کتابفروشی حقوقی دادبازار و خرید اینترنتی کتاب حقوق و آزمون وکالت و قضاوت با تخفیف

اعلام وصول شده در جلسه علنی روز ۱۳۹۹/۸/۲۹ مجلس شورای اسلامی

طرح الغای قانون سرقفلی و حق کسب و پیشه و تجارت و جایگزینی قوانین جدید

عنوان طرح: الغای قانون سرقفلی و حق کسب و پیشه و تجارت و جایگزینی قوانین جدید

ماده واحده: قانون سرقفلی از تاریخ تصویب این ماده واحده لغو می‌گردد و کلیه اماکن تجاری و خدماتی جدیدالتاسیس با انتقال مالکیت خرید و فروش می شود و حق مالکیت در موارد سرقفلی قبلی در فرجه زمانی ده ساله به شرح زیر تعیین تکلیف می‌گردد:

۱. فروش حق مالکیت توسط مالکین به دارندگان حق کسب و پیشه و تجارت و سرقفلی
۲. خرید حق سرقفلی و کسب و پیشه و تجارت توسط مالکین

تبصره ۱. قیمت حق مالکیت و حق کسب و پیشه و تجارت و سرقفلی با قیمت روز و با توافق انجام می‌گیرد و در صورت عدم توافق، با ارجاع امر به کارشناس قیمت‌گذاری می‌گردد.

تبصره ۲. تنها مواردی که پیش از تصویب قانون به صورت سرقفلی بوده، در فرجه زمانی ده ساله و تا تعیین تکلیف حق مالکیت، امکان خرید و فروش سرقفلی را دارند.

تبصره ۳. آیین‌نامه اجرایی این ماده واحده توسط وزارت دادگستری و وزارت راه و شهرسازی و وزارت کشور ظرف سه ماه تهیه و به تصویب هیات دولت می‌رسد.

تبصره ۴. از تاریخ تصویب این قانون کلیه قوانین مغایر با آن لغو می‌گردد و این قانون نافی قوانین مربوط به اجاره و مالک و مستاجر نمی‌باشد.

نوشته های مشابه

‫۱۲ دیدگاه ها

 1. حق کسب و پیشه غیر شرعی بوده و غصب مال دیگران و باعث ظلم و ستم به مالک.
  مستاجر عملا مالک شده و پول ناچیز به عنوان اجاره پرداخت می کند و دادگاهها هم با کوچکترین بهانه حق را به مستاجر می دهند.

 2. به نام خدا
  امیدوار هستیم این قانون کثیف سرقفلی و ظلمی که مالکین بر دارندگان سرقفلی روا می دارند بزودی برچیده شود. مالکین مجتمع های تجاری هر روز زندگی را به کام سرقفلی داران سیاه می کنند کما اینکه به پول ملک سرقفلی واگذار کرده اند ولی یک عمر طلبکار شده همواره زورگویی و ستم می کنن. به امید تصویب الغای سرقفلی

 3. سلام خواهش میکنیم این طرح اجرایی شود و قانون کسب وپیشه لغو شود به طورکلی معنی ندارد سرقفلی مورد دیگر هست درست ولی کسب پیشه بی معنی هست تمامش کنید

 4. با سلام .انشالله که طرح الغاء قانون سرقفلی در صحن علنی مجلس تصویب بشه .با الغاء قانون سرقفلی و تصویب آن تمامی دعاوی سرقفلی در دادگاهها به صفر خواهد رسید.اشخاصی که دارای سرقفلی هستند بسیار سپاسگزار و تمام عمر دعا گوی نمایندگان مجلس خواهند بود.

 5. خیلی خوب میشه که قوانین قبلی الغا شن .چون هم دعاوی مالک و مستاجر از دادگاهها جمع میشه و هم مستاجرین به حقشون میرسن .مغازه ای خریداری شده به قیمت مالکیت ولی به نام سرقفلی یا همون حق کسب و پیشه.ولی متاسفانه طبق قانون قبل شما نمیتوانی یدونه میخ به دیوار بکوبی .چون بهانه ای دست مالک بیافته و باعث تخلیه ملک و تحویل به مالک میشه اون هم بدون پول .حساب کن هم پول بدی هم طنابت دار دست مالک باشه .چنین قانون چرتی در هیچ کشور وجود نداشته.مالک هم که از فرصت استفاده میکنه و هر بهانه ای دستش بیاد علیه مستاجر اقدام میکنهپ.درحالی که اسمش مستاجر ه .پول مالکیت به مالک یا همون ارباب داده.و باز هم مالک قلدری میکند و حق کشی .اکثر شکایت ها در تمامی دادگاه های کشور دعاوی مالک و مستاجره .هم پول بدی هم از روزی بترسی که مالک بصورت مفت بتونه مالتو بکشه بالا و یه اب هم روش بخوره.آن هم به این دلیل ((بابت مغازه ای که پول آنچنانی پرداخت کردی و سرقفلی را به قیمت مالکیت از ارباب خریدی چرا بدون رضایت ارباب مغازه رو اجاره دادی یا اینکه چرا شغلت رو تغییر دادی !و چرا به دیوار میخ کوبیدی البته این میخ کوبیدن یه اصطلاحه که به معنی اینه ک بدون جلب رضایت مالک هیچ کاری نمیتونی انجام بدی)).حالا این قانون جدید انشالله که تایید بشه و مستاجرین بتونن به حقشون برسن و در ضمن برای اداره دارایی نیز درآمد بسیاری خواهد داشت با خرید و فروش مغازه ها نیز درصدی پول به عنوان نقل و انتقال به حساب دارایی خواهد رفت ک عالی خواهد بود .

 6. خیلی قانونه خوبیه اگه بشه ما مغازمون الان بسته است ۳ساله میگه ۴۰سال پیش به شما اجاره دادم یک کاری کنید الان اون کار اصلا تو اون محله نیست یعنی اصلا اون شغل دیگه نیست اما میگه باید اون کارو بکنید یا مغازرو ببندید

 7. سلام
  خیلی عالی میشه،هم اینکه دادگاه و شکایت بازی از طرف موجر و مستاجر تموم میشهو از بابت سرقفلی دادگاهها خلوت میشه و هم اینکه تو این وضعیت اقتصادی هم میشه تغییر شغل داد و یا اینکه اجاره بدن مغازه رو،باعث و بانی این کار هر کی هست خدا خیرش بده

 8. اگر این طرح، بررسی کارشناسی و تبدیل به قانون شود، موقوفات عام احیا شده و درآمد موقوفات افزایش پیدا می‌کند. چرا که در حال حاضر مستأجرین دارای حق کسب و پیشه در موقوفات، اجاره‌بهاء بسیار ناچیزی به موقوفه پرداخت می‌کنند.

 9. قانون سرقفلی ؟!
  عجب …
  دانشجوهای ترم اول حقوق لایحه بنویسن بهتر از این آش شله قلمکار درمیاد !

  1. سلام .بله فرمایش شما درست است .ما در شهر زنجان نیز همین مشکل رو داریم .حدود ۲۸ عدد مستاجر و یک مالک از سال ۵۸ با هم درگیر هستند .مالک در سال ۵۸ و قبل آن میاد و بصورت سرقفلی مغازه رو به اشخاصی میفروشه آن هم به قیمت مالکیت .و از سال ۷۱ که میبینه اون مغازه ها ارزش بیشتری پیدا کردن با بهانه هایی میاد علیه مستاجرین طرح شکایت میکنه و با زور و ترفند میخاد مغازه رو به قیمت ناچیز از دست مستاجرین در بیاره. شما حساب کن مستاجری که از سال ۵۸ و قبل آن تمام عمر و زندگی خودش رو در اون مغازه گذاشته و در آن زمان با بدبختی پول جور کرده و مغازه خریده. حالا این قانون انشالله که به داد و فریاد چندین ساله مستاجرین برسه و اونارو از دست مالکین نجات بده .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا