حراج الکترونیک سازمان اموال تملیکی

پایگاه خبری اختبار- در راستای اجرای دستور رییس قوه قضاییه مبنی بر تعیین وضعیت انبار های سازمان اموال تملیکی، وزیر اقتصاد از حراج الکترونیک سازمان اموال تملیکی خبر داد.

سید احسان خاندوزی طی بازدید از یکی از انبار های این سازمان مشتمل بر ۱۲ هزار دستگاه لوازم خانگی با رونمایی از سامانه حراج سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیکی، از آغاز به کار این سامانه در ۱۱ دی  ۱۴۰۰ خبر داد.

انحصار و رانت اطلاعاتی در حراج حضوری

وزیر اقتصاد با انتقاد از شیوه های پیشین حراج توسط سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیکی بصورت حضوری که با اطلاع رسانی ناقص و دسترسی های محدود و تعداد افراد کم برگزار می شد، گفت: این سبک واگذاری ها در معرض سؤالات و نقد هایی بود، مبنی بر اینکه ممکن است حراجی ها به این سبک، ایجاد انحصار کرده و فرصت ویژه و رانت اطلاعاتی و مالی برای افرادی خاص و دارای روابط غیر رسمی مهیا نماید، کما اینکه بنا به گفته همکاران، در برخی حراج های صورت گرفته تنها یک یا دو نفر خریدار خاص حضور داشتند.

بیشتر بخوانید:

وزیر اقتصاد تصریح کرد: حراج الکترونیک، می تواند تمام این شبهات و مسائل را به طور کامل حل و فصل کند به این معنا که ما به این شکل، امکان مشارکت فراگیر آنلاین در حراج را برای هزاران متقاضی در اقصی نقاط کشور همراه با امکان مشاهده تصویر کالای مورد نظر و نیز امکان پیشنهاد قیمت های بالاتر از سوی خریدار را فراهم می آوریم.

به دلیل مشارکت تعداد زیادی از خریداران، هم احتمال وصول درآمد دولت را بالاتر می برد

وی افزود: در نهایت، همه چیز در یک فضای کاملاً شفاف و قابل رصد، با قدرت رقابت برابر و فرصت های منصفانه ای که در اختیار همه قرار می گیرد انجام می شود که این، به دلیل مشارکت تعداد زیادی از خریداران، هم احتمال وصول درآمد دولت را بالاتر می برد و هم خیال ما را به جهت ایجاد بستری مناسب، همراه با شفافیت و دسترسی آحاد مردم به فرصت ها، آسوده می کند.

۱۱ دی ماه اولین حراج الکترونیک سازمان اموال تملیکی

وزیر اقتصاد با اشاره به برگزاری مرحله آزمایشی سامانه حراج الکترونیکی سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیکی اعلام کرد: بنا بر وعده رییس سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیکی، ۱۱ دی ماه اولین حراج الکترونیکی وسیع کشور رسماً کلید خواهد خورد که اطلاع رسانی رسمی آن هم از یک هفته زودتر صورت می گیرد، چرا که برای شرکت در حراج، سازمان نیازمند احراز هویت خریدار است و به همین منظور لازم است افراد چند روز زودتر، نسبت به ثبت نام و ارائه کد ملی به سامانه اقدام کنند.

بیشتر بخوانید:

وی با بیان اینکه امروز و در اجرای آزمایشی سامانه حراج الکترونیکی سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیکی امکان حضور همزمان چند هزار نفر خریدار وجود داشت؛ تأکید کرد: باید تمهیداتی اندیشیده بشود که اگر استقبال خیلی بیشتری در حراج های بعدی صورت گرفت و مثلاً چند ده هزار نفر خواستند همزمان به سامانه وارد شوند، هیچ گونه مشکلی به لحاظ بستر های اجرایی و پهنای باند نداشته باشیم.

وزیر اقتصاد ادامه داد: این اتفاق بسیار مهم و کم سابقه در حوزه فروش های دولتی است و به شدت امیدواریم، این تحول نو و این دگرگونی در حراج الکترونیک، شروعی برای ارتقای سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیکی در دوره پیش رو باشد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا