کتابفروشی حقوقی دادبازار و خرید آنلاین کتاب حقوق و آزمون وکالت و قضاوت

هشدار اساتید برجسته رشته حقوق درباره تبعات زیانبار طرح تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار برای وکالت

پایگاه خبری اختبار- ۲۶۷ استاد حقوق دانشگاه های کشور در نامه سرگشاده ای خطاب به نمایندگان مجلس از تبعات زیانبار و گسترده طرح موسوم به صدور مجوزهای کسب و کار و پرهیز از اعمال آن بر حرفه وکالت دادگستری و حق دفاع مردم هشدار دادند.

در بین این امضاکنندگان این نامه، نام اساتید صاحب نام حقوق همچون دکتر صفایی، دکتر درودیان، دکتر اخلاقی، دکتر آشوری، دکتر ضیایی بیگدلی، دکتر محبی، دکتر اسکینی و دکتر اردبیلی دیده می شود.

در بخشی از این متن آمده است:

نگاه اقتصادی به بحث وکالت و قضاوت که از اساس مفسده آمیز است، موجب این برداشت نادرست شده است که با افزایش بی حساب و مبنای وکلای دادگستری، خدمات وکالت افزایش می یابد. این برداشت منطق حاکم بر وکالت را با منطق مسلط بر فروش کالاها و خدمات اقتصادی یکسان می داند، درحالیکه اساساً این دو خدمت عمومی اجتماعی با اقتصادی قیاس‌ناپذیرند و افراد در مراجعه به وکیل به مؤلفه هایی توجه می کنند که در خصوص خرید کالا بدان توجه ندارند.

حاکمیت این نگاه موجب می‌شود با توجه به عدم اطلاع مردم در تمییز خدمت تخصصی وکالت، با خطرات جبران ناپذیری مواجه شوند. به هم ریختگی عرصۀ وکالت، دادرسی منصفانه و اجرای عدالت را درگیر چالش و صدمات غیر قابل جبران می سازد که اساساً با این نگاه اقتصادی، بحران مزبور اجتناب ناپذیر خواهد بود.

متن نامه اساتید رشته حقوق درباهر تبعات طرح تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار

 به نام خدا

ریاست محترم مجلس شورای اسلامی نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی

با سلام

همان گونه که مستحضرید طرح «تسهیل صدور برخی مجوزهای کسب و کار» که کلیات آن در کمیسیون ویژۀ جهش و رونق تولید و نظارت بر اجرای سیاست های اصل ۴۴ قانون اساسی تصویب شده است، در این هفته در صحن علنی مجلس شورای اسلامی در دستور کار قرار خواهد گرفت.

بر اساس تبصرۀ ۱ ماده ۶ طرح مذکور، تبصرۀ ذیل مادۀ ۱ «قانون کیفیت اخذ پروانۀ وکالت دادگستری مصوب ۱۳۷۶ اصلاح و یک تبصره بدان افزوده می شود.

بر اساس تبصرۀ الحاقی، کانون وکلای دادگستری و مرکز امور مشاوران و وکلای قوۀ قضاییه مکلف خواهند شد داوطلبانی که حداقل هفتاد درصد امتیاز میانگین نمرات یک درصد حایزان بالاترین امتیاز را کسب می کنند به عنوان کارآموز بپذیرند.

رویکرد اقتصادی حاکم بر کمیسیون و تلاش برای اشتغال زایی فارغ التحصیلان باعث شده است که طراحان به تبعات غیر قابل جبران این مصوبه بر ساختار قضایی کشور و اصل دادرسی منصفانه بی توجه باشند.

تصویب این تبصره به معنای آن است که باتوجه به تعداد بسیار زیاد دانش آموختگان حقوق، که ناشی از ضعف برنامه ریزیِ وزارت علوم، تحقیقات و فناوری است، سالیانه هزاران نفر بدونِ داشتنِ حداقلِ شرایطِ لازمِ علمی و آموزشی، وارد عرصۀ وکالت و دفاع از حقوق مردم شوند.

این ورود بی رویه و بدون مبنا آثار و تبعات سنگینی بر جای خواهد گذاشت که ذیلاً به برخی از آنها اشاره خواهد شد:

اولاً،

شرط اولیۀ وکالتْ داشتن حداقل دانش حقوق است. متأسفانه به علت توسعۀ بی حدوحصر دانشکده های حقوق در سرتاسر کشور سالیانه حدود هشتاد هزار نفر وارد این رشته می شوند.

برای مثال دانش آموختگان یکی از مراکز دانشگاهی سه برابر تمام دانشگاههای کشور فرانسه است؛ کسانی که به جهت فقدان استاد و نظارت آموزشی و شرایط لازم، ممکن است با مقدمات حقوق نیز آشنا نباشند، ولی فارغ التحصیل حقوق محسوب می شوند.

حال، با این وضعیتِ دانش آموختگان حقوق نمی توان بدون دقت علمی و مناسب به افراد اجازۀ وکالت داد تا از جان، عرض و مال شهروندان دفاع کنند. لذا ملاحظه سود اقتصادی و نادیده گرفتن زیان های گزاف معنوی و اعتباری با هیچ استدلالی قابل توجیه نیست.

ثانیاً،

پس از پذیرش افراد در آزمون جذب کارآموز وکالت دادگستری، آموزش و نظارت امری ضروری است؛ روش جذب ناصحیح اساساً آموزش در کانون وکلا و قوه قضاییه را غیرممکن می سازد که ظاهرا مورد ملاحظه واستعلام قرار نگرفت؛ چراکه انتظار آن خواهد بود که کانونهای وکلای دادگستری به اندازۀ دانشگاه‌های کشور توان آموزش داشته باشند.

نکتۀ مهم و شایان توجه دیگر آن است که عملکرد وکیل باید تحت نظارت قرار گیرد. متأسفانه امروز که نبود نظارت بر مؤسسات غیرمجاز حقوقی دامنگیر مردم و تضییع حقوق آنها و گسترش واسطه گری شده است نباید اجازه داد این بحران بر عرصۀ وکالت هم حاکم شود؛

ثالثاً،

افزایش وکلایی که ازلحاظ علمی نیازمند آموزش و ازنظر حرفه ای، نیازمند نظارت هستند، به معضل فساد در سیستم قضایی دامن خواهد زد؛ فراوانی بی رویۀ تعداد وکلا، کمبودن دانش، عدم نظارت لازم و دغدغۀ گذران زندگی دستگاه مجری عدالت را درگیر پدیدهای شوم موسوم به «کارچاق‌کنی» و روابط ناسالم خواهد کرد که بر سلامت و قابلیت اعتماد نظام قضایی خدشه‌ای جدی وارد می کنند.

به علاوه فضای دادگستری و ظرفیت محدود دادگاهها نیز اجازۀ پذیرش شمار بالای کارآموز وکالت دادگستری جهت آموزش را نخواهد داد؛

رابعاً،

باتوجه به الزام قانونی کانون وکلای دادگستری به جذب کارآموزان وکالت به صورت سالیانه و تعیین ظرفیت در کمیسیونی که اکثریت آن با نمایندگان قوۀ قضاییه می باشد، بحث انحصارزدایی منتفی است.

بدیهی است که در کمیسیون تعیین ظرفیت، امکانات قوۀ قضاییه در آموزش و زیرساخت های لازم در کانون وکلای دادگستری ملاحظه می شود و ضوابط خلاف اصول علمی، آموزشی و حرفه ای این طرح مبنا قرار نمی گیرد؛

خامساً،

نگاه اقتصادی به بحث وکالت و قضاوت که از اساس مفسده آمیز است، موجب این برداشت نادرست شده است که با افزایش بی حساب و مبنای وکلای دادگستری، خدمات وکالت افزایش می یابد.

این برداشت منطق حاکم بر وکالت را با منطق مسلط بر فروش کالاها و خدمات اقتصادی یکسان می داند، درحالیکه اساساً این دو خدمت عمومی‌اجتماعی با اقتصادی قیاس ناپذیرند و افراد در مراجعه به وکیل به مؤلفه هایی توجه می کنند که در خصوص خرید کالا بدان توجه ندارند.

حاکمیت این نگاه موجب میشود باتوجه به عدم اطلاع مردم در تمییز خدمت تخصصی وکالت، با خطرات جبران ناپذیری مواجه شوند. به ویژه آنکه هم اکنون نیز انحصاری وجود ندارد؛ اگر انحصاری وجود داشت، نباید با پدیدۀ وکلای بیکار و یا عدم تمدید گسترده پروانه مواجه می شدند.

به هم ریختگی عرصۀ وکالت، دادرسی منصفانه و اجرای عدالت را درگیر چالش و صدمات غیر قابل جبران می سازد که اساساً با این نگاه اقتصادی، بحران مزبور اجتناب ناپذیر خواهد بود.

اینجانبان، جمعی از استادان دانشکده‌های حقوق دانشگاه‌های کشور، که دربارۀ رعایت حقوق شهروندان و ضرورت تحقق دادرسی عادلانه با حضور وکلای دارای صلاحیت که نهایتاً تأمین کنندۀ منافع ملیّ و مصلحت نظام به شمار می‌رود، دغدغه‌مند هستیم و دربارۀ عدم توجه به نصاب علمی مناسب جهت ورود به عرصۀ وکالت و پیامدهای حقوقی اجتماعی چنین رویکرد اقتصادی بر این امر مهم مدنی و اجتماعی هشدار می دهیم و از ریاست مجلس و نمایندگان محترم انتظار داریم با استفاده از نظر نخبگان از تحقق فاجعۀ حقوقی جلوگیری کنند و نگذارند با ادعای شکستن انحصار، فساد و ناکارآمدی و کارچاق‌کنی گریبان‌گیر دستگاه قضا شود و حقوق ملت تحت‌الشعاع اهداف اقتصادی طراحان قرار گیرد.

در خاتمه تأکید می کنیم «تحقق عدالت»، پشتیبانی از حقوق فردی و اجتماعی اشخاص و اعتبار و منزلت دستگاه قضا در صحنۀ داخلی و بین المللی به عدم اجرای این طرح پیوند خورده است.

تعیین ضابطه هایی همچون نصاب شناور که سابقه ای در نظام های حقوقی جهان ندارد و با تبعات مذکور به اعتماد مردم و اعتبار و جایگاه بین المللی این نظام حقوقی لطمه جدی خواهد زد. به علاوه اجرای این طرح نه تنها لطماتی سنگین به «حقوق ملت» وارد می نماید، بلکه به دلیل نادیده انگاشتن رکن اصلی دادرسی منصفانه کشور را از مسیر توسعۀ پایدار خارج خواهد کرد.

با احترام

۱_ دکتر سیدحسن صفایی، دانشگاه تهران

۲ _دکتر حسنعلی درودیان، دانشگاه تهران

۳ _دکتر بهروز اخلاقی، دانشگاه تهران

۴ _دکتر محمد آشوری، دانشگاه تهران

۵ _دکتر محمدرضا ضیایی بیگدلی، دانشگاه علامه طباطبایی

۶ _دکتر محمدعلی اردبیلی، دانشگاه حقوق بهشتی

۷ _دکتر محسن محبی دانشگاه آزاد، واحد علوم و تحقیقات

۸ _دکتر ربیعا اسکینی، دانشگاه تهران

۹ _دکتر منصور امینى، دانشگاه شهید بهشتى

۱۰ _دکترمحمدعلى اعلایى فر، دانشگاه آزاد، واحد میمه

۱۱-دکتر مسلم آقایى طوق، عضو سابق هیات علمى دانشگاه علوم قضایى

۱۲-دکتر اصغر احمدى موحد، دانشگاه آزاد، تهران مرکز

۱۳-دکتر رضا آریافر، دانشگاه آزاد، واحد ارومیه

۱۴-دکتر حسین آقایى جنت مکان، دانشگاه اهواز

۱۵-دکتر مصطفى السان، دانشگاه شهید بهشتى

۱۶-دکتر رضا اللهى منش، دانشگاه آزاد، تهران شمال

۱۷-دکتر سراج الدین اللهى، دانشگاه آزاد، واحد ارومیه

۱۸-دکتر حسین آقابابایى، دانشگاه گیلان

۱۹-دکتر روح الله آخوندى، دانشگاه پیام نور مشهد

۲۰-دکتر محمد افشارى، دانشگاه آزاد، واحد مشهد

۲۱-دکتر سید ابراهیم امینى، دانشگاه شیراز

۲۲-دکتر على انصارى، دانشگاه علامه طباطبایى

۲۳-دکتر وحید آگاه، دانشگاه علامه طباطبایى

۲۴-دکتر علیرضا آرشپور، دانشگاه اصفهان

۲۵-دکتر فیروز احمدى، دانشگاه آزاد، واحد خرم آباد

۲۶-دکتر جهاندار اکبرى، دانشگاه آزاد، واحد کرمانشاه

۲۷-دکتر علیرضا آذربایجانی، دانشگاه تهران

۲۸-دکتر نعمت احمدی، آزاد، تهران مرکز

۲۹-عیسی امینی، دانشگاه ازاد تهران مرکز

۳۰ _دکتر داریوش اشرافی، آزاد، تهران مرکز

۳۱ _دکتراکبر ایمان پور، دانشگاه گیلان

۳۲ _دکتر زینب اصغری، آزاد شهر قدس

۳۳_دکتر عباس اکبری، دانشگاه آزاد، واحد غرب

۳۴_دکتر یاسر آزاد شهابی، دانشگاه آزاد واحد ساری

۳۵_دکتر محسن آرین، دانشگاه پردیس فارابی تهران

۳۶_دکتر حسین الحسینی، دانشگاه آزاد واحد لاهیجان رشت

۳۷_دکتر هرمز اسدی کوهباد، دانشگاه آزاد اصفهان

۳۸ _دکترتهمورث بشیریه، دانشگاه علامه طباطبایى

۳۹_دکتر محسن برهانى، دانشگاه تهران

۴۰-دکتر محسن بهشتیان، دانشگاه آزاد، واحد تهران مرکز

۴۱ -دکتر ابراهیم بیک زاده، دانشگاه شهید بهشتى

۴۲ -دکترمحمدعلى بهمئى، دانشگاه شهید بهشتى

۴۳_دکتر سعید بیگدلى، دانشگاه آزاد، واحد زنجان

 ۴۴_دکتر مجید بنایى اسکویى، دانشگاه علامه طباطبایى

۴۵ _دکتر محمدعلى بابایى، دانشگاه بین المللى امام خمینى قزوین

۴۶ _دکتر محمد بهروزى، دانشگاه پیام نور مشهد

۴۷ _دکتر رحیم باغبان، دانشگاه آزاد، واحد مشهد

۴۸ _دکتر فرامرز باقرآبادى، دانشگاه رازى

۴۹_دکتر روح الله بخت جو، دانشگاه آزاد، واحد تفت

۵۰ _دکتر امیر باقریان، دانشگاه آزاد اصفهان

۵۱ _دکتر بابائی مهر، دانشگاه آزاد، واحد چالوس

۵۲ _هژبر برادران نصیری چ، دانشگاه آزاد تالش

۵۳-دکتر بتول پاکزاد، دانشگاه آزاد، واحد تهران شمال

۵۴ -دکتر محمدرضا پاسبان، دانشگاه علامه طباطبایى

۵۵ _دکتر عباس پهلوان زاده، دانشگاه آزاد، واحد کرج

۵۶ _دکتر على پزشکى، دانشگاه آزاد، واحد زنجان

۵۷ -دکتر رحیم پیلوار، دانشگاه تهران

۵۸_دکتر رضا پرستش، دانشگاه گیلان

۵۹ _آیت الله پرویزى فرد، دانشگاه آزاد، واحد کرج

۶۰ -دکتر رسول پروین، دانشگاه آزاد، واحد کرمانشاه

۶۱ _دکتر جواد پور کرمى، دانشگاه آزاد، واحد کرمانشاه

۶۲ _دکتر عباس تدین، دانشگاه آزاد، تهران مرکز

۶۳_دکتر احمد تاجى، دانشگاه آزاد، واحد مشهد

۶۴ _دکتر نرجس توکلى افشار، دانشگاه آزاد، واحد مشهد

۶۵ _دکتر حسین تاجى، دانشگاه آزاد، واحد مشهد

۶۶ _محمدصادق تیموری، دانشگاه آزاد اصفهان

۶۷ _دکترمنصور جبارى، دانشگاه علامه طباطبایى

۶۸_دکتر محمدهادى جواهرالکلام، دانشگاه علامه طباطبایى

۶۹_دکتر فریدون جعفرى، دانشگاه همدان

۷۰ _محمد جعفرى، دانشگاه اصفهان

۷۱_دکتر محمدجواد جعفرى، دانشگاه آزاد، واحد کرمانشاه

۷۲_دکتر شهاب جعفری، ندوشن، آزاد، واحد علوم تحقیقات

۷۳_دکتر مریم جلالی، دانشگاه آزاد، واحد چالوس

۷۴_دکتر کیوان جمالی، دانشگاه آزاد، قائمشهر

۷۵_دکتر مهدی جلیلیان، دانشگاه آزاد نجف آباد

۷۶_دکتر مهدی جلیلی، موسسه المهدی اصفهان

۷۷ _دکتر محمد مهدی جرکویه، پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی

۷۸ _دکتر جواد حبیبی، دانشگاه آزاد قائمشهر

۷۹_دکتر محمود حبیبى-دانشگاه آزاد، واحد تهران شمال

۸۰_دکتر حیدر حسن زاده، دانشگاه آزاد، تهران مرکز

۸۱_دکتر محمدمهدى حاجیان، دانشگاه علامه طباطبایى

۸۲_دکتر محمدحسین حجاریان، دانشگاه آزاد، واحد خرم آباد

۸۳_دکتر محمدحسن حجاریان، دانشگاه آزاد، واحد خرم آباد

۸۴_دکتر عبدالمهدى حیدرى، دانشگاه آزاد، واحد رفسنجان

۸۵_دکتر سوده حامد توسلى، دانشگاه آزاد،واحد کرج

۸۶_ دکتر محمدجعفر حبیب زاده، دانشگاه تربیت مدرس

۸۷_دکتر على عباس حیاتى، دانشگاه کرمانشاه

۸۸_دکتر میترا حسینیان، دانشگاه ارشاد دماوند

۸۹_دکتر سید محسن حسینی پویا،دانشگاه آزاد، واحد مشهد

۹۰_ دکتر یوسف خرم فرهادی، دانشگاه نوشهر_چالوس

۹۱_دکتر مظاهر خواجوند، دانسگاه آزاد چالوس

۹۲_ دکتر ابوالقاسم خدادادى، دانشگاه آزاد، واحد اراک

۹۳_دکتر سید پدرام خندانى، دانشگاه آزاد، واحد کرج

۹۴_دکتر عبدالله خدابخشى، دانشگاه مشهد

۹۵_دکتر مسعود خراشادى زاده، دانشگاه آزاد، واحد مشهد

۹۶_دکتر مونا خلیل زاده، پژوهشکده حقوقى شهر دانش

۹۷_دکتر على دشتى، دانشگاه آزاد، واحد تهران مرکز

۹۸_دکتر مهراب داراپور، دانشگاه شهید بهشتى

۹۹_ دکتر پوپک دبستانى دانشگاه کرمان

۱۰۰_دکتر حسین داوودى بیرق، دانشگاه خوارزمى

 ۱۰۱_دکتر رضا دریایى، دانشگاه گیلان

۱۰۲ _دکتر  ابراهیم دلشاد، دانشگاه آزاد، واحد قم

۱۰۳ _دکتر هما داوودى گرمارودى، دانشگاه آزاد، واحد کرج

۱۰۴ _دکتر محمدعلى داوریار، دانشگاه پیام نور مشهد

۱۰۵ _دکتر ناصر داغمه چی فیروزجانی، دانشگاه پیام نور ساری_ بابل ۱۰۶ _دکتر مجید داودی، دانشگاه آزاد قائمشهر

۱۰۷ _دکتر رضا دریایی، دانشگاه گیلان

۱۰۸ _دکتر بیت اله دیوسالار، دانشگاه آزاد چالوس

۱۰۹ _دکتر مهدى ذاکریان، دانشگاه آزاد، واحد علوم تحقیقات

۱۱۰_دکتر محمد راسخ، دانشگاه شهید بهشتى

۱۱۱ _دکتر حبیب الله رحیمى، دانشگاه علامه طباطبایى

۱۱۲_دکتر جمال رضائى حسین آبادى، دانشگاه تهران

۱۱۳_دکتر بهزاد رضوى فرد، دانشگاه علامه طباطبایى

۱۱۴ _دکتر محمدرضا رهبرپور، دانشگاه علامه طباطبایى

۱۱۵-دکتر محمود روح الامینى، دانشگاه کرمان

۱۱۶_دکتر هادى رحمانى، پژوهشکده حقوقى شهر دانش

۱۱۷ _دکتر عبادالله رستمى، دانشگاه گیلان

۱۱۸-دکتر حسن رحیم زاده، دانشگاه آزاد، واحد میبد

۱۱۹-دکتر على زارعشاهى، دانشگاه آزاد، واحد میبد

۱۲۰-دکتر على رفیعى مقدم، دانشگاه کرمان

۱۲۱ _دکتر بهاره حمزه راد، دانشگاه طبرستان، پیام نور

۱۲۲ _دکتر امین رادمان، دانشگاه پیام نور طبرستان

۱۲۳ _دکتر یوسف رضایی مفرد، دانشگاه آزاد خرم آباد

۱۲۴ _دکتر ناصر رضوانی، دانشگاه آزاد چالوس

۱۲۵ _دکتر ام البنین رمضان زاده بادلی، دانشگاه مازندران

۱۲۶-دکتر محمدرضا رحمت، دانشگاه آزاد، واحد میبد

۱۲۷-دکتر لیلا ریسى، دانشگاه آزاد، واحد اصفهان

۱۲۸_دکتر سمیه رحمانیان، دانشگاه آزاد، واحد مشهد

۱۲۹-دکتر آزاد رضایى، دانشگاه کرمانشاه

۱۳۰_دکتر ساسان رضایى، دانشگاه آزاد، واحد کرمانشاه ۱۳۱ _دکتر محمد حسین زارعى، دانشگاه شهید بهشتى

۱۳۲-دکتر على زارع مهرجردى،دانشگاه آزاد، واحد میبد

۱۳۳ _دکتر مهدى زاهدى، دانشگاه علامه طباطبایى

۱۳۴_دکتر مجتبى زاهدیان، دانشگاه آزاد، واحد مشهد

۱۳۵-دکتر صادق سلیمى، دانشگاه آزاد، واحد تهران مرکز

۱۳۶-دکتر غلامعلى سیفى زیناب، دانشگاه شهید بهشتى

۱۳۷-دکتر پرویز ساورائى، دانشگاه شهید بهشتى

۱۳۸_دکتر زهرا ساعدى، دانشگاه اهواز

۱۳۹-دکتر عبدالله سمامى، دانشگاه آزاد، واحد تهران شمال

۱۴۰ _دکتر مهین سبحانى، دانشگاه گیلان

۱۴۱-دکتر عباس سلمانپور، دانشگاه گیلان

۱۴۲-دکتر حسن سوارى، دانشگاه تربیت مدرس

۱۴۳-دکتر رضا سیمبر، دانشگاه گیلان

۱۴۴_دکتر سید کمال سجادى، دانشگاه خاتم

۱۴۵_دکتر محمد شجاعیان، دانشگاه آزاد، واحد تهران مرکز

۱۴۶-دکتر محمد شریف، دانشگاه علامه طباطبایى

۱۴۷-دکتر عباس شفیعى، دانشگاه آزاد، واحد میمه

۱۴۸ _دکتر مهدى شعبان نیا منصور، دانشگاه آزاد، واحد تهران مرکز

۱۴۹-دکتر مرتضى شهبازى نیا، دانشگاه تربیت مدرس

۱۵۰_دکتر باقر شاملو، دانشگاه شهید بهشتى

۱۵۱ _دکتر سیروس شهریارى، دانشگاه آزاد، واحد بوشهر

۱۵۲ _دکتر محمدجواد شریعت باقرى، دانشگاه آزاد، واحد تهران مرکز

۱۵۳ _دکتر عباس شیخ الاسلامى، دانشگاه آزاد، واحد مشهد

۱۵۴ _دکتر مجید شعبانى، دانشگاه آزاد، واحد رفسنجان

۱۵۵-دکتر محمدابراهیم شمس ناترى، دانشگاه تهران

۱۵۶-دکتر بهارک شاهد، دانشگاه آزاد، واحد ارومیه

۱۵۷_دکتر مجید شایگان فرد، دانشگاه آزاد، واحد مشهد

۱۵۸_دکتر عباس شهروان دانشگاه آزاد، واحد مشهد

۱۵۹ _دکتر حسن شاه ملک پور-دانشگاه گیلان

۱۶۰_دکتر مهدى صبورى پور-دانشگاه شهید بهشتى

۱۶۱_دکتر محمدجواد صفار-دانشگاه شهید بهشتى

۱۶۲_دکتر مجید صادق نژاد نائینى-دانشگاه سبزوار

۱۶۳_دکتر محمدعلى صلح چى، دانشگاه علامه طباطبایى

۱۶۴_دکتر محمود صادقى-دانشگاه تربیت مدرس

۱۶۵_دکتر امیرمحمد صدیقیان، دانشگاه آزاد، واحد میبد

۱۶۶ _دکتر یاسین صعیدى، دانشگاه آزاد، واحد میمه

۱۶۷ _طیبه صاحب، دانشگاه تربیت مدرس

۱۶۸ _دکتر محمد صابر، دانشگاه تربیت مدرس

۱۶۹ _دکتر محمدمهدى صفاکیش، دانشگاه آزاد، واحد مشهد

۱۷۰ _دکتر على طهماسبى دانشگاه کرمانشاه

۱۷۱ _دکتر سهیل طاهری، دانشگاه آزاد واحد شهرقدس

۱۷۲_دکتر جعفر عسگرى، دانشگاه آزاد، واحد شهرقدس

۱۷۳-دکتر مهدى عاشورى، دانشگاه شهرکرد

۱۷۴_دکتر اصغر عباسى، دانشگاه آزاد، واحد چالوس

۱۷۵ _دکتر مریم عباچىدانشگاه آزاد، واحد بندرانزلى

۱۷۶ _دکتر حمیدرضا على کرمى، دانشگاه آزاد، واحد اراک

۱۷۷ _دکتر حسن عالى پور، دانشگاه تهران

۱۷۸-دکتر بختیار عباسلو، دانشگاه آزاد، واحد تهران مرکز

۱۷۹ _دکتر محمد عابدى، دانشگاه مشهد

۱۸۰ _دکتر بیژن عباسى، دانشگاه تهران

۱۸۱-دکتر ماهرو غدیرى، دانشگاه شهید بهشتى

۱۸۲_دکتر هنگامه غضنفرى، دانشگاه آزاد، واحد خرم آباد

۱۸۳_دکتر جهانبخش غدیرى، دانشگاه آزاد، واحد خرم آباد

۱۸۴ _دکتر مجید غمامى، دانشگاه تهران

۱۸۵_ دکتر على فقیه حبیبى، دانشگاه آزاد، واحد میمه

۱۸۶-دکتر فرهنگ فقیه لاریجانى، دانشگاه مازندران

۱۸۷_ دکتر احمد فاطم، دانشگاه آزاد، واحد اسلامشهر

۱۸۸-دکتر مسیب فلاح پور، دانشگاه آزاد، واحد تهران مرکز

۱۸۹-دکتر غلام نبى فیضى چکاب، دانشگاه علامه طباطبایى

۱۹۰-دکتر نوبان فشندى، دانشگاه آزاد،واحد تهران غرب

۱۹۱_دکتر مجتبى فرخ بخش، دانشگاه شاهد

۱۹۲_ دکتر على فتوحى راد، دانشگاه غیرانتفاعى مشهد

۱۹۳_دکتر حسین فخر، دانشگاه تبریز

۱۹۴-دکتر مهدی فضلی، آزاد، واحد ملارد

۱۹۵_ دکتر محمد جعفر قنبرى جهرمى، دانشگاه شهید بهشتى

۱۹۶_ دکتر وحید قاسمى عهد، دانشگاه آزاد، واحد اراک

۱۹۷-دکتر عباس قاسمى حامد، دانشگاه شهید بهشتى

۱۹۸_ دکتر حسن قاسمى مقدم، دانشگاه آزاد،  واحد یزد

۱۹۹_دکتر حسن قاسمی، دانشگاه یزد

۲۰۰_ دکتر مریم قربانى فر، دانشگاه اصفهان

 ۲۰۱_دکتر محسن قائم فر، دانشگاه اصفهان

۲۰۲ _دکتر جلیل قنواتى، دانشگاه تهران

۲۰۳_دکتر حسام قپانچى، دانشگاه مشهد

۲۰۴_دکتر محمدرضا قاضى زاده دانشگاه آزاد، واحد مشهد

۲۰۵_دکتر عباس کوچ نژاد         آزاد، واحد تهران مرکز ۲۰۶ _دکتر غلامرضا کریمى، دانشگاه اهواز

۲۰۷ _دکتر جعفر کوشا، دانشگاه شهید بهشتى

۲۰۸-دکتر محسن کاظمى، دانشگاه آزاد، واحد خرم آباد

۲۰۹ _دکتر محمد کریمى، دانشگاه آزاد، واحدایلام

۲۱۰ _دکتر محمود کهنى، دانشگاه آزاد، واحد رشت

۲۱۱-دکتر قباد کاظمى، دانشگاه آزاد، واحد کرمانشاه

۲۱۲ _دکتر رجب گلدوست، دانشگاه شهید بهشتى

۲۱۳ _دکتر على اکبر گرجى ازندریانى، دانشگاه شهید بهشتى

۲۱۴ _دکتر حسین گلدوزیان، دانشگاه گلستان

۲۱۵-دکتر محمدرضا گوهریان، دانشگاه آزاد، واحد مشهد

۲۱۶ _دکتر سعید لطفى، دانشگاه غیرانتفاعى مشهد

۲۱۷ _مهران لطفى فروشانى، دانشگاه آزاد، واحد اهواز

۲۱۸-دکتر میرهادى میرشمسى، دانشگاه علامه طباطبایى

۲۱۹-دکتر ناصر منصوریان، دانشگاه علامه طباطبایى

۲۲۰-دکتر علیرضا مظلوم رهنى، دانشگاه آزاد، واحد شهر قدس

۲۲۱-دکتر مهدى منتظر، دانشگاه آزاد، واحد دماوند

۲۲۲-دکتر حسنعلى موذن زادگان، دانشگاه علامه طباطبایى

۲۲۳-دکتر منصور میر سعیدى، دانشگاه علامه طباطبایى

۲۲۴-دکتر حسن مرادى، دانشگاه علامه طباطبایى

۲۲۵_دکتر مصطفى مظفرى، دانشگاه شهید بهشتى

۲۲۶ _دکتر رضا مقصودى، دانشگاه گیلان

۲۲۷_دکتر عیسى مقدم، دانشگاه گیلان

۲۲۸ _دکتر سید مهدى منصور، دانشگاه آزاد، واحد میبد

۲۲۹_دکتر سید ابراهیم موسوى دانشگاه آزاد، واحد خرم آباد

۲۳۰-دکتر جمشید میرزایى دانشگاه آزاد، واحد خرم آباد

۲۳۱-سید مهدى موسوى احمدى، دانشگاه آزاد، واحد رفسنجان

۲۳۲_دکتر محمدعلى مهدوى ثابت، دانشگاه آزاد، واحد علوم تحقیقات

۲۳۳_دکتر فیروز محمودى، دانشگاه تهران

۲۳۴-دکتر عباس محمدخانى، دانشگاه آزاد، واحد ایلام

۲۳۵-دکتر یوسف مولایى، دانشگاه آزاد، واحد ارومیه

۲۳۶ _دکتر امیر مهمان نواز، دانشگاه آزاد، واحد ارومیه

۲۳۷-دکتر شراره مفیدیان، دانشگاه آزاد، واحد تهران مرکز

۲۳۸-دکتر حسن مرادى، دانشگاه تهران

۲۳۹-دکتر محمد معبودى، دانشگاه مشهد

۲۴۰_دکتر رسول مقصودپور، دانشگاه آزاد، واحد مشهد

۲۴۱-دکتر محمدرضا میرزاجانى، دانشگاه آزاد، واحد مشهد

۲۴۲_دکتر شاپور محمدحسینى، دانشگاه آزاد، واحد اهواز

۲۴۳-غلامرضا موسى قزوینى، دانشگاه اهواز

۲۴۴-دکتر خدیجه مرادى، دانشگاه کرمانشاه

۲۴۵ _دکتر جلیل مالکی، آزاد، تهران مرکز

۲۴۶ _شهلا معظمی، دانشگاه تهران

۲۴۷ _پژمان محمدی، تربیت مدرس

۲۴۸_دکتر صابر نیاورانى، دانشگاه آزاد، واحد علوم تحقیقات

۲۴۹-دکتر مهدى نظرى الهویى، دانشگاه آزاد، واحد تاکستان

۲۵۰-دکتر محمد نوروزى، دانشگاه آزاد، واحد سارى

۲۵۱ _دکتر امیرحسین نیازپور، دانشگاه شهید بهشتى

۲۵۲-دکتر علیرضا نواریان، دانشگاه آزاد، واحد زنجان

۲۵۳-دکتر هادى نعیمى، دانشگاه آزاد، واحد زنجان

۲۵۴ _دکتر محمدرضا نظرى نژاد دانشگاه گیلان

۲۵۵-دکتر مصطفى نورالهى دانشگاه خاتم

۲۵۶-نور محمد نوروزى، دانشگاه اهواز

۲۵۷ _دکتر یزادن نصرتى، دانشگاه آزاد، واحد کرمانشاه

۲۵۸ _دکتر علی نجفی توانا، آزاد، تهران مرکز

۲۵۹ _دکتر حسن وکیلیان، دانشگاه علامه طباطبایى

۲۶۰ _دکتر احمدرضا ونکى، دانشگاه پیام نور گناوه

۲۶۱- _دکتر امیرساعد وکیل، دانشگاه تهران

۲۶۲ _دکتر سید جعفر هاشمى باجگانى، دانشگاه آزاد، واحد میبد

۲۶۳ _دکتر احمدعلى هاشمى، دانشگاه پیام نور مشهد

۲۶۴ _دکتر اسدالله یاورى، دانشگاه شهید بهشتى

۲۶۵- _دکتر احمد یوسفى صادقلو، دانشگاه آزاد، واحد علوم تحقیقات

۲۶۶ _دکتر الیاس یارى، دانشگاه آزاد، واحد ایلام

۲۶۷-مهدى یوسفى صادقلو، دانشگاه پیام نور

‫۵۶ دیدگاه ها

 1. سلام دوستان
  واقعا نامه جای بحث داره.
  اساتید گفتن این طرح باعث میشه تعداد زیادی افراد بدون صلاحیت علمی وارد شغل وکالت بشن و این ورود آثاری در پی داره که در متن نامه به این آثار پرداخته شده. پس باید مواردی که آوردن در متن نامه در مورد این آثار باشه نه چیز دیگه ای.(یعنی علت و معلول)
  در مورد اولین اثر که ذکر شده : اساتید گرامی میگن که وکالت نیازمند داشتن حداقل دانش حقوقی است . حالا چون دانشگاه زیاد داریم و در نتیجه فارغ التحصیلان حقوق زیادی خواهیم داشت . و این زیادی تعداد دانشجو و کمبود اساتید خوب باعث میشه که کیفیت آموزش بیاد پایین در نتیجه دانشجو سواد حقوقی کافی نخواهد داشت . حالا با این وضعیت نمیشه بدون دقت علمی و مناسب به افراد اجازه وکالت داد و هر دلیلی آورده بشه به خاطر اشتغال زایی و سود اقتصادی قابل قبول نیست.
  اساتید گرامی این اثری که ذکر شده در نامه اول از همه اصلا اثر نیست(معلول ورود افراد از طریق شیوه حد نصاب شناور) . و اینکه خوب میگن باید دانش حقوقی داشته باشه خوب آزمون پس چیه؟؟ تازه آزمون به شیوه حد نصاب نمره مبناش سواد هست یا تعداد ظرفیت؟؟؟ در کشورر های پیشرفته ای مثل آمریکا برای قبولی در هر کانون باید داوطلب نمره قبولی اون کانون رو کسب کنه و و مورد دیگه اساتید عزیز این حرف که بعضی دانشگاه ها رو میکوبید درست نیست هر کسی از هر دانشگاهی با هر شرایطی بتونه نمره قبولی رو بیاره میتونه کارآموز وکالت بشه کجای این اشکال داره؟ حرف شما به نوعی جبر هست یعنی میگید کسی که استاد خوب نداشته یعنی سواد نداره و یعنی نباید وکیل بشه. به جز اینکه خود متن مورد اول اشکال داره قطعا معلول و اثر محسوب نمیشه. و این رو در نظر بگیریم هر شخص هر چقدر هم قانون بلد باشه تا کار عملی نکنه معلوم نمیشه چقدر صلاحیت اون شغل رو داره.
  در مورد دومین اثر : اساتید میگن وقتی شخصی کارآموز میشه باید تحت نظارت و آموزش باشه . حالا روش جذب ناصحیح باعث میشه آموزش ممکن نباشه چون کانون به تعداد فارغ التحصیلان حقوق ظرفیت آموزش نداره . و بعد هم میگن عملکرد وکیل هم باید تحت نظارت باشه . در این مورد اینکه میگن کارآموز نیاز به آموزش و نظارت داره کاملا درسته اما اینکه میگن روش جذب از طریق نمره ناصحیح هست قابل قبول نیست اگر منظور اساتید اینه که این روش چون تعداد بیشتری رو جذب میکنه به عنوان کارآموز و ما ظرفیت آموزش نداریم این دلیل بر صحیح نبودن روش جذب بر مبنای نمره نیست و اینکه قرار نیست همه فارغ التحصیلان آزمون وکالت قبول بشن بلکه فقط افرادی که نمره قبولی رو میارن قبول میشن اینطور بزرگ نمایی کردن کار درستی نیست و مورد دیگه وقتی روش درست باشه باید سعی کنن ظرفیت برای آموزش ایجاد کنن پس کانون برای چیه؟ اگر نخواد کمک کنه به آموزش. و سوال اینجاست با روش تعیین ظرفیت این موارد گفته شده درباره آموزش و نظارت واقعا لحاظ میشده؟ جای بحث داره
  در مورد سومین اثر : اساتید میگن چون با این روش پذیرش وکیلی که نیازمند آموزش و نظارته زیاد میشه این باعث میشه فساد زیاد بشه . چون این وکلا دانش ندارن نظارت نمیشن و خوب باید زندگیشون رو بگذرونن میشن کارچاق کن به علاوه سیستم قضایی ظرفیت پذیرش این همه کارآموز رو نداره. در مورد اثر سوم این نکته رو باید گفت اساتید عزیز پس آزمون اولیه و دوره کارآموزی و اختبار برای چی هست؟؟؟ یعنی هر کی از این طریق(حد نصاب شناور) وکیل بشه و با اینکه دورره ها رو بگذرونه میشه کارچاق کن؟ یعنی میگید این دوره ها(آزمون وکالت و کارآموزی و اختبار) بی دلیل هست و کارآیی نداره؟ آخه سیاه نمایی تا کجا؟ یعنی الان این مشکلات وجود نداره؟ و دارید میگید وکلا برای گذران زندگی وکالت میکنن پس قبول دارید به نوعی وکالت کسب و کار هست. و اینکه خواهشا حکم کلی ندید . نگید اینطوری همه میشن بیسواد و کارچاق کن و با این حرف دارید کارآمدی خود کانون وکلا در تعیین صلاحیت رو زیر سوال میبرید یه وکیل قبل از اینکه وکیل بشه باید این دوره ها رو بگذرونه. یعنی میگید فقط یه تعیین ظرفیت تبدیل بشه به حد نصاب نمره اینطوری میشه؟ پس کارآموزی و اختبار چیه؟ تازه حد نصاب شناور بر مبنای نمره هست و مبنای درستی داره.این مورد هم اثر مستقیم این طرح نیست بلکه این اثری که توسط اساتید ذکر شده یک دلیلش میتونه قبولی بیشتر کارآموز باشه اثری که اساتید بار کردند بر وکلا هست نه کارآموزان ولی طرح درباره کارآموزان هست.
  در مورد چهارمین اثر : در مورد امکانات صحبت شده که در موارد قبلی هم به صورت غیر مستقیم به همین مورد اشاره کردن(در مورد در نظر گرفتن امکانات در دومین اثر) . باز هم این موردی که ذکر کردن اصلا معلول نیست!!! و این رو هم گفتن که ضوابط خلاف اصول علمی و آموزشی حرفه ای این طرح مدنظر قرار نمیگیره!!! نمیدونم کجای این طرح خلاف اصول علمی هست؟؟ و چون کانون الزام قانونی داره برای تعیین ظرفیت سالانه از طریق کمیسیون به نوعی تلویحا گفتن اگر هم تصویب بشه بحث عمل کردن بهش کلا یه چیز دیگه است!!!! این اثر هم معلول نیست و صرفا یه چیزی رو تلویحا گفتن.
  در مورد پنجمین اثر : میگن نگاه اقتصادی به وکالت و قضاوت خوب نیست و مفسده آمیز است . حالا این نگاه که این طرح داره و با افزایش بی حساب و کتاب وکیل خدمات وکالت بیشتر میشه. و این برداشت از وکالت باعث میشه وکالت بشه مثل سایر مشاغل خدماتی در حالیکه مردم به مواردی توجه میکنن درباره وکیل که در خرید کالا اینطوری نیست. اول از همه باز هم این مورد یک اثر و معلول نیست(زیاد شدن تعداد کارآموز باعث نگاه اقتصادی به وکالت میشه؟؟) و اینکه اساتید عزیز چرا پای قضاوت رو میکشید وسط. این طرح در این مرحله برای آزمون وکالت هست. و اساتید و وکلای عزیز واقعیت جامعه رو ببینید نه یه مفهوم ذهنی ما در جامعه زندگی میکنیم نه در عالم ذهن بله درسته که میگید وکالت شأن و منزلت داره ولی آیا نگاه اقتصادی باعث میشه این شأن و منزلت از بین بره؟ این چه استدلالیه!!! وکیل از این طریق امرار معاش میکنه قطعا به نوعی کسب و کار محسوب میشه . یه مثال بزنم الان شما برید پیش یه وکیل( البته استثنا هم وجود داره) به این نگاه نمیکنه که چقدر پرونده براش درآمد داره؟ یا فقط میگه خوب هیچی هم درنیارم انجام میدم!! بله درسته نباید نگاه صرفا اقتصادی باشه ولی واقعیت اینه که این نگاه وجود داره . حتی نگاه صرفا اقتصادی هم نباشه قطعا یه وکیل باید درآمدش رو در نظر بگیره و گرنه عقل معاش نداره!!! شما کالا رو میخری برای رفع نیاز یا برطرف کردن مشکل در مورد خدمات هم همینطوره حالا یک نوع مشکل میتونه حقوقی باشه خوب مردم میخوان مشکلشون حل بشه پس میرن سراغ وکیل هزینه میکنن که مشکلشون حل بشه آیا قراره غیر از این باشه اساتید عزیز؟ و اساتید گرامی در اقتصاد ما عرضه و تقاضا خوندیم این مدل اقتصادی برای کالا و خدمات حاکم هست برای خدمت حقوقی هم همینه الان تقاضای خدمت حقوقی با قیمت مناسب بالاست ولی عرضه خدمت حقوقی با قیمت مناسب کمه پس باید عرضه خدمت حقوقی با قیمت مناسب بیشتر بشه تا بازار به تعادل برسه(از لحاظ قیمت و دسترسی به خدمت حقوقی). خیلی ساده است. و اینکه میگید مردم نمیتونن تمییز بدن شما از کجا میدونید؟ همونطور که در سایر زمینه مردم با کیفیت از بی کیفیت رو تشخیص میدن اینجا هم میتونن. یادمون باشه خود بازار خدمت بی کیفیت رو حذف میکنه .از کجا حکم میدید که اون شخصی که از این طریق پذیرش میشه و میاد وکیل میشه نمیتونه خدمت حقوقیه خوبی ارائه بده؟؟؟ نا سلامتی شما از اساتید هستید اینطور حکم دادن برازنده شما نیست.
  همه این موارد که گفته شده گفتن اثر افزایش ورود بی رویه و بدون مبنای کارآموز است . در صورتی که نمره مبنا هست و برام جالبه که مبنای تعیین ظرفیت چیه؟ آیا کمیسیون واقعا همه موارد رو مبنا قرار میده و تعیین ظرفیت میکنه؟ جای تأمل داره به نظر خود من باید روی طرح کار بشه ولی میتونم بگم خود روش حد نصاب نمره خیلی معقول و منطقی تر از تعیین ظرفیته این رو هم در نظر داشته باشید دوستان عزیز هیچ طرحی قرار نیست کاملا بی نقص باشه باید دید چه روشی به نسبت بهتره. در موردی هم که یکی از عزیزان گفتن سرانه وکیل به نسبت جمعیت در ایران خوبه نسبت به سایر کشورها باید ملاک تعداد پرونده باشه نه تعداد افراد.
  در کل عزیزان هر حرفی رو به این راحتی قبول نکنید و تأمل و فکر کنید. دلیل نمیشه هر حرفی رو همینطوری قبول کرد و این رو هم بدونید در اکثر موارد عکس العمل های بلافاصله و موضع گیری ها بلافاصله معمولا خیلی فکر شده نیستن .که شاید خیلی موضع گیری هایی که توسط اساتید و وکلا در مورد این طرح اتفاق افتاده از همین دست هست. امیدوارم روزی برسه که افراد عدالت و حقوق مردم رو به عنوان بهانه ای برای منفعت شخصی شون قرار ندن.

 2. قابل توجه مسئولین اسکودا و کانون های وکلا . چنانچه شما برنامه جامعی برای روند آزمون وکالت و آینده فارغ التحصیلان دارید بطور مستند و مستدل برنامه های خود را به نمایندگان محترم مردم در مجلس شورای اسلامی ارائه فرمائید تا این عزیزان بدانند بالاخره برنامه آن نهاد برای فارغ التحصیلان حقوق و بازار وکالت و تعرفه های موجود حق الوکاله و مردم نیازمند به خدمات حقوقی و… چیست ؟ درغیر اینصورت این واکنش ها فقط حرف است بدون برنامه و عمل . هرکسی مدعی انجام کاری است باید ادعای خودش را به اثبات برساند . وگرنه فقط واکنش شماها برای منافع صنفی خودتان است ولاغیر .

 3. متاسفانه این طرح رو نماینده هایی ک خودمون انتخاب کردیم و فرستادیم مجلس تصویب کردن …با دست خودمون تیشه ب ریشه ی خودمون زدیم

 4. اتفاقی که خواهد افتاد اینه
  آزمون های کانون سخت خواهد شد
  مصاحبه علمی بعد از قبولی خواهند گذاشت
  آزمون اختبار سختر خواهد شد
  و در نهایت ریزش و برچسب عدم صلاحیت علمی زده خواهد شد و کسانی که آزمون رو قبول شدند نخواهند توانست پروانه وکالت بگیرن
  و کانون به مطلوب خود که همان ظرفیت سالانه هست خواهد رسید
  اتفاقا کارها سختر شد نه راحتر
  و مجلس برا این موضوع و ایین نامه داخلی قبولی کانون نخواهد توانست کاری بکند

 5. چرا در رشته های دیگه از جمله پزشکی و دندانپزشکی انحصار شکسته نمیشه؟؟؟
  نکنه منفعتی میان نمایندگان مجلس و این اقشار هست؟؟
  آیا مثلاً نمایندگان بی علم و اطلاع به تبعات شکست انحصار فکر کردید؟؟ اصلاً فکر هم میکنید شماها؟؟؟
  توروخدا اگه توی رفع انحصار و تطبیق اون با کشورهای توسعه یافته هستید بدونید تا نتونید پایه های توسعه رو بنا و مستحکم نکنید پس اصلاً درکی از رفع انحصار نخواهید داشت و این راه که میروی به ترکستان است ای اعرابی!!

 6. خلاصه از کوزه همان طراود که در اوست!!
  در گفته ها و شنیده ها باید تخصصی برخورد بشه آقایون نماینده و رئیس محترم مجلس شورای اسلامی…
  این هست فرق یک مجلس مثلاً انقلابی با مجالسی که کشورهای دیگه برای هدایت و کنترل و عدم زیان مردم از هر قشری نسبت به تصمیمات و تصویبات کورکورانه نمایندگان بی علم و بی اطلاع!!

  1. این نامه تامل برانگیزه !!!! چون همین اساتید خودشون ک خیلی هاشون برای دانشجوها شناخته شده اند اصلا تدریس خوبی نداشتن و سر کلاس درس دروس حقوقی رو ماست مالی میکردن والسلام !!!! حالا چطور دایه مهربان‌تر از مادر شدن ؟؟؟؟ در ثانی خود همین اساتید هر چی بیسواده بیرون دادن و پول و حقوق دانشگاه رو هر ماه قلمبه میگرفتن یادشون رفت!!! در ضمن اگه فسادی هم بوده و کارد چاق کنی که بوده همون طور ک در نامه اومده مگه غیر از این هست که در زمان همین اساتید و وکلای جامعه مون بوده؟؟
   عجب و هزاران عجب از این نامه

 7. رقعه مبارکه را خواندم
  حال اگر حقوق یکماه اساتید سر موقع پرداخت نشود باز هم ازاین فرمایشات می کنند؟؟؟؟؟
  تا کی منه فارغ التحصیل بیکار بایستی گرسنه بخوابم ؟؟؟؟
  اگر این انحصار طلبی برداشته نشود فاصله طبقاتی که چه عرض کنم گسل طبقاتی همچنان در تمام زمینه ها وجود خواهد داشت
  در آخر بنده حقیر با درک وفهم و شعور میتونم تشخیص بدهم که برای وکالت به کدام وکیل توکیل بدم
  شماهایی که حق وکالت نجومی میخواید باید نگران باشین این نگرانی چرا در مبحث آموزش نبود تا حالا کجا بودین…..
  همتون چند شغله هستین میشود ی شغل رو خالی کنین تا جوانها سر کار بروندیا میز مدیریتی را انجصار فرمودید…..
  قضاوت با وجدانهای آگاه…….

 8. با سلام

  چگونه می‌توان دید که دفاع از حقوق مردم در سدد تضییع قرار گرفته و اینگونه سکوت کرد به آمار های منتشر شده توجه نکنید لذا خودمان کلاه خود را قاضی کنیم آیا بازار کار برای سالانه چندین هزار وکیل وجود خواهد داشت؟قطعا خیر
  تنها نتیجه این طرح تبدیل دانشجویان بیکار به وکیل بیکار است و درواقع پایین آوردن شان وکالت ولاغیر

  1. ظاهرا شما خودتان وکیل هستید و نگران . ولی بدانید و آگاه باشید چنانچه حرفه وکالت تخصصی شود ( وکیل کیفری و تجاری و … ) ما حتی اگر همه فارغ التحصیلان حقوق هم جذب شوند وکیل کم داریم . شما نگاهی به برخی از کشورها کنید . سرانه وکیل آنها چند برابر ایران است نسبت به هر پرونده . پس نگران چی هستید . نگران صنف خود هستید یا در امد های …

 9. من واقعا نمیدونم چرا همه کانون وکلا رو مسئول بیکاری،بی پولی و بدبختی های خودشون می بینند؟!!! چرا همه از کانون وکلا انتظار فراهم کردن زمینه ی شغلی رو دارند؟!! چرا همه از حرفه ی وکالت مطالبه گری میکنند؟!!
  بابا با گند زدن به حرفه ی وکالت و تصویب این طرح تو که شاغل نمیشی و به آب و نون نمیرسی هیچ…حرفه ی وکالت رو،مردم رو، وکلایی که درس خوندن و سختی کشیدن رو هم بدبخت میکنی…
  برو یه جای دیگه و از کس دیگه ای مطالبه ی شغل کن!! اینقدر درکش سخته؟!!… میگن وکلای کانون به فکر منافع خودشون هستن!! اتفاقا خودت آدم منفعت طلبی هستی که چشم هاتو رو واقعیت ها بستی و به هر شکلی با وجود ناتوانیت میخوای این پروانه رو بگیری… هر چند غافلی که اولین نفری که ضرر میکنه خود تویی…

  1. واقعا درست گفتید ، واقعا تاسف داره که فقط گیر دادن به حرفه وکالت ، همسر من دو سال با سختی و مشقت درس خوند امسال قبول شد ، حالا چرا یه سری آدم باید بدون معلومات و به راحتی وارد این شغل بشن؟یعنی در اون مجلس باید تخته بشه با همچین نمایندگان بی خردی

 10. در خصوصا اولا باید بگویم. اساتید همان دانشجویی های که شما ادعای بی سوادی یا کم سوادیشان هستید خود شما ها بودید، برای اینکه در کارت ویزیت وکالتتان عنوان مدرس دانشگاه درج شواد با وجود اینکه هیچ علاقه ای به معلمی و استادی نداشتید، به عنوان استاد به این دانشگاه ها سرازیر شدید،و حال هم با وقاهت تمام ادعای حفظ حقوق مردم را یدک میکشید، چطور آن موقع به کیفیت پایین آموزشی اعتراض نکردید،!
  اگر یک بررسی موضوعی از تعداد متخلفین کارچاق کن به عمل بیاوریم با دیدن اسامی متوجه خواهیم شد همین بهرظاهر اساتیدی هستن که حالا ادعا میکنن با مصوبه شدید بازار کارشان کساد میشود.
  متاسفانه همیشه انحصار طلبان در مقابل حقوق حقه عامه قد علم کرده و دایه بهتر از مادر میشوند،
  امیدوارم با مصوبه جدید شاهد قدهای خمیده تان خواهیم بود و علی رغم پندار شما،شاهد سر بلندی فارغ التحصیلان حقوقی باشیم که در بند انحصار طلبی شما اساتید استاد نما و کانون وکلا قرار گرفته اند.

 11. بنظر خلط مبحثی اتفاق افتاده است پزشکی با روح و جسم انسان طرف است مهندسی با ساختما که جان انسان‌ها در گرو آن است حقوق از حق انسانها دفاع می‌کند کدام برتر است ثانیا هر چیزی یا خدمتی به پول ارزش‌گذاری و مبادله شود کار است در مقابل پول اینهمه د جبهه گیری بنظر فقط حفظ منافع است اگر این خدمت بدون ارزش مادی انجام می‌گرفت کسی دفاع می‌کرد انحصار به هردلیلی موجب تضیع حقوق فقیران و بیپولها شده است انحصار کیان عدالت قضا را زیر سوال برده است می‌گویند وکیل معاضدت داریم از آن طرف بوجه آن را مطالبه می‌کنند الان بیشترین پولدارها پزشکان داروخانداران دفترخانه داران وکلا روسای بازنشسته بانک‌ها صادراتچیهای رانتی کارخانداران رانتی و تعدادی خارج نشینان متخصص که به ایران برگشته‌اند بقیه قشر متوسط وپایین از آن آهی در بساط ندارند باید قفل ناعدالتی شکسته شود هیچی هم نمی‌شود بلکه بلکه تعدادی با نان این مردم در غرب علیه این کشور ناسزا گویان کم میشود

 12. یکی از بهترین ومهمترین کارهایی که می‌توان انجام داد که این انحصارهای بی خود وخود ساخته باعث بیکاری بسیاری از جوانان شده امیدوارم در همه زمینه ها این رفع انحصار به وجود بیاد از جمله نظام مهندسی ونظام پزشکی

  1. نه تو رو خدا…این یه مورد رو دیگه بی خیال بشید… فکر کن انحصار پزشکی هم شکسته بشه…بعد همه دکتر بشن…هر کی تیغ جراحی دست بگیره بره اتاق عمل و جنازه تحویل بده و هر کی مهرشو برداره داروی اشتباه تجویز کنه…هر چند که همین الان هم به لطف پذیرش شبانه و شهریه پرداز و آزاد همین اتفاق ها داره میفته

 13. اساتید محترم که البته احترامشان تکلیف است خود از صاحبان منفعت در حوزه وکالت هستند۔ دفاتر وکالت تک تک عزیزان را ببینید۔ هر کدام تعداد زیادی کارآموز و پرونده دارند حقوق چند ده میلیونی هیات علمی را نیز دریافت می کنند۔ عجب است که حاضر نیستند یکی را ترک کنند و آنگاه داد از عدالت اقتصادی می زنند۔ آقایان زحمت مطالعه و تغییر شیده تدریس را به خود نمی دهند و عین مکاتب قدیم سخن می رانند و از افاصات خودشان آزمون می گیرند و بعد موسسه هایی که بعضا خودشان مالکیت دارند چنان تدریسی و آزمونی را مشق می کنند و برای هر کدام از اینها باید میلیون ها هزینه کرد۔
  کاش روزی رضاخانی پیدا شود بساط دکانشان براندازد و پرده ها بدرد که همین ها رسوایی ها دارند۔

 14. رحمتکم الله علیک ایها الاصدقاء
  پس از فردا هرکی تو دانشگاه آزاد و پیام نور حقوق خونده وکیل خواهد شد 😔
  مجلس دارد برای شأن وکالت چوب دار درست می‌کند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا