رای دیوان عدالت اداری در رد شکایت از ظرفیت تعیین شده برای آزمون وکالت ۹۵

شعبه ۴ دیوان عدالت اداری شکایت از ظرفیت تعیین شده برای آزمون وکالت ۹۵ را رد کرد

این شکایت از سوی یکی از داوطلبان آزمون وکالت ۹۵ علیه کانون وکلای دادگستری یزد و دادگستری یزد مطرح شده بود که به جهت مستقل بودن کانون وکلای یزد و عدم توجه شکایت به دادگستری یزد، غیر قابل استماع شناخته شد

پایگاه خبری اختبار – شعبه ۴ دیوان عدالت اداری شکایت یکی از داوطلبان آزمون وکالت ۹۵ در مورد ظرفیت تعیین شده برای آزمون وکالت ۹۵ را رد کرد.

در این رأی شعبه دیوان عدالت اولاً به جهت آن که کانون وکلای دادگستری یزد مؤسسه ای مستقل و غیر دولتی است شکایت از آن را قابل استماع در دیوان عدالت اداری ندانسته و ثانیاً از آنجا که دادگستری استان یزد با شخصیت حقوقی خود نقشی در اتخاذ تصمیم کمیسیون موضوع تبصره ماده یک قانون کیفیت اخذ پروانه وکالت ندارد از این جهت هم شکایت را متوجه دادگستری استان یزد ندانسته و رای به رد شکایت داده است.

مشروح دادنامه به این شرح است :

کلاسه پرونده : ۹۵۰۶۰۹     شماره دادنامه : ۴۷۵             تاریخ دادنامه: ۱۳۹۵/۶/۳

مرجع رسیدگی: شعبه ۴ دیوان عدالت اداری

شاکی: …

طرف شکایت: کانون وکلاء دادگستری استان یزد- دادگستری استان یزد

موضوع شکایت و خواسته: ابطال مصوبه کمیسیون تعیین تعداد کارآموزان وکالت برای سال ۹۵ و صدور حکم دستور موقت

گردشکار: شاکی دادخواستی به طرفیت مشتکی عنه و به خواسته فوق الذکر به دیوان عدالت اداری تقدیم که پس از ثبت در دفتر کل دیوان به شماره ۵۹۵ و ارجاع آن به این شعبه کلاسه فوق ثبت گردیده است جلسه رسیدگی شعبه در وقت فوق العاده به تصدی امضاکننده ذیل الذکر تشکیل است ملاحظه میشود شاکی با این استدلال که دو نفر از اعضای کمیسیون از اشخاص دولتی می باشند نسبت به تعیین تعداد کارآموزان وکالت در استان یزد معترض و ابطال مصوبه را درخواست نموده است. علیهذا با توجه به مندرجات دادخواست و محتویات پرونده به شرح ذیل مبادرت به صدور رأی می نماید.

«رأی دیوان»

در خصوص شکایت آقای … فرزند رضا به ظرفیت کانون وکلاء دادگستری استان یزد-دادگستری استان یزد به خواسته ابطال مصوبه کمیسیون تعیین تعداد کارآموزان وکالت برای سال ۹۵ و صدور دستور موقت، نظر به اینکه کانون وکلا مطابق ماده ۱ لایحه قانونی استقلال کانون وکلاء دادگستری مصوب ۱۳۳۳ با اصلاحات بعدی مؤسسه ای است مستقل و دارای شخصیت حقوقی که در مقر دادگاه استان تشکیل می شود و مؤسسه مذکور از جمله مؤسسات موضوع ماده ۱۰ قانون تشکیلات و آئین دادرسی دیوان عدالت اداری نبوده تا شکایت به ظرفیت آن در دیوان قابل استماع باشد و اینکه در ما نحن دادگستری استان نقشی در اتخاذ تصمیم کمیسیون نداشته لذا به لحاظ عدم توجه شکایت نسبت به دادگستری استان یزد و عدم قابلیت استماع شکایت نسبت به کانون وکلاء مستنداً به مواد ۱۷، بند پ ماده ۵۳، ۶۵ قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری قرار رد صادر و اعلام می گردد. رأی صادره ظرف بیست روز پس ازابلاغ قابل تجدید نظرخواهی در شعب تجدید نظر دیوان عدالت اداری می باشد.

رئیس شعبه ۴ دیوان عدالت اداری

ابراهیم هدایتی

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

‫۸ دیدگاه ها

 1. با سلام

  به نظر میرسد که مرجع شکایت از مصوبات و تصمیمات کانون های وکلای دادگستری ، دادگاه عالی انتظامی قضات هست نه دیوان عدالت اداری.

 2. سلام

  اولا دم دوستمون خیلی گرم

  دوما اگه یه نگاهی به تبصره ماده یک قانون کیفیت…مصوب۷۶ بندازین،گفته که باتصمیم رئیس کانون ورئیس دادگاه انقلاب ورئیس دادگستری!!!

  حالا ما نفهمیدیم اگه این دوتا عزیز جزء دادگستری نیستن یا نقشی تو تعیین ظرفیتا ندارن…واقعا حرفی ندارم دیگه

 3. آقا همین که وقت گذاشتی و لایحه را دادی خیلی زحمت بزرگی کشیدی ولی من پیشنهادم این است اگر امکانش هست این را به نظر خود(حضرت آقا) برسان قطعا (حضرت آقا) مساعدتی و رفع مشکل خواهند نمود. انشاءالله 

 4. سلام. متاسفانه قضات دیوان عدالت حقوق عمومی نمیدونند. اکثرا حقوق خصوصیند. کانون وکلا دارای امتیاز حقوق عمومی هست مثل اختیار صدور پروانه ، لغو و… .هر سازمانی که کوچکترین قدرت عمومی پیدا کند باید دیوان عدالت صالح باشه و کاری به دولتی یا غیر دولتی نداره. از طرفی روح اصل ۱۷۳ قانون اساسی با این تفسیر سازگار است. علت و فلسفه وجودی دیوان عدالت چیه؟ ایا باید تفسیر مضیق کرد که موجب تضییع حقوق شهروندان بشه؟؟قطعا خیر. به نظر دیوان باید نسبت به دیدگاه خودش دست به نواوری بزنه تا رسالت واقعی خودشو پیاده کنه.

 5. آقا دمش گرم،هر کی بوده شیرمادرش حلالش اگه تواین ۷۰ هزارداوطلب فقط هزارنفرمثل این آقاباشندبه راحتی میشه حقوق پایمال شده داوطلبهاروگرفت،افسوس که ما حق خودمون روهم نمیتونیم بگیریم چطورمیخوایم درآینده ازحقوق دیگران دفاع کنیم،ازماکه گذشت اما امیدوارم داوطلبهای جوانتربیان وجلوی بعضی از قوانینی که منسوخ شدن وفقط ظلم درحق داوطلبای بیکاره رو بگیره.مثل بکارگیریه قضات بازنشسته. کسی که بعدبازنشستگی حداقل ۱۰ میلیون حقوق میگیره باچه استدلالی دوباره باید وارد بازارکار بشه،اونم بدون رقابت بادیگران،حداقل بیادآزمون بده ببینه داوطلبهاچی میکشن،

 6. آقای… فرزند رضا خیلی مردی

  با اینکه رد کردن ولی همین که رفتی از مصوبه شکایت کردی واسه خود من شخصاً عزیزی

  ایشالا که تو زندگی وکارت موفق باشی  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا