کتابفروشی حقوقی دادبازار و خرید آنلاین کتاب حقوق و آزمون وکالت و قضاوت

آیین نامه اجرایی بند (ب) تبصره (۱۸) ماده واحده قانون بودجه سال ۱۴۰۰ کل کشور

آیین نامه اجرایی بند (ب) تبصره (۱۸) ماده واحده قانون بودجه سال ۱۴۰۰ کل کشور

شماره۲۵۲۵۰/ت۵۸۷۴۵هـ ۱۴۰۰/۳/۸

وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات ـ وزارت امور اقتصادی و دارایی

سازمان برنامه و بودجه کشور ـ معاونت علمی و فناوری رییس جمهور

بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران

هیات وزیران در جلسه ۵/۳/۱۴۰۰ به پیشنهاد مشترک وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و سازمان برنامه و بودجه کشور و به استناد بند (ب) تبصره (۱۸) ماده واحده قانون بودجه سال ۱۴۰۰ کل کشور، آیین نامه اجرایی بند یادشده را به شرح زیر تصویب کرد:

آیین نامه اجرایی بند (ب) تبصره (۱۸) ماده واحده قانون بودجه سال ۱۴۰۰ کل کشور

ماده ۱ ـ در این آیین ‌ نامه اصطلاحات زیر در معانی مشروح مربوط به کار می ‌روند:

۱ـ وجوه اداره ‌شده: اعتباراتی که در پیوست قوانین بودجه سنواتی از محل منابع داخلی شرکت ‌ های دولتی به منظور تحقق اهداف سرمایه گذاری و توسعه فعالیت بخش‌های خصوصی و تعاونی و تحقق اهداف مندرج در ماده (۳) این آیین ‌ نامه در قالب تسهیلات تلفیقی و یارانه سود تسهیلات از طریق قرارداد عاملیت با مؤسسه عامل برای واگذارنده اعتبار پیش ‌ بینی شده است.

۲ـ واگذارنده اعتبار: شرکت های تابع وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات که با عقد قرارداد عاملیت با مؤسسه عامل، وجوه مورد نظر را در اختیار مؤسسه قرار می ‌ دهند.

۳ـ مؤسسه عامل: کلیه بانک‌ها و مؤسسات اعتباری که به حکم قانون یا مجوز بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران تاسیس شده یا می­شوند، صندوق­های حمایتی و توسعه‌ای دولتی تاسیس ­شده بر اساس قانون و صندوق­ های پژوهشی و فناوری موضوع ماده (۴۴) قانون رفع موانع تولید رقابت ­پذیر و ارتقای نظام مالی کشور ـ مصوب ۱۳۹۴ـ و آیین نامه اجرایی آن موضوع تصویب­نامه ۷۳۳۱۸/ت۵۲۲۳۱هـ مورخ ۸/۶/۱۳۹۴ و اصلاح بعدی آن موضوع تصویب‌نامه شماره ۱۵۰۸۹۲/ت۵۲۲۳۱هـ مورخ ۱/۱۲/۱۳۹۵.

۴ـ سرمایه‌گذاری خطرپذیر: قراردادن سرمایه به همراه کمک‌های مدیریتی و مشاوره ‌ای در اختیار شرکت‌های فناور، دانش بنیان و نوپا.

۵ ـ متقاضی: کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی خصوصی و تعاونی فعال در زمینه ارتباطات و فناوری اطلاعات.

۶ ـ گیرنده اعتبار: متقاضی که تایید مراحل معرفی و تایید مؤسسه عامل را اخذ کرده است و تسهیلات از محل وجوه اداره­شده به وی اعطا می‌شود.

ماده۲ـ سهم هریک از واگذارنده‌های اعتبار موضوع این آیین نامه با تصویب مجمع عمومی و متناسب با منابع پیش­بینی ­شده در بودجه مصوب سال ۱۴۰۰ آنها و اصلاحات بعدی آن، تعیین می‌شود.

ماده۳ـ اعتبارات موضوع این آیین نامه به منظور حمایت از سرمایه‌گذاری در توسعه و ارتقای کاربرد فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور، توسعه و ارتقای سطح فناوری و کیفیت تولیدات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری، صدور کالاها و خدمات فنی و مهندسی، کمک به حضور شرکت‌های فعال در حوزه­ های فوق در نمایشگاه‌های داخلی و خارجی، ایجاد کارور (اپراتور)های ارایه ­کننده خدمات الکترونیکی در کلیه زیربخش‌ها، حمایت از طرح (پروژه)های تحقیقاتی منتهی به تولید نمونه صنعتی یا تولیدات آزمایشگاهی، آموزشی، توسعه‌ای اشتغال آفرین و کمک به سرمایه‌گذاری خطرپذیر در قلمرو ارتباطات و فناوری اطلاعات به صورت تسهیلات و یارانه سود اختصاص می‌یابد.

ماده۴ـ اعتبارات موضوع این آیین‌ نامه توسط واگذارنده اعتبار در چهارچوب دستورالعمل مصوب وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در قالب قرارداد عاملیت در اختیار مؤسسه عامل قرار می‌گیرد تا به متقاضیان تسهیلات در فعالیت‌های موضوع ماده (۳) پرداخت شود.

ماده۵ ـ تصویب ضوابط کلی پذیرش طرح­ها شامل سرانه سقف پرداخت تسهیلات طرح­ها، نرخ سود تسهیلات و یارانه سود، مدت بازپرداخت تسهیلات و نحوه گردش کار مشترکاً توسط وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و سازمان برنامه و بودجه کشور صورت می­گیرد.

تبصره۱ـ تشخیص و پذیرش متقاضیان با معرفی معاونت علمی و فناوری رییس جمهور و در چهارچوب ضوابط موضوع ماده (۵) این آیین نامه، بر عهده کارگروهی خواهد بود که اعضای آن با نظر وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تعیین می­شوند.

تبصره۲ـ واگذارنده اعتبار مجاز است در ازای خدمات ارایه ­شده از سوی مؤسسه عامل شامل بررسی و ارزیابی توجیه فنی، اقتصادی و مالی طرح، نظارت بر طرح (پروژه)، برآورد میزان سرمایه­ گذاری لازم و زمان اجرای طرح، ارزیابی وثیقه­ ها و تضمین­ ها، تنظیم و انعقاد قراردادها، نظارت بر بازپرداخت اصل و سود وجوه و تسهیلات اعطا شده، نظارت بر مصرف وجوه و تسهیلات در طول اجرای طرح و وصول مطالبات، کارمزد مؤسسه عامل را طبق قرارداد منعقدشده پرداخت کند .

تبصره۳ـ وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات موظف است اطلاعات لازم درخصوص اعطای تسهیلات این آیین نامه را از طریق وبگاه مربوط برای فعالین این حوزه اطلاع‌رسانی نماید.

ماده۶ ـ اقساط (اصل و سود) وصولی مؤسسه عامل بابت بازپرداخت تسهیلات موضوع این آیین نامه به حسابی که توسط واگذارنده اعتبار اعلام می­شود واریز می‌گردد تا به انضمام مانده اعتبار، مجدداً در اهداف موضوع این آیین نامه مورد استفاده قرار گیرد.

ماده۷ـ واگذارنده اعتبار یا مؤسسه عامل موظف است حساب‌های مربوط به وجوه اداره­شده را در قالب سامانه برخط به صورتی نگهداری و ارایه کنند که در هر زمان اطلاعات مربوط به مصرف آن به تفکیک طر‌ح‌ها، اصل و سود تسهیلات اعطایی و اقساط معوق و میزان وجوه اداره­شده و مانده اعتبارات قابل تحصیل باشند و هر سه ماه یک­بار عملکرد اعتبارات موضوع این آیین نامه را بر اساس اطلاعات یادشده، به سازمان برنامه و بودجه کشور گزارش کند.

معاون اول رئیس ‎جمهور ـ اسحاق جهانگیری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا