عضويت در کانال تلگرام اختبار
انجمن علمی آیین دادرسی مدنی ایران صفحه اینستاگرام پایگاه خبری اختبار ماهنامه حقوقی وکلا-جلد-دوم
آخرین مطالب
خانه » اخبار » رد تقاضای توقف موقت اجرای بخشنامه درخصوص تأیید نهایی اسناد با اثر انگشت سردفتران

اپلیکیشن تبصره برای آموختن حقوق بسته های جامع سرعتی آزمون قضاوت و وکالت موسسه جی5

رد تقاضای توقف موقت اجرای بخشنامه درخصوص تأیید نهایی اسناد با اثر انگشت سردفتران

Share Button

دیوان عدالت اداری درخواست صدور دستور موقت در پرونده شکایت از سازمان ثبت را رد کرد

پایگاه خبری اختبار- شعبه ۴۵ دیوان عدالت اداری درخواست صدور دستور موقت مبنی بر توقف اجرای بخشنامه شماره ۱۷۴۴۰۷۱ مورخ ۱۳۹۷/۸/۳ معاون امور اسناد سازمان ثبت اسناد و املاک کشور را رد کرد.

به گزارش اختبار، بر اساس تصویری که از دادنامه شماره ۲۸۷۸ مورخ ۱۳۹۷/۱۰/۲ شعبه ۴۵ دیوان عدالت اداری در برخی رسانه‌ها منتشر شده است، شاکی این پرونده رئیس کانون سردفتران و دفتریاران و به طرفیت سازمان ثبت اسناد و املاک کشور است.

تصمیم شعبه ۴۵ دیوان عدالت ادرای با التفات به «فلسفه صدور دستور موقت» و این که «ورود ضرر یا خسارتی که جبران آن در آتیه غیرممکن یا متعسر باشد و نیز ضرورت و فوریت این امر از نظر مرجع احراز نگردید»، صادر شده است.

بخشنامه مورد اعتراض شاکی، سردفتران را مکلف می‌نمایند تا علاوه بر استفاده از توکن (جهت امضاء الکترونیکی)، مبادرت به اسکن لحظه‌ای اثر انگشت الکترونیک خود، به عنوان تایید نهایی هر سند تنظیمی و هر خدمت ثبتی بنمایند.

در همین رابطه چندی پیش رئیس سازمان اسناد و املاک کشور گفته بود که از اول دی ماه ۹۷ تأئید نهایی اسناد رسمی تنظیم شده در دفاتر اسناد رسمی با اثر انگشت سردفتران صورت خواهد گرفت و این اقدام باعث پیشگیری از خدشه احتمالی به اعتبار اسناد رسمی خواهد شد.

این بخشنامه موجب اعتراضاتی در بین سردفتران کشور شد و در هفتم آذر تعدادی از سردفتران اسناد رسمی تهران با برگزاری نشستی در کانون سردفتران و دفتریاران به بخشنامه رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور مبنی بر تصویربرداری از اثر انگشت سردفتران اعتراض کردند.

معترضان بخشنامه معاون امور اسناد سازمان ثبت اسناد و املاک کشور را مغایر قانون دانسته و برخی از ایشان معتقدند این بخشنامه علی‌الظاهر به بهانه تائید نهائی کلیه خدمات ثبتی (اعم از سند رسمی، گواهی امضاء  ارسال و مراسلات، صدور اجرائیه و غیره)، ولی در واقع به منظور کنترل و پایش لحظه‌ای سردفتر وضع شده است.

گفتنی‌ست رسیدگی ماهوی به این پرونده هنوز صورت نگرفته است.

← برای عضویت در کانال تلگرام اختبار اینجا کلیک کنید →
← برای عضویت در خبررسان تلگرام اختبار اینجا کلیک کنید →
← برای عضویت و پیگیری صفحه اینستاگرام اختبار اینجا کلیک کنید →
← برای دریافت تازه ترین مطالب، در خبرنامه ایمیلی اختبار عضو شوید

لینک کوتاه این نوشته: https://www.ekhtebar.com/?p=43717

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*