منبعی مفید برای آمادگی در دو درس حقوق مدنی و حقوق تجارت

دو مجموعه تست با پاسخ تشریحی

برای داوطلبان آزمون‌های حقوقی

تست دکتر قربانی

در قسمت سوم از معرفی کتاب به سراغ دو کتاب مجموعه تست با پاسخ‌های تشریحی می‌رویم که جهت آمادگی داوطلبین آزمون‌های حقوقی چه آزمون‌های مشاغل حقوق و چه آزمون‌های تحصیلات تکمیلی، بسیار مفید و مناسب است. کتاب مجموعه پرسش‌های چهارگزینه‌ای حقوق مدنی و حقوق تجارت تألیف دکتر مجید قربانی لاچوانی که توسط انتشارات چتردانش به چاپ رسیده است از بهترین منابع آمادگی داوطلبین آزمون‌های حقوقی است.

در مورد کتاب مجموعه پرسش‌های چهارگزینه‌ای حقوق مدنی باید گفت: نظر به شیوه برگزاری آزمون‌های حقوقی، استفاده از مجموعه کتاب‌های پرسش‌های چهارگزینه ای، بدون تردید نقش تعیین کننده‌ای در موفقیت و قبولی ایفاء می‌نماید؛ چرا که تست زدن نه تنها به یادگیری بهتر و مؤثرتر مطالب کمک می‌کند، بلکه داوطلب می‌تواند توسط آن ضمن محک زدن آموخته خود و کسب مهارت‌های لازم در این زمینه، نقاط ضعف و قوتش را نیز شناسایی نماید.

درس حقوق مدنی از جایگاه ویژه‌ای در آزمون‌های حقوقی برخوردار می‌باشد. از این رو، انتخاب کتاب تست جامع و کامل در این زمینه از دغدغه‌های اصلی داوطلبان بوده است.

تست مدنی دکتر قربانی

کتاب مجموعه پرسش‌های چهارگزینه‌ای حقوق مدنی، اثر بی بدیل دکتر مجید قربانی لاچوانی، در حال حاضر کامل‌ترین و جامع‌ترین کتاب تست در درس حقوق مدنی است. در این کتاب تمامی سؤالات پرسش‌های چهارگزینه‌ای سنوات قبل آزمون‌های حقوقی اعم از آزمون وکالت، قضاوت، سردفتری، مشاوران حقوقی، کارشناسی ارشد و دکتری با آخرین بروز رسانی آورده شده است. پاسخ سؤالات پس از هر پرسش با دقت نظر تمام و به طور مشروح و تفصیلی بیان شده؛ به طوری که داوطلب با مطالعه توضیحات پاسخنامه نه تنها با دلایل درستی گزینه مورد نظر آشنا می‌شود، بلکه دلیل نادرست بودن سایر گزینه‌ها هم برای او تشریح شده اند. همچنین نحوه پاسخ گویی به سؤالات به نحوی است که، خواننده به تمام نکات و فروضات آن مسئله نیز اشراف و احاطه کامل پیدا می‌نماید.

از ویژگی‌های این کتاب می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

– بهترین مجموعه تستی درس حقوق مدنی سال‌های پیشین تمام آزمون‌های حقوقی؛

– بیان پاسخ سؤالات بلافاصله پس از هر پرسش به صورت تشریحی؛

– ارائه توضیحات بسیار کامل و جامع در پاسخنامه؛

– در انتخاب پاسخ‌های صحیح به مبنای استدلالی و علمی موضوع توجه کامل شده و صرفاً به ارائه پاسخ‌های تکراری و کلیشه‌ای اکتفا نشده است؛

– چینش سؤالات بر اساس ابواب قانون مدنی؛

– قابل استفاده برای داوطلبان جهت شرکت در آزمون‌های حقوقی در تمام مقاطع.

تست تجارت دکتر قربانی

مجموعه پرسش‌های چهارگزینه‌ای حقوق تجارت نیز مجموعه‌ای کامل و جامع در درس حقوق تجارت، سؤالات پرسش‌های چهارگزینه‌ای سنوات قبل آزمون‌های حقوقی اعم از آزمون وکالت، قضاوت، کارشناسی ارشد و دکتری با آخرین بروز رسانی آورده شده است. پاسخ اکثر سؤالات پس از هر پرسش به طور مشروح بیان شده است.

از ویژگی‌های این کتاب می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

– بهترین مجموعه تستی درس حقوق تجارت سال‌های پیشین آزمون‌های حقوقی؛

– بیان پاسخ سؤالات بلافاصله پس از هر پرسش به صورت تشریحی؛

– ارائه توضیحات کامل در پاسخنامه به تناسب موضوعات؛

– در انتخاب پاسخ‌های صحیح به مبنای استدلالی و علمی موضوع توجه کامل شده و صرفاً به ارائه پاسخ‌های تکراری و کلیشه‌ای اکتفا نشده است؛

– چینش سؤالات بر اساس ابواب قانون تجارت.

مطالب این دو کتاب، جامع و کامل است ودر صورت کمبود زمان تا آزمون‌ها و یا تسلط نسبی داوطلب بر مباحث این دو درس، همین دو کتاب برای جهت مطالعه و آمادگی داوطلب برای شرکت در آزمون‌های حقوقی کافی است. داوطلب تنها باید تلاش کند به تمامی مطالب عنوان شده و پاسخ‌های تشریحی تسلط یابد و در صورتی که در موضوعی خاص احساس ضعف علمی می‌کند در آن مورد خاص در حد نیاز به منابع اصلی و مرجع مراجعه کند.

پاسخ‌های تشریحی به قدری دقیق و روان و مستند به قوانین و مقررات مرتبط بیان شده است که نیاز داوطلبین را به طور کامل پوشش می‌دهد. همچنین این ویژگی که پاسخ پرسش بلافاصله پس از پرسش آورده شده است دارای محاسن فراوانی است که به طور کلی می‌توان گفت این ویژگی‌ها کتاب را به منبعی کامل و جامع مناسب جهت مطالعه تبدیل می‌کند و صرفاً داوطلب را در ضیافت محک و رقابت رها نمی کند.

جهت سفارش کتاب دکتر مدنی را کلیک کنید

همچنین در نظر داشته باشید که برای تهیه این کتاب می‌توانید به سایت "هوالوکیل" از بزرگترین فروشگاه‌های اینترنتی کتاب (به شکل تخصصی فقط کتاب‌های حقوقی) مراجعه و خرید خود را درب منزل تحویل بگیرید.

ارسال سریع به سراسر کشور

۱ روزه در تهران (پیک موتوری)

۳ روزه به سراسر کشور (پست پیشتاز)

https://www.hovalvakil.com

تلفن تماس: ۰۲۱۹۵۱۱۱۸۰۰

نویسنده:مصطفی مصلح تهرانی

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

‫۱۶ دیدگاه ها

 1. با وجود تمام سختی که ازمون وکالت در این چند سال داشته است ولی اگر به تمامی سوالات به جز درس اصول نگاهی اجمالی انداخته شود باز هم تاثیر نص صریح قانون حال چه قوانین عام و چه خاص انکار نشدنی است …… و اگر داوطلبین محترم توجه وافری به قانون خوانی داشته باشند مطمئنا در کنار تست های موسسات مختلف که هر کدام را به راحتی می توان تهیه کرد هرچند از سالهای گذشته باشد کمک شایانی به قبولی دوستان می نماید .

  به امید موفقیت

 2. ضمناً، در خصوص کتاب تست حقوق مدنی، استانداردترین کتاب تست، کتاب تست آقای دکتر محمد حسین شهبازی است چون جواب های تشریحی این کتاب تست کاملا منطبق بر قانون مدنی در نظم حقوقی کنونی استاد فقید جناب آقای دکتر امیرناصر کاتوزیان است و به بیان دیگر خواندن این کتاب به نوعی مساوی است با یک دور دوره مختصر حقوق مدنی. پاسخ های این کتاب تست، تشریحی و کاملاً استاندارد می باشد. بنده به واسطه این کتاب و سایر منابع درصد ۱۰۰ را کسب کردم. حتی با این کتاب شما به طور ضمنی شیوه تست زدن رو هم یاد می گیرید. اکثر قریب به اتفاق کتاب تست های تألیفی غیراستاندارد می باشند. همچنین، این رو باید اضافه کنم که آقای دکتر محمد حسین شهبازی بیان می کردند که برای آمادگی در درس حقوق مدنی در آزمون وکالت و کارشناسی ارشد، دانشجو باید مثلا باید از آغاز جزوه ایشون تا مبحث وقت مطالعه کنند بعد مواد قانونی همان مبحث را در کتاب قانون مدنی در نظم حقوقی کنونی استاد فقید جناب آقای دکتر امیرناصر کاتوزیان به همراه زیرنویس های آن مرور کنند و بعد از اون تا همان مبحث وقف در کتاب تست، تست حل کنند. البته ناگفته نماند که اینجانب علاوه بر این مطالب از کتب اصلی استاد کاتوزیان و کتاب مختصر حقوق خانواده و اشخاص و اموال و اشخاص و محجورین دکتر سید حسین صفایی هم استفاده کردم. البته در حال حاضر باید کتاب مسئولیت مدنی از دکتر رحیمی و دکتر صفایی از انتشارات سمت رو هم به این مجموعه اضافه کرد. در ضمن به تازگی کتاب وصیت، ارث و اخذ به شفعه دکتر صفایی و آقای دکتر هادی شعبانی کندسری از انتشارات شرکت سهامی انتشار، منتشر شده است. با آرزوی موفقیت برای تمامی داوطلبان آزمون های حقوقی.

 3. تو کتاب‌های حقوق تجارت اسناد تجارتی من خودم روان‌تر از کتاب اسناد تجارتی دکتر کورش کاویانی ندیدم. من خودم شاگرد ایشون بودم اما یادمه آقای دکتر محمد حسین شهبازی زمانی که تو دادآفرین بود تو مشاوره ای که به دوستم داد این کتاب رو به ایشون معرفی کرد. حتی همین دو سال پیش تو آزمون دکتری حقوق خصوصی، درس حقوق تجارت از جزوه حقوق تجارت تطبیقی استادم سوال اومد.

 4. دوست گرامی مثلا اون دوتا تستی که از قوانین خاص اومد تو قوطی هیچ عطاری نبود جز کتاب مقدمه حقوق تجارت آقای دکتر کورش کاویانی از نشر میزان. ضمن اینکه ایشون حرف اول رو تو مبحث اسناد تجارتی می‌زنند تو کل ایران. و تمام کتاب تست ها رو من مطالعه کردم و جواب اون سه تا سوال اصلا تو هیچ کتاب تستی نبود و فقط تو این کتاب مقدمه حقوق تجارت بود. تمام کتاب تستها اکثرا سنتی و همون شرح کتاب‌های آقای دکتر اسکینی هستند که هیچ قانون جدیدی رو داخلش توضیح نداده و بهش اضافه نشده. همه رشته ای عزیز کسی که برا آزمون وکالت میخونه باید از آخرین منابع استاندارد و به روز شده استفاده کنه و نه از کتاب‌های سال ١٣٧٨ دیگه دوران سنتی خوندن برا آزمون های حقوقی تموم شده و کتاب‌های تستی هم که فقط سنتی همون قانون تجارت و قانون های قدیمی رو شرح می دهند کارایی ندارند. بهتره شما برا یک بارم که شده برید یه نگاه به اون مجموعه چهار جلدی آقای دکتر کورش کاویانی از انتشارات میزان و کتاب حقوق شرکت های تجاری آقای دکتر محمد رضا پاسبان (عضو هیئت مدیره کانون وکلای مرکز) از انتشارات سمت بندازید. موفق و پیروز باشید.

  1. جناب امیر حسام با سلام. اسندعا دارم بهترین و مطمئن ترین و به روز ترین منابع برای آزمون وکالت رو بفرمایید منابعی که میشه نتیجه گرفت!

  2. کتاب تجارتی که فرمودید سال هاست تجدید چاپ نشده! همین نشون میده چه منبع خوبیه و شمام اصلا تبلیغ نمیکنین!!!

 5. ثانیاً، دوست عزیز هیچ یک از اساتید تراز اول و صاحب سبک (دکترین به قول شما) در حقوق تجارت، کتاب تست نمی نویسند که بخواهند در مورد کتاب های تست نظری بدهند یا در مورد سوالات آزمون وکالت صحبتی کنند! بنابراین، دکترین در این مورد وجود ندارد ضمناً، موضوع دکترین مربوط به مباحث موضوعات حقوقی و رویه قضایی است و نه مباحث پیرامون سؤالات آزمون وکالت!

  1. ببینید دوست عزیز.نمیگم حرفتون گمراهی هست چون واقعا نیست.شما با تجربیاتتون یا تحقیقاتی که کردین به این نتیجه رسیدین که این منابع کاملیه و به خاطر همین هم تاکید موکد روی این منابع دارین.اتفاقا دکتر صفایی که فرمودین کتابهای ایشون فوق العادست.ولی واقعیت اینه که اون دسته از عزیزانی که به دنبال منابع معتبر و تضمینی میگردن ، با نظرات اختلافی من و شما و امثال ماها، دچار یک بحران به اسم تعدد منابع میشن و قطعا انتخاب براشون سخته.همه‌ی این منابع در نهایت به یک مطلب میرسن و دانشجو باید ببینه کدوم منبع براش قابل فهم‌تره.خیلی ها با منبعی که من گفتم ، بهترین نتیجو گرفتن.و صد البته خیلی‌ها با منابعی که شما فرمودین

 6. بنابراین، با این شیوه منبع شناسی، هوش ذاتی داوطلب و نیز با استفاده از منابع به روز شده میتونید در آزمون های حقوقی از جمله آزمون کارآموزی وکالت موفق شوید وگرنه از کتاب تست به تنهایی کاری برنمیاد!

 7. به عنوان مثال برا درس حقوق تجارت اکثر داوطلبان رجوع می کنند به کتاب‌های آقای دکتر اسکینی که تقریبا از سال ١٣٧٨ به بعد به روز نشدند! یا در درس مسئولیت مدنی در مورد مباحث باب ضمان قانون مجازات اسلامی مصوب ١/٢/١٣٩٢ و قانون بیمه اجباری شخص ثالث ۱۳۹۵ مراجعه می کنند به کتاب استاد فقید جناب آقای دکتر امیرناصر کاتوزیان که این کتاب در این موارد بازنگری نشده و کتابی که در این زمینه به روز شده کتاب آقای دکتر حبیب الله رحیمی دانشیار دانشکده حقوق دانشگاه علامه طباطبایی و دکتر سید حسین صفایی از انتشارات سمت است. و در مورد حقوق تجارت کتاب های چهار جلدی مقدمه حقوق تجارت، شرکت های تجارتی، اسناد تجارتی و ورشکستگی از جناب آقای دکتر کورش کاویانی دانشیار دانشکده حقوق دانشگاه علامه طباطبایی از انتشارات میزان و کتاب حقوق شرکت های تجارتی دکتر محمدرضا پاسبان از انتشارات سمت می باشد. کما اینکه چند سوال در مورد قوانین خاص در آزمون وکالت ١٣٩٧ از کتاب مقدمه حقوق تجارت آقای دکتر کورش کاویانی آورده شده بود.

 8. دوست عزیز کتاب تست به هیچ عنوان برا شما معجزه نمی کند اگه به عرائض بنده دقت کنید متوجه میشید که یک ترتیب طولی در معرفی منابع وجود داره و در آخرین مرتبه اون ترتیب کتاب تست قرار داره. کتاب تست فقط به شما کمک میکنه که سوالات آزمون سال های قبل رو ببینید و روش تحلیل تست و جواب صحیح رو پیدا کنید ضمن اینکه هوش ذاتی داوطلب آزمون در تحلیل خیلی مهمه مواردی هست که شما جواب صحیح رو نمی دونید اما می تونید با تحلیل تست جواب صحیح رو بدست بیارید. بنابراین، دوست عزیز وقتی شما منابع اصلی که شامل کتب درسی و قوانین و مقررات خاص هستش رو مطالعه نکردید چه انتظاری از کتاب تست دارید!؟ انتظار دارید با توجه به این سطح جدید از طرح سوال، سوالات آزمون داخلش باشه!؟ یقیناً که نیست دوست گرامی اون چیزی که من راهنمایی و توصیه کردم به دوستان چارت اصلی خوندن برا آزمون های حقوقی هستش به علاوه اینکه هوش ذاتی داوطلب در تحلیل سوالات هم خیلی مهمه. چه بسا شما جواب صحیح سوأل رو نمی دونید ولی با تحلیل درست تست و خارج کردن جواب های غلط به جواب صحیح می رسید. بنابراین، شاید کتاب تست ۵ درصد از مسیر قبولی در آزمون رو تشکیل بده و ۹۵ درصد دیگه به مواردی که در بالا ذکر کردم تعلق دارد. یکی از اون موارد مهم شناسایی منابع اصلی برا آزمون است. موفق و پیروز باشید

 9. دوستان عزیز و هم رشته ای های گرامی به نظر بنده و با توجه به سوألات دو سال اخیر آزمون وکالت و آزمون های کارشناسی ارشد و دکتری طراحان سوال درس حقوق تجارت از منابع به روز و قوانین خاص و جدید سوال طرح می کنند. بنابراین، توصیه می کنم جهت مطالعه منابع درس حقوق تجارت اول لیستی از قوانین خاص و جدید تهیه کنید و در مرحله بعد کتاب های به روز و مفید مقدمه حقوق تجارت (حقوق تجارت یک)، حقوق شرکت های تجارتی، حقوق اسناد تجارتی و حقوق ورشکستگی دکتر کورش کاویانی (دانشیار دانشکده حقوق دانشگاه علامه طباطبایی) از انتشارات میزان و کتاب قانون تجارت در نظم حقوق دکتر دمرچیلی از انتشارات میثاق عدالت و آرای وحدت رویه دیوان عالی کشور رو در زمینه حقوق تجارت تهیه و مطالعه کنید. ضمناً، استانداردترین کتاب تست که میتونید از بالای صفحاتش به عنوان حاشیه نویسی ام استفاده کنید، کتاب تست ساده ساز حقوق تجارت آقای فرشید فرحناکیان از انتشارات میزان هست. متأسفانه بقیه کتاب تست ها بازاری و غیراستاندارد هستند. موفق و پیروز باشید.

  1. آقای امیر حسام عزیز.من ساده ساز فرحناکیان رو خوندم.و در جواب به حرفتون باید بگم که ساده ساز فوق العاده ساده و ابتدایی و روان توضیح داده ولی متاسفانه آزمون وکالت ساده و پیش پا افتاده نیست و در انتهای مطالعه این کتاب، یا بعد از آزمون ، دانشجو میفهمه که چه اشتباهی کرده.منبع باید کامل و غنی باشه.به نظر دکترین مطرح کشور، ساده ساز نه تنها استاندارد نیست بلکه اشتباه محضه
   من تجارت دو جلدی استاد رشیدی نسب پیشنهاد میکنم که هم کامله و هم قابل فهم

   1. با سلام و احترام

    نکته بسیار زیبایی که همکار گرامی امیر حسام خان گرامی به اون اشاره کرده اند این است که اساتید معتبر حقوق اصلا سراغ تالیف کتاب تست نمی روند و دوستانی که در ازمون دکترا شرکت کرده یا انشالله خواهند کرد می دانند که دانشگاه های معتبر اصلا کتب تستی را جزو رزومه شما به حساب نمی آورند …..

    و در مورد کتاب ساده ساز استاد فرحناکیان بنده گفته های شما رو قبول دارم و دلیل اشتباهات زیادی که هم کتاب آئین دادرسی مدنی ایشان و هم کتاب تجارت ایشان دارد.

    1. سلام و عرض ادب
     جناب زارعی در روزهای تعطیلات دسترسی من به اینترنت اندک بود و متاسفانه کامنت‌های سایت با تاخیر تایید شد.
     عذرخواهی می‌کنم اگر سوءتفاهمی به وجود آمد.

    2. سلام برای تجارت بین تست نیلوفر حسینی و قربانی کدوم رو توصیه میفرمایید؟و برای اموزش تجارت کتاب رشیدی نسب رو کفایت میکنه؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا