انتشارات استیناف ناشر کتب حقوقی پایگاه خبری وکلا پرس

سهمیه ایثارگری در آزمون مرکز وکلای قوه قضاییه

شرایط و ضوابط استفاده از سهمیه ایثارگری

بر اساس ماده ۵۹ مکرر قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران، قوه قضائیه، سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، کانون وکلای دادگستری، کانون کارشناسان رسمی، مرکز وکلاء و کارشناسان قوه قضائیه، مکلفند سی‌درصد(۳۰%) از سهمیه صدور دفاتر خدمات قضائی و الکترونیک، سردفتری، صدور پروانه وکالت، مجوز کارشناسان رسمی دادگستری را به فرزندان و همسران شهدا، جانبازان با حداقل ده درصد (۱۰%)، آزادگان با داشتن حداقل سه‌ماه سابقه اسارت و رزمندگان با داشتن حداقل شش‌ماه حضور در جبهه و همسر و فرزندان جانبازان بیست و پنج درصد (۲۵%) و بالاتر و فرزندان و همسران آزادگان و فرزندان رزمندگان دارای حداقل دوازده‌ماه سابقه حضور داوطلبانه در جبهه، بدون رعایت شرط سنی در صورت واجد شرایط بودن اختصاص دهند.

بنابراین مصادیق سهمیه در آزمون‌های فوق شامل این موارد است:

فرزندان شهدا

همسران شهدا

جانبازان با حداقل ده درصد(۱۰%) جانبازی و بالاتر

همسران و فرزندان جانبازان بیست و پنج درصد(۲۵%) و بالاتر

آزادگان با داشتن حداقل سه ماه سابقه اسارت

همسر و فرزندان آزادگان

رزمندگان با داشتن حداقل شش ماه سابقه حضور در جبهه

فرزندان رزمندگان دارای دوازده ماه سابقه حضور داوطلبانه در جبهه

نحوه اخذ کد ایثارگری:

کارکنان کادر ناجا که دارای حداقل ۸ماه حضور در جبهه (با رعایت خدمت ۴/۳ داوطلبانه) در مناطق تعیین شده جنگی از تاریخ ۳۱/۶/۱۳۵۹ تا ۳۱/۷/۱۳۶۷ و همچنین فرزندان کارکنان ناجا که پدرشان دارای حداقل ۱۶ماه سابقه جبهه طبق تاریخ های فوق الاشاره می باشند(با رعایت خدمت ۴/۳ داوطلبانه) در مناطق تعیین شده جنگی برای دریافت کد ایثارگری(۱۲رقمی) و بهره مندی از سهمیه بند چ ماده ۸۸ قانون برنامه ۵ساله ششم توسعه، پس از اخذ تاییدیه خدمت در مناطق جنگی از یگان ترخیص کننده( سرباز)، به معاونت نیروی انسانی ناجا مراجعه و کد مذکور را دریافت نمایند.

رزمندگان داوطلب بسیجی که دارای حداقل ۶ ماه سابقه حضور در جبهه از تاریخ ۳۱/۰۶/۱۳۵۹ تا ۳۱/۰۶/۱۳۶۷ می باشند، همچنین فرزند رزمندگان داوطلب بسیجی که پدرشان دارای حداقل ۱۲ ماه سابقه جبهه طبق تاریخهای فوق الاشاره می باشند برای دریافت کد ایثارگری (۱۲ رقمی) و بهره مندی از سهمیه ی بند چ ماده ۸۸ قانون برنامه پنجساله ششم توسعه در خصوص ثبت نام در آزمون وکالت سال ۱۳۹۸ منحصرا به محل نگهداری پرونده ی جبهه در نواحی مقاومت بسیج سراسر کشور (شهرستان محل سکونت) مراجعه و کد مذکور را دریافت نمایند. همچنین کسانی هم که دارای سابقه حضور درجبهه با عضویت های رسمی یا سربازی هستند جهت دریافت کد رهگیری برابر ضوابط به کارگزینی رده خدمتی مراجعه نمایند.

جامعه هدف ایثارگر تحت پوشش بنیاد شهید و امور ایثارگران، فرزندان و همسران شهدا، جانبازان ۱۰% و بالاتر، آزادگان دارای ۳ماه سابقه اسارت و بالاتر، فرزندان و همسران جانبازان ۲۵% و بالاتر و همسران و فرزندان آزادگان که زیر نظر بنیادشهید و امور ایثارگران می باشند نیازی به دریافت کد رهگیری ۱۲ رقمی ندارند و فقط گزینه مربوط به سهمیه خود را در سامانه ثبت نامی انتخاب کنند و رزمندگان با سابقه حداقل ۶ماه سابقه حضور در جبهه و فرزندان رزمندگان با سابقه ۱۲ماه حضور داوطلبانه در جبهه باید از نهاد اعزام کننده کد رهگیری ۱۲ رقمی دریافت و در سامانه ثبت نامی وارد کنند.

جامعه هدف ایثارگران وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، به منظور دریافت کد ۱۲رقمی ایثارگری(کد رهگیری) جهت بهره مندی از سهمیه ایثارگران در آزمون وکالت سال۹۸ مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضائیه، با در دست داشتن کارت ملی و شناسنامه خود به کارگزینی یگان خدمتی یا اعزام کننده مراجعه نمایند.

ایثارگرانی که دارای سابقه حضور در جبهه با عضویت های رسمی یا سربازی زیر مجموعه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی هستند ، جهت دریافت کد رهگیری برابر ضوابط به کارگزینی رده خدمتی مراجعه نمایند.

ایثارگرانی که جامعه هدف ارتش جمهوری اسلامی ایران می باشند میتوانند به وب سایت ir مراجعه و از بخش دریافت کد ایثارگری نسبت به اخذ کد ۱۲رقمی خود اقدام نمایند و کسانیکه نتوانستند از طریق سایت کد مربوطه را دریافت کنند منحصرا به ستاد کل ارتش واقع در خ شریعتی بالاتر از چهارراه قصر مراجعه نمایند.

با توجه به مفاد بند چ مادهه ۸۸ الحاقی به ماده ۸۸ قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران، پدر و مادر شهدا مشمول سهمیه ایثارگری نمی باشند.

تذکرات مهم:

۱- مناطق عملیاتی براساس مصوبه شورای عالی دفاع تعیین می شود.

۲- همسران رزمندگان(داوطلبانی که همسران آنان فقط دارای شرط مدت حضور در جبهه می باشند) مشمول استفاده از سهمیه رزمندگان نمی باشند.

۳- کد پیگیری ۱۲ رقمی ارگان استفاده کننده از سهمیه رزمندگان( حسب مورد سپاه پاسداران و یا نیروهای مسلح)، برای هر آزمون و هرسال متفاوت است. لذا داوطلبان می بایست برای این آزمون، کدپیگیری جدید از ارگان ذیربط دریافت دارند.

۴- شرط برخورداری از مزایای ایثارگران و رزمندگان «واجد شرایط بودن» آنان است که در قسمت اخیر ماده ۵۹ الحاقی همانند ماده ۵۹ قبلی تصریح شده است. بنابراین وضعیت داوطلبان محترم باید بر ماده ۲ قانون کیفیت اخذ پروانه وکالت و سایر شرایط قانونی ایجایی و سلبی لازم برای ورود به کارآموزی منطبق باشد و نصاب نمره قبولی نیز در مورد ایشان رعایت خواهد شد.

۶- به موجب الحاق بند چ ماده ۸۸ قانون برنامه پنجساله ششم توسعه به ماده ۵۹ قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران، مشمولین استفاده از سهمیه ایثارگران فقط موارد شش گانه فوق هستند.

۷- چنانچه داوطلب در سهمیه آزاد شرکت کرده باشد، اعلام بعدی او در مورد ایثارگری مسموع نخواهد بود.

۹- نظر به اینکه پذیرش داوطلبان در سهمیه انتخابی آنان صورت می گیرد، ضروری است داوطلبان ارجمند هنگام ثبت نام در انتخاب گزینه سهمیه عادی یا ایثارگران دقت نمایند.

منبع: سایت مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضاییه

برچسب ها

‫۸۰ نظرها

 1. سلام خسته نباشید ببخشید سهمیه فقط شامل رزمندگانی‌که تو جبهه بودن میشه ؟شامل مناطق عملیاتی هم میشه؟

 2. سلام وقتتون بخیر پدر من سابقه حضور یک سال و شش ماه حضور در جبهه رو دارن و بالای کارتشون نوشته کارت ایثار کارکنان وظیفه البته بعد خدمت سربازیشون رفتن واسه آزمون ایا شامل من میشه؟و اینکه متاهل هم هستم

 3. باسلام.پدر بنده جز کادر اداری نیروهای مسلح بودن کارت ایثارگرری ایشون۷۲ماه خدمت ثبت شده ایا شامل بنده میشه؟واینک ایا کد نیروهای مسلح۳۴بعلاوه کدملی ایثارگر هست؟ممنونم جوابگو باشین

 4. سلام .وققتون بخیر من پدرم سابقه ۸۷ ماه ایثارگری دارند منتها من اشتباها زمان ثبت نام به جای کد رهگیری ایشان کد کارگزینی زدم و الان هم قسمت ویرایش بسته شده و هیچ کاری از دستم بر نمیاد اگر ممکنه من را راهنمایی کنید بسیار ممنونم

 5. سلام.پدر من ۶ ماه بسیجی داوطلب داره از طرفی دیگه ۸ ماه دوره خدمتش در زمان جنگ بوده در منطقه .حالا من چطور میتونم اینا رو تجمیع کنم .اصلا میشه یا نه .لطفا جواب بدید…

  1. بر اساس آنچه قبلا روابط عمومی مرکز وکلای قوه قضاییه اعلام کرده:

   🔸کسانی که از دو مرجع و ارگان سابقه ی ایثارگری دارند برای استفاده از این سهمیه ایثارگری باید به یگان خدمتی محل خود که سابقه کمتری در آن دارند رجوع کرده و درخواست تجمیع داده و با گرفتن نامه از آن یگان، نامه را به یگانی که سابقه بیشتری دارند تحویل دهند تا سابقه ی ایثارگری آنان به محل یگان خدمتی که سابقه ی بیشتری دارند انتقال پیدا کند.

   🔸برای مثال اگر داوطلبی ١٠ ماه سابقه ایثارگری در ارتش دارد و نیز ۵ ماه سابقه بسیج داوطلبانه دارد، باید به سازمان بسیج محل خدمت خود رجوع کرده و با گرفتن سابقه خود از این سازمان نامه را به یگانی که بیشتر سابقه دارند تحویل دهند و درخواست تجمیع دهد تا سابقه ی ایثارگری او از بسیج به محل یگان خدمتی ارتش که سابقه بیشتری در این محل دارد انتقال پیدا کند.

   🔸 اگر امکان تجمیع سوابق برای داوطلبان میسر نیست، می‌توانند برای تسهیل در این امر در سایت مرکز دو کد ایثارگری خود را وارد کنند و این موضوع توسط مرکز از دو مرجع استعلام گرفته خواهد شد.

   1. خانم زنده دل سلام.لطفا پیگیر این موضوع باشید هیچ ارگانی تجمیع انجام نمیده.الان حق خیلیا ضایع میشه.پیگیر باشید از مرکز وکلا که تجمیع سوابق اصلا امکان پذیر نیس.چه راهکاری میدن.

   1. من کانون وکلا زنگ زدم گفتن مبنا برای ما ۱۲ ماه حضور داوطلبانه است.البته یه سایتی دیدم که نوشته بود طبق مصوبه ستاد کل سه چهارم خدمت وظیفه داوطلبانه حساب میشه.
    به مرکز وکلای قوه قضاییه هم زنگ زدم گفتن شما دوتا کد پیگیری رو بگیرید موقع ثبت نام امسال دوتا لینک برای وارد کردن کد پیگیری گذاشتیم
    با این حساب مرکز وکلا اوکی هستش و کانون وکلا فعلا معلوم نیست

 6. سلام خسته نباشید من پدرم پانزده ماه و بیست روز سرباز ایثارگر ی داره تو ارتش یک چهارم دوازده ماه نمیشه ولی از یک طرف هم دو ماه هم دواطلبانه با بسیج رفته ولی تجمیع نکردیم و تو سایت ارتش اون دو ماه نمیاره ولی گواهی دارم حالا برام مشکلی پیش نمیاره اون کد که از سایت ارتش رو میگیرم رو بزنم

 7. سلام خسته نباشید اگر ممکنه جواب بدید ممنون میشم ایا دیگه خبری از سهمیه ۲۵ درصدی و ۵درصدی نیست ؟؟؟ و همه داوطلبان مشمول سهمیه ایثارگری در قالب ظرفیت ۳۰ درصدی رقابت میکنن؟؟؟

 8. سلام پیامکی با مضمون(داوطلب گرامی آقای عبدالجلیل عبداللهی؛
  لطفا هر چه سریعتر نسبت به تکمیل اطلاعات سجلی و پایه اقدام نمایید (cSsTy) به من رسیده چکار باید کنم-کدوم سایت؟
  لطفا راهنمایی بفرمایید

 9. سلام من در مناطق عملیاتی خدمت کردم و روی فیش حقوقی بند ایثارگری دارم ولی سال ۸۸ به بعده و این مناطق خدمتی جز مناطق عملیاتی محسوب میشه آیا میتونم کد ایثارگری بگیرم ..با تشکر

 10. سلام ببخشید پدر من۱۱ ماه و نیم از جبهه سربازیش رو در جبهه بوده ایا من میتونم از سهمیه در ازمون استفاده کنم ممنون میشم جواب بدید

 11. سلام
  من در ثبت نام آزمون کارشناسی رسمی دادگستری بخش سهمیه ها، سهمیه فرزند ایثارگر را انتخاب کردم ولی هیچگونه مدرک یا کدرهگیری برای ایثارگری ازمن نخواست
  چه زمانی باید این مدارک ایثارگری و کد رهگیری تحویل داده شود؟

 12. سلام پدر بنده شیش ماه در جبهه بوده اند .آیا بنده میتوانم از سهمیه ی ایثار گری در آزمون وکالت استفاده کنم .لطفا جواب بدید

 13. با سلام آیا اگر ایثارگر در آزمون شرکت کرده باشد ودر مرحله اول قبول شده باشد و لی اکنون کارمند با ۳۳ سال خدمت باشد برای دوره کار آموزی مشکلی ممنوعیت ندارد.لطفا پاسخ بفرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن