طرح اصلاح (۲۱) قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران

آخرین وضعیت: اعلام وصول در جلسه علنی روز ۱۳۹۹/۶/۲۳ مجلس شورای اسلامی

ماده واحده طرح اصلاح ماده (۲۱) قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران ماده (۲۱): کلیه دستگاه های موضوع ماده (۲) این قانون مکلفند حداقل ۲۵% از نیازهای استخدامی و تأمین نیروهای مورد نیاز خود را اعم از رسمی، پیمانی قراردادی و شرکتی که وفق ضوابط و مجوزهای مربوط و جایگزینی نیروهای خروجی خود اخذ می نماید به جانبازان و آزادگان، همسر و فرزندان شهدا، همسر و فرزندان جانبازان ۲۵ و بالاتر، همسر و فرزندان آزادگان یک سال و بالای یک سال اسارت و والدین شهدا و ۵ درصد سهمیه استخدامی را نیز به رزمندگان با سابقه حداقل شش ماه حضور در مناطق عملیاتی و همسر و فرزندان آنان، همسر و فرزندان جانبازان زیر ۲۵% و همسر و فرزندان آزادگان کمتر از یکسال اسارت و خواهر و برادر شهید اختصاص دهند.

تبصره ۱: مشمولین سهمیه از رعایت شروط گرایش تحصیلی، حداقل معدل و حداکثر سن معاف می باشند. ضریب آزمون استخدامی جانبازان، آزادگان، فرزندان شهدا، فرزندان جانبازن ۷۰% و بالاتر و فرزندان آزادگان با پنج سال سابقه اسارت و بیشتر عدد (۲) و ضریب آزمون استخدامی فرزندان جانبازان ۲۵% تا ۶۹% و فرزندان آزادگان، همسران شهدا (۵/۱) و سایر ایثارگران (۱) میباشد.

تبصره ۲: کلیه مشمولین ماده (۲) این قانون موظفند یکی از فرزندان کارکنان شهید، جانباز و آزاده شاغل، بازنشسته و متوفی و از کار افتاده خود را، علاوه بر سهمیه استخدامی و خارج از آزمون و حداکثر ظرف مدت شش ماه، استخدام نماینده

تبصره ۳: کسب حداقل ۷۰% حد نصاب آزمون استخدامی آخرین فرد پذیرفته شده صرفا برای مشمولان متقاضی استخدام در سمت های آموزشی وزارتخانه های آموزش و پرورش، علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی الزامی است.

تبصره ۴: دستگاه های مشمول ماده (۲) این قانون مکلفند قبل از انتشار آگهی ثبت نام برای استخدام، لیست کامل شغل محلها را جهت انتخاب در اختیار بنیاد قرار دهند.

و مشمولین سهمیه استخدامی موضوع این ماده با شرکت در آزمونهای استخدامی اختصاصی ایثارگران مشروط به استخدام نهایی، صرفا برای یک بار از امتیاز استخدام بهره مند می کردند. در صورت عدم تکمیل سهمیه استخدامی، باقیمانده سهمیه از طریق بنیاد و با اولویت فرزندان شهدا، فرزندان جانبازان ۷۰% و بالاتر و فرزندان آزادگان با ۵ سال سابقه اسارت و بالاتر که در آزمون شرکت نموده و بلاترین نمره را کسب نموده اند، تکمیل می گردد.

تبصره ۵: مشمولین ماده فوق که علاوه بر سهمیه استخدامی، با کسب حدنصاب قبولی و امتیازات لازم در آزمونهای استخدامی پذیرفته می کردند یا به هر دلیل شغل محل های خارج از سهمیه ایثارگران را انتخاب می کنند، از معافیت های مندرج در تبصره (۱) این ماده برخوردار می کردند.

تبصره ۶: کلیه دستگاه های مشمول ماده (۲) این قانون موظفند مشمولین این ماده را که قبل از تصویب این قانون در قالب سهمیه موضوع این ماده یا خارج از سهمیه به صورت غیر رسمی از قبیل پیمانی، قراردادی، خرید خدمت و بکارگیری و در حال حاضر مشغول به خدمت هستند را ظرف مدت سه ماه به صورت رسمی، ثابت با عناوین مشابه تبدیل وضعیت نمایند.

تبصره ۷: کلیه مسئولین دستگاه های ماده (۲) این قانون موظفند پس از تعیین تکلیف سهمیه مذکور، به جذب نیروی انسانی مورد نیاز دستگاه خود اقدام نمایند. با متخلفین برابر قوانین و مقررات مربوط رفتار خواهد شد.

تبصره ۸: به منظور حفظ کرامت ایثارگران و خانواده آنها، دستگاه های مشمول ماده (۲) این قانون مجاز نیستند مشمولین ماده (۲۱) در آن دستگاه را به استثنای موارد محکومیت در هیات تخلفات اداری به عنوان نیروی مازاد (عدم نیاز) اعلام نمایند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

‫۳۲ دیدگاه ها

 1. سلام این طرح به کجا رسیده هنوز تصویب نشده خواهشاً اگر اطلاعی دارید ممنون میشم راهنمایی کنید

 2. سلام بیشتر دستگاهها دارند قانون ایثارگری را اجرا می کنند فقط نمی دانم قوه قضاییه که متولی اجرای قانون است چرا نسبت به نیروهای حل اختلاف که واقعا از ارکان فعال هستند اهمیتی قائل نیستند اصلا جواب سئوال آنها را نمیدهند لطفا فکری به حال این نیروها که هر کدام با ده سابقه بلا تکلیف هستند توجه بشه و این برای نیروهای شورای حل اختلاف هم اجرا بشه .ممنونم از لطف و نظر عزیزان به ایثارگران

 3. به نام خدا
  سلام
  بنده حقیر ۲۴ ماه درخط مقدم جبهه های جنگ ۸سال دفاع مقدس مشغول نبرد بوده ام فرزندم با ۲ تا بچه خردسال ۵و۶ ساله دریکی از دستگاههای دولتی مشغول بکارشده آیا قانونی هست که فرزندم امنیت شغلی داشته باشد لطفا راهنمایی فرمائید توفیق روزافزون همگان رااز خداوندبزرگ خواستارم

 4. سلام برای چی این طرح اصلاح قانون ماده ۲۱ که در ۲۳ شهریور اعلام وصول شده همان موقع به تصویب مجلس نرسیده ؟ چرا اینجوری شده ؟

 5. با سلام

  توروخدا قرارداد داخلی و موقتم جزو این طرح تبدیل وضعیت کنید بخدا ما نمیدونیم کجای کاریم شرکتی یا موقت یا داخلی التماستون میکنم مارو هم استخدام کنید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا