بررسی طرح «صیانت» از هفته آینده آغاز می‌شود

پایگاه خبری اختبار- کمیسیون مشترک طرح حمایت از حقوق کاربران فضای مجازی و خدمات پایه کاربردی، موسوم به طرح صیانت، با برگزاری انتخابات هیات رئیسه کار خود را آغاز کرد و قرار است از یکشنبه هفته آینده به بررسی این طرح چالش‌برانگیز بپردازد، طرحی که نگرانی‌های گسترده‌ای درباره محدود شدن حقوق اساسی شهروندان در دسترسی آزادنه به فضای مجازی را ایجاد کرده است.

به گزارش اختبار، لطف‌الله سیاهکلی، سخنگوی کمیسیون مشترک طرح حمایت از حقوق کاربران فضای مجازی و خدمات پایه کاربردی در این خصوص به مهر گفته است: نخستین جلسه بررسی این طرح در کمیسیون مشترک، یکشنبه هفته آینده برگزار می‌شود.

کمیسیون مشترک بررسی طرح صیانت، وارد فاز عملیاتی شد

لطف‌الله سیاهکلی اظهار کرد: با تشکیل جلسه تعیین ساختار کمیسیون مشترک طرح حمایت از حقوق کاربران فضای مجازی و خدمات پایه کاربردی در ظهر یکشنبه ۱۸ مهرماه، این کمیسیون مشترک وارد فاز عملیاتی شد.

بیشتر بخوانید:

تلاش بعضی نمایندگان مجلس برای لغو اصل هشتاد و پنجی شدن و مسکوت ماندن طرح صیانت

وی با بیان اینکه در جلسه روز گذشته اعضای هیات‌رئیسه کمیسیون مشترک مشخص شدند، ادامه داد: در این جلسه مقرر شد که نخستین جلسه کمیسیون مشترک طرح حمایت از حقوق کاربران فضای مجازی برای بررسی ابعاد این طرح در روز یکشنبه هفته آینده ۲۵ مهرماه ساعت ۱۶ تشکیل شود.

بررسی روش کار، کلیات طرح و شیوه اقدام

سخنگوی کمیسیون طرح حمایت از حقوق کاربران فضای مجازی و خدمات پایه کاربردی افزود: این جلسه با حضور حداکثر اعضا برگزار می‌شود و قرار است درباره روش کار، کلیات طرح و شیوه اقدام بحث و بررسی شود.

به گفته وی، پس از این جلسه نحوه مشارکت نخبگان و صاحب‌نظران در بررسی جزئیات طرح و نیز حضور رسانه‌ها در این کمیسیون مشخص خواهد شد.

انتخاب هیات‌رئیسه کمیسیون مشترک بررسی طرح صیانت از فضای مجازی

روز گذشته جلسه انتخاب هیات‌رئیسه کمیسیون مشترک بررسی طرح «حمایت از حقوق کاربران فضای مجازی و خدمات پایه کاربردی» در دفتر علی نیکزاد نایب‌رئیس مجلس با حضور اعضای منتخب برگزار شد.

بیشتر بخوانید:

بیانیه کمیسیون حقوق بشر کانون وکلای مرکز درباره طرح صیانت از فضای مجازی

در این جلسه رضا تقی‌پور به‌عنوان رئیس کمیسیون، علی یزدی‌خواه نماینده تهران و حسن نوروزی نماینده رباط‌کریم به‌عنوان نواب اول و دوم رئیس، لطف‌الله سیاهکلی به‌عنوان سخنگوی کمیسیون و همچنین بیژن نوباوه و مهرداد ویس‌کرمی به‌عنوان دبیر اول و دوم کمیسیون مشترک طرح حمایت از حقوق کاربران فضای مجازی تعیین شدند.

طرحی با هدف تنظیم‌گری و قانون‌‌گذاری خدمات پایه کاربردی فضای مجازی

طرح «قانون حمایت از حقوق کاربران و خدمات پایه کاربردی فضای مجازی» که با هدف تنظیم‌گری و قانون‌‌گذاری خدمات پایه کاربردی فضای مجازی در کشور و به پیشنهاد نمایندگان کمیسیون فرهنگی مجلس تهیه شده است، پس از بررسی کارشناسی و اصلاح مواردی از آن، مردادماه در صحن علنی مجلس مطرح شد و برای بررسی نهایی طبق اصل ۸۵ قانون اساسی، به تصویب رسید.

بیشتر بخوانید:

شمشیر آویخته‌ی طرح محدودسازی پیام‌رسان‌ها همچنان روی سر کاربران فضای مجازی

پس از آن نیز مقرر شد کمیسیون مشترکی با عنوان «کمیسیون مشترک طرح حمایت از کاربران فضای مجازی و خدمات پایه کاربردی» با عضویت حدود ۲۳ نفر از نمایندگان منتخب کمیسیون‌های تخصصی مجلس در قالب اصل ۸۵ قانون اساسی تشکیل و به بررسی جزئیات این طرح برای تصویب نهایی با حضور کارشناسان و صاحب‌نظران این حوزه، بپردازد.

قرار است نمایندگان عضو کمیسیون مشترک بررسی طرح حمایت از کاربران فضای مجازی و خدمات پایه کاربردی ظرف مدت حدود ۵‌ ماه ابعاد این طرح را برای اجرای آزمایشی در کشور بررسی و تصویب کنند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا