مصاحبه اختصاصی پایگاه خبری اختبار با آقای قاسم رحمانی رتبه اول آزمون وکالت ۹۴ کانون وکلای قم

مصاحبه اختصاصی پایگاه خبری اختبار با آقای قاسم رحمانی

رتبه اول آزمون وکالت ۹۴ کانون وکلای دادگستری قم

پایگاه خبری اختبار – در ادامه سلسله گفتگو با رتبه های برتر آزمون وکالت ۹۴ ، این بار موفق شدیم با آقای قاسم رحمانی رتبه نخست آزمون وکالت ۹۴ در کانون وکلای دادگستری قم گفتگو کنیم.

آقای قاسم رحمانی در این گفتگو به تاثیر ایمان و توکل در کنار پشتکار و تلاش و برنامه ریزی داوطلبان تاکید کرده اند و به برخی ریزه کاری های روش مطالعه و برنامه ریزی خودشان در مسیر آماده سازی برای آزمون وکالت اشاره کرده اند که مطالعه ان برا یداوطلبان آزمون های حقوقی مفید خواهد بود.

چکیده این گفتگو را در ادامه می خوانید :

من  قاسم رحمانی، فارغ التحصیل مقطع کارشناسی ارشد از دانشگاه مفید قم و مقطع کارشناسی از دانشگاه قم در رشته حقوق می‌باشم.

به لطف خدای مهربان، امسال برای اولین بار در آزمون وکالت شرکت کردم و حائز رتبه اول استان قم شدم.

باید بگویم به نظر من گرچه اثر تحصیل در دانشگاه‌های برتر و بهره‌مندی از وجود اساتید توانمند در موفقیت در آزمون‌های مختلف قابل انکار نیست اما حقیقتاً دانشگاه و استاد فقط سرنخ پیشرفت و ترقی هستند و عمده بار موفقیت مبتنی بر جهد و تلاش خود داوطلب است.

بنده در طول تحصیل همواره سعیم بر آن بود که مطالب را با علاقه خوانده و آنها را یاد بگیرم به ویژه در دروسی مانند حقوق مدنی و اصول فقه که در اکثر قریب به اتفاق آن ها نیز نمره‌های بالایی کسب نمود‌ه‌ام، اگرچه وجود مشکلات متعدد رسیدن به این مهم را به طور مستمر سخت و دشوار می‌نمود.

براساس تجربه‌ی شخصی باید بگویم موفقیت در آزمون وکالت و سایر آزمون‌های حقوقی پیش از هر چیز ابتدا محتاج توکل و تسلیم در برابر خدای مهربان و طلب عاجزانه از خالق بی‌همتا برای موفقیت و سپس نیازمند مطالعه‌ی عمیق از ماه‌ها قبل است و با مطالعه در عرض چند ماه پیش از آزمون، امکان موفقیت بسیار اندک خواهد بود.

من از همان دوران که برای آزمون کارشناسی ارشد آماده می‌شدم برنامه‌ی مطالعاتی عمیق خود را شروع کردم و در طول تحصیل در مقطع ارشد و به ویژه در دوران خدمت سربازی که بلافاصله بعد از فارغ‌التحصیلی آغاز شده و حدوداً سه ماه پیش از آزمون وکالت ۹۴ به پایان رسید، هیچ‌گاه از خواندن و مطالعه جدا نمی‌شدم. دقیقاً زمانی که خدمت سربازی بنده به اتمام رسید با یک برنامه مطالعاتی که فقط سرفصل‌ها دروس در آن تنظیم شده بود (توسط مؤسسه چتر دانش) پیش رفتم و مطالب خوانده‌‌شده‌ قبلی خودم را با آن سرفصل‌ها تنظیم نموده و پیش بردم. به نظر من از برنامه‌های طبقه‌بندی شده‌ی مؤسسه نامبرده که نسبت به تقسیم‌بندی سرفصل‌های دروس صورت گرفته، خوب است استفاده شود. ناگفته نماند من به هیچ‌وجه در هیچ‌یک از کلاس‌های مؤسسات آموزشی و در هیچ‌یک از آزمون‌های مؤسسات آموزشی شرکت ننموده‌ام.

همانطور که بیان نمودم من در طول خدمت سربازی خود را برای آزمون آماده نمودم پس به جرأت می‌توان گفت: حتی با وجود شاغل بودن و حتی بدون حضور در کلاس‌ها و آزمون‌های آزمایشی هم می‌توان با توکل بر خدا و با یک برنامه بلندمدت و با همت و پشتکاری محکم در آزمون موفق شد.

این که از چه منابعی استفاده شده است، سؤالی است که معمولاً پرسیده می‌شود. در آزمون وکالت با توجه به قانون و نص محور بودن آن، پاسخ مشخص است. وانگهی خالی از لطف نیست که به طور خلاصه کتبی را که مطالعه نموده‌ام بیان کنم.

در زمینه‌ی حقوق مدنی حرف اول را کتاب قانون مدنی در نظم کنونی استاد معظم مرحوم دکتر ناصر کاتوزیان می‌زند و باید متن قانون و زیرنویس‌های آن به دقت خوانده شود. کتاب اعمال حقوقی ایشان نیز حتماً باید خوانده شود چون خلاصه کتب قواعد عمومی قراردادهای ایشان است تا بدین وسیله کلیات عقود و ایقاعات فهمیده و یاد گرفته شود. از کتب جناب دکتر مرحوم مهدی شهیدی به جز کتاب ارث ایشان بعید است سؤالی طرح شود اگرچه بنده خود بسیار به کتب ایشان علاقمند هستم. در حقوق مدنی ۵، کتاب مختصر حقوق خانواده جناب دکتر صفایی و امامی باید خوانده شود اگرچه نهایتاً یک یا دو سؤال فقط از آن طرح می‌گردد و از اهمیت مدنی ۳، ۴، ۶ و ۷ برخوردار نیست. در مدنی ۶ و ۷ حتماً‌ درس‌هایی از عقود معین جناب دکتر کاتوزیان خوانده شود که بسیار مفید است.

در آئین دادرسی مدنی متن قانون آیین دادرسی مدنی و قانون اجرای احکام مدنی خوانده شود اگرچه از قانون اخیرالذکر امسال فقط یک سؤال طرح شده بود ولی در سنوات پیش چندین سؤال از آن مطرح شده است. کتب آیین دادرسی مدنی دوره بنیادین (نه پیشرفته) جناب دکتر عبدالله شمس نیز بسیار مهم و مؤثر است.

در حقوق تجارت متن قانون و قانون اداره تصفیه امور ورشکستگی و سایر قوانین خاص خوانده شود.

در حقوق جزا و آیین دادرسی کیفری با توجه به تصویب اخیر آن ها نیز، تکیه‌ی عمده فقط بر متن قانون باشد و کتاب اساتید در حال حاضر کمک شایانی نمی کند.

نکاتی را برای جمع‌بندی بیان می‌کنم :

اگر به خدا توکل نموده و تسلیم او باشید او خود کارهایتان را هرچند با تأخیر، اما بدون‌شک تنظیم نموده و موفقتان می‌گرداند.

 محیط خانه را باید و ناچاراً به هر نحوی شده، آرام نموده و بدون استرس و تشویش ذهنی از هر چیز و از هر کاری باید مطالعه نمایید. (درگیری ذهنی با هر چیزی، ضد آرامش که لازمه‌ی مطالعه است، می‌باشد).

 مطالب را سعی کنید یاد بگیرید و بفهمید و از حفظ کردن بپرهیزید مگر در صورت ناچاری. این راهکار نه تنها شما را در آزمون بلکه در کار وکالت نیز موفق می‌سازد.

هیچ‌گاه اسیر کتاب خاصی نباشید و از اینکه کتاب خاصی را ندارید نگران نباشید اگرچه اگر کتاب پرمایه‌ای را دیدید حتماً آن را تهیه نموده و آن را مطالعه نمایید.

هیچ‌گاه از خلاصه‌نویسی غافل نمانید و کار را بر خود سهل نمایید.

هیچ‌گاه از خواندن و مطالعه دور نشوید حتی در صورت خستگی ساعت خواندن را کاهش دهید ولی آن را کنار نگذرید.

سعی کنید ذهنتان سؤال‌ساز باشد چه‌آنکه با یافتن پاسخ آن سؤال، بسیار بعید است که پاسخ آن از یاد و خاطرتان خارج شود.

در چند ماه مانده به آزمون به ویژه در ماه آخِر، برنامه‌های تفریحی و تماشای برنامه‌های تلویزیونی را نه تنها کم بلکه به طور مطلق تعطیل نمایید و فکر و ذکرتان درس و آزمون باشد.

هر روز تست بزنید (تست زدن بسیار مؤثر و مفید است) اما مبادا بدون مطالعه تست بزنید که بسیار بسیار مضر است. سعی کنید با هر تستی که می‌زنید یک نکته‌ جدید یاد بگیرید.

در پایان سخنی شیرین از استاد جناب دکتر مرحوم ناصر قربانیا (مهاجر الی الله) که در فاجعه‌ی تلخ منا جانشان را از دست دادند بیان می‌دارم (روحشان شاد و یادشان گرامی) : «همّت بلند دار که مردان روزگار، از همّت بلند به جایی رسیده‌اند».

کارنامه آقای قاسم رحمانی :

کانون کانون وکلای دادگستری قم سهمیه آزاد
رتبه در کانون و
در سهمیه
۱ نمره کل تراز نهایی ۱۰۰۲۱
درس نام درس نمره خام (درصد)
۱ حقوق مدنی ۶۳/۳۳
۲ آیین دادرسی مدنی ۷۵/۰۰
۳ حقوق تجارت ۴۰/۷۴
۴ اصول استنباط حقوق اسلامی ۸۸/۳۳
۵ حقوق جزا عمومی و اختصاصی ۸۳/۳۳
۶ حقوق آیین دادرسی کیفری ۸۵/۰۰

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

‫۲ دیدگاه ها

  1. اصول فقه رو به نسبت سایر. دوستانی که باهاشون مصاحبه شده بهتر زدن ولی متاسفانه منبع مطالعاتیشون توو این درس رو ذکر نکردن..

  2. با تشکر فراوان از زحمات مدیریت سایت اختبار،علی الخصوص آقای هوشیار که واقعا زحمت میکشند،انشاالله که خداوند اجرت زحماتتان را بدهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا