ارائه اجباری واحدهای جبرانی به دانشجویان دکتری دانشگاه آزاد

معاون آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی اعلام کرد :

ارائه اجباری واحدهای جبرانی به دانشجویان دکتری دانشگاه آزاد

دکتر حسین زاده لطفی با حضور در غرفه ایسنا در نمایشگاه مطبوعات در گفتگو با خبرنگار دانشگاهی ایسنا، گفت: برای دوره دکترای تخصصی آموزشی و پژوهشی با توجه به نحوه ورود داوطلبان به این دوره‌ها چهار واحد جبرانی پیش بینی شده است و ۶ واحد جبرانی دیگر در صورتی که نتوانند حد نصاب نمره را کسب کنند به آنها ارائه می شود.

وی با بیان این که حدنصاب نمره یک سوم نمره کل است افزود:‌اگر دانشجویان ۳۳.۳۳ درصد کمتر بزنند از بین دروس آزمون ورودی دکترای تخصصی ۶ واحد انتخاب شده و به عنوان جبرانی به این دانشجویان ارائه می‌شود و دانشجویان موظف به گذراندن این واحدها هستند.

وی در پایان با بیان اینکه آیین نامه این امر در مهرماه ابلاغ شده است گفت: البته دانشگاه آزاد هم همانند دانشگاه‌های دولتی تعداد واحدهای دروس تخصصی را از ۴۲ و ۴۴ واحد به ۳۶ واحد رسانده است.

همچنین به گزارش پی اچ دی تست، دانشگاه آزاد اسلامی به دنبال اجباری کردن گذراندن دروس جبرانی مشترک برای تمام دانشجویان دوره دکتری تخصصی است. در دستورالعمل اجرایی آیین نامه دوره دکتری تخصصی دانشگاه آزاد درخصوص تغییر واحدهای درسی آمده است :

باتوجه به تغییرات در واحدهای دوره دکتری تخصصی در چارچوب آیین نامه وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری به ۳۶ واحد ، مراتب ذیل اعلام می گردد:

ماده ۱ : دروس جبرانی

جهت ارتقاء کیفیت آموزشی دانشجویان دوره دکتری ، گذراندن دروس جبرانی به تعداد ۴ تا ۱۰ واحد درسی در نیمسال اول یا دوم به شرح ذیل اعلام می گردد:

۱- دروس جبرانی مشترک برای تمامی دانشجویان :

درس روش تحقیق ، مقاله و رساله نویسی پیشرفته ۲ واحد
درس زبان تخصصی پیشرفته ۲ واحد
۲- دروس جبرانی براساس نتایج آزمون قبولی دانشجویان:

شامل دروس تخصصی دوره کارشناسی ارشد مدنظر در آزمون ورودی دکتری، حداکثر ۶ واحد

تبصره ۱: پذیرفته شدگانی که در برخی ازدروس امتحانی خود در آزمون دکتری تخصصی نمره خام کمتر از ۳۳/۳۳ کسب نموده اند ، لازم است مطابق نظر گروه تخصصی مربوط از دروس مرتبط به میزان حداکثر ۶ واحد (علاوه بر دروس جبرانی مشترک) به عنوان درس جبرانی بگذرانند.

تبصره ۲ : پذیرفته شدگان بدون آزمون دوره دکتری تخصصی لازم است مطابق نظر گروه تخصصی از دروس مرتبط دوره کارشناسی ارشد به میزان حداکثر ۶ واحد (علاوه بر دروس جبرانی مشترک تمامی رشته ها) به عنوان درس جبرانی بگذرانند.

تبصره ۳: نمره درس جبرانی در محاسبه میانگین نیم سال و کل دوره دکتری تخصصی دانشجو تاثیری نخواهد داشت.

تبصره ۴ : محتوای دروس جبرانی به تشخیص گروه آموزشی خواهد بود.

تبصره ۵ : برای دانشجوی ورودی سال ۹۴ چنان چه گروه آموزشی دروس جبرانی به غیر از دروس جبرانی مندرج در ماده ۱ ارائه نموده است ، می تواند با نظر گروه جایگزین دروس مندرج در بند فوق شود.

ماده ۲ : تعداد کل واحدهای دوره دکتری آموزشی -پژوهشی درتمام رشته ها ۳۶ واحد بوده و به صورت زیر تفکیک می شود:

تعداد واحدهای رساله حداقل ۱۸ و حداکثر ۲۱ واحد
تعداد دروس تخصصی حداقل ۱۵ و حداکثر ۱۸ واحد براساس سرفصل مصوب هررشته و نظر گروه آموزشی مربوط ارائه می شود.
دروس فوق با نظم زیر ارائه شود:

نیمسال اول : دروس جبرانی
نیمسال دوم : تا سقف ۱۰ واحد تخصصی
نیمسال سوم : تا سقف ۱۰ واحد تخصصی
نیمسال چهارم : امتحان جامع
نیمسال پنجم الی هفتم : رساله (هر نیمسال حداکثر ۸ واحد)

واحد جبرانی دکتری دانشگاه آزاد

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

‫۳ دیدگاه ها

  1. با سلام
    در مورد ورودی های مهر ۹۴ داشتن مدرک زبان در ازمون جامع الزامی هست یا حذف شده؟؟؟؟
    داشتن مقاله در ازمون جامع الزامی است؟؟؟

  2. ارائه دروس جبرانی به دانشجویان دکترا کاملا غیر قانونی است. خصوصا اینکه دستورالعمل غیر قانونی مذکور پس از ثبت نام آزمون، پس از برگزاری آزمون، پس از مصاحبه و پس ثبت نام پذیرفته شدگان تصویب شده. فقط یک شکایت به دیوان عدالت اداری برای لغو این مصوبه کاملا غیر قانونی کافی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا