توضیحات مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور درباره تغییرات آزمون دکتری ۹۳

توضیحات مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور درباره تغییرات آزمون دکتری ۹۳
 

اطلاعیه ثبت نام آزمون دکتری ۱۳۹۳ را اینجا بخوانید

در مورد تغییرات آزمون دکتری ۹۳ اینجا بخوانید

مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور با اشاره به آغاز ثبت‌نام آزمون نیمه متمرکز دکتری ۹۳ از روز سه‌شنبه پنجم آذر ماه، جدول آزمونی این دوره از آزمون دکتری را اعلام کرد.

حسین توکلی در گفت وگو با خبرنگار ایسنا، با اشاره به آغاز ثبت‌نام برای شرکت در آزمون دکتری از روز سه‌شنبه از طریق سایت سازمان سنجش به نشانی www.sanjesh.org، گفت: مهلت ثبت‌نام در این دور از آزمون تا روز دوشنبه ۱۱ آذر ماه ادامه دارد، بنابراین کلیه داوطلبان متقاضی که دارای شرایط عمومی و اختصاصی مندرج در دفترچه راهنمای ثبت‌نام این آزمون هستند می‌توانند در آزمون مذکور ثبت‌نام و شرکت کنند.

وی با اشاره به انتشار دفترچه راهنمای ثبت‌نام آزمون دکتری از ساعت ۱۸ امروز شنبه دوم آذر ماه، تصریح کرد: هر داوطلب ‌بر اساس ‌علاقه ‌فقط می‌تواند منحصرا" در یک کدرشته‌ امتحانی متناسب با مدرک فارغ التحصیلی(بر اساس ضوابط مندرج در دفترچه راهنما) ‌ ثبت‌نام‌ و در آزمون‌ مربوط شرکت‌ کند.

توکلی به پرداخت هزینه ثبت‌نام و دریافت رمز ورود برای ثبت‌نام اشاره کرد و افزود: با توجه به اینکه پرداخت هزینه ثبت‌نام به صورت اینترنتی انجام می‌شود، داوطلبان باید به وسیله کارت‌های بانکی عضو شبکه شتاب که پرداخت الکترونیکی آنها فعال است با مراجعه به سایت سازمان و پرداخت مبلغ ۳۱ هزار و ۵۰۰ تومان به عنوان وجه ثبت‌نام شرکت در آزمون یک کدرشته امتحانی، نسبت به ثبت‌نام اقدام کنند.

وی افزود: به منظور ایجاد تسهیلات بیشتر برای پرداخت هزینه ثبت‌نام لینک پرداخت هزینه از روز شنبه دوم آذر در سایت این سازمان فعال شده و داوطلبان می‌توانند از این تاریخ نسبت به پرداخت هزینه ثبت‌نام اقدام کنند.

مشاور عالی سازمان سنجش از آغاز ویرایش اطلاعات ثبت‌نامی آزمون از روز سه‌شنبه پنجم آذر ماه خبر داد و افزود: داوطلبان تا ۱۳ آذر ماه برای ویرایش اطلاعات مهلت دارند، بنابراین پس از مهلت مذکور اعمال تغییری در مندرجات فرم‌ تقاضانامه‌ ثبت‌نام امکان‌پذیر نمی‌باشد، بنابراین‌ داوطلب‌ باید در زمان تکمیل اطلاعات تقاضانامه نهایت دقت را به‌کار گیرد.

وی با اشاره به انتشار راهنمای جامع نحوه تکمیل فرم در برنامه نرم افزاری ثبت‌نام اینترنتی، تصریح کرد: داوطلبان برای کسب اطلاع بیشتر می‌توانند به این راهنما مراجعه کنند، بنابراین داوطلبان باید در درج اطلاعات ثبت‌نام دقت کنند، چرا که در صورت مشاهده هرگونه مغایرت در موارد قید شده در تقاضانامه ثبت‌نام با مدارک داوطلب، در صورت پذیرفته‌شدن در آزمون قبولی وی (کان لم یکن) تلقی شده و از ادامه تحصیل داوطلب جلوگیری خواهد شد.

آزمون دکتری ۱۶ اسفند برگزار می شود

مشاور عالی سازمان سنجش با اشاره به برگزاری آزمون دکتری ۹۳ در روز جمعه ۱۶ اسفند ماه، گفت: داوطلبان باید از روز سه شنبه ۱۳ اسفند ماه تا ۱۵ اسفند با مراجعه به سایت سازمان سنجش نسبت به تهیه پرینت کارت ورود به جلسه و راهنمای شرکت در آزمون اقدام کنند.

زمان اعلام نتایج اولیه و انتخاب رشته

توکلی از اعلام نتایج اولیه آزمون به صورت کارنامه در دهه سوم فروردین ماه ۱۳۹۳ خبر داد و افزود: انتخاب رشته محل‌های تحصیلی برای آن دسته از داوطلبانی که بر اساس نتایج اولیه مجاز به انتخاب رشته می‌شوند منحصرا" از طریق سایت سازمان در نیمه اول اردیبهشت ماه ۱۳۹۳ انجام می‌شود.

وی افزود: معرفی شدگان چند برابر ظرفیت کد رشته محل‌های تحصیلی برای شرکت در مصاحبه دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی با توجه به کد رشته محل‌های انتخابی و نمرات آزمون در نیمه دوم اردیبهشت ماه ۱۳۹۳ از طریق سایت سازمان به صورت کارنامه منتشر خواهد شد.

توکلی در خصوص زمان اعلام نتایج نهایی این دوره از آزمون، گفت: فهرست اسامی پذیرفته شدگان نهایی آزمون در نیمه اول شهریور ماه ۱۳۹۳ بر روی سایت سازمان قرار می‌گیرد.

تغییر در گزینش داوطلبان آزمون دکتری

وی با تاکید بر اینکه گزینش نهایی در این آزمون بر اساس۳۰ نمره آزمون و ۷۰ درصد نمره مصاحبه دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی انجام می‌شود، تصریح کرد: آزمون منحصراٌ در یک نوبت (یک جلسه) در روز جمعه برگزار خواهد شد و داوطلبان باید به کلیه دروس (زبان خارجی، استعداد تحصیلی و دروس تخصصی) در همین نوبت پاسخگویی کنند.

میزان ضرایب گروه‌های آزمایشی آزمون دکتری

مشاور عالی سازمان سنجش با بیان اینکه ضریب آزمون درس زبان خارجی در کلیه گروه‌های آزمایشی یک (۱) می‌باشد، خاطرنشان کرد: آزمون دروس امتحانی به صورت تستی بوده و کلیه دروس دارای نمره منفی می‌باشد.

وی افزود: با توجه به تأثیر ۲۰ درصدی معدل دوره‌های کارشناسی و کارشناسی ارشد در محاسبه نمره کل آزمون کتبی اکیداً توصیه می‌شود داوطلبان، معدل دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد خود را با توجه به بند «س» قسمت تعاریف در دفترچه راهنما با دقت درج کنند. معدل‌های کارشناسی و کارشناسی ارشد تراز شده و میانگین وزنی آنها تأثیر ۲۰ درصدی در نمره کل آزمون کتبی داوطلبان خواهد داشت.

توصیه توکلی به داوطلبان آزمون دکتری

توکلی در توصیه به داوطلبانی که برای ثبت‌نام به کافی‌نت‌ها مراجعه می‌کنند، گفت: با توجه به ورود اطلاعات ثبت‌نامی توسط متصدیان کافی‌نت‌ها، متأسفانه اطلاعات معمولاً با اشتباهاتی در تقاضانامه درج می‌شود که مسئولیت هرگونه خطا در این مورد متوجه شخص داوطلب است و سازمان سنجش به هیچ وجه امکان اصلاح اشتباهات مذکور را نداشته و هیچگونه عذری پذیرفته نخواهد شد.

وی افزود: توصیه‌ می‌شود داوطلبان پس از تکمیل تقاضانامه ، دریافت شماره پرونده ۶ رقمی و کدپیگیری ۱۶ رقمی یک نسخه پرینت از تقاضانامه تهیه و نزد خود نگهداری نمایند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا