مسیر داوطلبان پس از پذیرفته شدن در آزمون، مطالعه این مقاله به پذیرفته شدگان توصیه می شود

نویسنده: سیاوش هوشیارحسینی

کارآموز وکالت کانون وکلای دادگستری خراسان

sh641357@yahoo.com

وکالت، از الف تا ی

ممکن است تا ساعتی دیگر شما به عنوان پذیرفته شده در آزمون وکالت ۱۳۹۱ با فروکش کردن شور و شادی ابتدایی به این فکر بیفتید که حالا چه می شود و شما به عنوان یک کارآموز وکالت چه مسیری را در پیش خواهید داشت؟
مسیر پذیرفته شدگان در آزمون وکالت را می توان به سه مرحله تقسیم کرد:

اول- از اعلام نتایج تا شروع کارآموزی
دوم- از شروع کارآموزی تا اختبار
سوم- از پذیرفته شدن در آزمون اختبار و آغاز فعالیت به عنوان وکیل پایه یک تا هر کجا که افتخار خدمت شایسته و شرافتمندانه وجود داشته باشد
مرحله ی اول- از اعلام نتایج تا شروع کارآموزی:

اعلام نتایج برای شما پایان انتظار نیست، بلکه شاید آغاز انتظار های بزرگتری باشد! یعنی شما باید منتظر بمانید تا کانون متبوعتان (کانونی که آنجا را هنگام ثبت نام در آزمون برگزیده اید) پذیرفته شدگان در آزمون را فراخوان کند، این فراخوان برای ثبت نام و انتخاب حوزه ی خدمت شما است.

در مرحله ی ثبت نام شما باید مدارکی را به ترتیبی که در فراخوان کانون اعلام شده است تقدیم کانون کنید و رسما درخواست صدور پروانه ی کارآموزی کنید.

در این مرحله سه برگه استعلام به شما تحویل داده می شود که باید پاسخ آنها را در اولین فرصت برای تکمیل فرایند ثبت نام به کانون مربوطه برگردانید، این سه استعلام یکی برای اخذ گواهی عدم سو پیشینه است، یکی برای تاییدیه تحصیلی است که باید از محل اخذ مدرک کارشناسی حقوقتان پاسخ بگیرید و دیگری مربوط به گواهی عدم اعتیاد به مواد مخدر است که برای انجام آزمایش مربوطه و گرفتن پاسخ حتما به پزشکی قانونی مراجعه کنید.

برای انتخاب حوزه ی خدمت، هر کانون به ترتیبی که قبلا تعیین شده است برای هر حوزه ی قضایی در محدوده ی تحت نظارت خودش تعدادی را به عنوان سهمیه مشخص می کند، سپس پذیرفته شدگان به ترتیب رتبه می توانند بر اساس میل و اولویت شخصی شان هر حوزه ای را که بخواهند برای خدمت انتخاب کنند.

پس از طی این مراحل و در اعلام جداگانه ای از شما برای انتخاب و معرفی وکیل سرپرست دعوت می شود، شما می توانید به میل خودتان و بر اساس تفاهمی که با یکی از وکلای پایه یک واجد شرایط می کنید، ایشان را رسما به عنوان وکیل سرپرست به کانون متبوعتان معرفی کنید و ایشان هم باید موافقت خودشان را اعلام کنند.

کسانی می توانند به عنوان وکیل سرپرست کارآموزان را بپذیرند که اگر در حوزه ی قضایی تهران خدمت می کنند هفت سال، اگر در مراکز استان ها خدمت می کنند چهار سال و در سایر شهرها سه سال از صدور پروانه ی پایه ی یکشان گذشته باشد.

پس از انتخاب و معرفی وکیل سرپرست و انجام اقدامات لازم برای اخذ پاسخ استعلام های سه گانه ، عملا کارهای مربوط به شما به پایان می رسد و باید باز هم منتظر بمانید تا پرونده ی شما در کانون تکمیل بشود و هیات مدیره دستور صدور پروانه ی کار آموزی شما را صادر کنند.

مراحل بالا چیزی بین سه تا شش ماه طول خواهد کشید.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا