موسسه مهرپویان - جابجایی محل موسسه

همه مردم ایران محق به استفاده از خدمات وکیل هستند

Share Button

بهمن کشاورز رییس منتخب اسکودا:
با توجه به اصل 25 قانون اساسی همه مردم ایران محق به استفاده از خدمات وکیل هستند

ˈبهمن کشاورزˈ روز یکشنبه در گفت و گو با ایرنا با تاکید بر پرداخت حق الوکاله وکلای تسخیری و معاضدتی گفت: میزان برخورداری مردم از این گونه خدمات نیز باید توسعه و افزایش یابد.
رییس اسکودا در تشریح فعالیت وکیل معاضدتی و تسخیری گفت: با توجه به اصل 25 قانون اساسی همه مردم ایران محق به استفاده از خدمات وکیل هستند و از آنجا که کانون های وکلا متولی عرضه خدمات وکالتی به مردم هستند، مکلفند موجبات برخورداری همه مردم از حق دفاع را، البته با همکاری قوه قضاییه، فراهم کنند.

وی اضافه کرد: دو روش تعیین وکیل معاضدتی و وکیل تسخیری برای کسانی که نیاز به وکیل دارند، اما امکان مالی تعیین وکیل ندارند، به وسیله کانون های وکلا فراهم شده است.

رییس جدید اتحادیه سراسری کانون های وکلای دادگستری مرکز در مورد وکیل معاضدتی، اظهار داشت: وکیل معاضدتی وکیلی است که به افراد بی بضاعتی که دعوای مدنی (حقوقی) دارند اما توان پرداخت حق الوکاله را ندارند، از طرف کانون های وکلا داده می شود.

وی افزود: البته برای تعیین وکیل معاضدتی از یک طرف ناتوانی مالی متقاضی باید احراز شود و از سوی دیگر دعوای او قابل پیشرفت باشد.

وی در این باره اضافه کرد: در این حالت موکل معاضدتی صرفا هزینه های دادرسی را می پردازد و از خدمات وکیل معاضدتی استفاده می کند؛ و اگر نتیجه دعوا به نفع او باشد دادگاه باید حق الوکاله را طبق تعرفه از طرف مقابل که محکوم شده دریافت کرده و به وکیل معاضدتی بپردازد که وکیل معاضدتی هم 20درصد وجه دریافتی را به کانون وکلای متبوع خود پرداخت می کند.

به گفته وی اداره معاضدت قضایی و مشاوره حقوقی مستقر در مجتمع های قضایی بدون توجه به وضع مالی مراجعان به طور مجانی خدمات را در اختیار همگان قرار می دهد.

کشاورز درمورد وکیل تسخیری تصریح کرد: وکیل تسخیری وکیلی است که به متهمان پرونده های کیفری که قادر به پرداخت حق الوکاله نیستند، داده می شود.

وی افزود: در برخی موارد تعیین وکیل در امور کیفری واجب است؛ یعنی حتی اگر کسی توان مالی هم داشته باشد و در این موارد از تعیین وکیل خودداری کند، دادگاه مکلف است برای وی وکیل تسخیری تعیین کند، و این امور کیفری جرم هایی را شامل می شود که مجازات آنها طبق قانون قصاص نفس، اعدام، رجم و حبس ابد باشد.

کشاورز خاطرنشان کرد: تعیین وکیل در مواردی که موضوع اتهام جرایم منافی عفت باشد و متهم از معرفی وکیل خودداری کند و از پذیرش وکیل تسخیری نیز امتناع نماید، واجب نیست.

وی ادامه داد: در سایر موارد با توجه به متن ماده 186 قانون آیین دادرسی کیفری متهم حق دارد از دادگاه تقاضای وکیل تسخیری کند.

رییس اسکودا گفت: با توجه به این ماده، تنها شرط پذیرش این تقاضا این است که دادگاه عدم توانایی متهم را از نظر توانایی مالی احراز کند.اما در عمل مشاهده می شود که دادگاه ها در بسیاری از موارد علی رغم ناتوان بودن متهم از نظر مالی- در مواردی که تعیین وکیل واجب نیست- از دادن وکیل تسخیری به او خودداری می کنند.

به گفته وی وکیل تسخیری مکلف است درمورد موکلین تسخیری خود همان گونه عمل کند که در وکالت تعیینی برای موکلین اقدام می کند.

کشاورز در مورد پرداخت حق الوکاله این دسته از وکلا اذعان کرد: در قسمت پایانی ماده 186 پیش بینی شده که حق الوکاله وکلای تسخیری همه ساله در بودجه دادگستری پیش بینی و پرداخت شود که متاسفانه در چند سال اخیر مطلقا حق الوکاله ای به وکلای تسخیری پرداخت نشده است.

رییس اسکودا اظهار امیدواری کرد که با تشکیل دادگاههای کیفری استان این مشکل رفع یا تعدیل شود.

← برای عضویت در خبررسان تلگرام اختبار اینجا کلیک کنید →
← برای عضویت و پیگیری صفحه اینستاگرام اختبار اینجا کلیک کنید →
← برای دریافت تازه ترین مطالب، در خبرنامه ایمیلی اختبار عضو شوید

بیمه قبولی آزمون وکالت طرح نوین بورسیه تحصیلی موسسه طرح نوین
موسسه طرح نوین
برای درج آگهی در سایت اختبار اینجا کلیک کنید

بدون دیدگاه

Comments are closed.

Plagiarism Checker