مجموعه قوانین ریاست جمهوری

مجموعه قوانین تنقیح شدۀ معاونت تدوین، تنقیح و انتشار قوانین و مقررات معاونت حقوقی ریاست جمهوری

هم قانون و هم درس

 

در معرفی کتاب این هفته قصد داریم به سراغ منبع اصلی مطالعه تمامی علاقه مندان به حقوق از دانشجویان مقاطع مختلف و داوطلبین آزمون های حقوقی و دارندگان مشاغل حقوقی اعم از وکلا و قضات تا حتی شهروندان عادی که هر زمان ممکن است به این منابع احتیاج داشته باشند، برویم.

مهمترین منبع حقوق "قانون" است. برای مطالعه نظام حقوقی یک کشور یا مطالعه آنچه که حق و حقوق و حدود و ثغور آن شناخته می شود یا شیوه تظلم خواهی در محاکم و مراجع صالح و به ده ها دلیل دیگر ناگزیر از مطالعه "قانون" هستیم. برای تحصیل در رشته حقوق باید دانست قانون و مطالعه آن جزء لاینفک مسیر تحصیل و مطالعه و پژوهش است و چه بسا قوانین خاص و ویژه ای را باید مطالعه کنید، که شاید کمتر به کار افراد عموم جامعه بیاید.

همچنین این نکته مهم را باید در نظر داشت که متن دقیق و منقح قانون را تهیه و مطالعه کنیم (جدای از اینکه باید فرا بگیریم که قانون را چگونه بخوانیم) تا در فهم و نحوه صحیح خواندن آن به مشکلی برنخوریم و نباید بپنداریم که تمام کتاب های قانون موجود شبیه به هم هستند و تفاوتی ندارند! زیرا اغلاط املایی و صفحه آرایی و حتی قطع نادرست و نوع قلم و اندازه نوشته کتاب می تواند تاثیر به سزایی بر فهم و خوانش صحیح متن بگذارد! بنابراین باید در انتخاب کتاب قانون به عنوان متن مرجع توجه ویژه ای کرد.

بنابراین قصد داریم در این مطلب کتاب های قانون و مجموعه قوانین معاونت تدوین، تنقیح و انتشار قوانین و مقررات معاونت حقوقی ریاست جمهوری را معرفی کنیم.

کتاب های این معاونت در قالب چندین دسته بندی متفاوت ارائه میشود از جمله:

قانون: کتاب هایی که شامل متن یک قانون مصوب از سوی مجلس شورای اسلامی است، مانند: قانون مدنی

مجموعه (یا مجموعه قوانین): کتاب هایی که شامل مجموعه ای از قوانین یا مجموعه ای از مقررات و مصوبات مجلس شورای اسلامی یا هیات وزیران است که در قالب یک جلد گردآوری شده است. مانند مجموعه قوانین و مقررات زندان ها یا مجموعه آیین نامه داخلی هیأت دولت.

مجموعه تنقیحی: کتاب هایی که علاوه بر متن صحیح قوانین مشتمل بر زیرنویس های توضیحی و تنقیحی متعددی می باشد از جمله: آرای وحدت رویه دیوان عالی کشور، نظرات مشورتی اداره کل حقوق قوه قضاییه، برخی از قوانین و مقررات مرتبط با مجموعه.

در تمامی کتاب های منتشره از سوی معاونت تدوین، تنقیح و انتشار قوانین و مقررات معاونت حقوقی ریاست جمهوری، در مواردی که بیان نظر توضیحی و یا تنقیحی معاونت تدوین، تنقیح و انتشار قوانین و مقررات ریاست جمهوری در خصوص قانون و یا مقرره خاصی ضرو رت داشته، نظر مذکور با درج نشان و علامت اختصاری معاونت در پاورقی آمده است، همچنین دیگر مطالب مرتبط مورد نیاز نیز به کتاب افزوده شده است.

با توجه به توضیحات فوق هرشخصی می تواند با توجه به نیاز مطالعاتی خود به هر کدام از این کتاب ها مراجعه کند و آنها را مورد بهره برداری قرار دهد.

همچنین در نظر داشته باشید که برای تهیه این کتاب ها می توانید به سایت "هوالوکیل" از بزرگترین فروشگاه های اینترنتی کتاب (به شکل تخصصی فقط کتاب های حقوقی) مراجعه و خرید خود را درب منزل تحویل بگیرید.

ارسال سریع به سراسر کشور

۱ روزه در تهران (پیک موتوری)

۳ روزه به سراسر کشور (پست پیشتاز)

https://www.hovalvakil.com

تلفن تماس: ۰۲۱۶۶۹۷۲۴۰۰

نویسنده: مصطفی مصلح تهرانی

 

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

‫۳ دیدگاه ها

 1. باسلام

  مسابقه مقاله‌ نویسی به مناسبت بزرگداشت روز قانون اساسی از طرف معاونت پژوهش و ترویج قانون اساسیِ معاونت حقوقی ریاست جمهوری به مناسبت ۱۲ آذر روز قانون اساسی جمهوری اسلامی، در تاریخ۹/۷/۹۷ برگزار کردنند. و قبل ارسال مقاله باهاشون حرف زدم گفتن علاوه بر جایزه بهتون گواهی میدیم و مقالتون در مجموعه مقالات ثبت میشود ما هم برای مقاله ارسالی در مسابقه شما واقعا زحمت کشیدم و ارسال کردیم بعد ۴ماه گفتن اصلاحات را انجام دهید و مقاله شما چاپ خواهد شد ما هم اصلاح نمودیم اما درخواست گواهی پذیرش میکنیم جواب نکیدن و اصلا نمیدنم مقالم کجا رفته بابا جایزه نمی خوایم ……….. اخه مگر چنین چیزی امکان داره که معاونت حقوقی مسابقه برگزار کنه اخر سر ملت دنبال گواهی باشن جوابشون رو ندن فلذا خواستار گواهی پذیرش مقاله هستم از این طریق خواستم بگم لطفا رسیدگی فرماید………………. شاید به نتیجه رسیدم شایدنع
  باتشکر

 2. مجموعه قوانین ریاست جمهوری از لحاظ تنقیح بسیار غنی و حاوی نظریات مشورتی و آراء وحدت رویه می‌باشد که فوق‌العاده‌ کاربردی می‌باشند. البته این مجموعه قوانین بیشتر مورد استفاده وکلا و قضات می‌باشند تا دانشجوی رشته حقوق.

  1. باسلام احترام وخسته نباشید
   زینب
   بهمن ۹۸
   مسابقه مقاله‌ نویسی به مناسبت بزرگداشت روز قانون اساسی از طرف معاونت پژوهش و ترویج قانون اساسیِ معاونت حقوقی ریاست جمهوری به مناسبت ۱۲ آذر روز قانون اساسی جمهوری اسلامی، در تاریخ۹/۷ /۹۷ برگزار کردند. واعلام کردندبا ارسال مقاله علاوه بر جایزه و گواهی ، مقاله در مجموعه مقالات ثبت می شود ما برای نوشتن مقاله خیلی زحمت کشیدیم وبعد فرستادیم بعد ۴ماه دو بار اصلاحات را خواستند که در صورت اصلاحات مقاله شما چاپ خواهد شد ما هم اصلاح نمودیم اماهنوز جوابی دریافت نکردیم وجوابی ندادند لطفا رسیدگی فرمایید ما چطوری می توانیم پیگیر چاپ ودرخواست گواهی برای مقاله باشیم
   باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا