت یا وکالت موفق نبوده‌اند و برای مطالعه برای آزمون‌های سال ۹۸ مردد بوده یا کماکان نگران عدم توفیق در آن هستند در قالب شعری معروض می‌دارم؛

هله نومید نباشی که تو را یار براند

گرت امروز براند نه که فردات بخواند

در اگر بر تو ببندد مرو و صبر کن آنجا

ز پس صبر تو را او به سر صدر نشاند

و اگر بر تو ببندد همه ره ها و گذرها

ره پنهان بنماید که کس آن راه نداند…

← برای عضویت در کانال تلگرام اختبار اینجا کلیک کنید →
← برای عضویت در خبررسان تلگرام اختبار اینجا کلیک کنید →
← برای عضویت و پیگیری صفحه اینستاگرام اختبار اینجا کلیک کنید →
← برای دریافت تازه ترین مطالب، در خبرنامه ایمیلی اختبار عضو شوید

لینک کوتاه این نوشته: https://www.ekhtebar.com/?p=45353

۲ نظر

  1. لطفا منابتون رو لطف میکنین بگین..ممنون..

  2. لطفا منابع مطالعاتی خودتون رو معرفی کنیدممنون

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*