صورتجلسه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ شورای اجرایی اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری

شورای اجرایی اسکودا تشکیل جلسه داد

تصمیم‌گیری درمورد ارائه طرح پیشنهادی اسکودا درخصوص اصلاح قوانین وکالت به مجلس

پایگاه خبری اختبار- شورای اجرایی اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای ایران (اسکودا) روز پنجشنبه سی‌ام فروردین‌ماه در محل اتحادیه تشکیل جلسه داد.

به گزارش پایگاه خبری اختبار به نقل از وبگاه اسکودا، در شورای اجرایی اسکودا نسبت به موضوعات مندرج در دستورجلسه به‌شرح زیر بحث و اتخاذ تصمیم شد:

در تاریخ ۹۷/۳/۳۱ جلسه شورای اجرایی اتحادیه سراسری کانون های وکلای دادگستری ایران- اسکودا در محل اتحادیه تشکیل و نسبت به موضوعات مندرج در دستور جلسه به شرح زیر بحث و اتخاذ تصمیم شد:

۱ـ بررسی بخشنامه معاون اول قوه قضاییه راجع به قرارداد حق‌الوکاله

شورای اجرایی با توجه به عدم انطباق بخشنامه با ماده ۱۹ لایحه استقلال و آیین‌نامه اجرایی آن (آیین‌نامه تعرفه حق‌الوکاله، حق‌المشاوره و هزینه سفر وکلای دادگستری مصوب ۱۳۸۵) مصوب رئیس محترم قوه قضاییه و ماده ۱۰۳ قانون مالیات‌های مستقیم بر استمرار رایزنی با قوه قضاییه تحت مدیریت کانون وکلای دادگستری مرکز و اتحادیه و ضرورت اصلاح آیین‌نامه تعرفه حق الوکاله تأکید نمود.

۲ـ اتخاذ تصمیم در مورد مکاتبات اخیر هیأت مقررات‌زدایی

شورای اجرایی ضمن اعتراض به عملکرد یک‌سویه وزیر محترم امور اقتصادی و دارایی در هیأت مقررات‌زدایی، بر مغایرت تصمیم هیأت مذکور با قوانین و مقررات از جمله لایحه استقلال کانون وکلای دادگستری مصوب ۱۳۳۳ و ماهیت حرفه وکالت تأکید می نماید. لذا از منظر نهاد وکالت مصوبه مذکور قابلیت اجرایی ندارد. کانون‌های وکلای دادگستری سراسر کشور حمایت کامل خود را از اقدامات اتحادیه و کانون وکلای دادگستری مرکز اعلام می دارند.

۳ـ ارائه گزارش پیگیری های اتحادیه و کانون‌های عضو در مورد اصلاح قوانین و مقررات مربوط به وکالت

هیأتی متشکل از آقایان ثابت قدم، دکتر مالکی، وکیلی، شهرام مختاری و رستمی برای نهایی کردن متن طرح پیشنهادی نهاد وکالت تعیین گردید. مقرر شد هیأت محترم مذکور حداکثر ظرف دو هفته با لحاظ پیشنهادهای واصله از کانون‌های وکلا ضمن بازنگری در متن مذکور نسبت به نهایی نمودن آن جهت ارائه به مجلس اقدام نمایند.

۴ـ بررسی موضوع امنیت جانی و حرفه ای وکلا و اتخاذ تدابیر لازم در این زمینه

بند۱. موضوع حوادث اخیر برای وکلا بررسی شد، مقرر شد کارگروهی متشکل از آقایان حجتی، کیانی، کیخسروی، علیپور و دهقان با همکاری کانون‌های وکلا ظرف یک ماه گزارشی از علل و عوامل موثر در حوادث مذکور و راهکارهای پیشگیری از حوادث مشابه ارائه نمایند.

بند۲. توصیه میشود کانون‌های وکلا برای پیشگیری از حوادث مشابه جلسات لازم برای همکاران وکیل و کارآموز را برگزار نمایند.

۵ ـ بررسی نحوه اقدام در مورد تبصره ماده ۴۸ قانون آیین دادرسی کیفری با توجه به لیست های غیر رسمی اخیر

موضوع بررسی و با توجه به مغایرت این تبصره با اصول قانون اساسی و دادرسی منصفانه بر استمرار پیگیری حذف یا اصلاح تبصره مذکور تأکید شد.

۶ ـ اتخاذ تصمیم در مورد اعلام سوابق انتظامی ارسالی از کانون‌ها

با توجه به ثبت تخلفات در سامان‌های الکترونیکی مقرر شد سوابق انتظامی به کانون‌های دیگر ارسال نشود.

۷ـ پیشنهاد صندوق حمایت وکلای دادگستری راجع به بیمه تکمیلی

شورای اجرایی ضمن استقبال از پیشنهاد صندوق حمایت وکلای دادگستری و تأکید بر اجرایی نمودن آن مقرر نمود پس از وصول پیشنهاد تفصیلی شرکت بیمه گر در مورد خدمات و حق بیمه موضوع در هیأت مدیره کانون‌های عضو مطرح و حداکثر ظرف ۱۵ روز نتیجه به اتحادیه اعلام شود.

۸ـ گزارش وضعیت مالی جاری اتحادیه

مقرر شد مانده طلب کانون وکلای دادگستری مرکز راجع به همایش تهران پرداخت شود.

۹ـ سایر مواردی که کانوهای عضو اعلام نمایند.

با توجه به وضعیت موجود کارگروهی با انتخاب هیأت رئیسه اتحادیه و مشورت با کانون مرکز مامور بررسی و ارائه پیشنهاد در مورد مسائل مربوط به حق‌الوکاله و مالیات وکلا تشکیل شود.

جلسه رأس ساعت ۱۵:۵۰ پایان یافت.

کانون‌های غایب: قم، خراسان (به علت برگزاری نشست عمومی)، مرکزی (به علت برگزاری انتخابات)

 

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا