دوشنبه , ۸ شهریور ۱۳۹۵

قانون آیین دادرسی کیفری جدید به تایید شورای نگهبان رسید

Share Button

قانون آیین دادرسی کیفری جدید بزودی ابلاغ و اجرایی خواهد شد

اختبار- با وجود انتشار این خبر و با توجه به رفت و آمد های مکرر لایحه آیین دادرسی کیفری بین کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس و شورای نگهبان نباید در انتظار اجرایی شدن این قانون در آینده ی خیلی نزدیک باشیم.

مخصوصا اینکه با دقت در متن این خبر دیده می شود که این تایید به صورت غیر رسمی و توسط نماینده ی شورای نگهبان که حین بررسی در جلسه ی کمیسیون حضور داشته است به عمل آمده و هنوز سیر تایید رسمی این لایحه در شورای نگهبان انجام نشده است.

تایید رسمی شورای نگهبان و برگشت به مجلس و سپس ابلاغ به رییس جمهور برای توشیح و صدور دستور انتشار در روزنامه رسمی و انتشار و مضی مهلت 15 روزه ی قانونی جمعا در خوشبینانه ترین حالت بیش از دو ماه زمان لازم دارد.

با توجه به همه ی این مسائل امیدواریم که این قانون دست کم در چند ماه آینده منتهی به آزمون وکالت پاییز 1392 اجرایی نشود تا تلاش و مطالعه ی داوطلبان در ماه های گذشته بی نتیجه نماند.

آیین دادرسی کیفری جدید

“عبدالعلی میركوهی” در گفتگو با خبرنگار حقوقي قضايي باشگاه خبرنگاران، از تایید آیین دادرسی كیفری توسط شورای نگهبان خبر داد و گفت: آیین دادرسی كیفری قرار است همراه با آیین دادرسی نیروهای مسلح و آیین دادرسی الكترونیكی از سوی اداره تدوین قوانین مجلس ابلاغ شود.

وی تصريح کرد: بعد از چندین مرتبه ایراد شورای نگهبان به آیین دادرسی كیفری و پس از اینکه ایرادات رفع شد، این شورا با حضور نماینده خود در كمیسیون قضایی، آیین دادرسی كیفری را تایید كرد.

میركوهی درباره آیین دادرسی نیروهای مسلح گفت: در لایحه تدوین شده در قوه قضاییه و دولت، آیین دادرسی نیروهای مسلح و الكترونیكی ضمیمه آیین دادرسی كیفری نبود، اما در كمیسیون قضایی مجلس، دو قانون یادشده به آیین دادرسی كیفری ضمیمه و به شورای نگهبان ارسال شد.

معاون پارلماني وزير دادگستری افزود: پس از ارسال آیین دادرسی كیفری باضمیمه آیین دادرسی نیروهای مسلح و آیین دادرسی الكترونیكی، شورای نگهبان ایراد گرفت كه چون این دو قانون از ابتدا ضمیمه لایحه آیین دادرسی كیفری نبوده، بنابراین باید به طور جداگانه بررسی شوند.

وی خاطرنشان کرد:  بررسی آیین دادرسی نیروهای مسلح و آیین دادرسی الكترونیكی براساس اصل ۸۵ قانون اساسی در صحن علنی مجلس تصویب شد و هم‌اكنون بررسی دو لایحه یادشده در دستور کار كمیسیون حقوقی و قضایی مجلس قرار دارد.