نشست کارشناسی «بررسی لایحه جامع وکالت» برگزار شد

با حضور جمعی از نخبگان دانشگاهی و نمایندگان کانون های وکلا و قوه قضاییه و دولت؛

«لایحه جامع وکالت» بررسی شد

شرکت کنندگان بر اصل استقلال کانون های وکلای دادگستری تأکید کردند

پایگاه خبری اختبار- نشست کارشناسی «لایحه جامع وکالت؛ ضرورت ها و چالش ها» به میزبانی اتحادیه سراسری کانون های وکلای دادگستری ایران با حضور مدیران کانون های وکلای کشور و نمایندگان مجلس، هیات رئیسه اسکودا و هیات مدیره کانون وکلای مرکز، نماینده قوه قضائیه، نماینده دولت و اساتید بزرگ حقوق در مرکز همایش های رایزن برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری اختبار به نقل از روابط عمومی اتحادیه سراسری کانون های وکلای دادگستری ایران، در آغاز این نشست دکتر رضا یزدی از سوی اسکودا با خوش آمدگویی به شرکت کنندگان، عضویت کانون وکلای مرکز و اسکودا و تعدادی از کانون های ایران در اتحادیه بین المللی وکلا را یادآور شد و افزود: بیش از ۲۰۰ کانون ملی و هزاران وکیل و حقوقدان عضو این انجمن جهانی هستند و استقلال و کارآمدی کانون ها و نهاد حق دفاع را پاس می دارند.

درادامه این نشست، بهمن کشاورز رئیس اتحادیه سراسری کانون های وکلای دادگستری ایران با بیان خرسندی خویش از برگزاری این نشست از همه شرکت کنندگان درخواست کرد که با بیان دیدگاه های کارشناسی خویش در تدوین و اصلاح مقررات وکالت نقش آفرین باشد.

همچنین دکتر امیر حسین آبادی رئیس کانون وکلای مرکز با اشاره به متن لایحه وکالت ارائه شده در سال های اخیر، از قانون لایحه استقلال کانون وکلا دفاع کرد و گفت: همواره تأکید کرده ایم که باید قانون و لایحه هایی که نوشته می شود چنان باشد که اعتبار قانونگذاری را مخدوش نسازد و حق دفاع را تأمین و تضمین کند و استقلال وکلا را به عنوان ضرورت امنیت و ثبات حرفه وکالت دادگستری استوار سازد.

دکتر محمدعلی رضایی نایب رئیس اسکودا نیز با بر شمردن اقدامات موازی دربرابر کانون های وکلا موارد متعددی از آنچه نقض و خدشه به استقلال کانونهای وکلاست بیان نمود و خواهان جلوگیری از تدوین قوانین ناقض استقلال وکلا شد.

 رضایی نماینده مرکز پژوهش های مجلس، درباره رویکرد مرکزپژوهش های مجلس گفت: ما اصل استقلال کانون های وکلا، نظام مندی ساختار کانون ها، دادگاه عالی نظارت بر هیئت های مدیره با عضویت قضات دادگستری، صندوق خاص تامین مالی و موضوع اخلاق حرفه ای را از مهم ترین اصول خویش قرار داده ایم. وی بیان جزئیات گزارش را موکول به زمان بیشتری دانست.

دکتر سید محمود کاشانی گفت: فراتر از هر سخنی باید هر قانونگذاری از جمله درباره وکالت با قانون اساسی سازگار باشد که لوایح ارائه شده چنین نیستند. این استاد دانشگاه ضرورت بهره مندی از تخصص و تجربه وکلا و کانون ها را یادآور شد و ابراز امیدواری کرد که کانون ها درقانونگذاری در حاشینه نباشند و در متن قرار گیرند. دکتر کاشانی به نیازهای امروز کانون ها ی وکلا لزوم روزآمد شدن لایحه استقلال اشاره کرد و افزود: لایحه ارائه شده به مجلس فاقد کمترین نوآوری و دارای کاستی های بسیار است. از جمله درباره تعریف وکیل ، نظارت نادرست بر انتخابات وکلا و ناسازگازی با قانون اساسی باید حذف شود.

این استاد دانشگاه ماهیت غیردولتی و غیرخصوصی کانون ها را در راستای منافع عمومی بیان کرد و گفت: نویسندگان لایحه با ساختار کنونی کانون ها آشنایی نداشته اند و حتی مانند شرکت های تجاری، مصوبات هیئت مدیره را به عنوان پیشنهاد نیازمند تایید هیئت عمومی بیان کرده اند.

در پایان این بخش از همایش اسلامیان رئیس کانون وکلای اصفهان با جمع بندی سخنان سخنرانان، وجه مشترک همه دیدگاه های بیان شده را اصل استقلال کانون های وکلا و وکلای مدافع توصیف و برای نوشتن قانونی کارآمد و دربردارنده استقلال کانون و حرفه وکالت، هم اندیشی همه را چاره ساز دانست.

بهمن کشاورز رئیس اتحادیه سراسری کانون های وکلای دادگستری ایران گفت: رایزنی با نمایندگان مجلس برای بررسی و واکاوی بیشتر و تخصصی لایحه وکالت را همچنان در دستور خواهیم داشت و امیدواریم همه کانون ها و نمایندگان مجلس در این باره کوشش ها و بررسی های خویش را ادامه دهند.

کشاورز همراهی همه حقوقدان های شرکت کننده در این همایش را ستود و از سوی هیئت رئیسه اتحادیه، از تمامی همکاران همراه و  کارکنان اسکودا برای همکاری در برگزاری این نشست قدردانی کرد.

همچنین رئیس اسکودا از دعوت هیات مدیره کانون وکلای البرز برای حضور نمایندگان مجلس در بیست هفتمین همایش اتحادیه سراسری کانونهای وکلای دادگستری ایران در کرج در روزهای ١٩ و٢٠ آبان ماه خبر داد.

دکتر محمدجواد فتحی عضو کمیسیون قضایی مجلس و استاد دانشگاه تهران، با فراخواندن همه وکلا و نمایندگان مجلس برای تدوین بهترین مقررات، پیشنهاد خویش درباره تشکیل کارگروهی از وکلا برای تدوین قانون مربوط به وکالت را بیان کرد و افزود: یک نشریه تخصصی برای بیان دیدگاه ها و نظریه پردازی درباره امور مربوط به وکالت لازم است و باید کانون از توان علمی اعضای خویش برای تخصصی تر شدن کاوش ها در این باره بهره ببرد.

دکتر ذبیح الله خدائیان معاون قوه قضائیه به حقوق پیش بینی شده در اسناد بین المللی درباره حقوق سیاسی، مدنی واجتماعی تصریح کرد و با تأکید بر الزامات یادشده، نوآوری های قانونگذاری مربوط به حق دفاع و وکالت بویژه در قانون آئین دادرسی کیفری، تبصره ماده ۴۸ قانون یادشده درباره محدود شدن کیفیت انتخاب وکیل را کم اهمیت خواند و توجه مخاطبان را به ویژگی های مثبت و متعدد قانونگذاری درباره وکالت و رویه قضایی جلب کرد.

دکتر خدائیان فراهم آوردن لوازم استقلال قاضی را یادآور شد و وکیل و قاضی را همیار هم توصیف کرد. معاون قوه قضائیه با اعلام موافقت با اجباری شدن وکیل در تمام دعاوی، اجرای آن را نیازمند اصلاح قانون و تأمین بودجه دانست.

در ادامه نشست کارشناسی لایحه جامع وکالت، دکتر محمود صادقی نماینده مجلس و استاد دانشگاه با یادآوری بررسی احکام برنامه ششم توسعه، موقت بودن احکام برنامه را یادآور شد و گفت: استقلال وکالت و استقلال قضاوت هر دو بسیار مهم است و ما در مجلس در این باره دیدگاه بنیادین خویش را بر پایه پاسداشت استقلال کانون اعمال می کنیم.

دکتر هما داودی نایب رئیس اتحادیه سراسری کانون های وکلای دادگستری ایران سخنان خویش را درباره توسعه متوازن نهاد وکالت به آگاهی رساند. دکتر داودی با بیان خدمات و کارکردهای کانون های وکلا، مهم ترین ایرادات لایحه وکالت مطروحه در مجلس را فقدان مفاد مورد نیاز برای تضمین استقلال کانون ها، آینده پژوهی درباره نهاد وکالت، ساختار نهاد وکالت و جرم انگاری حق الوکاله برشمرد و خواستار فراهم شدن و بررسی کافی برای تحقق توسعه متوازن نهاد وکالت شد.

دکتر داودی با اشاره به زمان باقی مانده از دوره ۲۰ ساله سند چشم انداز کلان کشور ، آثار استقلال کانون های وکلا را در زمینه اعتبار آرای قضایی و دادگستر نزد بیگانگان، تضمین سرمایه پذیری، جایگاه ایرانیان در داوری های بین المللی و همچنین امکان عضویت در سازمان های جهانی مانند WTO  برای کشور و توسعه همه جانبه آن سرنوشت ساز دانست.

در ادامه، دکتر علی اسلامی پناه استاد دانشگاه تهران و نماینده پیشین مجلس درباره پیشینه وکالت آن در فقه سخنانی بیان کرد و گفت: آنچه در فقه موجود است رابطه خصوصی وکیل و موکل و عدم دخالت پذیری در آن است. وی با بیان کاستی های همه لوایح و طرح های مطروحه درباره وکالت، نوشتن هر قانونی برای وکالت را نیازمند کوشش و همکاری وکلا و ابتکار عمل آن ها برای تدوین بهترین متن قانونی درباره نهاد وکالت دانست.

دکتر نجات الله جورابراهیمیان استاد دانشگاه و عضو حقوقدانان شورای نگهبان نیز با اشاره به سخنرانی با موضوع توسعه متوازن کانون های وکلا از سوی دکتر هما داودی گفت: شایسته می دانم موضوع مهم استقلال و کانون های وکلا را که اصل و بایسته است با همه حقوقدانان در مجلس و قوه قضائیه در میان بگذارید و دیدگاه های خویش را از زبان آن ها هم بیان کنید. دکتر ابراهیمیان با تشریح روش های گوناگون بررسی موضوعات  گوناگون از جمله درباره لایحه وکالت، آمادگی خود را برای تدوین مقررات وکالت و اصلاح آن و کمک به وکلا و کانون ها با مشارکت در بررسی لایحه و طرح پیشنهادی وکالت اعلام کرد.

در پایان این نشست نیز جت الاسلام نوروزی عضو کمیسیون قضایی مجلس با تأکید بر استقلال حرفه وکالت، مفاد قانون وکالت مصوب ۱۳۱۵ را قابل دفاع دانست و گفت: با حفظ استقلال کانون به یکپارچگی نهاد وکالت و نظارت کلی بر کار وکالت باور دارم. نوروزی به قانون نظارت بر کار نمایندگان توسط مجلس اشاره کرد و خواستار افزایش کانون های وکلا در تمام استان ها شد. این عضو کمیسیون قضایی مجلس با نقد این دیدگاه که وکیل فقط مکلف به دفاع از موکل است، وظیقه قاضی را احقاق حق و نه فقط فیصله دادن به دعوا خواند. نوروزی از کانون های وکلا و مرکز پژوهش های مجلس خواست برای تدوین همه لوایح از جمله وکالت و حقوق تجارت به کمیسیون قضایی یاری رسانند.

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

‫۷ دیدگاه ها

 1. با سلام . همانگونه که قبلا هم اظهار نظر نمودم این لایحه ظرافتهای زیادی دارد و اگر بدون بررسی دقیق و همه جانبه تصویب شود حقوق خیلی از اشخاص تضییع می گردد . از جمله حقوق کسانی که تضییع می شود حقوق همکاران حقوقدان نیروهای مسلح است که بر خلاف قانون سابق (اجازه وکالت به افسران قضایی لیسانسیه حقوق ) که کار حقوقی نموده اند اینک این عزیزان که سالها خون دل خوردند و استخوان در کار خورد نموده اند مانند افراد تازه مدرک گرفته باید پشت کنکور بمانند و آزمون بدهند ؟؟؟؟ که این ظلم بسیار بزرگی برای این عزیزان است که به هیچ وجه قابل قبول نمی باشد . بنابراین نماینگان محترم مجلس شورای اسلامی و وکلای صاحب نظر باید با دقت و ظرافت بسیار زیاد و مو شکافانه و حتی اگر لازم است چند سال بررسی طول بکشد به این لایحه توجه کنند و با دقت مورد رسیدگی قرار گیرد . باتشکر از همه عزیزان .

 2. سلام؛اگرمثل کشورهای دیگرازوکیل حمایت مالی وتأمین امنیت بشودودادگاه هاهم کمک بکنند؛آنگاه استقلال وکیل معتبرمیشود

 3. سلام؛علاوه براستقلال کامل وکلااستقلال قاضی هم نقش بسیارمهمی درتحقق عدالت دارد؛به گونه ای که استقلال هردودرعمل لازم وملزوم یکدیگرند؛برای اجباری شدن وکیل دردعاوی چه اشکالی دارداگرهمه فارغ التحصیلان حقوق پروانه وکالت داشته باشند؛تاهم بیکارنمانند وهم بازده کاروکلابالاتر رود؛

  1. با سلام

    

    

   گاها وکلایی که پروانه دارند  …

    

   حتی با اینکه دوره سخت کارآموزی را گذرانده باشند

    

   چه رسد که روازه را باز گذاشت

 4. سلام اگه آقای روسو از لحاظ فیزیکی حضور داشت بنابر اصل تفکیک قوا قیاس می کرد و اون رو به استقلال کامل وکالت ربط می داد.

 5. با سلام 

   کانون وکلا باید ترتیبی دهد که در کل استان های کشور  کانون وکلا داشته باشد چرا که استقلال  وکیل به معنای واقعی کلمه حکم میکند چنین باشد در ضمن در جهت بومی گزینی نیاز به کانون مستقل در هر یک از استان ها و تفکیک سهم های مختلف اعطای پروانه وکالت دادگستری  باید قاعده و اصول کلی خود را بدست آورد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا