تمدید اجاره با شرایط مصوبه کرونایی

معاون وزیر مسکن برخی جزییات مصوبه جدید ستاد مبارزه با کرونا را تشریح کرد

نویسنده: سیاوش هوشیار

رییس جمهور روز گذشته (۸تیر ۱۳۹۹) از تصویب طرحی در ستاد ملی مبارزه با بیماری کرونا به منظور حمایت از مستاجران خبر داد، بر اساس این طرح کلیه قراردادهایی که از این تاریخ به پایان می رسیند به طور خودکار تمدید اجاره می شوند.

رییس جمهور گفت که با توجه به شرایط خاص ایجاد شده بر اثر شیوع بیماری کرونا افزایش اجاره بها تنها در سقف مصوب ممکن و مجاز خواهد بود، وی همچنین اعتبار این مصوبه را تا ۳ ماه پس از اعلام عادی شدن شرایط کشور از سوی وزارت بهداشت و درمان اعلام کرد.

هرچند رییس جمهور علت این تصمیم گیری را شرایط خاص ناشی از شیوع بیماری کرونا در کشور اعلام کرده است، ولی می توان علت اصلی را در تلاش دولت برای مهار تورم افسارگسیخته در سال پایانی کار خود جستجو کرد، قیمت مسکن و اجاره بها در چند ماه اخیر با افزایش چشمگیری مواجه بوده است.

توضیحات معاون وزیر مسکن

شب گذشته نیز محمود محمودزاده با حضور در برنامه گفتگوی ویژه خبری به تشریح جزئیات بیشتری از این مصوبه دولت پرداخت، محمودزاده گفت بر اساس مصوبه دولت قراردادهای اجاره ای که از تاریخ ۱۵ تیر ماه ۱۳۹۹ به بعد منقضی می شوند، با افزایش اجاره بها به میزان اعلام شده (۲۵ درصد در تهران، ۲۰ درصد در کلان شهر و ۱۵ درصد در سایر نقاط) به طور خودکار تمدید می شوند.

سه شرط تمدید اجاره طبق مصوبه ستاد کرونا

محمودزاده متذکر شد که اجرای این مصوبه مشروط به چند موضوع شده است، شرط اول این است که مستاجر در دوره اجاره فعلی به تعهداتش عمل کرده باشد یعنی مستاجری که با تشحیض دستگاه قضایی باعث ضرر و زیان به مالک شده باشد مشمول این تمدید نیست.

دوم اگر مالکی در دوره اجاره قصد فروش ملک را داشته باشد به شرطی که فروش رسمی صورت بگیرد نه قولنامه ای و صوری مستاجر باید ظرف دوماه تخلیه کند، سوم اینکه مستاجر سقف اجاره تعیین شده را قبول نکند.

تاثیرات اقتصادی تصمیم رییس جمهور

می توان پیش بینی کرد که اجرای این مصوبه اقلا در کوتاه مدت تاثیر کاهشی بر قیمت مسکن داشته باشد، مخصوصا اینکه با سخت تر شدن شرایط برای مالکینی که منازلشان را به اجاره می داده اند، و همچنین وجود شرط فروش ملک برای تخلیه، احتمالا سمت عرضه در بازار مسکن تقویت خواهد شد که خود موجب کاهش قیمت ها می شود.

چالش های حقوقی پیش روی مصوبه ستاد کرونا

با این حال این مصوبه و اجرای آن با چالش های حقوقی فراوانی همراه است، هرچند مرسوم شده است که تقریبا همه بخش ها تصمیمات خود را «در حکم قانون» فرض و اعلام می کنند، ولی باید توجه داشت که در عین حال قانون گذاری به نحو اعم که شامل وضع هر نوع قاعده حقوقی است در صلاحیت انحصاری مجلس شورای اسلامی قرار دارد.

هنوز معلوم نیست محاکم دادگستری در مواجهه با حکم این مصوبه که انقلابی در نظام حقوق قراردادهای کشور ایجاد کرده است، چه رویه ای اتخاذ خواهند کرد.

موضع گیری رییس اتحادیه مشاوران املاک مقابل تمدید اجاره طبق مصوبه جدید

در حالی که هنوز این مصوبه برای اجرا ابلاغ و اعلام رسمی هم نشده است مصطفی‌قلی خسروی رئیس اتحادیه کشوری مشاوران املاک در گفتگو به خبرگزاری تسنیم ضمن ابراز نارضایتی و مخالفت شدید، این مصوبه را زورگویی توصیف کرده است، این در حالی است که برخی یکی از عوامل آشفتگی بازار مسکن را نحوه فعالیت مشاوران املاک می دانند.

منبع: وکلاپرس

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

‫۵۸ دیدگاه ها

 1. سلام من مغازه دارم قراردادم تموم شده الان میگن باید تخلیه کنی صاحب مغازه هم میخواد همین شغله من بزنه . آیا تمدید خودکار شامل مغازه هم میشه یا فقط برای خونس

 2. سلام من مالک یک واحد تجاری هستم زیر زمین تجاری خودم رو به یک گیم نت اجاره دادم پارسال به علت شرایط کرونا کمتر روی اجاره مستاجر گداشتم پول پیش خیلی ناچیز گرفتم ۶ تومن با اجاره ۲.۵ حالا در صورتی که ۲۰ تومن پیش و ۳.۵ اجاره این واحد بود حالا که به مستاجر میگم من پول اصل و درست اجاره رو میخوام میگه من نمیدم طبق مصوبه بلندم نمیشم هرکاری میخوای بکن ولی بنظر شامل واحد های تجاری نمیشه این قانون اما داره اذیت میکنه پول نمیخواد بیشتر بده ۲۰درصد فقط روی اجاره بزاره که ۳تومن میشه درصورتی که کارشناس ۴ تا چهارونیم قیمت با پول پیش ۱۵ تا ۲۰ تومن داده من میتونم ایشون رو سر موعد پایان قرار داد بلند کنم گیم نت هم هست همسایه ها هم راضی نیستن بلند بشه بهتر هست برای ما خیلی ممنون لطفا راهکار بدین بهم

 3. من خودم مستاجرم و یه خونه کوچک هم دارم که دادم اجاره . حالا که سال مستاجرم رو به پایانه گفتم ملک را میخوام بفروشم و ببا قرض و قوله یه واحد برای خودم بگیرم .بماند که پارسال هم به خاطر شرایط کرونایی بسیار لطف کردم .امسال هم حتی بهش گفتم اگه میخوای ملک را با مستاجر بفروشم که گفتند نه و میخوان بلند بشن .حالا بعد از فروش ملکم ایشان به خاطر همین قوانین مسخره کرونایی دبه کرده و حتی جواب تلفن نمیده .حتی قبل از فروش بهش گفتم دو ماه اخر کرایه نده حتی برای بازدید هم به من اجاره نداد ومیگه برای بازدید ملک برای فروش باید ۲۰ میلیون بدی . به نظر من قوانین این چنینی با بی فکری فقط باعث ضرر به عده ای میشه.حالا من موندم و کلی چک که به خاط همین قوانین برگشت میخوره

 4. باسلام صاحب خونه من هر ثانیه از گوشی موبایلش اذان پخش میشه الان بعد دوسال ک مستاجرش هستم کرایه ۴برابر کرده من هم قبول کردم الان برگشته میگه خونه نیازمه باید تخلیه کنی پیگیر شدم خونه رو با ده برابر قیمتی ک دست من بوده داده ی بنده خدا

 5. به نظر من این قانون جدید یک نوع زور گویی است و مصداق بارز غصب است و از همه مهمتر اینکه مستاجر بی ادب و بی شخصیتی را که یک سال تمام با اعصاب موجر بازی کرده چطور میتوان یک سال دیگر تحمل کرد تازه این قانون جدید باعث بی شرمی و منتهای بی ادبی چنین فردی خواهد شد

 6. با سلام
  اقا منم مستاجرم
  زمانیکه من رهن کردم خونه که توش مستاجرم صاحب خونه با پول رهن من خونه نیمه کارهشوساخت وتکمیلش کرد سه ساله پیش
  حالا که پول من بی ارزشی میگه بیا پولتو بگیر ماهیانه سه میلیون بده
  کجای قانون اسلامی و شرع اینا حمایت میکنه
  از دولتمردان وقوه قضائیه عاجزانه درخواست دارم هوای مستاجران را بیشتر داشته باشید وراهو برای فرار از قانون و عدالت برای بعضی از مالکین که رحم و انصاف ندارن ببندید
  من یه راننده اسنپم به خدا

  1. آقایان مستاجرین محترم
   شما یک بار چرا از برهان خلف به مسئله نگاه نمی کنید و چرا همیشه خودتان را حق به جانب و مظلوم قلمداد می فرمایید.
   به فرض اگر یک روزی ملک ارزان بشود و قیمت ۲۰۰ درصد کاهش یابد ، صاحبخانه بخواهد شما را نگه دارد و نخواهید بمانید آیا قانونی است که به مالک بگوید که تمدید خودکار کنید و مستاجر حق ندارد برود و باید بماند ؟ شما به این چنین قانونی نمی گویید که ظالمانه است و به حقوق اولیه مااحترام نمی گذارد؟ نمی گویید اختیارم دست خودم است و وقت ام تمام شده و میخواهم بروم چرا باید بمانم ؟ به من چه که مالک ضرر میکند ؟ واقعا نمی گویید ؟ آیا همان موقع همین مستاجرین محترم هزار دروغ سر هم نمی کنند که خانه خریدم تا بلند بشن و برند دنبال یک خونه لوکس تر و ارزون تر ؟ یا هزاردروغ سر هم نمی کنند که داداشم یا بابام خونه اش خالی مونده میروم خونه اون مستاجر بشم یا …
   بابا کمی منصف باشید چرا از عرف و شرع و قانون سو استفاده می کنید که خودتان را توجیه کنید .
   بنده یک مستاجر دارم که خرج یک بچه خردسالش از خرج بچه دانشگاهی من بالاتره ، برای یک ماه هزینه آرایش و لباس خانمش اندازه یکسال خانواده ۵نفری ما هزینه میکند . کسی که مستاجر شده است( البته بسیاری از مستاجرین ) می توانست صاحب خانه بشود به خاطر سخت نگرفتن بر خودش و خانواده اش مالک نشده است ، باور کنید سر همین آپارتمان دوم من روزگار خانواده ام و خودم سیاه شد تا بتونم بخرمش ، هزار جا قرض و قسط با بهره های کلان دادم تا صاحب این آپارتمان بشوم ، حالا من چرا باید جور یکی دیگر که به فکر نبوده و خوش گذرونده بکشم ؟ سال قبل یک مستاجری داشتم که خانه اش را فروخته بود و زده بود به بورس و دهها برابر سود کرد و بعدش یک دفعه کله پاشد و از هستی ساقط شد ، بعضی از مستاجرین ، سرمایه هاشون را به جای خونه در جای بهتری گذاشتند و مستاجر شدند که سود کنند، بنظرم کل قانون کرونا مغایر عرف و شرع و قانون است و باید حق ملکیت مالک محترم شمرده بشود و بعد ا زاتمام مهلت هم اگر مالک رضایت نداشته باشد بی قید و شرط مستاجر باید موظف به تخلیه باشد .
   اگر دولت می خواهد مایه بگذارد از ملک مردم چرا می گذارد و قانون خلاف حقوق بشر و قرآن و اسلام تصویب میکند ، دولت بیاید جلوی پولهایی که به کانادا و سایر جاها برده می شود را بگیرد ، جلوی دزدی های کلانی که از بیت المال می شود را بگیرد و همان ۳۰۰۰ هزار میلیارد ها را بدهد به مردم و مستاجرین که مشکل شون حل بشود.

 7. آقا محمود موجر، این دروغ و بهانه هر سال بیشتر صاحبخانه ها هست که پسرم ازدواج کرده و میخوام خونه رو به اون بدم. این مهمترین و پرتعدادترین بهانه دروغ هرساله هست و دومین دروغ و بهانه هم فروش ملکه. به دروغ میگن میخوام ملک رو بفروشم. دادگاه ها و دولت هم خیلی خوب میدونن که این ها دروغ و بهانه هست. به خاطر همین این بار دولت راه برای قبول این دروغ ها بسته. فقط انتقال رسمی ملک قابل قبوله. هبه کردن اون به پسر یا هرکس دیگه یا معامله صوری به هیچ وجه قابل قبول نیست.

  1. آقا مسعود ، اگر شما مستاجر محترم بخواهی در این شرایط به اصطلاح خودتان کرونایی بلند بشوی و بروی به جای دیگری ، و اگر این بلند شدن شما در این شرایط سخت کرونایی به ضرر مالک باشه ، آیا مالک میتونه به شما بگه که طبق قانون اینقدر افزایش دارید و باید بشینید؟ و حق فسخ ندارید و اگر بروید اجاره را از رهن شما کم خواهم کرد؟ به این مالک چه می فرمایید ؟ اولین حرفتون این نمیتونه باشه که به من چه مربوطه ؟ من زمان اجاره ام که یکسال بوده تمام شده و الان هیچ تعهدی در قبال شما و ضرر های شما ندارم چون تعهد جدید با شما ندارم .
   شما تا زمانی که مدت اجاره تان تمام نشده است و حق الاجاره را پرداخت می کنید در موعد اجاره حریم خصوصی شما است و عین ملک شما ، اما وقتی که مدت اجاره شما به پایان رسید ، شمااز لحاظ عرف و قانون و شرع حتی یکساعت هم حق ماندن ندارید و بدون قید و شرط باید تخلیه کنید مگر اینکه قرارداد جدید ببندید آن هم یک ماه مانده به اتمام اجاره و صاحبخانه و مالک راضی باشه به تداوم ماندن شما در ملک و حریم خصوصی اش
   درضمن اکثر مالکین الان برای اینکه گرفتار قوانین لحظه ای دولت نشوند سفت و سفت قرارداد می بندند و مستاجر متعد می گردد با اشراف به مصوبه کرونایی و لو در شرایط کرونایی سخت تر و همچنین با تصویب هر قانونی دیگر مستاجر هیچگونه حقی برای استمرار مدت اجاره بدون اجازه صاحب خانه نداردو تمام اختیارات را بعد از اتمام مهلت اجاره از خودش ساقط می کند ، با این شرط محکم ، مصوبه دولت هم از لحاظ قانونی فاقد اعتبار می شود .

  2. شما مستاجران، خوش گذارانی کردید و ما موج‌ها شب و روزمان یکی شده تا یک خانه را دوتا کردیم تا در میانسالی یک در آمد نا چیزی داشته باشیم ،و این چندر غاز اجاره هم را باید یکجا صرف باز سازی ملک کنیم بعد از تخلیه،در مملکت ما هیچ فرقی بین موجر ،و مستاجر نباشد، هردو از طبقه ظریف هستیم ،شما مستاجران محترم اجاره پرداخت میکنید و ما مالک قسط پرداخت‌ میکنیم،شما اگر دیر کرد داشته باشید عین خیال نیست ولی ما اگر یک روز از موعودقسط بگذرد شب طب کرده و خواب نداریم، پس باید همه مطیع قانون نوشته شده باشیم ،نه مطیع تصمیمات چند نفره که خودشان‌ هم نمی‌دانند چی هست، فقط ما را بجان همدیگه انداختن و تماشا می‌کنند، و واقعا نمیفهمند این تصمیم نادرست چه تبعاتی برای ما مردن بوجود آورده

 8. ازمقام محترم قضایی وخصوصا دادستان محترم اهواز بعنوان تنها امید قشرمستضعف در راستای حفظ حقوق عامه.استدعای عاجزانه دارم..به قضیه گرانی افسار گسیخته اهواز خصوصاذمناطق حاشیه ورود کنن..وراه را بر سوداگران این گرانی ها خصوصا مافیای بنگاه املاک ببندد

 9. صاحبخانه بنده برای اینکه اجاره بیشتری در این روزا بگیره به دروغ گفته میخوام خونه به خواهرم بفروشم ، حتی بنده با افزایش ۵۰ درصدی که بهشون دادم باز مخالفت کرده ، خوب الان با ۳۰۰ میلیون یا ۲۵۰ میلیون رهن چیتگر میشه خونه رهن کرد ، همین خونه من سال قبل ۱۷۵ میلیون رهن کردم اما الان با ۲۵۰ میلیون هم قبول نمیکنه ، چون راحت ۴۰۰میلیون میتونه رهن بده ، به جای اینکارا جلو املاک و صاحبخانهای که توهمی اجارهای فضای روی ملک خودشون میگزارن بگیرید ، اخه افزایش اجاره در یک سال به جای ۲۵ ٪ شده ۱۰۰٪ ، کجای دنیا انقدر افزایش بها اجاره داریم . هرکسی برای خودش قیمت میزاره میگه خالی باشه بهتره ، اگه مالیات سنگین برای خانهای خالی بگزارند دیگه کسی نمیتونه الکی افزایش بده.

 10. یک واحد آپارتمان داریم که سال قبل که بااجاره وودیعه سال قبل ازاون اجاره داده شده امسال به خاطر ازدواج پسرم طبق روال قانونی خواستم که تخلیه کند برگشته به من می گوید برو شکایت کن .شکایت کردم .حاضرنشده که به دادگاه بیایید.ازمسؤلی که دردادگاه سوال کردم تکلیف ما چه می شود فرمایش می کند به احتمال زیاد مستاجر می ماند وادامه چرا زن گرفتی برا بچه ات .حالا سوالم ازرئیس ستاد کرونا این است بنده چگونه منزلی برای فرزندم تهیه کنم .خودتان را جای ما بگذاریدوبادستورات عجیب وغریب باعث ناراحتی ونگرانی دیگران را فراهم نکنید .چراازمردم مایه می گذارید که خود هزار مشکل دیگر دارنداین مسکنی است به بهای فشار روانی دیگران .

  1. خیلی شما صاحب خانه ها توقع بیجا دارید. مستاجرا چه گناهی کردن که باید به هرسازی که میزنید باید برقصن؟؟چرا یک قانون صفت و سخت برا شما صاحب خانه هاو بنگاها نمیزارن تا جلو قیمت های فضایی شما رو بگیرن.داداش جان تو که لازم داشتی نمیدادی اجاره. خدایا دولت ما که به داد مستاجرای بدبخت نمیرسه تو بداد ما برس خداوندا کم آوردیم زیر این فشار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا