نمایش و تحلیل حقوقی و جامعه شناختی فیلم سینمایی “دربند” لغو شد

نمایش و تحلیل حقوقی و جامعه شناختی فیلم سینمایی "دربند" لغو شد

در جریان لغو این برنامه، دبیر جامعۀ وکلای پیشرو مورد حملۀ یکی از کارکنان فرهنگسرای اندیشه قرار گرفت

منبع: وبلاگ وکلای ملت ۴

قرار بود عصر امروز دوشنبه ۱۶ دیماه جامعه وکلای پیشرو با همکاری فرهنگسرای اندیشه نمایش و تحلیل حقوقی  فیلم سینمایی "دربند"  را برگزار کند. بنابه خبر مندرج در خبرگزاری ایسنا  این نشست لغو گردید .گزارش خبرنگار ایسنا را در ادامه ملاحظه فرمایید:

نمایش و نشست فیلم "دربند" پرویز شهبازی در فرهنگسرای اندیشه لغو شد. ابتدا رییس فرهنگسرا اعلام کرد که به دلیل کلاس‌های اخلاق حجت‌الاسلام شهاب مرادی این برنامه لغو شده است اما مرادی که برای برگزاری کلاس‌هایش به این فرهنگسرا آمده بود، مقصر این ماجرا و بی‌برنامگی را رییس فرهنگسرا دانست.

به گزارش خبرنگار بخش سینمایی ایسنا، در حالیکه طبق اطلاع‌رسانی قبلی قرار بود، نشست حقوقی و نقد و بررسی فیلم "دربند" در فرهنگسرای اندیشه عصر امروز ۱۶ دی ماه برگزار شود و پرویز شهبازی کارگردان ، امیر سمواتی تهیه‌کننده ، جواد طوسی و نیز تعدادی از وکلای کانون وکلاء حضور داشتند، این برنامه لغو شد.

میثم شفیعی – وکیل پایه یک دادگستری و دبیر جامعه وکلای پیشرو – که در حاشیه‌ی این برنامه حاضر بود به خبرنگار ایسنا گفت: طبق اطلاع‌رسانی قبلی قرار بود، نشست حقوقی فیلم "دربند" را برگزار کنیم و هماهنگی‌های لازم انجام شده بود، اما دقایقی پیش از برنامه از طرف رییس فرهنگسرای اندیشه پیغامی آمد که این برنامه کنسل شده است و گفتند پیام از بالاست و آقای شهاب مرادی (رییس سازمان فرهنگی هنری شهرداری) اعلام کردند چون ایشان برای زوج‌های جوان کلاس آموزشی دارند، بنابراین برنامۀ شما کنسل است.

وی ادامه داد: رییس فرهنگسرای اندیشه حاضر نشد ما برای مذاکره و گفت‌وگو به اتاقش برویم و بحث و گفت‌وگوهای مختلفی پیش آمد. در همین بحث‌ها و گفت‌وگوها بودیم که یکی از کارکنان آنجا به من حمله کرد و متاسفانه درگیری فیزیکی اتفاق افتاد و حتی پلیس ۱۱۰ هم آمد و صورت جلسه‌ای جمع شد.

شفیعی همچنین از اینگونه رفتاری که با اصحاب فرهنگ و هنر می‌شود، ابراز تاسف کرد.

جواد طوسی منتقد حاضر به خبرنگار ایسنا گفت: علی‌رغم هماهنگی‌هایی که از طریق کانون وکلا انجام شده بود و پوسترهای فیلم در سراسر فرهنگسرا نصب و نیز اطلاع‌رسانی کافی انجام شده بود، نمایش فیلم در دقیقه نود لغو شد.

او با بیان اینکه این اقدام سوال‌برانگیز است که چرا فرهنگسرایی که اولین وظیفه‌اش گسترش فرهنگ است کاملا برخلاف خط مشی و اهداف خود عمل می‌کند، اظهار کرد: این اقدام باید بررسی و آسیب‌شناسی شود، چراکه قرار بود فیلمی که در جشنواره فیلم فجر مورد تقدیر قرار گرفته، از نظر حقوقی و جامعه‌شناسی بررسی شود و به ارتباطات میان این فیلم با جامعه پرداخته شود، اما مشخص نیست لغو نمایش و نشست این فیلم به ضعف مدیریتی برمی‌گردد یا مسائل دیگری وجود دارد.

طوسی همچنین گفت: قرار بود این فیلم با توجه به نسبتی که با مقوله جامعه‌شناسی و مسائل حقوقی دارد، مورد بررسی قرار گیرد تا از این طریق ارتباطی بین مقوله فرهنگ و هنر و جامعه‌شناسی و حقوق ایجاد شود. طبیعی است که به دلیل اینکه کانون وکلا مکان مناسبی برای نمایش چنین فیلمی نداشت، هماهنگی لازم با فرهنگسرای اندیشه انجام شده بود که در نهایت آن هم به سرانجام نرسید.

به گزارش ایسنا، احمد پنجه‌پور یکی دیگر از حاضران کانون وکلای دادگستری نیز در روایت این ماجرا به ایسنا گفت: پیش از این یعنی حدود یک ماه قبل قرار بود این فیلم نمایش داده شود و سپس نشست نقد و بررسی آن برگزار شود اما این امکان فراهم نشد و از آنجا که خبررسانی زیادی هم صورت نگرفته بود، با لغو آن مخالفت نکردیم.

او ادامه داد: اما بعد از هماهنگی‌های لازم قرار شد این کار در زمستان بار دیگر انجام شود که امروز شاهد بودیم با وجود خبررسانی گسترده‌ای که صورت گرفته و حتی در سایت فرهنگسرا هم در این باره مطالبی منتشر شده بود، نمایش فیلم و نشست آن برگزار نشد.

پنجه‌پور با اشاره به دلایلی که باعث لغو این نشست شده است، توضیح داد: گفتند که آقای شهاب مرادی برنامه‌ای دارد که باید حتما در آمفی‌تئاتر فرهنگسرا برگزار شود، اما شهاب مرادی که برای برگزاری برنامه‌اش به فرهنگسرا آمده بود، مسوول همه بی‌نظمی‌های پیش آمده را رییس فرهنگسرا دانست و گفت که به او اطلاع داده نشده بود.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا